Најекономично греење и ладење

Член од
10 февруари 2020
Мислења
48
Поени од реакции
33
Da stavam parno na briketi ili da kupam 2 inverter klimi?
Ако ставаш парно на брикети, јас продавам брикети..
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
НАСКОРО!!! ДИЗАЈН БЕЗ ГРАНИЦИ.
TOSHIBA HAORI inverter не само што се вклопува во Вашиот ентериер туку самиот уред Ви овозможува креативни можности за дизајн на просторот.

  • Иновативен материјал & повеќе дизајни на внатрешна единица
  • Величини: B10, B13 & B16
  • Енергетска класа A+++
  • Мерење на потрошувачка на електрична енергија
  • Луксузен далечински управувач, Фабрички вграден Wi-Fi уред.
  • Модерен филтрирачки систем: антипрашест филтер, прочистувач на воздух и „Ultra pure“ филтер, Управување преку „ALEXA“, HADA CareFlow
  • Следење на потрошувачка на електрична енергија
  • Текстилната облога која лесно се заменува
  • Компатибилна за SINGLE & MULTI изведба
  • Компактни димензии: 300 х 990 х 210 mm
  • Опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46°C
  • Опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24°C
111220_Energija_Haory_Post-02.jpg

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.
*Акцијата трае додека има залиха.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Zdravo svima,
malo sam citao temu ovih dana, pa da pitam da mi preporucite nekog dobrog majstora za Gree , podrucje Kumanova. Tu sam privremeno, cuvam unuke dok im se roditelji ne vrate iz inostranstva u aprilu ili maju. Inace sam od Vranje. Trebalo bi da dodje da pregleda 2 Gree uredjaja. Hvala svima unapred
Momci izgleda da nemate vreme da malo pomognete starijem clanu 60+ :)

Trazio sam nekog majstora da pregleda 2 klime Muse 12 u Kumanovu. Jer cudno rade. Zet koji je u inostranstvu kaze da je sve ok sa klimama, mada ja mislim da nije.

Kupljene su pocetkom zime, kada su zet i moja cerka kupili i novi stan. Mozda ja malo preterujem, jer mi to mozda i profesionalna deformacija, elektro inzenjer sam po struci, a imam podosta iskustva sa toplotnim pumpama malog kapaciteta. Mozda se nesto promenilo u termodinamici od kada sam diplomirao osamdesetih godina u Beogradu, ali je cinjenica da je ipak nesto cudno :)

Klime jednostavno ne umeju da se snadju sa grejanjem, prave velike oscilacije u temperaturi, gase se, cini mi se prerano, tj ne umeju da smanje kapacitet, greju sad na ovim spoljnim temperaturama za moj pojam prilicno bespotrebno jako, sa velikim kapacitetom itd itd.

Pa sam mislio da neko dodje, platio bih sve normalno, da pregledamo uredjaje.

Ili ako Vi mozete ovde da me posavetujete o cemu se radi ?

Hvala

PS: Zvao sam jutros servis koji je namestao klime, ono sto su mi rekli nema blage veze, kao da sam pricao sa nekim ko se uopste ne bavi frigo mehanikom i klimatizacijom.
Автоматски споено мислење:

Imam utisak da je ili nesto hardverski zeznuto, ili je mozda algoritam po kome rade klime los. Nesto od ta 2 je sigurno. Koliko vidim po cevima, gasa ima, cini mi se da je i montaza pravilno uradjena.
Obe klime su u prostoru od po 30+ m2, greju ukupno oko 70m2.
Nemam nikakav vatmetar da vidim koliko trose, ali smatram na osnovu veoma toplog vazduha koji izduvavaju pre nego se iskljuce, da se one gase na veoma visokim kapacitetima. Ne razumem zasto ? Vidi se da imaju snagu, to je ocigledno, ali mi se njihov rad uopste ne svidja.
Provericu i to ovih dana, samo da nadjem merace.
Mozete li da mi napisete koji se kompresor ugradjuje u njih i da mi posaljete neki link gde bi mogao da vidim detaljno specifikaciju kompresora ?

PS jos jednom: Izvinjavam se sto pisem komsijski srpski, znam i makedonski podosta, ali ne tako dobro, pa bi bilo smesno svima Vama kada bi pokusavao :)
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.504
Поени од реакции
2.794
Momci izgleda da nemate vreme da malo pomognete starijem clanu 60+ :)

Trazio sam nekog majstora da pregleda 2 klime Muse 12 u Kumanovu. Jer cudno rade. Zet koji je u inostranstvu kaze da je sve ok sa klimama, mada ja mislim da nije.

Kupljene su pocetkom zime, kada su zet i moja cerka kupili i novi stan. Mozda ja malo preterujem, jer mi to mozda i profesionalna deformacija, elektro inzenjer sam po struci, a imam podosta iskustva sa toplotnim pumpama malog kapaciteta. Mozda se nesto promenilo u termodinamici od kada sam diplomirao osamdesetih godina u Beogradu, ali je cinjenica da je ipak nesto cudno :)

Klime jednostavno ne umeju da se snadju sa grejanjem, prave velike oscilacije u temperaturi, gase se, cini mi se prerano, tj ne umeju da smanje kapacitet, greju sad na ovim spoljnim temperaturama za moj pojam prilicno bespotrebno jako, sa velikim kapacitetom itd itd.

Pa sam mislio da neko dodje, platio bih sve normalno, da pregledamo uredjaje.

Ili ako Vi mozete ovde da me posavetujete o cemu se radi ?

Hvala

PS: Zvao sam jutros servis koji je namestao klime, ono sto su mi rekli nema blage veze, kao da sam pricao sa nekim ko se uopste ne bavi frigo mehanikom i klimatizacijom.
Автоматски споено мислење:

Imam utisak da je ili nesto hardverski zeznuto, ili je mozda algoritam po kome rade klime los. Nesto od ta 2 je sigurno. Koliko vidim po cevima, gasa ima, cini mi se da je i montaza pravilno uradjena.
Obe klime su u prostoru od po 30+ m2, greju ukupno oko 70m2.
Nemam nikakav vatmetar da vidim koliko trose, ali smatram na osnovu veoma toplog vazduha koji izduvavaju pre nego se iskljuce, da se one gase na veoma visokim kapacitetima. Ne razumem zasto ? Vidi se da imaju snagu, to je ocigledno, ali mi se njihov rad uopste ne svidja.
Provericu i to ovih dana, samo da nadjem merace.
Mozete li da mi napisete koji se kompresor ugradjuje u njih i da mi posaljete neki link gde bi mogao da vidim detaljno specifikaciju kompresora ?

PS jos jednom: Izvinjavam se sto pisem komsijski srpski, znam i makedonski podosta, ali ne tako dobro, pa bi bilo smesno svima Vama kada bi pokusavao :)
Dali e Gree Muse ili Tosot Muse?
 
Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
  • Текстилната облога која лесно се заменува

Ајде сега и климите ќе ги облечуваат според ентериеро на просторот . Чиста глупост е ова со текстил обложен клима уред највероватно да му држе топло :):D:D:):):D
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.504
Поени од реакции
2.794
Ајде сега и климите ќе ги облечуваат според ентериеро на просторот . Чиста глупост е ова со текстил обложен клима уред највероватно да му држе топло :):D:D:):):D
Ovaa e posofticirana, so kebe e.... hahahaha, ne e so jambolija.
Автоматски споено мислење:

Stom zetot vika deka se ok, uzivaj.
Gree vo Makedonija mislam deka ne uvezuva Muse.
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2020
Мислења
84
Поени од реакции
98

Изгледа Panasonic оди во добар правец, никогаш не сум видел клима да биде со оволку напредна технологија
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.504
Поени од реакции
2.794
@Sv B @Androit дечки никој не ви става пиштол на глава за да го купите... Дај олабавете! Зборувате за дизајн,а самите имате бели пластични кутии закачени...
Ne zboruvame za dizajn, zboruvame za accessories "kebe".
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.265
Ич не сте интересни....
Ај малку поинтересна тема....
Рандом прашање....
Кај нас у МК сервисериве при потреба од промена на фреон кога би го извале/собрале фреонот што му прават после?
Истиот веднаш го враќаат назад со потребната дополна или тој го носат на рекуперација а ставаат нов во климата?
Koga fali freon vo odreden procent,ne treba striot freon da ostane vnatre.Toj freon e veke KONTAMINIRAN necist,I ne trba novit freon(% sto fali) da se izmesa so zagadeniot.
Ako fali znaci od nekade ispusta I vo nego staiot ima vlaga,I zatoa treba vadenje na celot freon,da se soberi a napolni so nov nekontaminiran freon.
Znaci nikako dodavanje na freon,so normalna procedura na vakumiranje,na sistemot.
Автоматски споено мислење:

Мислење од ваша страна за инвертер клима што би го греела прикачениот простор: ходник и две соби, одбележани како 1 и 2 , а која е и веројатноста да се грее просторија 3 ? Просторот означен со греалка е вц и би се греел со греалка.
Прегледај го приврзокот 285345
Се работи за спрат, поткровје, 2,20 висина и фасада на надворешни ѕидови од 5 см изолација со стиропол и нови пвц прозори. Единствено место за климата е над врата во ходник и е нацртано и означено со Клима 5,5 kw.
Mnogu e tesko vo vakva situacija,so edna klima postavena vo hodnikot,da gi grees I ostanatiot prostor.Ke imas neizednacenost na temperaturata,co konpenzacija od 3-4c,vo poladniot period.
Dali si svesen za toa I dali go prifakas toa?
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ајде сега и климите ќе ги облечуваат според ентериеро на просторот . Чиста глупост е ова со текстил обложен клима уред највероватно да му држе топло :):D:D:):):D
Ne omalovazuvaj odma citaj malku poubavo sto se ima modelov i noviteti i najdi nesto slicno na pazarov, ne isto barem priblizno slicno. Informiraj se prvo pa posle tropaj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom