Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Dobiv ukaz na 13. 11.2020
Posrednikot mi kaza deka drzavjanstvoto ke mi stigne za 3 nedeli
I denes mi kaza deka moram polnomosno da mu dadam za da go isprati u sofija da stignelo drzavjanstvoto do nova godina
Nekoj slicno iskustvo?
Автоматски споено мислење:

Dobiv ukaz na 13. 11.2020
Posrednikot mi kaza deka drzavjanstvoto ke mi stigne za 3 nedeli
I denes mi kaza deka moram polnomosno da mu dadam za da go isprati u sofija da stignelo drzavjanstvoto do nova godina
Nekoj slicno iskustvo?
Автоматски споено мислење:

Dobiv ukaz na 13. 11.2020
Posrednikot mi kaza deka drzavjanstvoto ke mi stigne za 3 nedeli
I denes mi kaza deka moram polnomosno da mu dadam za da go isprati u sofija da stignelo drzavjanstvoto do nova godina
Nekoj slicno iskustvo?
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
356
Поени од реакции
497
Sepak juni go sibaaat bravos
Автоматски споено мислење:


Vo narednite 2 3 ukaza ke bide i ti vklucen ne se sekiraj kaj sekoj e razlicno ispomesano e
Мислам дека периодот околу мај и јуни месец од кога работат заедно советот од МП И Вицепрезидентот има и многу одбиени и затоа во сегашните вклучени укази има голема разлика во број на преписки
Автоматски споено мислење:

Sepak juni go sibaaat bravos
Автоматски споено мислење:


Vo narednite 2 3 ukaza ke bide i ti vklucen ne se sekiraj kaj sekoj e razlicno ispomesano e
Мислам дека периодот околу мај и јуни месец од кога работат заедно советот од МП И Вицепрезидентот има и многу одбиени и затоа во сегашните вклучени укази има голема разлика во број на преписки
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Dali nekoj ima info ili iskustvo za vo Bitola konzulatot za podiganje na ukazot so treba da se plati, mora so uplatnica od uni banka ili moze da se plati so kartica na lice mesto? Fala

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
445
Dali nekoj ima info ili iskustvo za vo Bitola konzulatot za podiganje na ukazot so treba da se plati, mora so uplatnica od uni banka ili moze da se plati so kartica na lice mesto? Fala

Sent from my 6055K using Tapatalk
So uplatnica od uni banka.prvo moras vo konzulat da pojdes.
Автоматски споено мислење:

Dobiv ukaz na 13. 11.2020
Posrednikot mi kaza deka drzavjanstvoto ke mi stigne za 3 nedeli
I denes mi kaza deka moram polnomosno da mu dadam za da go isprati u sofija da stignelo drzavjanstvoto do nova godina
Nekoj slicno iskustvo?
Автоматски споено мислење:

Dobiv ukaz na 13. 11.2020
Posrednikot mi kaza deka drzavjanstvoto ke mi stigne za 3 nedeli
I denes mi kaza deka moram polnomosno da mu dadam za da go isprati u sofija da stignelo drzavjanstvoto do nova godina
Nekoj slicno iskustvo?
Автоматски споено мислење:

Dobiv ukaz na 13. 11.2020
Posrednikot mi kaza deka drzavjanstvoto ke mi stigne za 3 nedeli
I denes mi kaza deka moram polnomosno da mu dadam za da go isprati u sofija da stignelo drzavjanstvoto do nova godina
Nekoj slicno iskustvo?
Mozes sam da si pratis molba da ti go ispratat tuka, zosto preku posrednik ne mi e jasno?
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
36
Поени од реакции
47
Si gi izmesal nekako brzinite!:)
Ne nego bash kako sto e si kazuva covekot. Jas greskata si ja napraviv i sega ke cekam ambasada da prijavuba adresa se ceka duri i do 1 godina!
Автоматски споено мислење:

"Ве советувам тие што се преку посредници, да изберете адреса преку посредник, а не преку амбасада затоа што тоа може да се завлечи до 6 месеци."

Ова посредникот што си го имаш малце те зеза, па за да не ги дезинформираме останатите, ова е процедурата:

- при подигање на државјанството, согласно процедура, мора да "зајавите адреса"
- овој чекор не можете да го избегнете
- адресата што ќе ја поднесете е всушност врзана за општината каде што е истата, со цел општината да ви издаде матичен број во понатамошните чекори
- можете да ја поднесете како адреса официјалната Леге 6 во Средец, или онаму каде што посредникот ви нашол адреса, НО, овој чекор не е поврзан со амбасадата онака како што ти го прикажале
- со подигањето државјанство и зајавувањето адреса (која што се впишува на документот што ви го даваат в амбасада) го завршувате овој дел и чекате...
- ...да стигне дипломатската пошта до општината каде што сте ја посочиле адресата на живеење (2-4 месеца чекање)
- штом се информирате од општината дека ви стигнало писмото (се јавувате да прашате), тогаш одите, вадите ЕГН, па се сликате за пасош и лична карта.

Едноставно е.
Автоматски споено мислење:

More info >
Moze i preku ambasada da prijavubas adresa znaci jas taa greska ja napraviv. Sega do godina dena moze ke cekam.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
592
Поени од реакции
1.248
Znaci parazitite sluzbenici od 19ti Dekemvri do 2 Januari ne rabotat? Mashala... i onaka bea zaspani cela godina, sea da se odmorat od odmorot.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Ne nego bash kako sto e si kazuva covekot. Jas greskata si ja napraviv i sega ke cekam ambasada da prijavuba adresa se ceka duri i do 1 godina!
Автоматски споено мислење:


Moze i preku ambasada da prijavubas adresa znaci jas taa greska ja napraviv. Sega do godina dena moze ke cekam.
не го разбирам ова баш сакаш да кажеш дека која и адреса да ја пријавип во амбасада ќе чекаш една година или како може малку да појасниш или јас сум глуп па не можам да разберам фала
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
445
Sakash da kazes deka uste nema molba prateno?
Pa da imase dosega ke ti stignese!Imas iskustva na forumov okolu toa pobaraj!Ne treba polnomosno za toa.
Автоматски споено мислење:

Ne nego bash kako sto e si kazuva covekot. Jas greskata si ja napraviv i sega ke cekam ambasada da prijavuba adresa se ceka duri i do 1 godina!
Автоматски споено мислење:


Moze i preku ambasada da prijavubas adresa znaci jas taa greska ja napraviv. Sega do godina dena moze ke cekam.
Ne postoi opcija izbiranje adresa preku posrednik.Nema takvo nesto.Posrednikot te brici!Se ceka 2 do 4 meseci!
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
36
Поени од реакции
47
не го разбирам ова баш сакаш да кажеш дека која и адреса да ја пријавип во амбасада ќе чекаш една година или како може малку да појасниш или јас сум глуп па не можам да разберам фала
Znaci koga podigas udostovereniebod ambasada trebba da naglasis deka samo podigas a adresata ja kazuvas profotma i im naglasuvas deka prijavuvanjeto ke si go brkas u sofija. A ako ne im kazes togas oni avtomatski pocnuvaat proces na prijavuvanje adresa. Barem vo ambasadata jas kaj sto bev..
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
445
Znaci koga podigas udostovereniebod ambasada trebba da naglasis deka samo podigas a adresata ja kazuvas profotma i im naglasuvas deka prijavuvanjeto ke si go brkas u sofija. A ako ne im kazes togas oni avtomatski pocnuvaat proces na prijavuvanje adresa. Barem vo ambasadata jas kaj sto bev..
Vo koja ambasada si bil?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom