Бојлер

Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
земи си од леов имаш 5 год. гаранција на казан и 2 на електриката и терај, бољер е ова не е којзнае што па да му ја мислиш до толку :)

п.с да не излезе зборувам на памет го користам >6 год. презадоволен сум.
се распажа Емаилот, максимум векот е едно чистење камен, после второто се дупнува... само класика, ама нема... а имаше некој грчки на времето двојно поцинкувани, околу 7000мкд...се разбира и инокс е добро, 10,000мкд е Тинг... е сега слушам го смениле греачот, не е со фланша со 8 штрафа туку елипса... тоа е подобро ама е специфичен Дитунг, знам човек што имаше од блгарските бојлери и не можеше да најде дихтунг...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Bukvalno istiot od na slikata go imam. Edno crevo od aspirator, onie aluminiumskite rebrasti sto e i toa odi vo ventilacijata. Niti mirisa niti nisto. Bocata mi e edno metro od boljerot. Ke si stavis boca od makpetrol, nepovraten ventil isto od makpetrol i kraj na muabetot. Neznam kolku treba da e covek nepismen za da neznae edna boca da povrzi i da napravi eksplozija.
Imam boca od Makpetrol gotvam na plin ama taa mi e stavena zaedno so plinskoto reso vo podrum a za bojlerov plinski protocen nekako ne mi se stava vo VC ne zadrugo VC-to nema prozorce i rizik mi e da ne pusta plin da ne mirisa drugo e reso plinsko za gotvenje drugo e protocen bojler na plin nekako po specificno mi deluva neznam moze sum greska ama nekako skeptik sum za bojler na plin toa e moe mislenje.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
кај мене е се спротивно од кажанато, потполно сум задоволен од изолацијата ако го акумулирам до 7 наутро комотно можеме да го искористиме вечер во 20,

а за казанот штом даваат 5 год. гаранција они нека му ја мислат ако се расипе и три пати нека го менуваат тоа е нивни проблем.
Имаш и од Горење модел што можеш да направиш од колку до колку да ти се грее, останатото време да ти е исклучен..незнам дали го има во мкд јас го земав пред 1.5год, цената не е баш нешто околу 209еур мислам беше тогаш.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Имаш и од Горење модел што можеш да направиш од колку до колку да ти се грее, останатото време да ти е исклучен..незнам дали го има во мкд јас го земав пред 1.5год, цената не е баш нешто околу 209еур мислам беше тогаш.
Тоа е добро. Иако, можеш да го смениш осигурачот на бојлерот, со тајмер
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520

Тетреб

Археолог
Член од
30 март 2011
Мислења
24
Поени од реакции
13
Здраво. Дали мојт да се монтират нискомонтажно бојлерче за кујна на чешма со две црева? Читав наводно биле други бојлерчина кои работале под притисок, но секаде каде што прашав никој абер немат. Кога ја земавме пред неколку години никој ништо не ни кажа и така испадна да ја купиме таа со две црева, а прилично скапа... Ако имал некој искуство би ве замолил за совет. Фала
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Госпоѓице, ако си сеуште активна на форумов, како си задоволна од Кончар бојлерот? Сега мене ми е редот па се мислам за Кончар исто 80л, цената не е многу страшна (како што гледам, држат во АМЦ и Крусел), а ти имаш барем полугодишно искуство :)
Еве колку сум била активна..Сори,дури сега ја прочитав поракава .Вие сигурно одамна сте купиле веќе нов бојлер..Иначе ,да,тогаш се одлучив за Кончар,80 литра..сега за сега мислам ок е, да не го урочам.пу пу:semolam:.само стално си дрдори нешто,многу е муабетчија:masa:
А вие,што бојлер купивте?
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Еве колку сум била активна..Сори,дури сега ја прочитав поракава .Вие сигурно одамна сте купиле веќе нов бојлер..Иначе ,да,тогаш се одлучив за Кончар,80 литра..сега за сега мислам ок е, да не го урочам.пу пу:semolam:.само стално си дрдори нешто,многу е муабетчија:masa:
А вие,што бојлер купивте?
Дрдори дека има креч. Не е лошо некој да се позанимава со него
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Еве колку сум била активна..Сори,дури сега ја прочитав поракава .Вие сигурно одамна сте купиле веќе нов бојлер..Иначе ,да,тогаш се одлучив за Кончар,80 литра..сега за сега мислам ок е, да не го урочам.пу пу:semolam:.само стално си дрдори нешто,многу е муабетчија:masa:
А вие,што бојлер купивте?
И мојот "дрдори" кога ќе го пуштам, додека не подгрее малку (после постепено се смирува).....чистен, сменет греач и се по ред....од тогаш почна да пушта звуци. Прашав мајстор вика нормално е.....не се разбирам но битно грее како што треба, нека дрдрори. :)
Инаку исто Кончар 80 л. купен пред четири години.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Не е нормално колку креч/бигор фаќа бојлерот од скопската вода, помалце од 2 години не е чистен а видете колку е заглавен греачот, скоро и да не се гледа од многу креч, плус уште 10 пати повеќе имаше во самиот бојлер внатре.
1608543165165.png 1608543165165.png
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Не е нормално колку креч/бигор фаќа бојлерот од скопската вода, помалце од 2 години не е чистен а видете колку е заглавен греачот, скоро и да не се гледа од многу креч, плус уште 10 пати повеќе имаше во самиот бојлер внатре.
Прегледај го приврзокот 277798Прегледај го приврзокот 277798
Сам го чистиш, тешка процедура е демонтажа/монтажа?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Па најверојатно можеш да го исчистиш и без да го симнуваш, али полесно ми беше вака бидејќи и дополнително со цревото од тушот го миев за да испаднат сите парчиња бигор.
Не го чистев сам со помош од пријател, и со оглед што ни беше прв пат да чистиме бигор и на двајцата некако се снајдовме и за саат ипол-два цела процедура ја истеравме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom