Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.921
Kaj mene prednosta ima snagata pri kupuvanje da mi bese da stedi ke zemev japanec ako saka cop2 neka ima mene ne mi e problem za evn tuku problem mi e da ne mi e toplo
Ај добро.... така нека ти е....
Ама си ја згрешил темава... оваа се вика Најекономично греење....

Najveke sto mozam e slikive sea ti gi napraviv nadvor e 1 stepen a ona tera okolu 600 23 vnatresna namestena
Па добро е гледам ти уклучила во 17:30 и тера со 600
Пред тоа кога исклучила бог знае....
Исто бог знае колку си бил стоплен во периодот од кога исклучила па се до вклучувањето во 17:30
Ама вие со Грее климите термометри подома немате... па наше е само слепо да ви веруваме дека цело време ви е топло иако климите ви работат он-офф.


Еве денешен график од Хансолот и Мицуто кај мене.

Grafana-Hansol+LN-11.02.2021.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Шансата да се расипе компресор(механички) е далеку помала него ли да цркне електро-моторот што го врти! Ама и тоа е мала шанса во споредба со други дефекти кај климите! Губење фреон е на прво место,после иде електроника. Така да гајле да си немате колку кубика бил кој компресор и на колку се вртел! Тоа некој многу попаметен инжињер(и) од нас го пресметал...
Постирај било кој каталог за компресори и ке видиш дека кубикажата на компресорот е баш она што ја одредува снагата...било кој каталог
По твоето со помала кубикажа ке даде повеќе капацитет....ајде да видиме каде тоа го пишува?
EVe ti primer
GMCC kompre.jpg
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Шансата да се расипе компресор(механички) е далеку помала него ли да цркне електро-моторот што го врти! Ама и тоа е мала шанса во споредба со други дефекти кај климите! Губење фреон е на прво место,после иде електроника. Така да гајле да си немате колку кубика бил кој компресор и на колку се вртел! Тоа некој многу попаметен инжињер(и) од нас го пресметал...
Taka bese ama porano deneska e kapitalizam se pravi da poraboti nesto malce poveke od garancijata i posle kako ke se pogodi, za zal ne e samo za klimite tuku za sve od elektronika, koli cela potrosnja roba veke nema kvalitet kako porano.mene mi rokaat dva pati led pozadinsko osvetluvanje na philips tv posle garancija nekolku meseci....se imam vo,e o vo toyota carina so 980000 posle dojde avensis ni cetvrtina od toa ne go pominuva a da nema problemi a istoto ke e i so camry sto e aktuelna momentalno....ednostavno rabotite se praveni za bel svet na za makedonija kade sto mislis ednas si kupil kvalitetno i ke trae...
Автоматски споено мислење:

Ај добро.... така нека ти е....
Ама си ја згрешил темава... оваа се вика Најекономично греење....


Па добро е гледам ти уклучила во 17:30 и тера со 600
Пред тоа кога исклучила бог знае....
Исто бог знае колку си бил стоплен во периодот од кога исклучила па се до вклучувањето во 17:30
Ама вие со Грее климите термометри подома немате... па наше е само слепо да ви веруваме дека цело време ви е топло иако климите ви работат он-офф.


Еве денешен график од Хансолот и Мицуто кај мене.

Прегледај го приврзокот 283762
Sekoja klima e ekonomicna taka da ne sum ja zgresil temata a toa sto se desilo pred 17.00neka te kopka posto si radoznal ama od 17 do sega tera lagano 600w ubavo se glea.mene mi e toplo po kratki sum ne mi znaci nisto dali mi veruvas jambolija men heheheh

P.s sto e ova od 14 do 16 ti dignala nad 400w brzo reklamiraj ja nesto bolna e hahha toa e koga sakas da si zgrean a ne si pa na eftina struja ja pustas na 22 od prehodnite 20 cel den sto terala pa trosi bogami odma kreva duplo hahah
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Постирај било кој каталог за компресори и ке видиш дека кубикажата на компресорот е баш она што ја одредува снагата...било кој каталог
По твоето со помала кубикажа ке даде повеќе капацитет....ајде да видиме каде тоа го пишува?
Па си се враќаме на нашиот муабет за "енталпија" изгледа...
И уморен сум да го расправам ова... стварно!
Ефикасноста кај компресорите не зависи само од кубикажата т.е.колку волумен гас/течност може да собере во комората за набивање,туку и од тоа колку циклуси х волумен /минута!
Крајниот резултат се гледа...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.921
Постирај било кој каталог за компресори и ке видиш дека кубикажата на компресорот е баш она што ја одредува снагата...било кој каталог
По твоето со помала кубикажа ке даде повеќе капацитет....ајде да видиме каде тоа го пишува?
Ајде јас ќе постирам каталог...
Ама да не почнеш да кемкаш дека уствари зборуваш за капацитет на само 60 херци
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Па си се враќаме на нашиот муабет за "енталпија" изгледа...
И уморен сум да го расправам ова... стварно!
Ефикасноста кај компресорите не зависи само од кубикажата т.е.колку волумен гас/течност може да собере во комората за набивање,туку и од тоа колку циклуси х волумен /минута!
Крајниот резултат се гледа...
Ti ne si umoren nego nemas pojma ama te cesa levo made da si tropnes nesto pred spanje
I ja sum umoren...od vakvi kako tebe, po 100puti da povtoruvame nesto sto e napisano pred 2000 strani na temava
GMCC kompre.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ti ne si umoren nego nemas pojma ama te cesa levo made da si tropnes nesto pred spanje
I ja sum umoren...od vakvi kako tebe, po 100puti da povtoruvame nesto sto e napisano pred 2000 strani na temava
Прегледај го приврзокот 283772
"Остај се сине четовање..."!
Џабе вадиш табели! Кај е најбитно? Где је печат? Кај се вртежите?!
Па фала богу дека ќе има разлика во моќност на исти вртежи!
Ај сега трк да гуглаш нова табела.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.921
Еве... ова иди продолжение на муабетот во мојот пост од вчера.

SVB_English-NEW.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од новата LN35VG - SVB092FBAMT
SNB_EN_1.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од старите FH25VE и FH35VE - SNB140FRUMT

SNBvsSVB.png

Како што гледаш различни им се кубикажите а максималните снаги им се спротивни односто помалиот компресор вади поголем максимум.
Зошто е така многу добро знаеш и самиот, а ти објасни и @PticaSelica неколку постови погоре.

Значи ти не си во право со оваа твоја изјава од погоре!
Постирај било кој каталог за компресори и ке видиш дека кубикажата на компресорот е баш она што ја одредува снагата...било кој каталог
По твоето со помала кубикажа ке даде повеќе капацитет....ајде да видиме каде тоа го пишува?
 

Attachments

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Еве... ова иди продолжение на муабетот во мојот пост од вчера.

SVB_English-NEW.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од новата LN35VG - SVB092FBAMT
SNB_EN_1.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од старите FH25VE и FH35VE - SNB140FRUMT

Прегледај го приврзокот 283777

Како што гледаш различни им се кубикажите а максималните снаги им се спротивни односто помалиот компресор вади поголем максимум.
Зошто е така многу добро знаеш и самиот, а ти објасни и @PticaSelica неколку постови погоре.

Значи ти не си во право со оваа твоја изјава од погоре!
Pa ako e taka kako sto velis zosto tvojot kompresor od Ln35 sto ne go ostavija istiot vo Nordik verzijata.????- ako ne e bitna zafatninata
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Еве... ова иди продолжение на муабетот во мојот пост од вчера.

SVB_English-NEW.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од новата LN35VG - SVB092FBAMT
SNB_EN_1.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од старите FH25VE и FH35VE - SNB140FRUMT

Прегледај го приврзокот 283777

Како што гледаш различни им се кубикажите а максималните снаги им се спротивни односто помалиот компресор вади поголем максимум.
Зошто е така многу добро знаеш и самиот, а ти објасни и @PticaSelica неколку постови погоре.

Значи ти не си во право со оваа твоја изјава од погоре!
Касно видов(се помалце ја пратам темава од очигледни причини...)!
Па дебатава била за "седи кец"!
Како можело(алооо се слушаме ли @бандо)да ти споредуваат моќност на компресори што у старт користат различни флуиди и имаат различен степен на компресија?!! Сосем различна термодинамика па уште и упорни се докажуваат/напаѓаат....
Цццц
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Еве... ова иди продолжение на муабетот во мојот пост од вчера.

SVB_English-NEW.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од новата LN35VG - SVB092FBAMT
SNB_EN_1.pdf овде ќе го најдеш компрeсорот од старите FH25VE и FH35VE - SNB140FRUMT

Прегледај го приврзокот 283777

Како што гледаш различни им се кубикажите а максималните снаги им се спротивни односто помалиот компресор вади поголем максимум.
Зошто е така многу добро знаеш и самиот, а ти објасни и @PticaSelica неколку постови погоре.

Значи ти не си во право со оваа твоја изјава од погоре!
Ама си упорен у ниедно време дежурен трол.
Поголема кубикажа имала а помалку давала една у листата демек ја откри америка
Па тој само еден компресор е во списокот што е со поголема кубикажа а дава помалку од претходните, адава помалку зашто се правиш магаре а од авион се гледа дека е закључен на 107rps а сите другите се 120/130rps
СВБ.jpg

Za Sporedba...AmberNordic i 9 i 12 imaat 123cc3 што е таму негде околу 8,322 у списоков blisku do 130kata, а ти си таму кај што пишува 5,500максимун za 092jkata :D
Автоматски споено мислење:

Како да ми те боли напишаното?
Зошто би го избришал, немам што да кријам... нити лажам нити малверзирам за да си бришам свои постови.
Стојам зад напишаното и ако ме убедат дека грешам ќе си признаам грешка.


Дали ова треба да го сватам како признание дека мојата 3.5ka може да изпорача повеќе топлина од онаа 2.5ка во финските VTT тестови?

Хаха колку ли само ниско можеш да паднеш?
Не можеш да снимиш и вратиш со видео од климата јака само на хартија, па продолжи си ти така со навреди и понижувања...

А јас ќе те перцам каде што те боли најмногу... верувам знаеш каде е тоа штом спомнуваш lb-gt-mt заедници :D

Колкав COP викавте имал Амбер-от? 5???
Ами каде е на графиконон од VTT тетот? Оти се крие позади линијата за 3.5?
И тоа за 2.5ката моделот... ами оваа 3.5кава што ја продавате тука значи прашање е и 3 COP дали вади.... ем тоа на +10С надворешна.

VTT_ln25 prevod_002.jpg
ЕВе ти зашто за помал капацитет како што и сам напиша помалце дава LN од Амберот... биле блиску ама COP Имал поголем ЛН25
COP има поголем зашто на Тестот ЛН дува појако од тоа што е наведено по спецификација..ако знаеш да читаш dm3/s, спремиле клима што дува и 1000м3/h за да се фалите со COP ;)
Flow.jpg
2,5ката и по сервисно има поголем издув од 3,5ката 864m3/h VS 822m3/h што нема логика, ја спремале за VTT :facepalm:
LN25Izduv.jpg

Tolku od tocnite podatoci na Japancite pak ke kazam :pos:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.921
P.s sto e ova od 14 do 16 ti dignala nad 400w brzo reklamiraj ja nesto bolna e hahha toa e koga sakas da si zgrean a ne si pa na eftina struja ja pustas na 22 od prehodnite 20 cel den sto terala pa trosi bogami odma kreva duplo hahah
Само ќе ми те поздравам со температурите во последните 48часа ;)
Тајмерот кај Мицубиши е закон и знае да си ја регулира попушти/намали... не како кај Грее што тајмерот знае само он-офф да и прави хахахахх
LN-temps-last48hrs.png

Ама си упорен у ниедно време дежурен трол.
Поголема кубикажа имала а помалку давала една у листата демек ја откри америка
Па тој само еден компресор е во списокот што е со поголема кубикажа а дава помалку од претходните, адава помалку зашто се правиш магаре а од авион се гледа дека е закључен на 107rps а сите другите се 120/130rps
Прегледај го приврзокот 283785

Za Sporedba...AmberNordic i 9 i 12 imaat 123cc3 што е таму негде околу 8,322 у списоков, а ти си таму кај што пишува 5,500максимун :D
Некој се правeше на магаре и рикаше на цел глас:
Постирај било кој каталог за компресори и ке видиш дека кубикажата на компресорот е баш она што ја одредува снагата...било кој каталог
По твоето со помала кубикажа ке даде повеќе капацитет....ајде да видиме каде тоа го пишува?
А сега другите ги прави магариња дека ете можело закључен да биди иако е голем во кубикажа да има помала снага.


Дали закочен или толку му е технологијата од пред 7-8 години не знам јас да кажам.
Еве тука сите викате закочен бил.... закочен нека биди....
И сеа? Заклучок?
Тоа што во LN сериите ставаат откочени читај не-закочени компресори е подобро или полошо, ги осакатиле или ги опраиле?
Колата во гаража поубаво е да можеш да ја цапниш до 200 по потреба или најдобро е ако е безбедно ограничена на 120?

Не бе пак вие ќе речите осакатени се, требало исто 14cm3 компресор на 130RPS да стави Мицу во 35ката... па да дава 12kw топлина :P


A за споредбата со Амбер нордик каде бил на листата можете овдека филмови да си праите дека е на врвот на листата веднаш над Уруру Сарара ;)
Само никој не се осудил да го сними неговиот перформанс, после она твоето видевце каде ја снимаш 20 секунди на макс оптеретување и после одма гасиш пред да направи :eek:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Prvo gresno si napisal deka klimata ti e vo Living Room, Living Room od 23m2 so 2.3m visina e spalna kakov Living Room :pos:
Ke vidis za brzo kako Amber12 raboti so saati so 40~50C na izduv vo 40m2 i vnatre da bide 23/24 a ne vo spalna od 23m2 edvaj 19C :D
I site tvoi dijagramcinja ke padnat u voda :drk:
Za dobar son i da te znaat kakov manipulator si, nadvoresnata sonda stavena u casa mraz i -30 ke pokaze, ako pratele kade zavrsuva tvojata sonda za nadvoresna temperatura ke im stane jasno :)
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Само ќе ми те поздравам со температурите во последните 48часа ;)
Тајмерот кај Мицубиши е закон и знае да си ја регулира попушти/намали... не како кај Грее што тајмерот знае само он-офф да и прави хахахахх
Прегледај го приврзокот 283782



Некој се правeше на магаре и рикаше на цел глас:

А сега другите ги прави магариња дека ете можело закључен да биди иако е голем во кубикажа да има помала снага.


Дали закочен или толку му е технологијата од пред 7-8 години не знам јас да кажам.
Еве тука сите викате закочен бил.... закочен нека биди....
И сеа? Заклучок?
Тоа што во LN сериите ставаат откочени читај не-закочени компресори е подобро или полошо, ги осакатиле или ги опраиле?
Колата во гаража поубаво е да можеш да ја цапниш до 200 по потреба или најдобро е ако е безбедно ограничена на 120?

Не бе пак вие ќе речите осакатени се, требало исто 14cm3 компресор на 130RPS да стави Мицу во 35ката... па да дава 12kw топлина :P


A за споредбата со Амбер нордик каде бил на листата можете овдека филмови да си праите дека е на врвот на листата веднаш над Уруру Сарара ;)
Само никој не се осудил да го сними неговиот перформанс, после она твоето видевце каде ја снимаш 20 секунди на макс оптеретување и после одма гасиш пред да направи :eek:
Ti pravi tebe vo glavata nesto :eek: ama uste neznaes sto e hehhe gleam se raduvas deka klimata ti cita 23 gore kaj nejze bravo za tebe kaj mene 23 e dole na pod razlika nebo i zemja inace mojata se ukoci na 600w cel den iako e momentalno 0 za cudo ne gasi neznam sto i e kaj i da e si legnuvam po gaki i maica ti od esen spies po pizami sea nedelava koga ke fati stud i zivri ke nategnes .....nego sto praime ne odgovori so toa slikata sto sum ja menjal radi copot sum staval druga so pomala potrosuvacka cekaj kako go vikase toa......malverziras hahahahh
Ako ti samo odgovaraj na toa sto ti odgovara da odgovoris za drugoto ne e bitno znaeme deka nemas sto da kazes...
I 2 e veke ima eftina struja stisni na toa kopceto 24 taka opusti se malce i nemoj da gledas potrosuvacka na meracot posto odma ke namalis ke si unistis kejf ednas se zivee

I nemozam da ne vi se umesam vo muabetot ama pomala i pogolema kubukaza po default sekogas pogolemata e bolje a toa ne praj takvi pederski sporedbi neka se dvata na 130hz ili 107 togas sporeduvaj moze edniot da e 60 drugiot 130 i sto zaklucok ke doneses deka pomaliot e bolje cccc
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom