Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Не сум доволно стручен како би ти одговорил, ама чисто од логика како тоа нема да има доволно воздух кога би била слободна лево десно и горе, и би се испочитувале тие 30 40 цм на задниот дел до зидот, кои во голем дел не се испочитувани. Единствен недостаток кај нас би бил тоа што можеш да се разбудиш следното утро и да ја нема :D.
Пред недела дена пишувавме за истово! Нема шанса надворешната да остане без воздух или со слаба циркулација,освен ако не е затворена во некоја лоѓија!
И од кај испаднаа сега тие 30-40цм простор од позади?!
Сосем доволни се 15,20цм од позади до ѕидот и 15-20цм од левата страна,и барем толку ако е монтирана на земја. Тоа е тоа,немојте сега нови правила да измислуваме...
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Пред недела дена пишувавме за истово! Нема шанса надворешната да остане без воздух или со слаба циркулација,освен ако не е затворена во некоја лоѓија!
И од кај испаднаа сега тие 30-40цм простор од позади?!
Сосем доволни се 15,20цм од позади до ѕидот и 15-20цм од левата страна,и барем толку ако е монтирана на земја. Тоа е тоа,немојте сега нови правила да измислуваме...
ОК шефе , не не карај :place:. Ќе научиме млади сме (y).
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Пред недела дена пишувавме за истово! Нема шанса надворешната да остане без воздух или со слаба циркулација,освен ако не е затворена во некоја лоѓија!
И од кај испаднаа сега тие 30-40цм простор од позади?!
Сосем доволни се 15,20цм од позади до ѕидот и 15-20цм од левата страна,и барем толку ако е монтирана на земја. Тоа е тоа,немојте сега нови правила да измислуваме...
Од техничкото упатство:
Растојание.png
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Прегледај го приврзокот 276572

И за мојата исто така пишува бајдавеј
Точно! Меѓутоа сите упатства се за монтажа на земја. И сега што правиме на држачи кога ќе треба да се стави? Кога место 20цм под неа ќе има два метра или можеби 20?
Сепак ова е идеализирана монтажа која не е изводлива во 98% од случаите.
И исто и другпат сме давале забелешки за било каква препрека пред климата,без разлика што истото тоа упатство вика дека е дозволено на 70цм спроти ѕид.

П.С.друго ми падна во очи. Во упатството на Фермин препорачуваат заштита од сонце :ROFLMAO:
Живи смешки се понекогаш.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Точно! Меѓутоа сите упатства се за монтажа на земја. И сега што правиме на држачи кога ќе треба да се стави? Кога место 20цм под неа ќе има два метра или можеби 20?
Сепак ова е идеализирана монтажа која не е изводлива во 98% од случаите.
И исто и другпат сме давале забелешки за било каква препрека пред климата,без разлика што истото тоа упатство вика дека е дозволено на 70цм спроти ѕид.

П.С.друго ми падна во очи. Во упатството на Фермин препорачуваат заштита од сонце :ROFLMAO:
Живи смешки се понекогаш.
Zastitata od sonce e zaradi pregrevanje i opteretuvanje na kompresorot, i bidejki AC e znaci i ladenje i greenje. zastita od sonce se odnesuva na podracja kade klima uredot se upotrebuva primarno za ladenje.
Автоматски споено мислење:

Covek aman so taa Energija od kade si, koj ti montiral, sto si tolku tainstven.
Garantniot list e na Energija, so nivni pecat i potpis. Monterite se nivni sorabotnici, da gi kazam niv , toa ti e isto kako da me prasas za ime prezime i adresa na monterot koj mi go namestil klima uredot vo Skopje, a od Energija ne davaat druga opcija za servis i odrzuvanje, prodavaat, no te limitiraat na 1 covek za odrzuvanje, pa bar da pocekam celosno da me osteti pred da kazam koj e, greska se slucuva sekomu, prasanje e dali i koga ke se popravi.
A vo meguvreme mozam samo da prasam dali e normalno da se slusa bucava od motor pri quiet mode na ventilatorot koga shumot e na skoro 0
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Zastitata od sonce e zaradi pregrevanje i opteretuvanje na kompresorot, i bidejki AC e znaci i ladenje i greenje. zastita od sonce se odnesuva na podracja kade klima uredot se upotrebuva primarno za ladenje.
Друже нешто многу почна да разбираш како за некој што го зафркнале пред еден месец?
Не ме сфаќај погрешно,ама ако на една клима и треба било каква надворешна заштита од сонце и дожд(па макар и во Сахара била монтирана),тогаш правец таква клима во контејнер или подобро на место за рециклирање!
Ниеден компресор нема да прегрее од сонце затоа што сонце нема ни да види! Се лади самиот со масло и фреон. Од најголемите VRF системи на покривите по фабрики и згради,па се до најмалите неколку киловатни резиденцијални уреди! Всушност еден од најпрактичните начини на монтажа(за жал не и кај нас) е монтажа на куќа или зграда на рамен кров! 24/7,365 дена,години и години изложен на елементите на природата.

П.С. и да знаеш компресорот е многу пооптеретен на греење отколку на ладење ;)
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Друже нешто многу почна да разбираш како за некој што го зафркнале пред еден месец?
Не ме сфаќај погрешно,ама ако на една клима и треба било каква надворешна заштита од сонце и дожд(па макар и во Сахара била монтирана),тогаш правец таква клима во контејнер или подобро на место за рециклирање!
Ниеден компресор нема да прегрее од сонце затоа што сонце нема ни да види! Се лади самиот со масло и фреон. Од најголемите VRF системи на покривите по фабрики и згради,па се до најмалите неколку киловатни резиденцијални уреди! Всушност еден од најпрактичните начини на монтажа(за жал не и кај нас) е монтажа на куќа или зграда на рамен кров! 24/7,365 дена,години и години изложен на елементите на природата.

П.С. и да знаеш компресорот е многу пооптеретен на греење отколку на ладење ;)
Koga imas problem za koj prodavacite/monterite itn, ti velat deka ne znaat, odis po forumi, kako ovde, no i baras online ne samo na mkd forumi, tuku i na angliski strani, pa samo izguglaj na angliski, i ke vidis od kade sum procital. Samo objasniv zosto negde pisuvalo preporaclivo e da ne e na sonce - gubi na kapacitet pri ladenje. Nadvoresnata edinica se zagreva i mora da se ladi i pri greenje i pri ladenje. Ladenjeto pri niska temeratura e normalno najlesno pri niska nadvoresna temperatura, no na direktna izlozenst na sonce, moze da dostigne mnogu visoka temperatura, ili da gubi na kapacitet. Zatoa i imaat rabotna temperatura XX-XX C pri ladenje i pri greenje, pod i nad taa temperatura, gubi na efikasnost, upatstvoto e napisano za nekoi optimalni uslovi vo koi zaednicki e protokot na vozduh, koi kade sto bas ti rece, ne mozat da se postignat vo 98% od slucaite. Ne treba da si nekoj strucnjak za da go razberes toa, samo malku poznavanje na angliski i fizika.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Amber 3.5ka prede cel den vtora brzina od 38 do 45 stepeni na izduv.25kvadrati dnevna so dupla vrata otvoren prostor koj spojuva hodnik dve drugi sobi so wc i kujna.dnevnata so honikot se okolu 35 odnosno gree mnogu poveke.nemize da se zakaci slikata 587w e potrosnja znae da digne od vreme na vreme 620 630...
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Ми излезе некоја реклама на фб со промоција, добра цена или ?
Од Аиркон МК - Тошиба Даисекаи 9 3,5ка - 64.500 ден.

Неможам да ставам слика има некој проблем со серверот, еве сс
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.755
Поени од реакции
4.103
Koga imas problem za koj prodavacite/monterite itn, ti velat deka ne znaat, odis po forumi, kako ovde, no i baras online ne samo na mkd forumi, tuku i na angliski strani, pa samo izguglaj na angliski, i ke vidis od kade sum procital. Samo objasniv zosto negde pisuvalo preporaclivo e da ne e na sonce - gubi na kapacitet pri ladenje. Nadvoresnata edinica se zagreva i mora da se ladi i pri greenje i pri ladenje. Ladenjeto pri niska temeratura e normalno najlesno pri niska nadvoresna temperatura, no na direktna izlozenst na sonce, moze da dostigne mnogu visoka temperatura, ili da gubi na kapacitet. Zatoa i imaat rabotna temperatura XX-XX C pri ladenje i pri greenje, pod i nad taa temperatura, gubi na efikasnost, upatstvoto e napisano za nekoi optimalni uslovi vo koi zaednicki e protokot na vozduh, koi kade sto bas ti rece, ne mozat da se postignat vo 98% od slucaite. Ne treba da si nekoj strucnjak za da go razberes toa, samo malku poznavanje na angliski i fizika.
Ne se sekiraj ako klimata e na sonce. Apsolutno nisto nema da i fali. Normalno nesto sosema malku gubi na kapacitet, no zatoa vo zima povecestruko ce ti go vrati izgubenoto.
Inace nesto loso si razbral, vo zima izmenuvacot nadvor se ladi ne se gree, vo leto se gree.... I toa se gree ne povece od 45 C ..... tebe toa te zbunuva kako na sonce ce go oladis.... pa kaj kolite ladnjakot iliti izmenuvacot e na 90-95 C pa ventilatorot za nekolku sekundi go spusta na 10 C.
Inace kompresorot uziva na leto na sonce bidejci se ladi so ladniot freon sto pristiga od vn. izmenuvac.
Kaj nego e problem da se oladi vo zima, vo leto e za nego pesma leta.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Ne se sekiraj ako klimata e na sonce. Apsolutno nisto nema da i fali. Normalno nesto sosema malku gubi na kapacitet, no zatoa vo zima povecestruko ce ti go vrati izgubenoto.
Inace nesto loso si razbral, vo zima izmenuvacot nadvor se ladi ne se gree, vo leto se gree.... I toa se gree ne povece od 45 C ..... tebe toa te zbunuva kako na sonce ce go oladis.... pa kaj kolite ladnjakot iliti izmenuvacot e na 90-95 C pa ventilatorot za nekolku sekundi go spusta na 10 C.
Inace kompresorot uziva na leto na sonce bidejci se ladi so ladniot freon sto pristiga od vn. izmenuvac.
Kaj nego e problem da se oladi vo zima, vo leto e za nego pesma leta.
Kaj mene e otprlika kon jug (+-, ne znam tocno kade), i na sonce ke bode po nekolku casa na den, i znam deka vo leto ke ima nekoja mala zaguba pri ladenje, no greenjeto mi e prioritet, dobivkata pri greenje ke bide mnogu pogolema od zagubata vo leto, taka da i koga bi imal moznost da biram, pak bi ja stavil na taa strana. Samo neka se resi problemot so zvucite, posle ic nema da mu ja mislam.
Автоматски споено мислење:

Ми излезе некоја реклама на фб со промоција, добра цена или ?
Од Аиркон МК - Тошиба Даисекаи 9 3,5ка - 64.500 ден.

Неможам да ставам слика има некој проблем со серверот, еве сс
Ogromna razlika vo cenite na nekoi modeli, duri i ovaa jas sto ja zedov, kaj niv e 1400 denari poeftina. A daisekaito e 14500 den poeftina
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.246
Ми излезе некоја реклама на фб со промоција, добра цена или ?
Од Аиркон МК - Тошиба Даисекаи 9 3,5ка - 64.500 ден.

Неможам да ставам слика има некој проблем со серверот, еве сс
Одлично намалување, штета што треба да купувам нова клима тек за наредна сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom