Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

Член од
15 јануари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Не.Исус нај-веројатно е измислен образ понеже римлјаните са били много грамотен народ и са описвали всјакакви подробности а за него абсолјутно ништо. Тоест религијата христијанство е основана на чисти измислици на хора много години след предполагаемија Исус. Особенно големи измислици са тија с в'зкр'сването. Да не говорим, че мошенниците от така наречената православна ц'рква до ден днешен запалват така нареченија си свештен ог'н като смесват две химически вештества които се самозапалват/ Ил'н М'ск пали за всјака ракета Фалкон 9 поне по 10 п'ти так'в ог'н.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Не.Исус нај-веројатно е измислен образ понеже римлјаните са били много грамотен народ и са описвали всјакакви подробности а за него абсолјутно ништо.
Е како не постои Исус? нели и он беше бугарин. :popce:
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Не.Исус нај-веројатно е измислен образ понеже римлјаните са били много грамотен народ и са описвали всјакакви подробности а за него абсолјутно ништо. Тоест религијата христијанство е основана на чисти измислици на хора много години след предполагаемија Исус. Особенно големи измислици са тија с в'зкр'сването. Да не говорим, че мошенниците от така наречената православна ц'рква до ден днешен запалват така нареченија си свештен ог'н като смесват две химически вештества които се самозапалват/ Ил'н М'ск пали за всјака ракета Фалкон 9 поне по 10 п'ти так'в ог'н.
Римските историчари како Тацит, Плиниј помладиот, Светониј, Гај, потоа еврејскиот Историчар Јосиф Флавиј и други помалку познати оставиле записи за личноста, делото и учењето на Исус Христос.Потоа освен во библијата, записи наоѓаме во талмудската литертура, во ерусалимскиот и вавилонскиот Опус, во еврејската национална енциклопедија.Некои извештаи како што е извештајот на Римскиот управител Понтиј Пилат до римскиот цезар Тибериј, некои записи ид архивата на цезар, текстот на пресудата што е потпишана и од што се состои вината, сеќавања на последните настани од животот на Исус Христос содржани во писмото од сопругата од Понтиј Пилат, Клаудија Прокул, упатено до нејзината пријателка Фулвија Ромелија, потоа податоци од книгата: историја на Ермените, зборуваат за животот, делото и воскресението на Исуса Христа.Значи нема сомнение дека Тој бил реална историска личност која живеела и умрела, но и воскреснала онака како што тоа е опишано во библијата.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Римските историчари како Тацит, Плиниј помладиот, Светониј, Гај, потоа еврејскиот Историчар Јосиф Флавиј и други помалку познати оставиле записи за личноста, делото и учењето на Исус Христос.Потоа освен во библијата, записи наоѓаме во талмудската литертура, во ерусалимскиот и вавилонскиот Опус, во еврејската национална енциклопедија.Некои извештаи како што е извештајот на Римскиот управител Понтиј Пилат до римскиот цезар Тибериј, некои записи ид архивата на цезар, текстот на пресудата што е потпишана и од што се состои вината, сеќавања на последните настани од животот на Исус Христос содржани во писмото од сопругата од Понтиј Пилат, Клаудија Прокул, упатено до нејзината пријателка Фулвија Ромелија, потоа податоци од книгата: историја на Ермените, зборуваат за животот, делото и воскресението на Исуса Христа.Значи нема сомнение дека Тој бил реална историска личност која живеела и умрела, но и воскреснала онака како што тоа е опишано во библијата.
Delata od pontij pilat oficijal i se dostapni na latinski , tamy da se spomnuva isus , no kratko, kako licnost ucena , i pontij zali sto e prisilen da se oslobodi vandal i potencijalen ubiec , za da se osudi covek koj od nevnimanie ke "si go nosi krstot", site drygi dela , kako na primer pismata se " prevedeni " ili preraskazani i ne se verodostojni, tie gi zemam kako koga kerka mi ke mi raskazuva sto sum pravel jas za nejziniot rodenden, od toj aspekt si velam , dryhiot vo mene e bil togas zosto ja vaka ne se sekavam na tie raboti, ama posle nedela dena jas raskazuvam na majka mi nesto za mene .... Magocen krug, na pontij , isus i svedokot .
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Delata od pontij pilat oficijal i se dostapni na latinski , tamy da se spomnuva isus , no kratko, kako licnost ucena , i pontij zali sto e prisilen da se oslobodi vandal i potencijalen ubiec , za da se osudi covek koj od nevnimanie ke "si go nosi krstot", site drygi dela , kako na primer pismata se " prevedeni " ili preraskazani i ne se verodostojni, tie gi zemam kako koga kerka mi ke mi raskazuva sto sum pravel jas za nejziniot rodenden, od toj aspekt si velam , dryhiot vo mene e bil togas zosto ja vaka ne se sekavam na tie raboti, ama posle nedela dena jas raskazuvam na majka mi nesto za mene .... Magocen krug, na pontij , isus i svedokot .
Mozebi e taka sto se odnesuva do pismata, a sto e so evangelijata, i gorespomnatite zapisi na istoricarite?I tie li se eho na "rasipan telefon' ili pak se vesti od prva raka?
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Mozebi e taka sto se odnesuva do pismata, a sto e so evangelijata, i gorespomnatite zapisi na istoricarite?I tie li se eho na "rasipan telefon' ili pak se vesti od prva raka?
Prikaznite na Marko Cepenkov , koj po moe e najgolemiot makedonski prenesuvac na tradicija i kako da se izrazam, kultura , religija , da paganska no sepak , lugeto koi vo edno negovo predanie vrli , vesterkata pravi ritual na polna mesecina , i ja zema mesecinata ..... , Istite tie luge koi veryvale vo toa se krstele , i odele redovno vo crkva , dali Marko e prenesuvac na predania i kultura , ili preku negovite spisi e propovednik na hristijanite bogohuli od toa vreme ? Inaku te molam ne navlegyvaj vo terminot bogohuli ,zosto 90% od lugeto ne znaat sto znaci i go sfakaat kako pogrden odnos kon gospod , bez da se svesni deka edni od najstrogite praktikuvaci na hristijanstvoto vo makedonija se bile tokmu bogohulite za vreme na otmanskoto ropstvo, i istite bile goneti i od vatikan , i od sultanot, a tie se nasi, makedonski. Evangelijata se kako spisite na Marko Cepenkov, predania zapisani od nekogo , prevedeni od vtor , skockani od tret , NO najbitno odobreni od MNOZINSTVOTO, po moe jas milsam deka delata na Marko Cepenkov se poveke od prva raka , zosto hristijanstvoto i paganskoto , na nieden del od svetot ne se isprepeltwni kako na balkanot , a toa e taka , zosto narodot se plasi od nepoznatoto, i se zatvara vo hramovi , crkvi ,dzamii , religii , zosto toj primaren strav e polesno da go pokries so krov , otkolku da se soocis i pobedis, a tolku e lesno.... Najgolemiot zbor , i naj pokrien od Vatikan e najden na spisite kaj arapskoto more , neli toa se nwogicijalni zborovi na Isus , ke parafraziram : Ne ti trebaat kameni hramovi za da bides so mene , kreni kamen tamu sum Jas, pogledni go sonceto ovde si so mene , otvori ja dusata , ke me najdes , so tebe sum. Jas.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Пророци имало, има и ќе има...
Барем историски гледано секогаш имало... така да, да - сигурно „ќе се врати“ со нов Збор и ново Име и ќе им каже да не прават идоли од луѓето кои се Гении на Земјата. :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Никогаш не ни заминал, само човекот е тој што се одалечил, поделил и разделил.

"Ќе бидам со вас до крајот на светот."
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Што ако дојде Исус повторно?
Само ќе се разочара кога ќе види дека човекот паднал пак сам во себе, дека и поред развиената богата технологија на сите полиња, човекот е посиромав душевно од времето кога ги напушти првиот пат.....ќе види се, само човештина нема да најде.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
...мора прво фејсбук акаунт,инстаграм у твитер да направи
...без тоа нема ништо од светата мисија :)
...за човештвото единствен спасител е дицимирањето а на него работиме со полна пареа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom