Дежурна Ординација! #2

Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.708
Поени од реакции
2.036
...тоа што некој има во фамилија двајца доктори не сум знаела дека е подготвен да дава конкретни медицински совети посебно за бугарски непроверени лекови, јас мислев дека токму тие што имаат доктори во фамилија знаат да се однесуваат на ниво па било и на форум виртуелно, да возврати ,,нормално,, со некој кој го цитира или се вклучува во пишаниот разговор, како и да е секогаш постои опција игнор да се избегнуваат несаканите квази тврдења од неомилени членови,
П.С.
... што е проблемот околу селската средина, а и не знам која би била градска атракција за разлика од селска... а и не знам што им фали на лаборантите при работата и тој создаден хематом кој секогаш не е по нивна кривица!
Биџонс, бугарскиот лек е со одобрение на Биро за лекови. Со тебе и со твојата компанија не може нормално да се разговара. Со секој разговарам на неговото ниво. Класичен human waste.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Биџонс оди изигравај селска атракција на друго место. Не сфаќаш ли дека преку тасе им е дојдено на луѓето од твоите километарски квази-тврдења и причини. Ми наликуваш на оние лаборантките што не можат вена да погодат и раката ти е сина со недели. Имам двајца доктори во фамилијата, од кои едниот е со 30+ години работно искуство и твоето мислење воопшто не ми треба и не ме интересира. Кај мене причината не е количината на водата, туку имам такви генетски предиспозиции.
Те молам заобиколи ме следниот пат и не ме цитирај. Поздрав.
Boze kakvo li e ova domasno visoko intelektualno vospituvanje,...odnesuvanje mizerabl :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Биџонс, бугарскиот лек е со одобрение на Биро за лекови. Со тебе и со твојата компанија не може нормално да се разговара. Со секој разговарам на неговото ниво. Класичен human waste.
за општа информација не постои ,,биро за лекови,, , туку да го видевме одобрението, мичаки, баш ме интересира за што се работи ќе можеш да го споделиш?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.389
Каков маст/крема да користам за повреден мускул, односно истегната задна ложа? Не се сеќавам последен пат кога ја имав истава повреда што користев. Дали синедол беше не ми текнува ама мислам дека не е.

Не е ништо страшно за да идам на снимања и терапии, само ми треба малце појака терапија од мраз и ладни облоги :D

Гуглав нешто, ова ми фати око Calmflex крем https://24apteka.mk/product/calmflex-krem/
или нешто од Ice Power палетата http://eurofarm.com.mk/mk/fysioline/

А може и нешто друго што сметате дека е боље.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Каков маст/крема да користам за повреден мускул, односно истегната задна ложа? Не се сеќавам последен пат кога ја имав истава повреда што користев. Дали синедол беше не ми текнува ама мислам дека не е.

Не е ништо страшно за да идам на снимања и терапии, само ми треба малце појака терапија од мраз и ладни облоги :D

Гуглав нешто, ова ми фати око Calmflex крем https://24apteka.mk/product/calmflex-krem/
или нешто од Ice Power палетата http://eurofarm.com.mk/mk/fysioline/

А може и нешто друго што сметате дека е боље.
Ice Power мене ме враќа во живот :D Првите 2-3 дена на секои 3 саата мислам се ставаше. Ама ако имаш дома и Синедол ќе ти заврши работа.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.389
Ice Power мене ме враќа во живот :D Првите 2-3 дена на секои 3 саата мислам се ставаше. Ама ако имаш дома и Синедол ќе ти заврши работа.
Јас од тоа што читав ice power cold cream или cold gel, не знам кое е подобро сега. Мислам дека ова првото е Наменета е за терапија на болки при вкочанетост во вратот, рамениот предел, половината- односно, при сите состохби на вкочанетост, истегнување, спортски повреди (вклучително и вкочанетост од * промаја*).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас од тоа што читав ice power cold cream или cold gel, не знам кое е подобро сега. Мислам дека ова првото е Наменета е за терапија на болки при вкочанетост во вратот, рамениот предел, половината- односно, при сите состохби на вкочанетост, истегнување, спортски повреди (вклучително и вкочанетост од * промаја*).
Мислам дека MSM состојката е клучна за забрзано опоравување, не знам дали ја имаат и во кремот :/
Автоматски споено мислење:

Едит: Грешка, сега видов, мислам дека кремата тука ќе ти заврши повеќе работа. Гелот е изгледа само за мускулно ниво.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Болка на средина на десна страна на грб од што може да е? Во тој дел осеќа болка и на допир и болката е проширена и на рамо.

Се работи за жена ми и истото се појави пред неколку години и на ехо и кажаа дека е се во ред со жолчка, бубрези, црн дроб, панкрес, слезина. Во ред е желудник, правеше и гастроскопија.

Сменивме душек и болката исчезна на неколку месеци, а сега пак се повтори.
Само позади осеќа болка, а не напред на абдомен. Нема проблем со дишење, нема губење тежина, нема дигестивни проблеми итн.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Болка на средина на десна страна на грб од што може да е? Во тој дел осеќа болка и на допир и болката е проширена и на рамо.

Се работи за жена ми и истото се појави пред неколку години и на ехо и кажаа дека е се во ред со жолчка, бубрези, црн дроб, панкрес, слезина. Во ред е желудник, правеше и гастроскопија.

Сменивме душек и болката исчезна на неколку месеци, а сега пак се повтори.
Само позади осеќа болка, а не напред на абдомен. Нема проблем со дишење, нема губење тежина, нема дигестивни проблеми итн.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Имам ист проблем,болка во грбот, но само при движење...направив ртг на кичма и се појавија шилци кои прават проблем...Снимајте и вие рбет, можеби иста мака имаме.
 
C

CoolIris

Гостин
Болка на средина на десна страна на грб од што може да е? Во тој дел осеќа болка и на допир и болката е проширена и на рамо.

Се работи за жена ми и истото се појави пред неколку години и на ехо и кажаа дека е се во ред со жолчка, бубрези, црн дроб, панкрес, слезина. Во ред е желудник, правеше и гастроскопија.

Сменивме душек и болката исчезна на неколку месеци, а сега пак се повтори.
Само позади осеќа болка, а не напред на абдомен. Нема проблем со дишење, нема губење тежина, нема дигестивни проблеми итн.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Крвна слика, екг и преглед од кардиолог за да се исклучи срцева болка.
Ртг на рбетен столб, може и од шилци да е болката.
И ртг на граден кош би направила јас.
 
C

CoolIris

Гостин
Срцева болка од десна страна!?
Да. Ако болката е меѓу плешките, треба да се направи преглед на срце за да се исклучи таква причина за болката. Јас не поставувам дијагноза, туку сугерирам што може да се направи.

Дечкото кажа дека направиле целосен абдоминален преглед, остануваат срце и бели дробови.
Може да е и мускулна болка, може да се и шилци.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Да. Ако болката е меѓу плешките, треба да се направи преглед на срце за да се исклучи таква причина за болката. Јас не поставувам дијагноза, туку сугерирам што може да се направи.

Дечкото кажа дека направиле целосен абдоминален преглед, остануваат срце и бели дробови.
Може да е и мускулна болка, може да се и шилци.
Може ли да е јетра или замуљана жолчка на која не може да видат камења од муљот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Биџонс оди изигравај селска атракција на друго место. Не сфаќаш ли дека преку тасе им е дојдено на луѓето од твоите километарски квази-тврдења и причини. Ми наликуваш на оние лаборантките што не можат вена да погодат и раката ти е сина со недели. Имам двајца доктори во фамилијата, од кои едниот е со 30+ години работно искуство и твоето мислење воопшто не ми треба и не ме интересира. Кај мене причината не е количината на водата, туку имам такви генетски предиспозиции.
Те молам заобиколи ме следниот пат и не ме цитирај. Поздрав.
Офтопик, каде правеше генетска анализа за твоите предиспозиции?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom