Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Колку од тие 2 милиони се луѓе под 50 години? Опасноста дете да почине од Ковид е скоро нула, човек 18-30 е промил.

Не демонизирам, не го ни оспорувам нивниот ефект, туку само сакам да го намалам интензитетот на паниката која се фура од страна на медиумите.
Вакцината е цивилизациска придобивка, но тоа не значи дека секој има потреба од буквално од секоја вакцина. Во живот немам примено вакцина против сезонски, на пример. :)

50 К не е мала, ама бавно темпо додека стигнеме до 1.2-1.3 мил. Еве треба време, некои луѓе немаат пристап до интернет, само таа бројка е најјасен показател дека во ова општество не владее веќе паника кога знаеме многу факти за овој вирус. :)
Автоматски споено мислење:


Ама пак сега се прават листите на приоритети. Како нема вакцини? Има 4.200! :D
Ептен малку се тие и сите ќе бидат за медицински лица кои работат во ковид центрите, па никој не верува дека ќе добие од нив. Ќе видиме откако ќе стигнат Кинеските вакцини колку ќе се пријават. Иако и тие не се нешто многу голем број, а и дополнително треба да се земе во предвид дека солиден број од над 1/4 од населението го прележал вирусов и веројатно огромен дел од нив не би се вакцинирале.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Ептен малку се тие и сите ќе бидат за медицински лица кои работат во ковид центрите, па никој не верува дека ќе добие од нив. Ќе видиме откако ќе стигнат Кинеските вакцини колку ќе се пријават. Иако и тие не се нешто многу голем број, а и дополнително треба да се земе во предвид дека солиден број од над 1/4 од населението го прележал вирусов и веројатно огромен дел од нив не би се вакцинирале.
Тоа ми беше поентата. Во наредната недела (ако сѐ оди по планот) сме на нов пречек. Со тие 100.000 можат да се покријат досега сите пријавени. Моето прашање беше дали со ова темпо ќе се достигне посакуваниот ефект на вакцинирано население (60-70%)!? Плус 2.500 луѓе на ден планираат да вакцинираат! :)
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
17
Поени од реакции
11
Туку, што се случува со Караџовски има инфо? Откако кажаа дека е хоспитализиран не сум сретнал никаква новост, а тоа одамна беше.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Туку, што се случува со Караџовски има инфо? Откако кажаа дека е хоспитализиран не сум сретнал никаква новост, а тоа одамна беше.
Не е важно тоа, еве за Пановски од завчера, тазе
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
A oti ne doobjasnujs okolu alergicni reakci, sterilitet i dolgorocni posledici?

Dali sum hrabar ili ne e defokusiranje na diskusijata :)
Тоа се ставови и критики на светски лекари и научници, кои се спротиставени на СЗО одлуките, која се покажа шизоидна во сите мерки што ги спроведува преку државните институции, почни од тоа со прогласената пандемија а се покажа дека нема услови за такво нешто, а цела стратегија ја кројат и спроведуваат баш на таа основа, што е преступидно за такви јавни институции заедно со државните да глумат наивност и лудило.

Наведените последици се дел од повеќе импликативни суспекции што све може да се случи со човечкиот организам, молекуларните генетичари велат дека потребно е време да се увиди каква реакција е можна од интервенција во геномот на клетката со наногенетски материјали..., ако стхијата со вештачки наметнат страв што побрзо да се аплицираат вакцините не ти е доволна...

Еве надлежните нека направат јавна научна дебата меѓу спротивставените медицински, стручни страни и донесат заедничка одлука..., народот е доволно свесен што треба да прави, но тоа напротив се премолчува и засилува до оваа хаотична, шизоидна состојба..., ја и ти овде да дебатираме, а кажувам како лице кое има и медицинско, стручно образование во полето на микробиологијата,биохемијата, цитологијата..., дека целиот пристап е крајно промашен, па иди вакцинирај се, иако кинеската и руската се правени по некој конвенционален пат сепак од друга страна ќе бидат неважечки во Ковид пасошот што ја открива и биолошко воената димензија на хаосов...

Ти што мислиш?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Тоа ми беше поентата. Во наредната недела (ако сѐ оди по планот) сме на нов пречек. Со тие 100.000 можат да се покријат досега сите пријавени. Моето прашање беше дали со ова темпо ќе се достигне посакуваниот ефект на вакцинирано население (60-70%)!? Плус 2.500 луѓе на ден планираат да вакцинираат! :)
2.500 души во една институција можат дневно да се вакцинираат, не па во цела држава. За 10 минути максимум еден човек може да се вакцинира. Што ќе прават таму оро ќе играат? Во 20 града да има центри за вакцинирање со по 10 тима(или во 40-50 места со просек од по 4 тимови секаде, пошто да вакцинира може секоја сестра во државава) истовремено и двосменски што работаат капацитетот би им бил минимум 20К дневно. Без проблем може да се стигне и до двојно повеќе дневно вакцинирани, со минимална организација, само проблемот е друг, а тој е недостаток на вакцини.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
2.500 души во една институција можат дневно да се вакцинираат, не па во цела држава. За 10 минути максимум еден човек може да се вакцинира. Што ќе прават таму оро ќе играат? Во 20 града да има центри за вакцинирање со по 10 тима(или во 40-50 места со просек од по 4 тимови секаде, пошто да вакцинира може секоја сестра во државава) истовремено и двосменски што работаат капацитетот би им бил минимум 20К дневно. Без проблем може да се стигне и до двојно повеќе дневно вакцинирани, со минимална организација, само проблемот е друг, а тој е недостаток на вакцини.
Тоа се нивни проценки, 2.500 на ден, се премалку. Ама како ќе се организираат не ме интересира. Битно е тие што сакаат да се вакцинираат истото да го направат и потоа останатите да не бидеме замарани со досадниот и напорен наратив кој се турка веќе подолго од една година. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Не видовме ни масовна смртност од Корона кај (по)младата популација. Вкупно 2 милиони луѓе, претежно умираа по старските домови, барем во САД и тоа по грешки на нивните гувернери. Тоа се случи и во некои држави во Европа.
Прабаба ми пред некоја недела почина од корона во старски дом во САД. И многу други во домот.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.706
Поени од реакции
10.107
Како брзо се движат ствариве може да ме осудат само за “практичар на заговор“:D
Тоа никој нема да ти го признае, барем не тука. ;)

Инаку, веднаш почнаа. Кога ти викав :D

Поздрави ги, кажи им веднаш да се вакцинираат, особено ако се здрави, прави, имаат под 45 -50 години. И онака нема голем број на вакцини да имаме во прво време, нека му го земат редот на некој што стварно има потреба од нив.

А пошто живееме во севернаја, тоа повеќе од сигурно ќе се случува.
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
17
Поени од реакции
11
2.500 вакцинации дневно на државно ниво е ужасно малку, ако воопшто бидат и толку. Не ми се јасни техничките причини како малиот број е оправдан.
Освен ако не преземат нешто за зголемување на бројот, не очекувам повеќе од 10.000 неделно.
Автоматски споено мислење:

Гледам за 90+% намалена бројката на заразени од грип, па ме интересира мислење од некој поупатен, дали претходните години (па и сега) грип се детектираше и се броеја само позитивините преку тест или се базира на дијагностицирање преку симптоми?
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Тоа се нивни проценки, 2.500 на ден, се премалку. Ама како ќе се организираат не ме интересира. Битно е тие што сакаат да се вакцинираат истото да го направат и потоа останатите да не бидеме замарани со досадниот и напорен наратив кој се турка веќе подолго од една година. :)
Наративот ќе остане дури има недостаток на вакцини, а оваа година тешко дека све ќе се среди кај нас. Дополнително што надвор нема да можеме уште барем 1 година да излеземе без КОВИД пасош, а јас како млад, потентен, силен и здрав како дрен дечко немам потреба да се вакцинирам против ова грипче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom