Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дечки имам добиено указ кој треба да го подигнам во Амбасада во Скопје,дали постои можност ЕГН да земам од тука да не идам во Бугарија,ако има некој од вас слична ситуација ве молам за совет,која е процедурата?
Положително од Февруари 2020 (документ извод на родени од дедо)
Da,
Za EGN i adresa ke podneses tuka,i posle otprilika 2 do 3 meseci najkasno preku posrednik ke ti sredi se vo opstina i ke ti go izvadi pismoto za postojan adres i EGN i ke se slikas tuka vo ambasada,za shto ke cekas plus 1,5 do 2 meseci dur da ti stigne pasosot i lk nazad.
Ova zboram dokolku ne sakas da odis vo Bugarija.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Da,
Za EGN i adresa ke podneses tuka,i posle otprilika 2 do 3 meseci najkasno preku posrednik ke ti sredi se vo opstina i ke ti go izvadi pismoto za postojan adres i EGN i ke se slikas tuka vo ambasada,za shto ke cekas plus 1,5 do 2 meseci dur da ti stigne pasosot i lk nazad.
Ova zboram dokolku ne sakas da odis vo Bugarija.
Mojata prepiska e okolu 17000 mozi da mi kazish uste kolku ukazi ima do mene 2 3 ili mozda pojke (sto se nadevam nema)
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
121
Поени од реакции
214

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Да прашам, посредник за средување на работа само за ЕГН, све друго правам преку амвасада и скикање ќе биде преку амбасада, значи само за ЕГН посредник ми бара 150 евра, дали е тоа многу???
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Здраво

Знае некој колку преписки т.е. колку кандидати поднеле за 2020 год ?

Фала
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Дали со бг пасош на граница бараат ПЦР ? Оти пред недела дена на аеродром у Софија за влез не побараа.. некое инфо..
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Здраво

Знае некој колку преписки т.е. колку кандидати поднеле за 2020 год ?

Фала
Slabo ne rabotea dali 8000...
Автоматски споено мислење:

Se nadevam deka ponedelnik ke ima Ukazi pak
 

Kajgana Shop

На врв Bottom