Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Јас те разбирам 200% , значи 200% поради тоа што јас бев истиот случај. Толку беше смешно и глупо, таткоми доби од внукаму указ а јас прво на положително преку братучетками, после 2 часа отказ. Исти документи, никакви грешки никакви глупости. Во иста соба бевме на интервју со таткоми. Значи се се се исто!
Кога добив отказ отидов да прашам на гише, овој ми рече ладнокрвен бе човече, ГРЕШКА В СИСТЕМА ИМА.
Е каков е овој одговор? Посакав да разгледаме во досие да ме вратат во процедура, ме испади ко куче надвор идиотот!
Така да, не си имал среќа! Верувај на моја кожа мислам зборуваш кога читам. Не се нервирај , ќе ти помине, поднеси си наново времето лета. Нека ти е со среќа новото поднесување. Консултирај се за било што овде на форумот, слободно прашувај што те интересире. ЗАТОА СМЕ ОВДЕ. Поздрав
Ne vi se mesam ama on dobil otkaz na finalna ti na polozitelno kaj nego sovetot odslucuva toa se sluzbenici koj zaedno odlucuvaat poveke luge :)
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ne vi se mesam ama on dobil otkaz na finalna ti na polozitelno kaj nego sovetot odslucuva toa se sluzbenici koj zaedno odlucuvaat poveke luge :)
I jas mislam deka sepak treba ubavo da se preispita dali vo nesto zgresil.
@stefisto, dokolku nesto otkries korisno ke bide za site ovde da spodelis, dokolku ne otkries so sreka neka e vtor obid :)
Sepak gledam deka ti se podignal moralot i drago mi e ako nesto pridonesovme vo toa so toa sto te podruzivme
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
@palekrstic A slikanjeto za decata bi idelo normalna procedura neli? Dali imas info od slikanje do pasos kolku vreme e potrebno ( zboruvam za vo konzulat BT) pozzz
Ako se odi preku ambasada moze samo po redovna postapka kako i za Vozrasnite shto e,nema razlika.
Znaci decata otkako ke se prijavat ,dobivaat maticen broj i im se izdava izvod na rodeni.So toj izvod (isto kako uverenie za drzavjanstvo kaj vozrasnite)odis vo mvr ili vo ambasada i se slika deteto .Voo MVR vo Bugarija moze i za 1 den ,za 3 dena ili za 30 dena da se zeme.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ako se odi preku ambasada moze samo po redovna postapka kako i za Vozrasnite shto e,nema razlika.
Znaci decata otkako ke se prijavat ,dobivaat maticen broj i im se izdava izvod na rodeni.So toj izvod (isto kako uverenie za drzavjanstvo kaj vozrasnite)odis vo mvr ili vo ambasada i se slika deteto .Voo MVR vo Bugarija moze i za 1 den ,za 3 dena ili za 30 dena da se zeme.
Paleeeeeee :) a dali imas slucajno info momentalno preku konzulat kolku e vreme cekanjeto od slikanje pa do........ Fala na info paliccccc
Автоматски споено мислење:

Јас те разбирам 200% , значи 200% поради тоа што јас бев истиот случај. Толку беше смешно и глупо, таткоми доби од внукаму указ а јас прво на положително преку братучетками, после 2 часа отказ. Исти документи, никакви грешки никакви глупости. Во иста соба бевме на интервју со таткоми. Значи се се се исто!
Кога добив отказ отидов да прашам на гише, овој ми рече ладнокрвен бе човече, ГРЕШКА В СИСТЕМА ИМА.
Е каков е овој одговор? Посакав да разгледаме во досие да ме вратат во процедура, ме испади ко куче надвор идиотот!
Така да, не си имал среќа! Верувај на моја кожа мислам зборуваш кога читам. Не се нервирај , ќе ти помине, поднеси си наново времето лета. Нека ти е со среќа новото поднесување. Консултирај се за било што овде на форумот, слободно прашувај што те интересире. ЗАТОА СМЕ ОВДЕ. Поздрав
Vo pravo si.... Se potvrduva tezata deka sluzbenikot kaj sto bil @stefisto ne bil naspan :) decki ne e bitno koj sto kako, toa e @stefisto odnovo pak druze i pozitiva.... Eve jas isto posrednikot mi e prijatel.... Do potpis ne bev raaat.... Taka da so nivnata administracija se e mozno i kako sakaat :( taka da batali kukanje, zalenje, zasukaj rakavi i od pocetok ( bidi siguren deka posrednikot - prijatelot tvoj, si ja znae 100 % rabotata,,,, zalam za otkazot i srekjno ponatamu.....
Автоматски споено мислење:

Јас те разбирам 200% , значи 200% поради тоа што јас бев истиот случај. Толку беше смешно и глупо, таткоми доби од внукаму указ а јас прво на положително преку братучетками, после 2 часа отказ. Исти документи, никакви грешки никакви глупости. Во иста соба бевме на интервју со таткоми. Значи се се се исто!
Кога добив отказ отидов да прашам на гише, овој ми рече ладнокрвен бе човече, ГРЕШКА В СИСТЕМА ИМА.
Е каков е овој одговор? Посакав да разгледаме во досие да ме вратат во процедура, ме испади ко куче надвор идиотот!
Така да, не си имал среќа! Верувај на моја кожа мислам зборуваш кога читам. Не се нервирај , ќе ти помине, поднеси си наново времето лета. Нека ти е со среќа новото поднесување. Консултирај се за било што овде на форумот, слободно прашувај што те интересире. ЗАТОА СМЕ ОВДЕ. Поздрав
Vo pravo si.... Se potvrduva tezata deka sluzbenikot kaj sto bil @stefisto ne bil naspan :) decki ne e bitno koj sto kako, toa e @stefisto odnovo pak druze i pozitiva.... Eve jas isto posrednikot mi e prijatel.... Do potpis ne bev raaat.... Taka da so nivnata administracija se e mozno i kako sakaat :( taka da batali kukanje, zalenje, zasukaj rakavi i od pocetok ( bidi siguren deka posrednikot - prijatelot tvoj, si ja znae 100 % rabotata,,,, zalam za otkazot i srekjno ponatamu.....
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Paleeeeeee :) a dali imas slucajno info momentalno preku konzulat kolku e vreme cekanjeto od slikanje pa do........ Fala na info paliccccc
Автоматски споено мислење:


Vo pravo si.... Se potvrduva tezata deka sluzbenikot kaj sto bil @stefisto ne bil naspan :) decki ne e bitno koj sto kako, toa e @stefisto odnovo pak druze i pozitiva.... Eve jas isto posrednikot mi e prijatel.... Do potpis ne bev raaat.... Taka da so nivnata administracija se e mozno i kako sakaat :( taka da batali kukanje, zalenje, zasukaj rakavi i od pocetok ( bidi siguren deka posrednikot - prijatelot tvoj, si ja znae 100 % rabotata,,,, zalam za otkazot i srekjno ponatamu.....
Автоматски споено мислење:


Vo pravo si.... Se potvrduva tezata deka sluzbenikot kaj sto bil @stefisto ne bil naspan :) decki ne e bitno koj sto kako, toa e @stefisto odnovo pak druze i pozitiva.... Eve jas isto posrednikot mi e prijatel.... Do potpis ne bev raaat.... Taka da so nivnata administracija se e mozno i kako sakaat :( taka da batali kukanje, zalenje, zasukaj rakavi i od pocetok ( bidi siguren deka posrednikot - prijatelot tvoj, si ja znae 100 % rabotata,,,, zalam za otkazot i srekjno ponatamu.....
1,5 mesec najrano ke ti go vtata nazad pasosot,a periodov i do 2 meseci.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.115
Ете и моето патешествие заврши.
Указ потпишан во јуни, веќе пишав за тоа во предходната тема.
Закажано за подигање на указ во вторникот, со посредник бев, една слика и платена такса.
Успеав пола саат пред закажаното да влезам, потполнив две ливчиња, едното за указ, другото за стариот документ дека ми го вратија.
Следниот ден посредникот ми извади егн и адреса, без мое присуство, јас само бев да се сликам, во некоја полициска станица, почекав надвор 10 мин додека посредникот ми ги пополни документите, само влегов, се сликав за 3 мин и заминав.
Денес во 14 имав закажано за подигање, посредникот веќе беше таму, додека стигнав веќе подигнал и пасош и лична карта.

Ех, една грешка има на личната карта, висината е 189 цм место 179 цм, после пандемијата ќе се обидам да се информирам дали трена да менувам лк или не.

сето ова ме кошташе 300 евра, а се на се со посредникот се видов 3 пати, 3 часа вкупно.

П.С. Изводот не ми го бараа нов, јас поминав со извод од 2007 година.
Оригиналот од изводот остана кај мене.
Во презимињата и имињата на старите докимњнти имаше разлики и не носев никаков доказ дека се работи за иста личност.


824D5125-7247-41AB-BF15-395B7371F905.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Ете и моето патешествие заврши.
Указ потпишан во јуни, веќе пишав за тоа во предходната тема.
Закажано за подигање на указ во вторникот, со посредник бев, една слика и платена такса.
Успеав пола саат пред закажаното да влезам, потполнив две ливчиња, едното за указ, другото за стариот документ дека ми го вратија.
Следниот ден посредникот ми извади егн и адреса, без мое присуство, јас само бев да се сликам, во некоја полициска станица, почекав надвор 10 мин додека посредникот ми ги пополни документите, само влегов, се сликав за 3 мин и заминав.
Денес во 14 имав закажано за подигање, посредникот веќе беше таму, додека стигнав веќе подигнал и пасош и лична карта.

Ех, една грешка има на личната карта, висината е 189 цм место 179 цм, после пандемијата ќе се обидам да се информирам дали трена да менувам лк или не.

сето ова ме кошташе 300 евра, а се на се со посредникот се видов 3 пати, 3 часа вкупно.


Прегледај го приврзокот 276317
Izvini drugar, prašanje edno. Što konkretno košta 300 evra?
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
Ekipo zdravo. Tatko mi ima pasos vekje kakva e procedurata da zeme majkami dali trebe se nanovo kako i obicno ili ima skratena postapka.
Fala vi
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Ekipo zdravo. Tatko mi ima pasos vekje kakva e procedurata da zeme majkami dali trebe se nanovo kako i obicno ili ima skratena postapka.
Fala vi
Дефинитивно треба од почеток, поголемото прашање е дали воопшто може да аплицира на ваква основа. За државјанство она треба да докаже бугарско потекло, а сопруг не е потекло. Бар јас не верувам баш дека ова се рачуна, и до сега немам сретнато некој на листата да аплицирал за државјанство на основа на брачниот партнер. Нека каже некој ако има искуство дали ова се прифаќа.

@branko1 за кого уствари имаш пријавено на листата дека бил на интервју лани во мај? Оти во старата тема викаше дека мај 2019 си бил на интервју и уште си на задолжителна, а последниве недели кажуваш дека пред 3 месеца си бил на интервју во конзулат и уште чекаш бројче, па кое е сега точно од овие две и чија преписка е другата?
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2018
Мислења
29
Поени од реакции
54
Дефинитивно треба од почеток, поголемото прашање е дали воопшто може да аплицира на ваква основа. За државјанство она треба да докаже бугарско потекло, а сопруг не е потекло. Бар јас не верувам баш дека ова се рачуна, и до сега немам сретнато некој на листата да аплицирал за државјанство на основа на брачниот партнер. Нека каже некој ако има искуство дали ова се прифаќа.
Se soglasuvam so tvoeto mislenje. Maz mi ima bugarski pasos nekolku godini no trebase zaedno vo Bugarija da ziveeme 5 godini za da dobijam jas drzavjanstvo vrz toj osnov. Zatoa si podnesav preku potelko i za ~2.5 god si dobiv. Tolku jas znam ako ima nekoj druga idea neka spodeli.
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Imam jas prasanje sto mozno e da e odgovoreno ili pak nesto sum pomesala. Jas sega treba da odam vo ambasada i da uplatam uni banka, sliki za pasos, vencanici itn. Prasanjeto mi e dali moze po ubrzana postapka da platam poveke za pobrzo da pristignat moite dokumenti od Ambasada do Pravosudie, a potoa i pobrzo do opstina? Ili brzata postapka bese samo za dhl molba za vo Skopje da se prati udostoverenie?
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
3
Ekipo zdravo. Tatko mi ima pasos vekje kakva e procedurata da zeme majkami dali trebe se nanovo kako i obicno ili ima skratena postapka.
Fala vi
Procedurata za sekoj polnoleten e taa. Nema shortcuts :) E sega dokolku Vashiot tatko planira da raboti(jas za Germanija znam)ima adresa i se vraboti vo stranstvo togash Vashata majka moze da mu se prikluci po pat na spojuvanje t.e viza . So taa viza majka vi ke ima pravo da raboti i zivee kade sto e nejziniot soprug. Toj e najednostavnuot voedno i najbrz nacin za soprug/ sopruga spored mene. Mojot tatko ima bg pasosh (jas vadam preku nego) i majka mi e otidena taka kaj nego. Pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom