Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
I jas ne bi ja parela pred da napolni dve godini. Vo pogled na trosoci se zavisi kolku si ti spremen da investiras. A toa zavisi od toa kako ke ja pripremis kuckata, dali ke platis za parenje, kako ke ja cuvas vo gradiditetot i posle graviditetot, kako ke gi podigas malite i koga mislis da gi dades. Vo sekoj slucaj, toa kosta
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

Сакам да си купам златен ретривер но не знам каде да најдам некое добро легло. Бидејќи реално има многу лажговци. Дали знаете некој што продава чистокрвни кутренца. Не ми е важно педигрето само сакам да биде чистокрвно кутренце од тајс раса. И ДО КОЈА цена се движат кутренцата со педигре и без педигре. Слободно може и да ме контактирате 076 705 193.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Неодамна ни дојде во двор ретривер прекрасен, кукла, отидовме кај ветеринарот на нашиве да провери тоа чип, такви ствари, ги најдовме сопствениците и не се заинтересирани да го земат назад. Би го чувале, имаме огромен двор, огромна куќа, просотор и услови ќе има, ама кучево ни е некако многу тажно. Верувам дека тоа е од тоа што има преживеано ете да е напуштено, ама што ако се навикне на нас и после дојдат си го бараат сопствениците? Има ли опција да си го заведеме како наше, да се смени чип, ветеринаров не ми е достапен а утрово со таа мисла се разбудив. Почна да се опушта синоќа по малце, играа со ќерката на сопругот, му светнаа пак очињата, утрово дојде кај мене во соба, весело беше. Каква е процедурата да го заведеме на наше име?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Неодамна ни дојде во двор ретривер прекрасен, кукла, отидовме кај ветеринарот на нашиве да провери тоа чип, такви ствари, ги најдовме сопствениците и не се заинтересирани да го земат назад. Би го чувале, имаме огромен двор, огромна куќа, просотор и услови ќе има, ама кучево ни е некако многу тажно. Верувам дека тоа е од тоа што има преживеано ете да е напуштено, ама што ако се навикне на нас и после дојдат си го бараат сопствениците? Има ли опција да си го заведеме како наше, да се смени чип, ветеринаров не ми е достапен а утрово со таа мисла се разбудив. Почна да се опушта синоќа по малце, играа со ќерката на сопругот, му светнаа пак очињата, утрово дојде кај мене во соба, весело беше. Каква е процедурата да го заведеме на наше име?
Зошто не им побарате изјава на сопствениците дека се откажуваат или дека ви го поклонуваат?
Инаку, пред повеќе години јас добив куче, сопствениците го објавија во оглас и го поклонуваа. Имаше чип. На ветеринар му отворија нова книшка, јас сум наведен како сопственик. Чипот не го менувавме
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Зошто не им побарате изјава на сопствениците дека се откажуваат или дека ви го поклонуваат?
Инаку, пред повеќе години јас добив куче, сопствениците го објавија во оглас и го поклонуваа. Имаше чип. На ветеринар му отворија нова книшка, јас сум наведен како сопственик. Чипот не го менувавме
Супер, не прашав за оваа опција бидејќи реално бевме сконцентрирани на тоа да го вратиме кучето и бев изненадена од нивната реакција дека не беа заинтересирани за тоа. Ќе го исконтактирам ветеринарот и ќе средиме. Фала!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Супер, не прашав за оваа опција бидејќи реално бевме сконцентрирани на тоа да го вратиме кучето и бев изненадена од нивната реакција дека не беа заинтересирани за тоа. Ќе го исконтактирам ветеринарот и ќе средиме. Фала!
Јас немав причина да се сомневам дека кучето ќе остане кај мене. Тоа беше доста возрасно, кога го добив, сега старее. Го сакам како и останатите што ги имам и воопшто не се кајам што го земав. Претходните сопственици го подаруваа бидејќи се преселиле, бидејќи кучето многу лае и заради тоа имаат проблеми со комшии.
Тагата на кучето брзо поминува, ако и за тоа се погрижите
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Јас немав причина да се сомневам дека кучето ќе остане кај мене. Тоа беше доста возрасно, кога го добив, сега старее. Го сакам како и останатите што ги имам и воопшто не се кајам што го земав. Претходните сопственици го подаруваа бидејќи се преселиле, бидејќи кучето многу лае и заради тоа имаат проблеми со комшии.
Тагата на кучето брзо поминува, ако и за тоа се погрижите
Ние немаме проблем да го чуваме, секако ни беше во план, не е многу старо според податоците, има година дена, ќе се навикне и ќе биде третирано ко царче. Ќе го средиме, ќе го однесеме на грумер, ќе му купиме и нему бокс со кукичка, ќе биде среќно со нас. Ти благодарам на информации.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@MaMasita se sto treba veterinarot da napravi e da prefrlu sopstvenistvo vo sistenot. Zemete si go pasosot od sopstvenicite stom ne sakaat da go cuvaat. Ako ne nov ke otvorite. Toa e toa
 

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo, mi treba sovet vo vrska so moeto kutre angliski koker spaniel, koe e 8 nedeli staro. So mene e veke 2ipol nedeli, no pred dva dena pocna da ima meka stolica (ne e diarea). Dodeka bese vo legloto bese hranet so royal canin starter. I otkoga go zemav pocnav da go hranam so purina junior (pilesko i oriz) pomesano so royal canin. I do sega bese hranet so purina. Ja ima primeno do sega samo prvata vakcina (vtorata ke ja primi ovaa nedela) i dva pati e procisten od glisti. Kutreto si ima apetit, pie voda, raspolozen e, si igra. Samo me sekira mekata stolica, koja e cista nema ni crvi, ni krv. Dali ima treba da se panici, ili se e okey? Posetivme veterinar i mi kaza da ne se sekiram, deka mozebi e do hranata. Ama dobredojdeno mi e sekoe iskustvo.
Vi blagodaram
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Zdravo, mi treba sovet vo vrska so moeto kutre angliski koker spaniel, koe e 8 nedeli staro. So mene e veke 2ipol nedeli, no pred dva dena pocna da ima meka stolica (ne e diarea). Dodeka bese vo legloto bese hranet so royal canin starter. I otkoga go zemav pocnav da go hranam so purina junior (pilesko i oriz) pomesano so royal canin. I do sega bese hranet so purina. Ja ima primeno do sega samo prvata vakcina (vtorata ke ja primi ovaa nedela) i dva pati e procisten od glisti. Kutreto si ima apetit, pie voda, raspolozen e, si igra. Samo me sekira mekata stolica, koja e cista nema ni crvi, ni krv. Dali ima treba da se panici, ili se e okey? Posetivme veterinar i mi kaza da ne se sekiram, deka mozebi e do hranata. Ama dobredojdeno mi e sekoe iskustvo.
Vi blagodaram
Jas imam Koker 7 meseci e, imase i kaj mene meka stolica 2,3 meseci, se dodeka ne prestanav da mu davam plus raboti pokraj dehidratot. Ne mu davaj nisto osven negovata hrana i mislam deka ke se sredi, jas mu davam Purina Pro Plan Salmon.

Gledaj da mu davas Puppy hrana ne junior. Bi ti preporacal Purina Pro Plan Puppy Medium(bilo koja varijacija) ili Farmina N&D kalinka i pilesko.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Buc

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Jas imam Koker 7 meseci e, imase i kaj mene meka stolica 2,3 meseci, se dodeka ne prestanav da mu davam plus raboti pokraj dehidratot. Ne mu davaj nisto osven negovata hrana i mislam deka ke se sredi, jas mu davam Purina Pro Plan Salmon.

Gledaj da mu davas Puppy hrana ne junior. Bi ti preporacal Purina Pro Plan Puppy Medium(bilo koja varijacija) ili Farmina N&D kalinka i pilesko.
Fala na sovetot, veke go sredivme problemot, i po sovet na veterinarot ja smenivme hranata. Sega go hranam so Advence
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Дечки има ли некој информации за делот од законот за заштита и благосостојба на животните
кој гласи:

Член 30
Опасни кучиња

(1) Опасни кучиња се кучиња:
- кои без причина нападнале човек и му нанеле телесни повреди или смрт;
- кои се затекнати во организирана борба на животни;
- од одредени раси и нивни мелези кои заради нивните расни карактеристики може да представуваат опасност за луѓето и животните и
- кои на тестот на социјализација се прогласени за опасни кучиња.
(2) Кучињата кои може да представуваат опасност за луѓето и за животните се прогласуваат за опасни кучиња и се внесуваат во Регистарот на опасни кучиња кој го води Aгенцијата.
(3) Сопственикот или одговорното лице за опасно куче треба да обезбеди услови за држење на животното соодветно за расата, потребите и карактеристичното однесување, при што вклучително треба:
1) кучето да го чува во заграден простор или врзано и
2) при движење кучето да го врзе на поводник и да му стави заштитна маска.
(4) Опасните кучиња при движење треба да бидат придружувани од полнолетно лице.
(5) Сопствениците или одговорното лице за опасно куче кои ги прекршиле одредбите на ставовите (3) и (4) од овој член и одредбите утврдени во прописот од став (7) од овој член треба да поминат соодветна обука во однос на чување и одгледување опасни кучиња организирана и спроведена од страна на Агенцијата. Трошоците за спроведување на обуката се на товар на сопствениците или одговорното лице.
(6) Кучињата кои се затекнати во организирана борба со кучиња се одземаат и привремено сместуваат во прифатилиште за бездомни кучиња или на друго соодветно место заради нивна изолација, опсервација и спроведување на потребните мерки предвидени со прописите од областа на ветеринарното здравство. На кучињата им се спроведува тест за социјализација за утврдување на агресивност. Доколку се утврди дека кучето не е агресивно, по спроведување на мерките согласно прописите од областа на ветеринарното здравство, тоа се нуди за вдомување или се еутаназира во случај кога се исцрпени сите можности за вдомување но не подоцна од 30 дена сметано од денот кога е спроведен тестот за социјализација. Доколку се утврди дека кучето е агресивно, кучето се еутаназира. Трошоците направени за спроведување на овие постапки се на терет на сопствениците односно лицата кои се затекнати во организираната борба со кучиња.
(7) Директорот на Агенцијата ги пропишува расите на кучиња кои се прогласуваат за опасни кучиња по претходно добиено мислење од Kомисијата за заштита и благосостојба на животните, начинот на спроведување и содржината на обуката за сопствениците на

опасни кучиња, начинот на спроведување на тестот за социјализација, формата и содржината на Регистарот на опасни кучиња, како и висината на трошоците за спроведената обука.



Каде да го барам регистарот за опасни кучиња и кои раси по default се сметаат за опасни?
Зошто на веб страната за храна и ветеринарство нема таков регистар

http://fva.gov.mk/mk/registri


?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom