Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Прегледај го приврзокот 276077
Автоматски споено мислење:


18m2 gree, drugoto e pozadi vrata, uste 9m2, 27 vkupno. ne ocekuvam maksimalna temeratura vo kujnata, poladna malku e podobro. razlikata vo temperaturata e vo tie 18m2. za naviknuvanje na zvucite... ja zemav bas ovaa bidejki mi rekoa deka e skoro bessumna, toa mi bese prioritet, i navistina e bessumna, se dodeka ne pocnes da go slusas motorot ili da ispusta zvici kako da imas duvacki orkestar vo soba
Друже убава клима ти ја уништиле со монтажата.Види кога тресе и се слуша звук,дали цревата вибрираат.ако цела монтажа е како цревава можно е и да не е во васервага компресорот.стави мала васервага ќе си видиш.го имав проблемов.Кој ти ја монтираше?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.964
Gumici stavija vcera, se seti nekoe malo podobruvanje. Klimata ne dopira da dogramata, samo na zidot. Momentalno ja polnam dupkata so lepak da vidam daali ke ima razlika. A za crevata dali vibriraat, ne te razbrav bas. Inaku se kratki, okolu 2 metri, od koi 1m e nadvor, 1 vnatre i vo zidot
Nosačite na koi leži klimata treba po možnost da se fateni za nekoj betonski nosač i dobro nivelirani so libela vo trite ramnini, vo sprotivno može da ima golemi vibracii. Dupkata možeš so živa guma da ja zatvoriš se prodava vo boi i lakovi, može posle da se farba i ne se stvrdnuva.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Ти само провери го заокруженото!! Напипај,ако треба одвиткај...
A sto ako e prekrsena? koj problem ke se javi? eve poveke sliki
11.png 11.png 22.JPEG 11.png 11.png 66.JPEG 55.JPEG 44.JPEG 33.JPEG 22.JPEG
Автоматски споено мислење:

Друже убава клима ти ја уништиле со монтажата.Види кога тресе и се слуша звук,дали цревата вибрираат.ако цела монтажа е како цревава можно е и да не е во васервага компресорот.стави мала васервага ќе си видиш.го имав проблемов.Кој ти ја монтираше?
crevata vibriraat na dopir da, no ne mrdaat, fiksni se, saamo mala vibracija sto bi trebalo da normalno zadi sto niz niv ima protok na gasovi?
Автоматски споено мислење:

Друже убава клима ти ја уништиле со монтажата.Види кога тресе и се слуша звук,дали цревата вибрираат.ако цела монтажа е како цревава можно е и да не е во васервага компресорот.стави мала васервага ќе си видиш.го имав проблемов.Кој ти ја монтираше?
crevata vibriraat na dopir da, no ne mrdaat, fiksni se, samo mala vibracija sto bi trebalo da e normalno zaradi sto niz niv ima protok na gasovi?
Автоматски споено мислење:

Друже убава клима ти ја уништиле со монтажата.Види кога тресе и се слуша звук,дали цревата вибрираат.ако цела монтажа е како цревава можно е и да не е во васервага компресорот.стави мала васервага ќе си видиш.го имав проблемов.Кој ти ја монтираше?
crevata vibriraat na dopir da, no ne mrdaat, fiksni se, samo mala vibracija sto bi trebalo da e normalno zaradi sto niz niv ima protok na gasovi?
a inaku kupena e od Energija SK, nivni monteeri lokalno ovde, poznati kako mnogu dobar servis, da ne spomnuvam iminja da pravam losa reklama
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.016
За жал монтажата е упропастена!!!
Дали препорачани монтери од фирмата кај си купил ја монтирале? Ако да,барај го директорот и прати му ги сликите нему да види сам какви ропаци му работат во фирма!
Закани им се до тужба ако не дојдат веднаш да ја поправат монтажата и тоа по пропис!!!
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Nosačite na koi leži klimata treba po možnost da se fateni za nekoj betonski nosač i dobro nivelirani so libela vo trite ramnini, vo sprotivno može da ima golemi vibracii. Dupkata možeš so živa guma da ja zatvoriš se prodava vo boi i lakovi, može posle da se farba i ne se stvrdnuva.
dupkata ja zatvoriv so lepak po nivna preporaka, sega ke vidam do utre dali ke ima podobruvanje
Автоматски споено мислење:

За жал монтажата е упропастена!!!
Дали препорачани монтери од фирмата кај си купил ја монтирале? Ако да,барај го директорот и прати му ги сликите нему да види сам какви ропаци му работат во фирма!
Закани им се до тужба ако не дојдат веднаш да ја поправат монтажата и тоа по пропис!!!
da, monteri po nivna preporaka, so pecat i potpis i od energija i od nivnata firma, tie ja donesoa i tie i ja montiraa
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.016
dupkata ja zatvoriv so lepak po nivna preporaka, sega ke vidam do utre dali ke ima podobruvanje
Автоматски споено мислење:


da, monteri po nivna preporaka, so pecat i potpis i od energija i od nivnata firma, tie ja donesoa i tie i ja montiraa
Опааа пак Енергија значи?!?
Јави им се дека ќе ги пријавиш во агенција за заштита на потрошувачи и ако треба и приватна тужба ќе пуштиш!
Барај нови мајстори со алат за виткање цефки,вакумирка и васервага!!!
Ганц нови три метра цевки,ако треба со твоја доплата уште едно метро до 3,5 4м да се спроведат наново со вакумирање,правц од внатре и цел круг позади надворешната!
Те оштетиле како купувач бидејќи производот им е монтиран не ван спецификации! Туку ван памети!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.964
Ako e prekršen bakarot toa znači pri max. pritisok od 45 bara će popušti. Obavezno baraj zamena na cevkite i min 3 m kolku ti sleduva vo cenata. Ne se gleda dobro, kako da dopira gorniot del od klimata vo tregerot, ako e taka galamata e od toa.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Друже не пипкај ништо да не биде ти си упропастил нешто(сакав да ти кажам кај што е прекршено цревото да ја извадиш изолацијата да видиме колку е прекршено па стручните да дадат мислење. ) ама јави си се у фирмата барај си некој менаџер шеф итн објасни што како барај си нова инсталација.чисто ако можеш стави само васервага на компресорот да видиме колку се криво наместени држачите.

И вакум колку време правеа?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.016
dupkata ja zatvoriv so lepak po nivna preporaka, sega ke vidam do utre dali ke ima podobruvanje
Автоматски споено мислење:


da, monteri po nivna preporaka, so pecat i potpis i od energija i od nivnata firma, tie ja donesoa i tie i ja montiraa
Викни ги од Енергија ако кај нив си ја купил да дојдат да направат увид! Да видат и со каква фирма соработуваат! Повеќе никогаш не се јавувај на тие монтери! Во право е @Rick Nash барај шеф или менаџер! Сепак гаранцијата ти е преку Енергија и они ја имаат крајната одговорност!
Барај нивни (ако воопшто имаат) монтери да дојдат и да поправат веднаш се што нивните подузимачи заебале!
Исто добар ефект може да има и заканата дека ќе ги развлечеш по медиуми и социјални мрежи! И онака во последно време на лош глас се!
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
A pa jas ja odbrav bas Energija oti ovde na forumov procitav deka imale odlicna montaza i usluga... ne se sekavam koj imase taka pisano
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
A pa jas ja odbrav bas Energija oti ovde na forumov procitav deka imale odlicna montaza i usluga... ne se sekavam koj imase taka pisano
Јас сум имал 2 монтажи од нив и кај другар монтираа 2 уреди и одлични се.имав проблем јас со Мираито пренесуваше вибрација ама тоа немаше везе со монтерите.Ѕидот беше од стара цигла и никако неможеше да стегне типлата(можеш да пробаш ако ти е на дофат да стегаш штрафовите на држачите со ѕидот дали шлајфуваат или се стегнати).Кај тебе од енергија беа?со нивно брендирано возило или некој соработници???
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Друже не пипкај ништо да не биде ти си упропастил нешто(сакав да ти кажам кај што е прекршено цревото да ја извадиш изолацијата да видиме колку е прекршено па стручните да дадат мислење. ) ама јави си се у фирмата барај си некој менаџер шеф итн објасни што како барај си нова инсталација.чисто ако можеш стави само васервага на компресорот да видиме колку се криво наместени држачите.

И вакум колку време правеа?
ne pipkam nisto sekako, posle ke ispadni deka jas sum go prekrsil ako navistina ima problem. ama mislam deka drug servis ovde nemaat od Energija, taka da pak istite monteri ke bidat, a ne mi dadoa ni fiskalna, samo garancija so datum, potpis i pecat i koj delovi gi imam kupeno
a za vakuum kolku pravea ne znam...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.016
A pa jas ja odbrav bas Energija oti ovde na forumov procitav deka imale odlicna montaza i usluga... ne se sekavam koj imase taka pisano
Сите фирми се такви! Ич не се секирај!
Најљубезни на свет додека не успеат да ти ги земат парите,после кој те е*е! Али добро,се поправа ова твоето! Со нервози да,ама се поправа! Крајна дијагноза дека цефките се испрекршени,а некаде и сигурно цвикнати до крај со блокиран проток 95%! Па компресорот рика на макс и неможе да спроведе фреон! Се надевам не ти е долго време работена вака?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Јас сум имал 2 монтажи од нив и кај другар монтираа 2 уреди и одлични се.имав проблем јас со Мираито пренесуваше вибрација ама тоа немаше везе со монтерите.Ѕидот беше од стара цигла и никако неможеше да стегне типлата(можеш да пробаш ако ти е на дофат да стегаш штрафовите на држачите со ѕидот дали шлајфуваат или се стегнати).Кај тебе од енергија беа?со нивно брендирано возило или некој соработници???
sorabotnici, a zidot e od stara cigla, vibracii i zu se javuva samo pri mala brzina na ventilatorite, autofan low speed, 1va brzina, i najdmnogu na quet mode. a zvuci se javuvaat ovicno posle nekolku casa rabota, ne znam kako da opisam tie zvuci, no edinstven nacin daa gi snema, e da ja izgasnam klimata, da pocekam 2-3 minuti i da ja pustam pak
Автоматски споено мислење:

Сите фирми се такви! Ич не се секирај!
Најљубезни на свет додека не успеат да ти ги земат парите,после кој те е*е! Али добро,се поправа ова твоето! Со нервози да,ама се поправа! Крајна дијагноза дека цефките се испрекршени,а некаде и сигурно цвикнати до крај со блокиран проток 95%! Па компресорот рика на макс и неможе да спроведе фреон! Се надевам не ти е долго време работена вака?
25 dena, ne mozea da dojdat zaradi problemi so koronava
Автоматски споено мислење:

Ako e prekršen bakarot toa znači pri max. pritisok od 45 bara će popušti. Obavezno baraj zamena na cevkite i min 3 m kolku ti sleduva vo cenata. Ne se gleda dobro, kako da dopira gorniot del od klimata vo tregerot, ako e taka galamata e od toa.
sto sakas da kazis dopira vo tregerot? vo zidot gore? ne dopira ako mislis na toa, ne znam sto e toa treger :)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
ne znam sto e toa treger
Друже твое е да платиш клима и монтажа и да не се замараш со трегери бакари васерваги вакуми.Тоа што една од најтивките клими ти тропа по дома не е твој проблем.Сериозен бренд и фирма се дури и на форумов се активни и мислам ќе ти го решат проблемот без проблем. затоа јави си се пожали се па сподели тука што како.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom