Светско првенство [мажи] - Египет 2021 [13-31 јануари]

Кој ќе биде нов светски првак?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Ова ми се чини е уште еден доказ дека не сме физички спремни за првенство. Не може после 3 натпревари, пола екипа да има некакви повреди. Особено не ако се земе во предвид фактот дека единствен во екипата кој играл над 2 часа од 3 можни досега е Кузмановски со 2:02 поминато на теренот од 3 вкупно саати одиграни. Толку мала минутажа по 3 кола никогаш сме немале, иако за жал тоа е резултат на катастрофалните изданија во првите 2 кола.

Статистика по прелиминарната фаза во нашиот состав


Неколку "highlights" од статистиките:
1. Имаме 40 технички грешки на 3 натпревари. Од сите екипи кои имаат одиграно 3 натпревари досега, само Мароко и Уругвај имаат повеќе. Конго и Ангола се другите кои денес ќе не надминат, евентуално Полска. Главниот проблем со техничките грешки не е толку дека си го реметиме квалитетот на напдот според мене, колку што огромен процент од овие изгубени топки се претвораат во транзициски шанси за спротивната страна, а засега катастрофално браниме транзиција (не се враќаме навреме, правиме измени, не убиваат екипите на продолжена транзиција). За според екипите од нашата група во втората фаза: Шведска (18), Египет (33), Белорусија (34), Русија (29), Словенија (36)
2. Талевски е 0/7 шут досега. Дополнителен коментар не е потребен. Очигледно е психолошки надовор од натпреварувачка форма, веројатно и физички, според мене некој период поарно нека не го повикуваат да си врати кариерата на нормален колосек, па пак здравје боже да имаме корист од него. Жално е да се гледа како се мачи на теренот моментално. А имал тој придонес на некои минати првенства и како многу помлад играч, не е дека секогаш бил ваков.
3. Десните крила имаат 12/14 шут од "не-пенали". Очигледно е дека Георгиевски не е неопходен веќе и со оглед дека не е млад, мислам дека сме на подолг рок покриени тука. Од друга страна, од дуото на лево крило имаме шут 5/11. Факт е дека добро ќе беше барем еден од Манасков и Маџовски да беше на СП. За среќа, реално ова ние се 3 и 4 избор на оваа позиција, а имаат уште многу ракомет во нив двете први опции, па долгорочно не сум толку загрижен. А Кузманоски е млад, сигурно ќе напредува.
4. Велковски има 5 асистенции и 0 технички грешки!
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Јапонциве ми се дефинитивно омилена азиска репка. Дали фудбал дали ракомет, оси човече.
Секоја чест за момциве.
Убедливо најинтересна репрезентација првенствово!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Ова ми се чини е уште еден доказ дека не сме физички спремни за првенство. Не може после 3 натпревари, пола екипа да има некакви повреди. Особено не ако се земе во предвид фактот дека единствен во екипата кој играл над 2 часа од 3 можни досега е Кузмановски со 2:02 поминато на теренот од 3 вкупно саати одиграни. Толку мала минутажа по 3 кола никогаш сме немале, иако за жал тоа е резултат на катастрофалните изданија во првите 2 кола.

Статистика по прелиминарната фаза во нашиот состав

... Талевски е 0/7 шут досега.
3. Десните крила имаат 12/14 шут од "не-пенали". Очигледно е дека Георгиевски не е неопходен веќе и со оглед дека не е млад, мислам дека сме на подолг рок покриени тука. Од друга страна, од дуото на лево крило имаме шут 5/11. Факт е дека добро ќе беше барем еден од Манасков и Маџовски да беше на СП. За среќа, реално ова ние се 3 и 4 избор на оваа позиција, а имаат уште многу ракомет во нив двете први опции, па долгорочно не сум толку загрижен. А Кузманоски е млад, сигурно ќе напредува.
4. Велковски има 5 асистенции и 0 технички грешки!
ако не може Манасков или Маџовски, имаме ли други леви крила ??? Ојлевски играше ли со Чиле во припремите ??
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ова ми се чини е уште еден доказ дека не сме физички спремни за првенство. Не може после 3 натпревари, пола екипа да има некакви повреди. Особено не ако се земе во предвид фактот дека единствен во екипата кој играл над 2 часа од 3 можни досега е Кузмановски со 2:02 поминато на теренот од 3 вкупно саати одиграни. Толку мала минутажа по 3 кола никогаш сме немале, иако за жал тоа е резултат на катастрофалните изданија во првите 2 кола.

Статистика по прелиминарната фаза во нашиот состав


Неколку "highlights" од статистиките:
1. Имаме 40 технички грешки на 3 натпревари. Од сите екипи кои имаат одиграно 3 натпревари досега, само Мароко и Уругвај имаат повеќе. Конго и Ангола се другите кои денес ќе не надминат, евентуално Полска. Главниот проблем со техничките грешки не е толку дека си го реметиме квалитетот на напдот според мене, колку што огромен процент од овие изгубени топки се претвораат во транзициски шанси за спротивната страна, а засега катастрофално браниме транзиција (не се враќаме навреме, правиме измени, не убиваат екипите на продолжена транзиција). За според екипите од нашата група во втората фаза: Шведска (18), Египет (33), Белорусија (34), Русија (29), Словенија (36)
2. Талевски е 0/7 шут досега. Дополнителен коментар не е потребен. Очигледно е психолошки надовор од натпреварувачка форма, веројатно и физички, според мене некој период поарно нека не го повикуваат да си врати кариерата на нормален колосек, па пак здравје боже да имаме корист од него. Жално е да се гледа како се мачи на теренот моментално. А имал тој придонес на некои минати првенства и како многу помлад играч, не е дека секогаш бил ваков.
3. Десните крила имаат 12/14 шут од "не-пенали". Очигледно е дека Георгиевски не е неопходен веќе и со оглед дека не е млад, мислам дека сме на подолг рок покриени тука. Од друга страна, од дуото на лево крило имаме шут 5/11. Факт е дека добро ќе беше барем еден од Манасков и Маџовски да беше на СП. За среќа, реално ова ние се 3 и 4 избор на оваа позиција, а имаат уште многу ракомет во нив двете први опции, па долгорочно не сум толку загрижен. А Кузманоски е млад, сигурно ќе напредува.
4. Велковски има 5 асистенции и 0 технички грешки!
Мислам дека после Стоилов и Лазаров, заедно со нив сакаат и Манасков да го тргнат од репрезентација, како играч од таа
"постара" генерација која врши притисок на "помладава" генерација, сигурен сум дека тоа му е филмот на Брестовац.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
Мислам дека после Стоилов и Лазаров, заедно со нив сакаат и Манасков да го тргнат од репрезентација, како играч од таа
"постара" генерација која врши притисок на "помладава" генерација, сигурен сум дека тоа му е филмот на Брестовац.
Значи филмот му е да бидеме малце послаби од Корона Верде? :D
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
2. Талевски е 0/7 шут досега. Дополнителен коментар не е потребен. Очигледно е психолошки надовор од натпреварувачка форма, веројатно и физички, според мене некој период поарно нека не го повикуваат да си врати кариерата на нормален колосек, па пак здравје боже да имаме корист од него. Жално е да се гледа како се мачи на теренот моментално. А имал тој придонес на некои минати првенства и како многу помлад играч, не е дека секогаш бил ваков.
Талески сега е едно 2-3 пати полош играч од што беше пред 3 години. Дечково нема никаква самодоверба. Едно 50% од шутевите му завршуваат во блок, и во репрезентација, и во Вардар. Што кажува многу за 2 метри играч. Делува дека критиките го утепаа. Прашање е дали психолошки може да се врати. Најдобро за него ќе биде да иде во некој тим кај што ќе биде стартер, и да проба една година да направи некој ресет.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
Најдобро за Талески ќе биде враќање во Металург,барем таму ќе може да игра стандардно и ќе има по некој квалитетен натпревар.
Во моментов не гледам подобра опција за него,многу е паднат во форма,нема никаква самодоверба,очигледно неможеше да се носи со притисокот од јавноста.

Мора уште летоска да си замине од Вардар,во спротивно треба да се задоволи со дремење на клупа и подавање на пешкири.
Колку лоши партии пружи на ова првенство ќе треба да се размисли
дали да биде повикан на следните собири.
Знам дека немаме други бекови ама ова што го игра Талески е криминално лошо,било кој бек од Суперлига ќе играше подобро или во најмала рака исто.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Kako be Rivera ne go stava Saric, ovoj aspirator da mu frlat nemoze da go odbrani.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Најдобро за Талески ќе биде враќање во Металург,барем таму ќе може да игра стандардно и ќе има по некој квалитетен натпревар.
Во моментов не гледам подобра опција за него,многу е паднат во форма,нема никаква самодоверба,очигледно неможеше да се носи со притисокот од јавноста.

Мора уште летоска да си замине од Вардар,во спротивно треба да се задоволи со дремење на клупа и подавање на пешкири.
Колку лоши партии пружи на ова првенство ќе треба да се размисли
дали да биде повикан на следните собири.
Знам дека немаме други бекови ама ова што го игра Талески е криминално лошо,било кој бек од Суперлига ќе играше подобро или во најмала рака исто.
уште подобро некаде подалеку од очите на критичарите, во странство, на пример во Швицарска како Поповски :cool:

Туку дали ИХФ плаќа некоја парична рефундација на клубовите за играчи кој играле на Првенството ??... друго, гледав прееска Хрватска - Катар, не ми е јасно зошто Червар не го викна Мандалиниќ ??
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Какви проектили фучат Маѓаросиве од десна бековска страна. Го имаат и овој младиов Мате покрај Анчин. Стално биле гадна екипа, ама очигледно е дека сакаат да тепаат денес.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мислам дека после Стоилов и Лазаров, заедно со нив сакаат и Манасков да го тргнат од репрезентација, како играч од таа
"постара" генерација која врши притисок на "помладава" генерација, сигурен сум дека тоа му е филмот на Брестовац.
Не мислам дека е тоа идејата. Манасков е во врвот на кариерата моментално глупост е да не биде повикан. Уште едно 5-6г не гледам зошто не би бил во оптек, тој не е од таа постара генерација, само така изгледа оти од доста млад е во репрезентацијата.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.184
A što e rabotava so Manaskov, ima negde oficijalno objasnuvanje žašto ne e vo repka na ova prvenstvo? Ako nekoj spomne godini, odma ide odgovor Hrvatska desni krila - Čupič i Horvat. Ne sme normalni so nekoi odluki stvarno. Aj da imame nekoja klasa igrači pa da biraš, podmladuvaš, ama vaka stvarno e debilno.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.674
A što e rabotava so Manaskov, ima negde oficijalno objasnuvanje žašto ne e vo repka na ova prvenstvo? Ako nekoj spomne godini, odma ide odgovor Hrvatska desni krila - Čupič i Horvat. Ne sme normalni so nekoi odluki stvarno. Aj da imame nekoja klasa igrači pa da biraš, podmladuvaš, ama vaka stvarno e debilno.
Првично кажаа демек повреда и немало да игра само во прв круг,ако поминеме група бил на располагање.
Сега гледам слика ставил на тренинг е во Веспрем,пред некој ден Лојаница имаше објавено видео на кое јасно се гледа како си тренира Манасков без проблеми заедно со цела екипа,стварно незнам што е работата ама изгледа смрди нешто,можно е да се спукале со Брестовац.
Како и да е на ова првенство сме дефинитивно без него,за понатаму ќе видиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom