Дежурна Ординација! #2

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Здраво, не знам каде да го поставам ова прашање, па ако грешам се извинувам. Бремена сум 30 недела со второ дете, имам 34години, матичниот гинеколог воопшто не е заинтересиран за мојата бременост (пред пензија е) и одам во приватна клиника на редовни контроли и испитувања е сега, прашањето ми е дали да примам вакцина за грип со оглед на ситуацијата или не? Матичниот рече категорично Не, од приватната клиника докторот баш ми препорача да се вакцинирам. Во голема двоумица сум и не знам што да правам. Ако има некоја трудница со искуство, или да да ми дадете совет би ви била благодарна.
Neznam vo nasiot pravilnik na ministerstvo za zdravstvo vo vrska so imunizacijata Dali stoi zadolzitelno vakciniranje na trudnici protiv grip, kako sto I'ma vo mnogu drugi drzavi.
Znaci, DA, vakciniraj se, nema nikakva stetnost taa vakcina za plodot.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Дали во изминативе 5-6 години си заболувала од грип? Ако да, вакцинирај се.
Ако не, не се вакцинирај ама сепак пази се периодов, мада и онака сите се пазиме некако периодов.
Да. Последно кога бев болна од грип беше крајот на месец јануари. Многу тешко поминав, ако верувате ги имав апсолутно сите симптоми на корона вирус. Едвај после три недели закрепнав и после тоа не можев нормално да функционирам. Бев многу уморна и тешко ми беше секојдневните обврски да ги извршувам. Се плашам да се вакцинирам за грип зашто матичниот ми рече дека за бебето не е препорачливо зашто сепак вакцината е вештачка, а и кај нас колку се во ред вакцините не знам. Со коронава дополнителен страв ми е. Дали некоја трудница се има вакцинирано или дали познавате некоја таква?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Да. Последно кога бев болна од грип беше крајот на месец јануари. Многу тешко поминав, ако верувате ги имав апсолутно сите симптоми на корона вирус. Едвај после три недели закрепнав и после тоа не можев нормално да функционирам. Бев многу уморна и тешко ми беше секојдневните обврски да ги извршувам. Се плашам да се вакцинирам за грип зашто матичниот ми рече дека за бебето не е препорачливо зашто сепак вакцината е вештачка, а и кај нас колку се во ред вакцините не знам. Со коронава дополнителен страв ми е. Дали некоја трудница се има вакцинирано или дали познавате некоја таква?
Вакцинирај се.
Не мора да познавам трудница и не мора да ја прашувам дали се вакцинирала.
Што ќе ти смени тоа?
Во моментов си добила две конфликтни информации од два различни доктори.
Ако јас ти кажам дека се вакцинирала трудница, ќе се вакцинираш? Тоа ќе ти е пресуден фактор за двете конфликтни информации?
Нема логика.
Ја знам дека просечниот човек функционира на препораки од други луѓе што се во иста состојба ама размисли што тоа ќе ти смени тебе?
Вакцинирај се. Ако ти е сомнежот проблем за конкретниве вакцини што сега се донесени, не бери гајле, квалитетни се.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.225
Neznam vo nasiot pravilnik na ministerstvo za zdravstvo vo vrska so imunizacijata Dali stoi zadolzitelno vakciniranje na trudnici protiv grip, kako sto I'ma vo mnogu drugi drzavi.
Znaci, DA, vakciniraj se, nema nikakva stetnost taa vakcina za plodot.
,,,a shto ako neshto trgne naopaku,,,
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Здраво, вака имам од време на време болка во десниот бубрег.Краткотрајна е едно 4-5 секунди, а после тоа имам ме е болка ама непријатно чувство во долниот дел од половината.Сега со оглед на ситуацијата не одам на доктор бидејќи ми е страв да не закачам нешто друго.
Чичко ми, ми донесе Мечкино грозје и ми рече топчето што е внатре во цветот, 3 такви да ги сварам да се изладат и така три дена да пијам и дека ако има камења ќе ги стопи и ќе исфрлам и песок ако имам и камења.
Е сега мене прашањево ми е дали е точно дека ќе ги стопи или само ќе почнам да ги исфрлам без да ги стопи и дали некој имал вакво искувство со чајов?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
Здраво, вака имам од време на време болка во десниот бубрег.Краткотрајна е едно 4-5 секунди, а после тоа имам ме е болка ама непријатно чувство во долниот дел од половината.Сега со оглед на ситуацијата не одам на доктор бидејќи ми е страв да не закачам нешто друго.
Чичко ми, ми донесе Мечкино грозје и ми рече топчето што е внатре во цветот, 3 такви да ги сварам да се изладат и така три дена да пијам и дека ако има камења ќе ги стопи и ќе исфрлам и песок ако имам и камења.
Е сега мене прашањево ми е дали е точно дека ќе ги стопи или само ќе почнам да ги исфрлам без да ги стопи и дали некој имал вакво искувство со чајов?
Decko odi napravi krvna analiza+urina prvo. Ako ima nesto shto ne e vo red i ako lekarot sumnja na kamen vo bubreg ili nesto drugo, kje bidesh ispraten na eho pregled i kje ti bide dijagnosticiran problemot. Ne se lekuvajte na svoja raka.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Decko odi napravi krvna analiza+urina prvo. Ako ima nesto shto ne e vo red i ako lekarot sumnja na kamen vo bubreg ili nesto drugo, kje bidesh ispraten na eho pregled i kje ti bide dijagnosticiran problemot. Ne se lekuvajte na svoja raka.
Во ред меѓутоа проблемот е што:
Не ми се оди оти е хаос и не се знае ништо, ѕвониш кај матична хистеризира ја нејзе ќе треба да ја смирувам..
А што се однесува до чајов, на стандардно пакување увин чај го има позади како компонента, па сега не знам што да кажам стварно ..
Освен увин чај,брусница и многу вода навистина не знам што друго, а и вода од просо ова е од лекар кажано.
Некој ако има искуство нека сподели
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
Во ред меѓутоа проблемот е што:
Не ми се оди оти е хаос и не се знае ништо, ѕвониш кај матична хистеризира ја нејзе ќе треба да ја смирувам..
А што се однесува до чајов, на стандардно пакување увин чај го има позади како компонента, па сега не знам што да кажам стварно ..
Освен увин чај,брусница и многу вода навистина не знам што друго, а и вода од просо ова е од лекар кажано.
Некој ако има искуство нека сподели
Знам те разбирам, на мене пред 5 дена ми беше дијагностициран камен во бубрегот. Тоа е, увин чај ама не од кесичка, него гранчиња, трчање по скали ти е бонус. Имаш апчиња, заборавив како се викаат, бугарски се, за камењата. Вода не пиј чешмарка, него земи пролом и никаква друга вода.
Поздрав.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
Да. Последно кога бев болна од грип беше крајот на месец јануари. Многу тешко поминав, ако верувате ги имав апсолутно сите симптоми на корона вирус. Едвај после три недели закрепнав и после тоа не можев нормално да функционирам. Бев многу уморна и тешко ми беше секојдневните обврски да ги извршувам. Се плашам да се вакцинирам за грип зашто матичниот ми рече дека за бебето не е препорачливо зашто сепак вакцината е вештачка, а и кај нас колку се во ред вакцините не знам. Со коронава дополнителен страв ми е. Дали некоја трудница се има вакцинирано или дали познавате некоја таква?
... дискутабилно од каков „грип“ си била болна во јануари да не се навратиме на тоа, мое мислење дека сега не би требало да ја примиш ова вакцина против сезонски грип, од повеќе причини, барем не зи назначила (немаш ризична бременост, не ти е прва бременост и малку е касно да ја примиш, требаше барем на крај на октомври, а несакана појава како покачена температура, грозница, главоболка што баш сега не би биле потребни, а можат да се појават од вакцината), искуствата на други трудници се индивидуални и не можеш да се базираш на нив дали тоа да ти бидат репер за твое вакцинирање!
Здраво, вака имам од време на време болка во десниот бубрег.Краткотрајна е едно 4-5 секунди, а после тоа имам ме е болка ама непријатно чувство во долниот дел од половината.Сега со оглед на ситуацијата не одам на доктор бидејќи ми е страв да не закачам нешто друго.
Чичко ми, ми донесе Мечкино грозје и ми рече топчето што е внатре во цветот, 3 такви да ги сварам да се изладат и така три дена да пијам и дека ако има камења ќе ги стопи и ќе исфрлам и песок ако имам и камења.
Е сега мене прашањево ми е дали е точно дека ќе ги стопи или само ќе почнам да ги исфрлам без да ги стопи и дали некој имал вакво искувство со чајов?
... какво топче, каков цвет, лековитоста на мечкино грозје се наоѓа во листот или ти не си разбрал добро или чичко ти нешто се збунил,
за да знаеш дали можеш да го намалиш и исфрлиш каменот од бубрег треба да го знаеш неговиот состав, од анализа од некое претходно зрно камче што може си го исфрлил, па да го анализираш, вака само напамет, има камења според составот што се „ронат“ се намалуваат, а другите само со ласерско кршење и ништо друго...
... членот убаво ти кажа да се дијагностицира каменот, но доколку ете не можеш сега, доволно три дена ете да пиеш увин гранули (една лажичка во чаша вода) составот е токму мечкино грозје, коњско опавче, бреза и друго, кои се даваат при разни инфекции на урогениталниот тракт, па и таа „сенка“ што ја имаш од каменот на бубрег, ќе се смират!
инаку, не се пие сок или било што кисело со увин или со брусница најмалку 4 ч разлика во пиење, оти нема увин да делува во кисела средина, напротив претходно може малку растворена сода бикарбона да се испие како алкална средина на урината со што максимално ќе делува овие лековити супстанции на увин гранули!
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Луѓе што ви е?
Промените кои настануваат во текот на бременост (во поглед на имунолошкиот систем, срце, бели дробови), во случај на инфекција со инфлуенца ја прават бремената жена далеку поподложна на потешка форма на болест и компликации! И не само мајката ами и бебето!

Бремена жена ТРЕБА да се вакцинира! Посебно во ова (не)време, кога не се знае ниту настинка, ниту грип, ниту корона!

На тој начин не само што се заштитува себе си, ами и бебчето во првите месеци од животот (префрлувајќи му дел од своите антитела), кога имунолошкиот систем сеуште не му е доволно развиен и способен да се бори со инфекции!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
Имаш апчиња, заборавив како се викаат, бугарски се, за камењата. Вода не пиј чешмарка, него земи пролом и никаква друга вода.
Поздрав.
...полека со тие перли, капки и други препарати кои сите содржат пинени, некаде дури се исфрлени од употреба токму од тоа што повеќе штети на функцијата на бубрегот одошто го „рони“ каменот, неправилната исхрана (калциум, оксалати, фосфати) и непиење доволно секојдневно вода над 2 литри се една од причините на создавање на тие калциумови, оксалантни камења, слично со препарати за топење на камења во жолчно ќесе, холестеролско камче ќе се стопи, ама мешано со калциум, билирубин, или со пигменти никогаш,
Луѓе што ви е?
Промените кои настануваат во текот на бременост (во поглед на имунолошкиот систем, срце, бели дробови), во случај на инфекција со инфлуенца ја прават бремената жена далеку поподложна на потешка форма на болест и компликации! И не само мајката ами и бебето!

Бремена жена ТРЕБА да се вакцинира! Посебно во ова (не)време, кога не се знае ниту настинка, ниту грип, ниту корона!

На тој начин не само што се заштитува себе си, ами и бебчето во првите месеци од животот (префрлувајќи му дел од своите антитела), кога имунолошкиот систем сеуште не му е доволно развиен и способен да се бори со инфекции!
... веќе сме 19.11 нормално време за вакцинирање?
сега е присутен грипот сега ќе се вакцинира? вакцините се примаат на крај на септември и октомври кога веќе телото ќе биде имунизирано и спремно во ноември декември ама за само тие 4 соеви вируси, така се создава антитела тури вакцина веднаш се има антитела?
...кажи ми колку е валентна ОВА вакцината против сезонски грип и кои соеви се присутни!
... и токму сега да дигне температура трудницата и да не знае од што и е?
на бебето му префрлува дел од антитела? од која антитела мислам против кој вирус? тоа не е општа антитела и имун систем му развиваш на бебето, тоа е антитела на конкретен сој на вируси и толку, завршува приказната со имунитетот, а не дека ќе добие општ покачен имунитет! тука си грешка!

ОК... твое мислење, јас кажав мое мислење! ти некако пишуваш општо по учебници немаш пракса, јас кажувам ситуација на терен! ...форум е ова, секој како ќе го толкува негово право!
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
... и токму сега да дигне температура трудницата и да не знае од што и е?
на бебето му префрлува дел од антитела? од која антитела мислам против кој вирус? тоа не е општа антитела и имун систем му развиваш на бебето, тоа е антитела на конкретен сој на вируси и толку, завршува приказната со имунитетот, ане дека ќе добие општ покачен имунитет! тука си грешка!
Господе Боже, ако толку имавте пракса вие искусна и почитувана колешке, немаше за секоја една ебена глупост да ме цитирате. Не можам да ви го објаснувам значењето на секоја една реченица. Чоек со basic знаење ќе разбере што имам да кажам, ама вие со вашето нереално знаење и искуство, на секој еден збор ми се закачувате. Значи, не е до моето медицинско познавање, туку до вашата желба да ја доловите поентата на соговорникот и уште нешто друго. А после се чудите зошто ве има во "помалку симпатичните категории" од темата "најкајганџија бла бла бла".

Како и да е, мое лично мислење е дека треба да се вакцинира. Образложив и зошто. На неа останува да си одлучи. Дали ќе ме послуша или не, не е моја работа, а не треба да биде ни твоја.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.225
...полека со тие перли, капки и други препарати кои сите содржат пинени, некаде дури се исфрлени од употреба токму од тоа што повеќе штети на функцијата на бубрегот одошто го „рони“ каменот, неправилната исхрана (калциум, оксалати, фосфати) и непиење доволно секојдневно вода над 2 литри се една од причините на создавање на тие калциумови, оксалантни камења, слично со препарати за топење на камења во жолчно ќесе, холестеролско камче ќе се стопи, ама мешано со калциум, билирубин, или со пигменти никогаш,

... веќе сме 19.11 нормално време за вакцинирање?
сега е присутен грипот сега ќе се вакцинира? вакцините се примаат на крај на септември и октомври кога веќе телото ќе биде имунизирано и спремно во ноември декември ама за само тие 4 соеви вируси, така се создава антитела тури вакцина веднаш се има антитела?
...кажи ми колку е валентна ОВА вакцината против сезонски грип и кои соеви се присутни!
... и токму сега да дигне температура трудницата и да не знае од што и е?
на бебето му префрлува дел од антитела? од која антитела мислам против кој вирус? тоа не е општа антитела и имун систем му развиваш на бебето, тоа е антитела на конкретен сој на вируси и толку, завршува приказната со имунитетот, а не дека ќе добие општ покачен имунитет! тука си грешка!

ОК... твое мислење, јас кажав мое мислење! ти некако пишуваш општо по учебници немаш пракса, јас кажувам ситуација на терен! ...форум е ова, секој како ќе го толкува негово право!
Господе Боже, ако толку имавте пракса вие искусна и почитувана колешке, немаше за секоја една ебена глупост да ме цитирате. Не можам да ви го објаснувам значењето на секоја една реченица. Чоек со basic знаење ќе разбере што имам да кажам, ама вие со вашето нереално знаење и искуство, на секој еден збор ми се закачувате. Значи, не е до моето медицинско познавање, туку до вашата желба да ја доловите поентата на соговорникот и уште нешто друго. А после се чудите зошто ве има во "помалку симпатичните категории" од темата "најкајганџија бла бла бла".

Како и да е, мое лично мислење е дека треба да се вакцинира. Образложив и зошто. На неа останува да си одлучи. Дали ќе ме послуша или не, не е моја работа, а не треба да биде ни твоја.
,,,ej,,,ajde i dvete primirje vo interes na chlenovite , chairchankata e od chair i vo red e mislenjeto okolu terminot i datumot za vakciniranje , nikade ne kazha deka ne e potrebna vakcinacija,,,
,,,i cooloris e vo pravo koga veli potrebno e vakciniranje,,,
,,,devojki ok li e,,,
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
...полека со тие перли, капки и други препарати кои сите содржат пинени, некаде дури се исфрлени од употреба токму од тоа што повеќе штети на функцијата на бубрегот одошто го „рони“ каменот, неправилната исхрана (калциум, оксалати, фосфати) и непиење доволно секојдневно вода над 2 литри се една од причините на создавање на тие калциумови, оксалантни камења, слично со препарати за топење на камења во жолчно ќесе, холестеролско камче ќе се стопи, ама мешано со калциум, билирубин, или со пигменти никогаш,

... веќе сме 19.11 нормално време за вакцинирање?
сега е присутен грипот сега ќе се вакцинира? вакцините се примаат на крај на септември и октомври кога веќе телото ќе биде имунизирано и спремно во ноември декември ама за само тие 4 соеви вируси, така се создава антитела тури вакцина веднаш се има антитела?
...кажи ми колку е валентна ОВА вакцината против сезонски грип и кои соеви се присутни!
... и токму сега да дигне температура трудницата и да не знае од што и е?
на бебето му префрлува дел од антитела? од која антитела мислам против кој вирус? тоа не е општа антитела и имун систем му развиваш на бебето, тоа е антитела на конкретен сој на вируси и толку, завршува приказната со имунитетот, а не дека ќе добие општ покачен имунитет! тука си грешка!

ОК... твое мислење, јас кажав мое мислење! ти некако пишуваш општо по учебници немаш пракса, јас кажувам ситуација на терен! ...форум е ова, секој како ќе го толкува негово право!
Биџонс оди изигравај селска атракција на друго место. Не сфаќаш ли дека преку тасе им е дојдено на луѓето од твоите километарски квази-тврдења и причини. Ми наликуваш на оние лаборантките што не можат вена да погодат и раката ти е сина со недели. Имам двајца доктори во фамилијата, од кои едниот е со 30+ години работно искуство и твоето мислење воопшто не ми треба и не ме интересира. Кај мене причината не е количината на водата, туку имам такви генетски предиспозиции.
Те молам заобиколи ме следниот пат и не ме цитирај. Поздрав.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.703
...тоа што некој има во фамилија двајца доктори не сум знаела дека е подготвен да дава конкретни медицински совети посебно за бугарски непроверени лекови, јас мислев дека токму тие што имаат доктори во фамилија знаат да се однесуваат на ниво па било и на форум виртуелно, да возврати ,,нормално,, со некој кој го цитира или се вклучува во пишаниот разговор, како и да е секогаш постои опција игнор да се избегнуваат несаканите квази тврдења од неомилени членови,
П.С.
... што е проблемот околу селската средина, а и не знам која би била градска атракција за разлика од селска... а и не знам што им фали на лаборантите при работата и тој создаден хематом кој секогаш не е по нивна кривица!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom