Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.175
Поени од реакции
17.972
Srekja nasa korona e, smrtonst tamu 0.0001 vo svetski ramki (onaka lupnav), povekjeto ne ni znaat deka se zarazeni. Ami ako bese Ebola ili nesto posmrtonosno togas sto pravevme. Doktorite i sestrite prvi otkaz ke si dadeja.
Nekogas i dovolno e na smrtna postela nekoj voda da ti daj, raka da ti drzi da ne umris sam ko pes.
Sto oprema za toa vi treba ebave materijalistite.
P. S da sakav da bidam human ke ucev za doktor. Vie medicinarite so izgovor imate sto ne ste humani?
Добро разбирам дека сакаш да се дупиш со докториве, затоа што рекоа дека ја работат најхуманата професија, ама реално секое медицинско лице или природно е, или се тренира да биди во најмала рака социопат, а најдобрите хирурзи често имаат и психопатска нишка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Добро разбирам дека сакаш да се дупиш со докториве, затоа што рекоа дека ја работат најхуманата професија, ама реално секое медицинско лице или природно е, или се тренира да биди во најмала рака социопат, а најдобрите хирурзи често имаат и психопатска нишка.
I poentata na muabetot ti e sto ?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Srekja nasa korona e, smrtonst tamu 0.0001 vo svetski ramki (onaka lupnav), povekjeto ne ni znaat deka se zarazeni. Ami ako bese Ebola ili nesto posmrtonosno togas sto pravevme. Doktorite i sestrite prvi otkaz ke si dadeja.
Nekogas i dovolno e na smrtna postela nekoj voda da ti daj, raka da ti drzi da ne umris sam ko pes.
Sto oprema za toa vi treba ebave materijalistite.
P. S da sakav da bidam human ke ucev za doktor. Vie medicinarite so izgovor imate sto ne ste humani?
Duso moja slatka, jas ke mi te drzam za race, jas ke ti podadam vodicka..I nauci veke ednas deka jas ne sum medicinsko lice, ne mi pustaj iskri:backa:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.175
Поени од реакции
17.972
Овие во Онтарио за 1400 заболени деневно на 15милиони, цело Торонто во карантин го кладоја.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Inaku, vo vrska so lecenje, mnogu dobri rezultati dade etarenecept monoklonsko antitelo (kako inhibitor na komplement) vo dozi od 900 mg I.v nedelno. Kaj kriticni pacienti (najlos oblik na covid). Ama e skap do nebesa I nazad (Edna ampula od 300 mg e nekade 3000 evra).
... (etanercept), етанерцепт е блокатор на фактор на некроза на тумор (TNF) кој се користи кај возрасни за да се спречи оштетување на зглобовите предизвикано од ревматоиден артритис, псоријатичен артритис или анкилозен спондилитис, влијае на имунолошки систем, може да се добие инфекции полесно, дури и сериозни или фатални инфекции, така да ако го спаси од автоимуно уништување (цитокинска бура), обична бактерија ќе го убие пациентот, пациентите со ревматолошки заболувања кои користат имуносупресивни лекови, вклучително и биолошка терапија, се сметаат за потенцијално ризична група за инфекција со КОВИД-19 и за компликации, иако имало клинички искуства за случаеви на пациенти заразени со КОВИД-19 кои користеле инхибитори на ТНФ и не доживеале респираторни компликации или смрт со SARS-CoV-2 ,
...слично кај нас се применува иммуносупресивниот лек за третирање на реуматиден артритис тоцилизумаб (tocilizumab) или Аctemra (200 Е една доза), но званично не се применува поради недоволни клинички искуства и уште цела лепеза на лекарства кои не се синтетизирани за КОВИД19,
...наместо да го загреат столот да пронајдат соодветен лек се експериментира со други специјализирани лекарства индицирани за други болести, но и да работи некој на таа проблематика треба вложување на парични средства што ете за чудо никој во светот не вложува цела година, а од друга страна ќе сме иделе на Марс да живееме без никакви услови, а ваму едно невидливо „гомниче“ ни го сјеба и скрати нормалниот живот!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.911
Како најефикасен лек за вирусов,не можам да го најдам видеото со еден Германски доктор каде објаснува за некакви антитела од човек искомбинирани со антитела од глушец.Го препознавале вирусот со 100% сигурност,па и да го промашеле човечките антитела ке го закачеле оние од глушецот. Овие антитела и лекови што ги даваат и напаќаат по 15.000€ по приватниве клиники кај нас имале учинковиност како лотарија зашто не биле доволни прецизни да го препознаат вирусов и ја напаѓале првата болештија или бактерија што ке ја сретнат во организмот.Ваљда убаво го разбрав и запаметив што објасни
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Не се прави мутав, хумана е професијата, ама докторите не се будали.
Vo koja smisla budali ? Mozat da se zarazat, mozat da umrat? Toa ti e isto kako elektricar da ti reci strav mi e od struja, pilot da ti reci strav mi e da letam, fasader da ti reci strav mi e od visina, platen vojnik da ti reci strav mi e od vojna, profesionalen sofer da ti reci strav mi e da vozam. Uste da ti nabrojuvam ili ja sfati poentata?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.175
Поени од реакции
17.972
Vo koja smisla budali ? Mozat da se zarazat, mozat da umrat? Toa ti e isto kako elektricar da ti reci strav mi e od struja, pilot da ti reci strav mi e da letam, fasader da ti reci strav mi e od visina, platen vojnik da ti reci strav mi e od vojna, profesionalen sofer da ti reci strav mi e da vozam. Uste da ti nabrojuvam ili ja sfati poentata?
Дали професионален шофер ќе вози за беспари ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Владе, муабетот се однесува на приватните специјализанти кои се бара да работат во ковид центрите, а немаат здравствено осигурување. Не бараат плата, ни стаж, ни додаток, ни ништо друго, туку здравствено осигурување, гаранција дека ако се разболат дури си ја вршат дејноста, ќе можат да добијат здравствена нега потоа. Веќе има примери меѓу тие доктори кои се заразени дури лекувале болни (бесплатно, небитно), ама за своето лекување се должни да плаќаат приватно.
Ne treba da gi baraat, sami treba da se prijavat i da prasaat dali mozi i kade treba da pomognat posto imaat kakvo takvo poznavanje. Ako se razbolat se razbolat, mozi i doma da se razbolat i sto? Koj im garantira deka ako ne odat nema da se razbolat? Ili ako se razbolat deka ke preziveat ? Site ostanati kade se imaat razboleno? Vaka barem ke pomognat. Rekov jas , materijalisti, vo pogresna struka se. Trebase lihvari da odat.
Go procita muabetot so zenata pred penzija so hronicen bronhitis koja iako na boleduvanje sama se javi na dolznost. Medicniska sestra e inaku ako zaboraviv da napomenam ili ne sfati, svesna e deka em e pred penzija uste nekoj mesec em e hronicno bolna i e na boleduvanje radi toa pa sepak grizata za pacientite i e povazna od nejzinoto zdravje. Toa i e vo krvta, da pomaga. Niv ne im e , tuka e problemot.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.678
Дали професионален шофер ќе вози за беспари ?
Никој не ги тера докторите да работат кулук. Исто како и шоферите што возат за пари, некогаш по рамни и широки друмови ама некогаш треба да се вози и ибарска магистрала а парите се тие...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom