Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
На видеото од 15:40 до 19:50 се зборува за одбранбената стратегија на племето Чага од соседните крволочни Масаи (имаат некои културолошки сличности со Албанците):

масаите се номади кои освојуваат ,,слободен простор,,...и тука има многу различности. Гледај ја на Национална Географија емисијата за благородниот камен ,,танзанит,,......со каккво почитување се однесуваат масаите....

Е малку постара емисијата, но многу е поучна.....40 години страдаат за леб, а во нив чуваат камен од 420 000 долари
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Мирољубивоста во коегзистенција е процес, кој захтева активно учество на сите страни. А не интензивно партиципирање во уништивање на другиот во дадени моменти кога ќе се појави некој газда и ќе го глави за свое куче.... И тоа без престан и без преседан 150 години.

Мирољубивоста таква каква што ја проповедаш и каква што ја проповедале нашите предци на кои циљаш, донела до тоа што го имаме денеска... Како што ја довела до уништивање на со векови напредната култура на Минојците (мирољубиви и космополи), наспроти примитивните дојденци на кои им подале рака... И како таков тој концепт за мирољубивост, може да е корисен, како гзпапир, и тоа доколку го иштампаш на доволно мека хартија.

Оној дел од моите предци успеале, кои го земале оружјето во раце (а ги имам доста непосредно) и тие го донеле тоа малку што сме го имале добиено со АСНОМ... Додека мајмуните што ширеле мир, завршиле во Истанбул, Софија или Белград како најголеми клетници на
Да те читаат Србите одма ќе те лицитираат со нивната Винча, небитно, нормално и паганските народи го имале потенцијалот на препознавање на Вистината, некои биле поуспешни некои не...
Убаво што ги почитуваш своите предци, природно е тоа...

За мирољубивоста доволно кажав кој сака може да разбере
И да, кога ќе збориш за „динамичен, борбен процес на идеи за ослободување на личноста, човекот од ропството на законите на природата(не поистоветување), и нивно креативно осмислување во служба на проминентна, аксиолошка егзистенција која доликува на човечкото битие“, треба и да кажеш каде во цивилизацијата тоа успешно постои. Чисто за да емприски го разгледаме проблемот, пошто нели викаш: е „ производ на народниот историски и духовен емпиризам“. Па баш ме занима од каде историски и народно го црпеше како успешен концепт..
Човекот како capax infinitum има способност да ги препознае есхатолошките вредности, Македонскиот народ тоа очигледно го има препознаено преку Духовната димензија во Христијанството, кои лесно се воочуваат и како што ти болдирав тоа е целта кон која се стреми како линеарен, историски процес, а не готов сервиран производ.
liberij напиша:
Од моја страна предложив конкретни постапки за борба на личен план, која е базична за натамошни конкретни, заеднички потфати од типот креирање заедничка држава која треба да се носи со сите нишани согласно светскиот, историски контекст...,

Каде можеме да го најдеме тој контекст? Имаш појма?
Не е тоа поентата очигледно површински ме разбираш, зборувам за парирање на актуелните процеси во светот, за да си обезбедиме егзистенцијална позиција...

Како и да е, убаво е што барем се трудиш да ги поврзуваш работите тоа е за почит, иако според мене погрешно, засега, како и ти што мислиш за мене очигледно, но таков е патот на потрага по некаква поента фор дис лајф, иако различен, сепак мислам искрено дека во Целта некако сите ќе се пронајдеме, како и да ја замислуваме, перцепираме Истата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.524
Поени од реакции
26.013
Да те читаат Србите одма ќе те лицитираат со нивната Винча, небитно, нормално и паганските народи го имале потенцијалот на препознавање на Вистината, некои биле поуспешни некои не...
Убаво што ги почитуваш своите предци, природно е тоа...

За мирољубивоста доволно кажав кој сака може да разбере
Каква е контекстот на таа споредба со Србите и со нивната Винча? Во кој контекст е? Целиот Балкан изобилува со т.н. Предисториска мегалитска и претежно мирољубива култура. Нешто што не е видено во подоцнежната историја. Центарот на таа култира бил на Крит, сите тие краци се дел од таа култура. Така да кога збориш за Винча, збориш за колонија на Минојската култура. Балканците ја имале таа мирољубивост и чувство за соживот во својата традиција, својата култура... Најпрво од сите останати. Така да предавањата на мирољубивоста со латинизми, звучи доста пародично. Исто така и инклузивно поврзувањето на Христијанството со таа наша одлика. Притоа да се разбереме, јас го сметам изворното христијанство кое најмногу се развивало на овие простори како продолжеток на таа балканска праисториска култура, а не нешто што допринело за таква наша одлика.

Ако се водиме кон искуствата, а цивилизацијата неможе да се гради поинаку, него ли од искуствата. Тогаш можеме да кажеме дека мирољубовста и космополитизмот допринеле да се изгубат култури кои биле далеку понапредни од оние кои ги уништиле.

Човекот како capax infinitum има способност да ги препознае есхатолошките вредности, Македонскиот народ тоа очигледно го има препознаено преку Духовната димензија во Христијанството, кои лесно се воочуваат и како што ти болдирав тоа е целта кон која се стреми како линеарен, историски процес, а не готов сервиран производ.
liberij напиша:
Од моја страна предложив конкретни постапки за борба на личен план, која е базична за натамошни конкретни, заеднички потфати од типот креирање заедничка држава која треба да се носи со сите нишани согласно светскиот, историски контекст...,
Историјата ни кажува на неколку пати, дека тие постапки кои водат до т.н. „заеднички потфати од типот на креирање заедничка држава“, се истрошени. Секое подавање на рака, ни е вратено со крв. Секој обид за помирување. Секој обид за цивилизациски дијалот и соработка. Во најтешките моменти на нашата држава, тие место да ја поддржат оваа заедничка држава тие не бутнаа во бездната, од којашто можеби и нема никогаш да излеземе.

Збориме буквално за егзистенционално прашање за Македонскиот народ, а не за некои банални расправи попут онаа со Србите за црквата.
Понатаму етничките чистења од западна Македонија не се дело на некои поединци, политичари или пак платеници на Америка. Туку се дело во кое активно и свесно партиципира цел еден народ. А монструозното убиство во Смилковци е само инструмент на истото.

Не збориме за заблудени поединци тука под влијание на Америчкаа пропаганда, збориме за цел еден народ вмешан во злосторството врз Македонците. А притоа не сакам да ги перам од одговорност нашите инфатилни бескичмени политичари.

Кои се тие твои предлози, за мирољубивост, наспрема една агресивна политика и со каква цел се ? Па не оди многу подалеку него употреби ја главата и стај се на место на агресор. Што е прво што ќе употребиш во држава која сакаш да ја освоиш? Јас би пуштил вакви проповедници како тебе, за да го пасивизираат народот.А тоа тебе те прави инструмент на фашизмот.

Не е тоа поентата очигледно површински ме разбираш, зборувам за парирање на актуелните процеси во светот, за да си обезбедиме егзистенцијална позиција...

Како и да е, убаво е што барем се трудиш да ги поврзуваш работите тоа е за почит, иако според мене погрешно, засега, како и ти што мислиш за мене очигледно, но таков е патот на потрага по некаква поента фор дис лајф, иако различен, сепак мислам искрено дека во Целта некако сите ќе се пронајдеме, како и да ја замислуваме, перцепираме Истата.
Ако луѓето те сваќаат само површно, тогаш ти само површно се искажуваш. Не се луѓето тие што треба да ги кривиш. Впечатокот ти сам го градиш. Една теза нема апсолутно никаква тежина, ако не дадеш образоложение за нејзиното опстојување. Таа теза колку и да е благородна и напредна, ако води кон самоукинување, тогаш таа е погубна и многу поштетна и од најкрволочните и најфашистичките тези на противникот. Пошто нели патот до пеколот е поплочен со најдобри намери.
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Каква е контекстот на таа споредба со Србите и со нивната Винча? Во кој контекст е? Целиот Балкан изобилува со т.н. Предисториска мегалитска и претежно мирољубива култура. Нешто што не е видено во подоцнежната историја. Центарот на таа култира бил на Крит, сите тие краци се дел од таа култура. Така да кога збориш за Винча, збориш за колонија на Минојската култура. Балканците ја имале таа мирољубивост и чувство за соживот во својата традиција, својата култура... Најпрво од сите останати. Така да предавањата на мирољубивоста со латинизми, звучи доста пародично. Исто така и инклузивно поврзувањето на Христијанството со таа наша одлика. Притоа да се разбереме, јас го сметам изворното христијанство кое најмногу се развивало на овие простори како продолжеток на таа балканска праисториска култура, а не нешто што допринело за таква наша одлика.

Ако се водиме кон искуствата, а цивилизацијата неможе да се гради поинаку, него ли од искуствата. Тогаш можеме да кажеме дека мирољубовста и космополитизмот допринеле да се изгубат култури кои биле далеку понапредни од оние кои ги уништиле.
Заради потребата на етнофилетизмот кој го наметнуваш, ти ја дадов за пример Србија, а хронолошки погрешно ги поставуваш, Винча е неолитска, додека Минојската бронзена доба...
Етнофилетизмот класично бара подлога во минатото за да обезбеди егзистент во сегашноста и право на првенство, што во суштина се инфантилни обиди за решавање на антрополошка онтологија, преку јуридичко етички системи.
Христијанството претставува нов квалитет и содржина на односот на битието со Креаторот, сосема различно од паганскиот, танатичен космогонизам кој практично го укинува, а ја открива вистинската причина и смисла на човечкото постоење.
Пораката претходно не ми беше просто хуманистички пристап изграден на етички системи од кои произлегуваат мирољубивоста, космополитизмот....,бидејќи во Македонскиот бит има иконолошко и есхатолошко поимање на овие вредности што е Христијанство пар екселанс.



Историјата ни кажува на неколку пати, дека тие постапки кои водат до т.н. „заеднички потфати од типот на креирање заедничка држава“, се истрошени. Секое подавање на рака, ни е вратено со крв. Секој обид за помирување. Секој обид за цивилизациски дијалот и соработка. Во најтешките моменти на нашата држава, тие место да ја поддржат оваа заедничка држава тие не бутнаа во бездната, од којашто можеби и нема никогаш да излеземе.
Уште еден доказ дека површно ме читаш, заедничка држава креирана од Македонците ми е кажувањето, итн.
Албанските злодела од старт ги осудив, но тоа го пренебрегнуваш, твојата закрвавено мат диоптрија и мене со сабја ме сече, веќе не си го препознаваш ни братот по род, затоа устата пења ми фати, со цел да не оди во тој правец шизоидноста,поделбата која се мултиплицира почнувајќи од нас самите....

Не порекнувам што реков претходно дека респектирам што се трудиш да поврзуваш извесни текови, работи во трагање кон Целта..., бидејќи вложуваш труд, тоа е за пофалба, но не претерувај со потценување, површност во односот кон повозрасни од тебе...:anco::)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.403
Објасни го концептот преживување, да ги убиеме Албанците т.е. Американците!??? Ваљда имаш елементарна перцепција за реалната политичка реалност дотолку
Концептот на преживување не ти е јасен??
Сериозно прашуваш?

Идејата е да останеш жив.
Кога некој директно те напаѓа мора да се одбраниш, нема друго пошто алтернативата е смрт или ропство.

И повторно, не ги заменувај тезите: Никој не кажа „да ги убиеме сите Албанци“.
Имаш право да се браниш, ако притоа го убиеш тој што директно те нападнал - тогаш тоа е негова кривица, тој те нападнал тебе а не ти него.


Како што реков во претходната метафора (и прашањето кое на целото дрдорење - не го одговараш), кучето што почнало да те гризе - тоа куче го убиваш на место. Немаш време да се замараш кој е газда на кучето. Во таква ситуација нема преговарање, нема „цивилизациски вредности“, нема ни „итар Пејо итроштии“ - нема време за ништо од тоа има само императив за преживување. Ако тоа не можеш да го разбереш, тогаш појма немаш од реалноста - веројатно затоа што не си дошол во ситуација куче да те гризе. Но почекај, како што тргнале работите шансите се дека ќе дознаеш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.524
Поени од реакции
26.013
Заради потребата на етнофилетизмот кој го наметнуваш, ти ја дадов за пример Србија, а хронолошки погрешно ги поставуваш, Винча е неолитска, додека Минојската бронзена доба...
Не зборам за иста култура од хронолошки аспект, туку за иста култура од кулуролошки аспект, мирољубива, наклонета кон космополитизам. Све она кон што не е склона напредната цивилизација

Етнофилетизмот класично бара подлога во минатото за да обезбеди егзистент во сегашноста и право на првенство, што во суштина се инфантилни обиди за решавање на антрополошка онтологија, преку јуридичко етички системи.
Христијанството претставува нов квалитет и содржина на односот на битието со Креаторот, сосема различно од паганскиот, танатичен космогонизам кој практично го укинува, а ја открива вистинската причина и смисла на човечкото постоење.
Пораката претходно не ми беше просто хуманистички пристап изграден на етички системи од кои произлегуваат мирољубивоста, космополитизмот....,бидејќи во Македонскиот бит има иконолошко и есхатолошко поимање на овие вредности што е Христијанство пар екселанс.
Дали ти тоа пробуваш да ми накалемиш еретичко учење? Етнофилетизмот нема никаква врска со мојот став за Албанците. Иако сум националист, мојот став околу црквата многу драстично се разликува од тој кој сакаш да ми го накалемиш. Ниту пак мојот национализам има врска со мојот став кон Албанците. Тоа е чиста перцепција и чиста дедукција.

Ако збориме за Христијанството и неговата улога во пронаоѓање на вистинската причина и смисла на човековото постоење, без притоа да ги споменеме претходните придобивки на цивилизираните народи.. Како тогаш Христијанството се развило во монструозна доктрина во западна Европа?

Христијанството се моделирало самото, во зависност од културата во кое се нашло. Тоа не ги оформило народите, туку народите го оформиле него. Јас тука не сакам да богохулам, ниту да поставувам некакви тези, ниту пак да ја девалвирам позитивната улога на христијанството во светските текови. Но таа улога на Христијанството е ограничена на Балканот, а не на пример во западна Европа, каде што донела мрак. А тоа значи дека претходната култура на народите и тоа како имала улога во тоа кон што Христијанството се развило. Па така во Византија под Македонската (не сакам да се нагласам/расправам за нивното потекло ниту самосвест, пошто не е ни важно) династија, го имаме зачетокот на Хуманизмот и Ренесансата, основа на денешниот правен систем заснован од Христијанските правила, додека на западот во исто време имавме инквизиција и запирање на сите цивилизациски процеси.


Уште еден доказ дека површно ме читаш, заедничка држава креирана од Македонците ми е кажувањето, итн.
Албанските злодела од старт ги осудив, но тоа го пренебрегнуваш, твојата закрвавено мат диоптрија и мене со сабја ме сече, веќе не си го препознаваш ни братот по род, затоа устата пења ми фати, со цел да не оди во тој правец шизоидноста,поделбата која се мултиплицира почнувајќи од нас самите....
А, не извини... Ниту ќе бидам толку вметнат во муабетот, ниту ќе бидам толку сериозен, ако те читам површно. Ти кажав, ако мојот впечаток ти излгеда површен, тогаш проблемот е кај тебе, пошто јас не сум крив за впечатокот што ти го оставаш. Не збориме тука за осуда, јас не се ни посомневав дека ти ги осудуваш злоделата на било кој, а не само на Албанците.... Поентата е што твојата култура, твоите морални нормативи, твоите цивилизациски вредности те учат да ги осудуваш сите злодела. Додека кај нашите сограѓани ги нема тие квалитети, тие палат кандило на некој друг. Тие се солидаризираат со своите злотвори. Исто така и поделбата... различни ставови не се нешто што е погрешно, различни мислења... Тоа е нешто што е неопходно за развој на цивилизацијата. Но исто така и тоа не е карактеристика со која можат да се пофалат нашите конкретни соседи.

Најголемиот проблем со тебе и со таквите како тебе е што тргате од самите себеси.
Не порекнувам што реков претходно дека респектирам што се трудиш да поврзуваш извесни текови, работи во трагање кон Целта..., бидејќи вложуваш труд, тоа е за пофалба, но не претерувај со потценување, површност во односот кон повозрасни од тебе...:anco::)
Тоа што зборам со тебе на ваков начин, значи дека ниту те потценувам, ниту пак површно те сваќам. Само сметам дека си во заблуда. Тоа што на моменти знам да сум остар, тоа ти ја тестирам суетата. Не секој успева да оддолее :)
Автоматски споено мислење:

Уште еден сурвајв тип кој прави мајмуни од своите претци...
Ако господ го создал светот и све во светот. Тогаш тој ги создал и сите правила и закони, познати и непознати на овој свет. Незнам зошто тогаш е проблем да се збори за природата и нејзините закони ако се они Божја творба. Или пак да се вметнуваат ставови таму кај што ги нема.
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Концептот на преживување не ти е јасен??
Сериозно прашуваш?

Идејата е да останеш жив.
Кога некој директно те напаѓа мора да се одбраниш, нема друго пошто алтернативата е смрт или ропство.

И повторно, не ги заменувај тезите: Никој не кажа „да ги убиеме сите Албанци“.
Имаш право да се браниш, ако притоа го убиеш тој што директно те нападнал - тогаш тоа е негова кривица, тој те нападнал тебе а не ти него.


Како што реков во претходната метафора (и прашањето кое на целото дрдорење - не го одговараш), кучето што почнало да те гризе - тоа куче го убиваш на место. Немаш време да се замараш кој е газда на кучето. Во таква ситуација нема преговарање, нема „цивилизациски вредности“, нема ни „итар Пејо итроштии“ - нема време за ништо од тоа има само императив за преживување. Ако тоа не можеш да го разбереш, тогаш појма немаш од реалноста - веројатно затоа што не си дошол во ситуација куче да те гризе. Но почекај, како што тргнале работите шансите се дека ќе дознаеш.
Од почит кон жртвите на темава цело време се воздржувам.., но
При здрав памет глуп се праиш, што ти проблемот??!!
Имаш Шинтер служба, Анима мунди..., едноставно не ти дава да го убиеш кучето..., тоа цело време е заштитено, инаку одамна кучето ќе беше мртво.
Автоматски споено мислење:

Ако господ го создал светот и све во светот. Тогаш тој ги создал и сите правила и закони, познати и непознати на овој свет. Незнам зошто тогаш е проблем да се збори за природата и нејзините закони ако се они Божја творба. Или пак да се вметнуваат ставови таму кај што ги нема.

Во Генезисот погледни Библиски, човекот е создаден како круна, владетел на Божјата креација, дадено му е да биде над природата и сето создание, вклучувајќи ја и сопствената природа, како слободно битие, тоа е онтолошко–антрополошка претпоставка, за движењето еволутивно низ апостатичната историја која линеарно ќе следи во времето, со што всушност и ние во нашиот временски контекст го искусуваме како залог, предизвик за Есхатонот како крајна Цел, за што веќе спомнав дека и нашиот Македонски народен етос го има препознаено и култивираме емпириски, преданиски..., За што треба да бидеме особено благодарни, радосни и горди. Радувајте се за тоа мои мили Македонци, од таа перспектива дури ни актуелните Велесили и секоја пречка во овој свет се, ,, Јако исчезает дим , да исчезнут..., Како чадот што исчезнува....“


Дали ти тоа пробуваш да ми накалемиш еретичко учење? Етнофилетизмот нема никаква врска со мојот став за Албанците. Иако сум националист, мојот став околу црквата многу драстично се разликува од тој кој сакаш да ми го накалемиш. Ниту пак мојот национализам има врска со мојот став кон Албанците. Тоа е чиста перцепција и чиста дедукција.

Ако збориме за Христијанството и неговата улога во пронаоѓање на вистинската причина и смисла на човековото постоење, без притоа да ги споменеме претходните придобивки на цивилизираните народи.. Како тогаш Христијанството се развило во монструозна доктрина во западна Европа?

Христијанството се моделирало самото, во зависност од културата во кое се нашло. Тоа не ги оформило народите, туку народите го оформиле него. Јас тука не сакам да богохулам, ниту да поставувам некакви тези, ниту пак да ја девалвирам позитивната улога на христијанството во светските текови. Но таа улога на Христијанството е ограничена на Балканот, а не на пример во западна Европа, каде што донела мрак. А тоа значи дека претходната култура на народите и тоа како имала улога во тоа кон што Христијанството се развило. Па така во Византија под Македонската (не сакам да се нагласам/расправам за нивното потекло ниту самосвест, пошто не е ни важно) династија, го имаме зачетокот на Хуманизмот и Ренесансата, основа на денешниот правен систем заснован од Христијанските правила, додека на западот во исто време имавме инквизиција и запирање на сите цивилизациски процеси.
Прилично конфузно, контрадикторно, сеуште се бараш, не се снаоѓаш на овие теми, ти фали матурација да разбереш што ти кажувам, мислам веќе одамна дијалошки се оддалечивме, едноставно неможеш да ме следиш...
Немам намера да држам предавања..., едноставно мораш сам да го изодиш тој пат, процес, се гледа имаш капацитет, тоа ме радува и со Господ напред, со среќа.(y):)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.403
Имаш Шинтер служба, Анима мунди..., едноставно не ти дава да го убиеш кучето..., тоа цело време е заштитено, инаку одамна кучето ќе беше мртво.
Продолжувајќи со метафората: Има начини да се заобиколат и шинтерите и анима дунди.
Прашањето е дали воопшто си се обидел, и зошто не.

Дефетизам никогаш не бил на репертоар на претците кои ги спомнуваш. Итар Пејо кој љубиш да го спомнуваш, никогаш не застанувал пред проблем туку упорно се обидувал од други агли додека не го реши проблемот.

Најпосле, ајде бе - дај кажи Ти како ќе го решиш проблемот.
Пошто кучево те гризе, ма жив те јаде. Што ќе направиш ти? Немој само повторно мудрување со „цивилизациски вредности“, и пречки од виш фактор. Проблемот е непосреден и секакво одложување на неговото решавање НЕ Е МОЖНО. Те јадат бе, поминато е времето за калкулации/преговарање/правила, едноставно има само еден императив: Да се остане жив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286

Ја мислев дека сите ќе добијат дожиотна.

Ете ги осуди и незаробено и заробено судство. На сите муслимани (и немуслимани) кои ги подржуваа им пожелувам знаат добро што.

Но, додека навистина не си ја отслужат казната, исто ко ништо да не било.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.357
Врвците им се веќе врзани , моментално нусињата им ги привршуваат сендвичите за по пат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Врвците им се веќе врзани , моментално нусињата им ги привршуваат сендвичите за по пат.
зашо да киднат, коа можат тука да бидат херои, маченици кај муслиманите

Прашање е што ќе се случува со овие што се во пријателско Косово. Дали нашиот сојузник и пријател Косово ќе ги испорача убијците на деца, или ипак пратеници таму, или министри ќе бидат.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Не брате Македонецу, немам воопшто намера да релативизирам, прикривам или незнам што, нечие зло, грдост, нечовештина, демонизам..., во случајов албанската темна страна, напротив!!!! , само го разобличувам со реално расудување и пристап со цел дека има потенцијал човештвото за трансформација на злото во креативни и творечки дејствија, та затоа ги парафразирам нашине комити ,, елате браќа и сестри, мили комшии..., под бајракот на Слободата да го победиме злото...“ итн. итн. итн.

Наспроти Македонскиот етос и повик за соживот со сите, сосе Албанците, како израз на длабок и промислен Ум, ова твое убедување што сакаш аргументирано да го афирмираш преку албанските девијации... е израз на немоќ, слабост, некреативност..., во кој несвесно запаѓаме само заради афективна реакција на силен притисок.

Ова што го збориш за Албанците, како и они за нас, закрвавено до коска, истото, се разбира со неспоредливо поголема моќ го правеше Хитлер со Евреите, видовме како сето тоа заврши...

Фашизмот чучи во сите нас, како најлесно средство–мотив оправдание за елиминација на другиот, затоа што е лош нетреба да постои, бидејќи го загрозува нашето постоење.
Ќе повторам, сево ова е израз на немоќ и девалвирање на човечкиот капацитет и потенцијал, пред се зборувам како Македонец за Македонскиот капацитет, кој го етаблираа нашите дејци со мачеништво и не задолжија да го култивираме до крајот на векот минлив, за Вечноста. А тоа брате мој вреди и го победува сето светско зло, та дошло преку Албанците, Американците..., пред се' би рекол од нас самите, оттаму и самокритичноста и расудувањето во тој Дух.
Биди здрав и жив, нема предавање, па кој како сака нека чини. (y) :)






Македонец
Колку треба да попуштаме ние Македонците за да имаме некој соживот?Работата е многу јасна.Тие си имаат Тиранска и Призренска платформа си тераат по нејзе.Многу едноставно.Никаква филозофија и пацифизам не ги интересира.Језидите беа мирољубив народ,затоа овие од Исламска држава ги збришаа од лицето на земјата.Нема никаква филозофија.Или ќе се браниш или ќе те снема.Толку.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.034
Поени од реакции
34.444
Тие што се тука 9 и 15 години, тие во бегство, доживотен затвор. Зборувај ми дека не е договорено. (y)

Сите овие смртна казна заслужуваат, а не да ги раниме три пати на ден со топол оброк и сместување од наши пари, све да им ебам и фамилија и жена и деца.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
... све да им ебам и фамилија и жена и деца.
Што може тој кој му го убиле така детето, да направи? Што му го мачеле и егзекутрале во очи на Велики Петок... Што може да направи кога гледа дека огромна група Албанци ги подржуваат убијците на неговото дете и браат слобода без срам и перде?

Некој би помислил дека би се осветил некако. Не мора сега одма. Има време. Имаат и они фамилии, а и овие кои безумно бараат слобода за нив.

Што му преостанува на тој човек у животот освен тоа? Јас не знам.
Автоматски споено мислење:


Ова лицемерно гомно, чекаше да види дали ќе го осудат на доживотна за ова да го изјави?

Секако дека нема никакви докази. Ова е само за гомната ко Пуно и останатите Албанци кои ги подржуваат, додатно да им се дигнат курињата и да излезат на нови протести кај што ќе тепаат, ко рошли пут, жени на улица и ќе кршат, извикувајќи смрт за каури, мавтајќи со знамиња од ИСИС.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom