Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
l
Со Море шупелко една може дома да им се обраќаш простак еден
Уште еден што земал клима од Чапкунот и е од Прилеп....уште колку ве има?
Јас па се чудам шо можи да те изнервира сега!? Зар еден дефрост на снимка?
Ааааа... не можеш толку дупли акаунти да направиш колку што има незадоволни од брендот кој го продаваш?
Ајде можеш ти... кога можеш од 4 редовно да пишуваш можеш и од повеќе да пишеш по нешто повремено, кој можи да те запри ;)
Автоматски споено мислење:

da te popravam ne e 28m2 ne se sekavam tocno ama pomegu 21 i23 bese imam vo moite postovi pred nekoj mesec, ke kaze sam tocno kolku bese on gi racuna 28 so hodnikot...
Абе друже зар и ти си алтер его на експертов? Бар тебе те мислев реален профил....

Ај еве ќе те поздравам ко што заслужуваш и ко што мене ми доликува.

Ја си ги рачунам 29м2 пошо метрото мое толку мери....
Ноќе си отворам вратата и кон ладната ми спална од 15м2 да ми топли додека спијам за да не спијам со капа, евтина е струјата ноќно време :P

Вкупно на MitsuLN35 и доаѓаат да грее 44м2 или 44 x 2,65м = 116,5м3




Па оваа топлина мора некаде да оди, не стои со саати во 20 квадрата ко шо си имаш во навика да лажеш од сите твои лажни профили.
Гледај цела вечер си произведувала 6~7kw топлина..... all night long.... all night.... а не како Амберот, да сврши за 20 секунди на видео :P

 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Јас па се чудам шо можи да те изнервира сега!? Зар еден дефрост на снимка?
Ааааа... не можеш толку дупли акаунти да направиш колку што има незадоволни од брендот кој го продаваш?
Ајде можеш ти... кога можеш од 4 редовно да пишуваш можеш и од повеќе да пишеш по нешто повремено, кој можи да те запри ;)
Ти и 100 акаунти да направиш џабе ти е кога поентата ти е да лажеш....како и на последното виедо....покажуваш дефрост а само внатрешната ти е снимена, а бе нормален си ти или ?...ова е тендециозно исмејавање на рачун на целава тема со цел да се обезвредни....редно е да си завршиш кај што ти е местото па снимај на другата тема за Флегмата колку сакаш.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Очигледно ти сметаат видеава... а јас ќе продолжам да ги споделувам.
Ќе снимам и нешто посвежо деновиве, на дневни температури како си одржува со 300w и COP 7 :)
Еве денес какви бројки вадеше MitsuLN35VG.... утре добиваш видевце, stay tuned ;)

 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Еве едно видео со целосен дефрост од почеток до крај на Mitsu LN35 после користење во POWERFUL мод со издув од +55С и тоа на надворешна -8С
Попуштете на звук и би требало да се слушне и крцканјето на пластиката во текот на дефростот.

btw. Со дефростот започнува на 2ра минута и самиот дефрост трае до 4:30 минута... на 5та минута почнува да работи компресорот а веќе на 8ма минута почнува повторно со дување, секако со намалена брзина додека да постигне 40+ степени (минута 9:30) и продолжи да дува со максимален фан 5/5.

zlatko ama si me iznasmeal koga vide deka ide vo defrost car si hahah se vozdishna razocarano :D inace do @matej2007 i @Tonko1 sto praime sea sto krcka ln neli se bevte tolku ubedeni deka ne krcka taa klima i sea so klipcevo na zlatko krshi on plastiki vo race da izgleda deka klimata krcka, i koj od vas trebase da si dae klima ako krcka ln ke krckaat i poniskite modeli po nekoja logika ili pak vashite ne krckaat, ajde donirajte ja taa fh kako i da e vo nekoe semejstvo sto mu e potrebna i sto nema da go interesira dali krcka ili ne tuku dali gi gree i prejdete na peleti tie puckaat postojano.....
Автоматски споено мислење:

Јас па се чудам шо можи да те изнервира сега!? Зар еден дефрост на снимка?
Ааааа... не можеш толку дупли акаунти да направиш колку што има незадоволни од брендот кој го продаваш?
Ајде можеш ти... кога можеш од 4 редовно да пишуваш можеш и од повеќе да пишеш по нешто повремено, кој можи да те запри ;)
Автоматски споено мислење:


Абе друже зар и ти си алтер его на експертов? Бар тебе те мислев реален профил....

Ај еве ќе те поздравам ко што заслужуваш и ко што мене ми доликува.

Ја си ги рачунам 29м2 пошо метрото мое толку мери....
Ноќе си отворам вратата и кон ладната ми спална од 15м2 да ми топли додека спијам за да не спијам со капа, евтина е струјата ноќно време :P

Вкупно на MitsuLN35 и доаѓаат да грее 44м2 или 44 x 2,65м = 116,5м3




Па оваа топлина мора некаде да оди, не стои со саати во 20 квадрата ко шо си имаш во навика да лажеш од сите твои лажни профили.
Гледај цела вечер си произведувала 6~7kw топлина..... all night long.... all night.... а не како Амберот, да сврши за 20 секунди на видео :P

da ne si so kratka memorija pred nekoj mesec koga vikase deka e 30 i koga ispadna pomegu 21 i 23 pa si prizna sam deka e tolku aj prolistaj nekolku meseci nanazad a jas na baza na dushekot i dvete fotelji i regalot od kraj do kraj sto e ti presmetav kolku gore dole e sobata i ispadna dal 2 3 kvadrati da zgresam ama ne bese 29, iam ja edno metro do 129m meri ke ti go dadam i da si gi racunas kako sakas m2, prolistaj nekoj mesec unazad i ke se uveris deka si prizna deka ne e tolku kolku sto tvrdis sea pak.
Автоматски споено мислење:

Очигледно ти сметаат видеава... а јас ќе продолжам да ги споделувам.
Ќе снимам и нешто посвежо деновиве, на дневни температури како си одржува со 300w и COP 7 :)
Еве денес какви бројки вадеше MitsuLN35VG.... утре добиваш видевце, stay tuned ;)

cim mene amberot deneska pomegu 500 i 600 mi rabotese tvojata treba edna cetvrtina od toa taka da mnogu e i toa 300 proveri filtrite da ne i se zapuseni nesto ne ke da e vo red mnogu pomalce treba da ti trosi 100 150max kako sijalica.....nego uste stvarno ako spies so kapa na taa klima si ja utnal komplet rabotava posto cim vikas 7 stepeni padnala vo spalnata pred nekoj den i toa ne me cudi posto niz vrata mnogu mnogu ne ide sum probal, si bara uste edna klima tamu inace prati gi graficite to mitsubishi da smenat specifikacija od 6.3 kolku i da e na 7kw max power....kazi im pecatna greska imaat vo specifikaciite so godini ne primetile...

eve da te podsetam sam kazuvas deka e 22kvadrati, ti i ako taka si meris bravo otvori ja vleznata vrata od kukata dvorot ako ti e 500 ke reces 529m2 grees po tvoja logika
#38.761
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Очигледно ти сметаат видеава... а јас ќе продолжам да ги споделувам.
Ќе снимам и нешто посвежо деновиве, на дневни температури како си одржува со 300w и COP 7 :)
Еве денес какви бројки вадеше MitsuLN35VG.... утре добиваш видевце, stay tuned ;)

Ti fali ovde Indoor Ambient Temp koja ne ti mrdna od 19C i jambolijata ti e bekap hahaha....
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Јас па се чудам шо можи да те изнервира сега!? Зар еден дефрост на снимка?
Ааааа... не можеш толку дупли акаунти да направиш колку што има незадоволни од брендот кој го продаваш?
Ајде можеш ти... кога можеш од 4 редовно да пишуваш можеш и од повеќе да пишеш по нешто повремено, кој можи да те запри ;)
Автоматски споено мислење:


Абе друже зар и ти си алтер его на експертов? Бар тебе те мислев реален профил....

Ај еве ќе те поздравам ко што заслужуваш и ко што мене ми доликува.

Ја си ги рачунам 29м2 пошо метрото мое толку мери....
Ноќе си отворам вратата и кон ладната ми спална од 15м2 да ми топли додека спијам за да не спијам со капа, евтина е струјата ноќно време :P

Вкупно на MitsuLN35 и доаѓаат да грее 44м2 или 44 x 2,65м = 116,5м3




Па оваа топлина мора некаде да оди, не стои со саати во 20 квадрата ко шо си имаш во навика да лажеш од сите твои лажни профили.
Гледај цела вечер си произведувала 6~7kw топлина..... all night long.... all night.... а не како Амберот, да сврши за 20 секунди на видео :P

Zlatko sekoja cest za trudot, ova e navistina odlicen rezultat, drzela 7kw dolgo vreme a defrost na 2.5-3 sata. Cela nok na max. Keep up the good work.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ti fali ovde Indoor Ambient Temp koja ne ti mrdna od 19C i jambolijata ti e bekap hahaha....
Како тебе што ти фали на видевцето со Амберот?
Хахахах

Има низ моите видеа снимано колку е амбиенталната од 3 различни термометри низ целиот простор од 29м2....
Ако го броиме и тој на усис над климата, 4 термометри идат..... колку да бидат повеќе во 29м2...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Како тебе што ти фали на видевцето со Амберот?
Хахахах

Има низ моите видеа снимано колку е амбиенталната од 3 различни термометри низ целиот простор од 29м2....
Ако го броиме и тој на усис над климата, 4 термометри идат..... колку да бидат повеќе во 29м2...
Мене не ми фали ништо ако ти покажам у колкав простор грее Амберот12, 40м2 отворен простор и ходник према спалните без врата и калкан. станот е преку 100м2 а не 60м2 како твојот.
Него тебе ти фали....а ти фали што секој може да примети....само на почетокот покажуваш термометри од 18ц и во собата кај што е климата и на некоја врата во ходникот...а после 1час снимање имаш едвај 19Ц кај што е климата.... што не е баш за фалење
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Zlatko sekoja cest za trudot, ova e navistina odlicen rezultat, drzela 7kw dolgo vreme a defrost na 2.5-3 sata. Cela nok na max. Keep up the good work.
Ne se pravi na tosho ili zaboravi da stavis slusalki, sto ke kazes sea neli nemalo sansi ili ke si kutis da ne kazam ko sto....tvoi zborovi se ova
"Не си во право. Мицу лн не крцка. Веројатно зависи од тоа колку прецизно е изработена климата. Во Грее светот сите клими крцкаат."
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
zlatko ama si me iznasmeal koga vide deka ide vo defrost car si hahah se vozdishna razocarano :D inace do @matej2007 i @Tonko1 sto praime sea sto krcka ln neli se bevte tolku ubedeni deka ne krcka taa klima i sea so klipcevo na zlatko krshi on plastiki vo race da izgleda deka klimata krcka, i koj od vas trebase da si dae klima ako krcka ln ke krckaat i poniskite modeli po nekoja logika ili pak vashite ne krckaat, ajde donirajte ja taa fh kako i da e vo nekoe semejstvo sto mu e potrebna i sto nema da go interesira dali krcka ili ne tuku dali gi gree i prejdete na peleti tie puckaat postojano.....

Ja vikam eve mojava da ja stavime vo Gree salonot kao reference point kon sto da se stremat gree klimite vo idnina zasto e hiper inverter sto moze da raboti kao 7 (2kw) ali i kao 18 (5.5kw).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Ja vikam eve mojava da ja stavime vo Gree salonot kao reference point kon sto da se stremat gree klimite vo idnina zasto e hiper inverter sto moze da raboti kao 7 (2kw) ali i kao 18 (5.5kw).
А твојата klima е?
Гледам многу клими имаш бирано и не ми е јасно за која имаш добиено субвенција :D
Немаш многу постови ама ги прочитав сите....и за Дакин и за Тошиба и за Митсу си навивал а никако да разберам за која ти исплатиле субвенција
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ja vikam eve mojava da ja stavime vo Gree salonot kao reference point kon sto da se stremat gree klimite vo idnina zasto e hiper inverter sto moze da raboti kao 7 (2kw) ali i kao 18 (5.5kw).
ne vikaj mnogu mozes da odgovoris sea LN krcka ili ne krcka posto ubeduvase deka ne krcka, red da se fati edno po edno ne se prefrlaj na drugo sea.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom