Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ииии, сликан.

Битола.

Пасошот/лк-то за месец и пол.

Преголема гужва во Битола, иначе. Да, сите се услужија како треба, но дефинитивно како народ не внимаваме на ред и поредок. Тешко да се научиме на било каков ред во наредните 100 години минимум.
@Meh dali posrednikot za da go podigne EGN to od Sredec trebase da ima tvoe polnomostie i ako trebase dali trebase da bide legalizirano?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
@Meh dali posrednikot za da go podigne EGN to od Sredec trebase da ima tvoe polnomostie i ako trebase dali trebase da bide legalizirano?
Претпоставувам да, бидејќи уште при првите одења во Софија беше дадено полномошно од моја страна за скоро сите чекори. Детали не знам, бидејќи тоа беше во ноември 2016-та (моите први одења во Софија).
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
30
Поени од реакции
76
Abe jas stasav na red zatoa ima zastoj so ukazi tolku golem maler sum toa e nesto nevideno
 
Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Abe jas stasav na red zatoa ima zastoj so ukazi tolku golem maler sum toa e nesto nevideno

Трпение спасение,сме издржале 30 и кусур години во вукојебинава сега за малце.
Само добра мисла

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210

Ќе им објасни некој на идиотиве од новинари во Севернава дека во ова нема ништо скандалозно, туку е така по Закон и дека буквално секоја општина во Бугарија ја има истата "услуга"?

Уствари, не мора да им се објаснува на медиумиве наши ништо. Место со аргументи, со дебилност се замајува јавноста, а тоа повлекува уште поглупави реакции од населението.

Впрочем, ќе скршнам малце од темата, но - она што го видов денес пред Конзулат Битола, онаа бројка луѓе плус уште многу други што ги знам што се во процедура за државјанство, најдобро е за политички теми на тема релации МК-БГ, да си седат мирни.
 
Член од
4 март 2021
Мислења
57
Поени од реакции
22
Здраво на сите,
Се извинувам однапред ако прашањево не за темава.
Сакам да ја почнам процедурава со умреница од прабаба родена 1900 година.
Дали во матично тука ќе ми дозволат јас да поднесам барање и да подигнам или ќе мора мајка ми (баба ми е почината) како по директен потомок ?
Друго имал ли некој искуство со вадење умреница ако незнаеш точен датум на починување. Пример, знам прва половина на Март 19XX и на која Адреса и Општина.
Ви благодарам.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
7
Поени од реакции
51
Здраво на сите,
Се извинувам однапред ако прашањево не за темава.
Сакам да ја почнам процедурава со умреница од прабаба родена 1900 година.
Дали во матично тука ќе ми дозволат јас да поднесам барање и да подигнам или ќе мора мајка ми (баба ми е почината) како по директен потомок ?
Друго имал ли некој искуство со вадење умреница ако незнаеш точен датум на починување. Пример, знам прва половина на Март 19XX и на која Адреса и Општина.
Ви благодарам.
Znaci ne e nisto strasno da otides vo maticno i da pobaras posmretnica od prababa neznam od kade si jas sum od veles i jas licno izvadiv posmrtnica od moj pradedo....mislam deka ne e nisto strasno da otides i da pobaras ...... A za drugoto kazi samo ime i prezime na pocinata i od koja opstina e i ke zavrsis rabota ....dokolku im se raboti na administrativcite ke ti pomognat
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Здраво на сите,
Се извинувам однапред ако прашањево не за темава.
Сакам да ја почнам процедурава со умреница од прабаба родена 1900 година.
Дали во матично тука ќе ми дозволат јас да поднесам барање и да подигнам или ќе мора мајка ми (баба ми е почината) како по директен потомок ?
Друго имал ли некој искуство со вадење умреница ако незнаеш точен датум на починување. Пример, знам прва половина на Март 19XX и на која Адреса и Општина.
Ви благодарам.
Јас во Скопје кога вадев изводи за происход се изнамачив да извадам умреница за дедо ми бидејќи исто не ја знаев точната дата на раѓање. Тие паразитите во матично ич не се замараат, ако им пополниш барање со точни податоци ќе ти го извадат изводот ако не нема. Морав луѓе да барам за да извадам. По втор пат кога вадев поднесов и за мене и за татко ми и дедо ми бидејќи и двајцата се починати. Паразитот во матично не ми веруваше дека татко ми е починат, мислеше да не лажам па морав да чекам да провери зашто ако бил жив лично тој ќе морал да извади умреница за дедо ми. И уште нешто...тогаш ( лани)ги чекав изводите да бидат готови три месеци

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
А во ист град на прадедото мораш да ваѓаш извод или може и од други градови во МК да се ваѓа за било каде?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Slab posrednik Bate.... Koa vekje stignalo pismoto, ti bi trebalo vekje Da imas Egn, on ima sredeno Se, Sega samo kalkulira so vreme I tura do Bg I nazad :) moj prijatel go podigna Ukazot 5 Noemvri... Se slikase vo Vtornikot vo BT... Taka Da OS covek do covek ima razlika, koj sovet dosaduvaj na posrednikot,, isto ko kola na servis ko kje odnesis :) Majstore do kaj e, inace ce cekas red :) Se nadevam me svakjas pozzz is to pobrzo da zavreses :)
[/QUOTE]
Ok neka kalkulira, ako ne mu trebat pari.Jas mozam da si idam i sam pa da si ja dovrsam rabotata i so pomalku pari od so treba da mu doplatam koga ke ja ,zavrsi rabotata,Inaku ednas dva pati pojke ne go prasuvam.Edino so treba da prezalam se 70 te evra so mu gi dadov dosega ama ke najdam nacin i niv da mu gi naplatam.[/QUOTE]
Автоматски споено мислење:


Ќе им објасни некој на идиотиве од новинари во Севернава дека во ова нема ништо скандалозно, туку е така по Закон и дека буквално секоја општина во Бугарија ја има истата "услуга"?

Уствари, не мора да им се објаснува на медиумиве наши ништо. Место со аргументи, со дебилност се замајува јавноста, а тоа повлекува уште поглупави реакции од населението.

Впрочем, ќе скршнам малце од темата, но - она што го видов денес пред Конзулат Битола, онаа бројка луѓе плус уште многу други што ги знам што се во процедура за државјанство, најдобро е за политички теми на тема релации МК-БГ, да си седат мирни.
Severnjacki idiotizam!
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
А во ист град на прадедото мораш да ваѓаш извод или може и од други градови во МК да се ваѓа за било каде?
Во Скопје во матично во центар можеш да вадиш од кое родно место сакаш а за другите градови незнам. Можеш да видиш на нивната страна и онлајн да поднесеш барање само треба сите податоци да ги имаш и има опција од таму да го подигнеш или по пошта да ти го пратат

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom