Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
@Bibo ti nesto pameten Se pravis gledam celo vreme so @Bogdan12 @gorancoo i @bobanco za razlika od vas jas pasosot go izvadiv za godina ipol 2018 taka da za informacii i itn ne mozete zasto ne vi drzi gzot a inace prodolzi si da si gi prais listite za toa si najpameten
Bogdan i barsa stetnici samo za zijan komentirat, se slozvam so tebe
Od tebe samo info ubo dobivame
A od ovie bogomolcite prognozi ukaz ukaz
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Луѓе неколку пати прашав, ама не добив конкретен одговор. Имам аплицирано со документи преку брат, дали треба да се носат дополнителни документи или? Моментално сум на финална. Ве молам кажете додека уште имам време нешто да направам. Не знам кај би можела да дојдам до оваа информација, посредникот ми кажа дека нема потреба.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Инфо за правосудие ако има некој проблем со адресата чека подолго нека се обрати на овој маил или нека ги побара на телефон:

+359 2 9237381 или +359 2 9237376 инфо...

priemna@justice.government.bg

Ова не е лажно може и да се уверите дека се што пишувам е 99% точно инсајдер информации увек ..
 
Член од
11 март 2019
Мислења
49
Поени од реакции
76
Луѓе неколку пати прашав, ама не добив конкретен одговор. Имам аплицирано со документи преку брат, дали треба да се носат дополнителни документи или? Моментално сум на финална. Ве молам кажете додека уште имам време нешто да направам. Не знам кај би можела да дојдам до оваа информација, посредникот ми кажа дека нема потреба.
Edno drugarce moe bese preku brat, mu rekov da ispratit dokumenti, mu gi puste na posrednikot i toj mu kaza deka gi isprate, dobi otkaz. I posrednikot mu rekol dobi otkaz poradi bratti so ne te zapisal vo opstinata ko izvajl toj drzavjanstvo, a nz dali e do to ili so ne mu gi ispratil dokumentite, taka sto podobro isprati nisto ne gubis.
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
Инфо за правосудие ако има некој проблем со адресата чека подолго нека се обрати на овој маил или нека ги побара на телефон:

+359 2 9237381 или +359 2 9237376 инфо...

priemna@justice.government.bg

Ова не е лажно може и да се уверите дека се што пишувам е 99% точно инсајдер информации увек ..
80 posto se na lege 6 sredec so ke imat problemi
 
Член од
4 април 2020
Мислења
8
Поени од реакции
6
Edno drugarce moe bese preku brat, mu rekov da ispratit dokumenti, mu gi puste na posrednikot i toj mu kaza deka gi isprate, dobi otkaz. I posrednikot mu rekol dobi otkaz poradi bratti so ne te zapisal vo opstinata ko izvajl toj drzavjanstvo, a nz dali e do to ili so ne mu gi ispratil dokumentite, taka sto podobro isprati nisto ne gubis.
Pozdrav do site.Ja sum i na finalna momentalno , da li moze da se dostavat uste dokumenti ?
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Edno drugarce moe bese preku brat, mu rekov da ispratit dokumenti, mu gi puste na posrednikot i toj mu kaza deka gi isprate, dobi otkaz. I posrednikot mu rekol dobi otkaz poradi bratti so ne te zapisal vo opstinata ko izvajl toj drzavjanstvo, a nz dali e do to ili so ne mu gi ispratil dokumentite, taka sto podobro isprati nisto ne gubis.
Фала на одговорот, можно е да добил отказ дека брат му не го запишал...

Инаку од финална наредниот статус нели се менуваше за околу 3 месеци? Гледам на списоков од август чекаат.
 
Последно уредено:

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Луѓе неколку пати прашав, ама не добив конкретен одговор. Имам аплицирано со документи преку брат, дали треба да се носат дополнителни документи или? Моментално сум на финална. Ве молам кажете додека уште имам време нешто да направам. Не знам кај би можела да дојдам до оваа информација, посредникот ми кажа дека нема потреба.
доколку си во почетна фаза влезен/а во финална прати ги дополнителните документи преку посредникот што е можно побрзо, Ништо не губиш.
 
Член од
4 април 2020
Мислења
8
Поени од реакции
6
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Od dabc mi rekoa deka najkasno ponedelnik ke go pustele i moze sto dokumenti treba za intervju plus od tie sto gi dostaviv izvodite
Автоматски споено мислење:

Prasanja za intervju so se odgovori ako moze fala
Јас однесов:
1. Лекарско уверение (издадено, со печат од македонско лекарско друштво)
2. Потврда за казнена евиденција (основен кривичен суд Скопје)
3. Изводи по втор пат, еднаш кога вадев происход и истите пак на интервју
3. Происходот, удостоверението што го чекаш да ти го пратат
4. Автобиографија
5. Декларација
6. Молба
7. Копија од пасош
Сите преведени на бугарски и заверени на нотар.
Јас само извадив изводи и уверение за неосудуваност а другото посредникот бркаше работа

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
4
Јас однесов:
1. Лекарско уверение (издадено, со печат од македонско лекарско друштво)
2. Потврда за казнена евиденција (основен кривичен суд Скопје)
3. Изводи по втор пат, еднаш кога вадев происход и истите пак на интервју
3. Происходот, удостоверението што го чекаш да ти го пратат
4. Автобиографија
5. Декларација
6. Молба
7. Копија од пасош
Сите преведени на бугарски и заверени на нотар.
Јас само извадив изводи и уверение за неосудуваност а другото посредникот бркаше работа

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Во врска со копијата од пасошот — дали е потребно наново да приложам копија како дополнителен документ пошто меѓувремено морав да го обновам пасошот од кога ја почнав процедурата до сега? Моментално сум на финален преглед и копијата што ми е поднесена е од стариот пасош
 

Kajgana Shop

На врв Bottom