Шах

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Голема штета е за компјутерскиот шах што пропадна уште од пред 3 години шаховскиот програм Худини...

2-3 години беше најмоќен шаховски програм. Дотогаш последна генерација беше Houdini 6, па уште лани требаше да извадат Houdini 7 како што прават сите други шаховски програми точно на секои 2 години нов програм...

Па да продолжеше денес да опстои сигурно и на Leela chess zero ќе го победуваше... Aма незнам од кои причини тој шаховски програм пропадна?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Коментари доле на yt :pos:
-Standing up, sitting down... Two totally wasted moves that lead to the exact same position.
-Loss of a tempo
-it's just zugzwang
-nahh he is just calculating whether to stand up or not and still not decided yet . it could be a blunder move you know
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Квалитетен дрвен шах со дрвени фигури каде може точно да се најде?
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Квалитетен дрвен шах со дрвени фигури каде може точно да се најде?
Ова ти е единствена продавница за шаховски реквизити во земјава: https://m.facebook.com/chess.shop.mk/. Неможеш да најдеш поквалитетни и поубави сетови кај нас. Е сега нормално квалитетот си повлекува и цена. Доколку не ти се даваат толку пари за дрвен сет, пластичните/гумирани фигури им се исто така фантазија и не се скапи. Можеш да бираш отежнати (со разни тежини и тегови во фигурите) а имаат и обични. На крај краева доколку не се одлучиш за ништо од тука, на бит-пазар имаш дрвени сетови (со различни величини) за евтини цени, но и квалитетот не е ист. Исто така во затворот во Идризово памтам се продаваа многу убави дрвени сетови, рачна изработка, меѓутоа не знам дали продаваат уште, последен пат кога поминав беше празно. И за крај нешто квалитетно надвор од земјава: https://www.svezasah.rs/. Се работи за српска продавница и имаат што ти душа сака, и во секаков стил (доколку си нов во ова постојат фигури со различен стил на изработка). Ако се договориш со нив прилично сум сигурен дека праќаат и во странство. Тоа е на кратко, за жал како земја сеуште сме неразвиени во овој поглед. Се надевам помогнав, поздрав.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Па разгледав ова да од помош беше али некако ми се скапи а и немаат комплет табла со фигури (освен една 105евра).
Мене ми треба нешто основно не мора да е стилски или шо знам така да ќе изберам од пазарче нешто поевтино.
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Па разгледав ова да од помош беше али некако ми се скапи а и немаат комплет табла со фигури (освен една 105евра).
Мене ми треба нешто основно не мора да е стилски или шо знам така да ќе изберам од пазарче нешто поевтино.
Во ред, дека пиша квалитетен погоре па затоа постирав, за секојдневна употреба можеш да користиш било што. :)
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Мое гледиште е дека ретко кој од светскиве прваци, и воопшто силните шахисти немаат големо его, за Боби да не праиме муабет, али он си бил nutcase по природа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom