Најекономично греење и ладење

Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Филиа е закон, грее како луда, ја уклучуваш на -5 и после некое време вдиши издуши прави и после тоа си тера и си грее. Он оф клима, ѕвер невиден
Епа да квалитетни клими беа тие...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
@kodus e retko viden monter/serviser sekogas spremen decko so najnovi aparaturi za kvalitetna montaza....manometri vakumerki i sekakov alat sto na sekoj eden monter mu e MustHave oprema Kodus ja ima.... ama 90% drugite ja nemaat....go preporacuvam za sekoj, licno mene mi ima montirano poveke klimi.
Cisto da se znae sto oprema ima @kodus i kakvi montazi moze da ocekuvate od nego, a i onie sto dobile nikakvi montazi moze da si go napravat filmot sta bi bilo kad bi Kodus bilo :)
Slikite nebitno brendot ..se od montaza na Gree Soyal...izvedena od negovoto velicestvo @kodus!
Testo Digitalni manometri, Made in USA CPS 2stepena Vakumerka e poveke od dovolno....uz toa ide i lagano smiren muabet so decko profesionalec so koj e mnogu lesno da se raboti i sekoj ke bide zadovolen na krajot od denot.
Site go baraat i rabirlivo mi e sto nemoze da pisuva pocesto na temava no na koj mu treba neka pobara na Google Kodus ke go najdete mnogu lesno.

IMG-0e510202ef196f333261a079571a83e7-V.jpg Kodus Vakumerka.jpg IMG-ed29b4727921146d156996c01a25ffd0-V.jpg Soyal1.jpg Soyal2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
@kodus e retko viden monter/serviser sekogas spremen decko so najnovi aparaturi za kvalitetna montaza.
Секоја чест за професионалноста.
Штета што јаки и скапи клими ради лоша монтажа зујат,бучат и се упропастени.
Кога ќе дојдат со rider или parkside хилта од лидл и крива бургија што од 8ца бургија прават 10ка дупка за типла све ми е јасно.Васер вага мислена именка.
И врвот од све е кога ќе ти речат кажи ти кај сакаш таму ќе ја ставиме,притоа совет никаков.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Каква изолација имаш и колкав простор грееш?

По пресметкиве излегува дека ти требаат 2,7-2,8KW на 34 степени разлика помеѓу внатершна и надворешна, или по 80W за 1 степен разлика. Ако имаш 30м2 ова ти е околку 2,5W на м2. Ова е феноменална изолација.
Nema nikakva izolacijq odnosno ima 20cm armiran beton zgradata e 82 ili 83.a gree soba 25 spoenos so hodnik 5 6 7 i kujna od 7 8 okolu 40m2 plus otvoren prostor za drug spart vo hodnikot so skali nagore kaj drugata amber....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Секоја чест за професионалноста.
Штета што јаки и скапи клими ради лоша монтажа зујат,бучат и се упропастени.
Кога ќе дојдат со rider или parkside хилта од лидл и крива бургија што од 8ца бургија прават 10ка дупка за типла све ми е јасно.Васер вага мислена именка.
И врвот од све е кога ќе ти речат кажи ти кај сакаш таму ќе ја ставиме,притоа совет никаков.
Na eden drugar nad visaci vo kujna mu ja namestija,pa posle uste 4000doplata,demek so popust,daja namestat kako so treba.
E izgovor starata bila tamu.
A ovaj kako da go nasoci difuzerot da duva vo podot,nemozi mavaat vo visacite.Prvata mu bese samo za ladenje pa mozi tamu,ama ne se toplese coekot.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Сега имам едно прашање за искусните луѓе на форумов: Еве вака, значи како што повеќето знаете веќе јас имам Beko On/Off клима што е ребрендирана Gree и сега јас сум задоволен со климата (И тоа многу) ама има едно нешто што не ми е јасно. Од како е купена и монтирана климата кога работи се слуша надворешната единица внатре во собата. Јас од секогаш сум го игнорирал овој звук мислејки дека е нормално ама се сомневам дека не е. Дали некој има објаснување што би можело да биде причината?
Ke si kupis buferi vo gree 650 den sivi i nema da buci
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Bitola 22h -13c
Toshiba Suzumi16
Auto fan + Hipower
Setirana 26c
Ambientalna 23,5c
Potrosuvaka pomegu 1600-1700w
Povrsina 40m2 IZOLIRANA vo kuka
Dnena,trpezarija,kujna,otvoreno,nema vrati.
Ovde sve ima samo nema ona sto e bitno, za da se presmeta COP ili bilo sto.. edna slika nemasza da go potvrdi ova sto go kazuvas.
Auto fan i golemiot tasak Hipiwer sto znaci moze da ni objasnis sto e toa Hipower?
Ova li e Hi-Power?

IMG_20210217_235748.jpg
IMG_20210218_000551.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Ovde sve ima samo nema ona sto e bitno, za da se presmeta COP ili bilo sto.. edna slika nema da go potvrdi ova sto go kazuvas.
Auto fan i golemiot tasak Hipiwer sto znaci moze da ni objasnis sto e toa Hipower?
Ok.
Toa znaci deka do 22h mi bese stirana na 25c I mi bese 23,5c.so oklu 1300w porosuvacka,auto fan bez HIPOVER.


Posle 22h ja setirv na evtinata tarifa kako so e gore napisano,I utrinata koga stanav vo prostorot imase 24c ambientalna.
Kolku bila temperaturata nokta I zorite,a velat dostignala I mins 20.
Znaci Toshiba SUZUMI16 toplela I na -20 ja zgolemila temperaturata.
Za tebe samo vo zivo.
Ima da prajs eden STRELCOVENT.
Vgodina zdravje zivot ako najavat vakvi temperaturi.
Spremaj se.:)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
:) sto znaci HiPiwer prasuvam vo mod greenje...ostaj ti reklami deka ako stisnes HI-Power kopce na daljinskoto ke se pojavi ikona Hi-Power i nema objasnuvanje nigde.... sto znaci toa ikonce na daljinskoto ? Znaci muda vi prodale za bubrezi ili sto znaci ? @filipinec sekoj pat go velica so toa Hi-Power iako ne mu ja nasol definicijata sto koj k. e taa funkcija...zatoa i prasuvam Filipiecot da ni objasni za koj k... e toa Hi-Power kopceto
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
:) sto zbaci HiPiwer u mod greenje...ostaj ti reklami
Ниту знам ниту сум го користел.бев при упатсвото па да ви помогнам у муабет што фабрика кажуе за hipower.а според ова што го читам е за побрзо постигнување на сакана температура и џабе се користи цело време.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Така имаат декларирано и кај нив во техничките спецификации и на Eurovent како TOL капацитет на -15.

Иначе, овдека мислам дека некој имаше коментар дека TOL тест всушност не се изведувал а ведноста била екстраполирана од тестовите на partload но изгледа дека го има избришано.

Но упатството на Eurovent го побива ова. TOL тест се изведува и можеби е овој тест е најрелевантен, бидеќи се изведувал без никакви приклучни уреди и најмногу, онака како што би се користел од крајниот корисник со цел на се избегнат некакви манипулации со со софтверот.

Еве што вели Eurovent:

"Run up test at TOL is done without using any specific start up procedure or attached hardware to the sample. The unit is run as the end user would do, in order to confirm that no specific software routine other than normal usage operation is used."

Ова е од фајлот TECHNICAL CERTIFICATION RULES OF THE EUROVENT CERTIFIED PERFORMANCE MARK страна 26.

А еве и линк до фајлот со https://www.eurovent-certification.com/sites/default/files/2020-02/AC_TCR_2020.pdf

Иначе треба баш добро да се разгледа при изборот. Колку што забележав, редовна појава е да се користи ист компресор низ неколку големини, само се ограничува софтверски, па може да се случи на пример помеѓу 2,5 и 3,5 да нема големи разлики бидеќи имаа ист компресот па на 4,2 да има непропорционално голем скок во капацитетот бидеќи го користи истиот компресор кој се користи и во 4,2 и во 5 и во 6.

Така на пример LN50, AP50 и AP60 го користат истиот компресот. Amber 09 и Amber 12 мислам дека го користеа истиот компресот. Има многу вакви случаи.
tie specifikacii da ne se za diamond modelot a premium ne veruvam da ima takvi performansi od 4.7 na minus 15
Автоматски споено мислење:

tie specifikacii da ne se za diamond modelot a premium ne veruvam da ima takvi performansi od 4.7 na minus 15
a za AP bila diskusijata jas se prefrliv na mitsubishi hevi industri modelite se izvinuvam
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Би се изненадил што се може да се направи со новите дигитални манометри.Само многу малку монтери/сервисери ги користат.Ем се скапи ем треба да знаеш да ги користиш ( мада самиот манометар може да израчуна дали системот е преполнет или подиспразнет и за колку и дали негде системот испушта фреон.. а вакумирањето оди во апсолутен вакум и го пратиш во децимала а не од око ).. Јас имам TESTO 550 ...едни од најдобрите и најпрецизните.Светлосни години е подобар и попрецизен од најдобрите аналогни манометри.Е коштале 500 еур... има и зашто.
TESTO 550 e drug padež, toa ne e samo manometar za koj jas zboruvam. Na nego se integrirani i termometri i se prati paralelno i gasnata i tečnata faza, avtomatski gi meri i prikažuva i T na isparuvanje i pritisok i T na kondenzacija i pritisok. Samiot istrument gi preračunuva podladuvanjeto i pregrevanjeto na freonot, najvažnite parametri za da klimata raboti kako što treba, koi ovie majstori so analogni manometri po oset gi preračunuvaat i sekogaš debelo pogrešno.
Cenata od 500e e smešna vo odnos što se se dobiva vo rabotata so nego. Samo da znaeš kolku koštaa alatite što jas gi koristev vo mojata rabota, a gi sobira vo eden đep. Sekoja čest što ete ima nekoj serviser što razmisluva kako tebe i ne samo toa tuku što umee da koristi vakvi alati, bidejći za uspešno koristenje na ovoj alat treba dobro predznaenje od termodinamika i teorii na gasovi.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Лулето како се вади? И кај мене замрзнало, го одмрзнав ама како да не сака нормално да излези..... Има некоја финта или...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom