Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Вие сте ненормални :shok2: ако зборите за ѕидна клима од 1500€ за нашава умерена клима!!!
Јас ако би играл:
-До 20 000 ништо!
-од 20 до 30 000 Тундра ради еуровентот!
-од 30 до 50 000 ништо!
-од 50 до 53 000 Амбер или Панасоник Z-35tke
-Се над тоа се џабе фрлени пари! Ама кога ќе ми текне дека некој дава 100€ за концерт на Тејлор Сфивт?!? Нема да осудам ни некој што одбрал Даисекаи :)

Напраихте ја Дајијасакам това Тошибата
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Вие сте ненормални :shok2: ако зборите за ѕидна клима од 1500€ за нашава умерена клима!!!
Јас ако би играл:
-До 20 000 ништо!
-од 20 до 30 000 Тундра ради еуровентот!
-од 30 до 50 000 ништо!
-од 50 до 53 000 Амбер или Панасоник Z-35tke
-Се над тоа се џабе фрлени пари! Ама кога ќе ми текне дека некој дава 100€ за концерт на Тејлор Сфивт?!? Нема да осудам ни некој што одбрал Даисекаи :)
Новиот Iphone е иста цена со Даисекаито.За Iphoneto ќе обновуваат договори,кредити,рати и за 2 год е ван технологија.Ама имиџ несмее да трпи менталитет сме:tapp:
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ај ваљда некој компетентен ќе ја прошири листата.
Кој уред е поефтин а со подобри перформанси?
Mitsubishi LN35VGW
Иако на ценовник е поскап, се добива подобар попуст за плаќање во готово и доаѓа поевтин спрема Toshiba Daiseikai 9 13-ka.
Вграденото wifi e плус, ако го калкулираме и тоа иди далеку поефтин избор!
Подобрите перформанси барем на хартија/еуровент.
За од искуство немало таков маж на форумов да ги има двете и да сподели непристрасна споредба.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
еден мал апдејт на табелата со некои нови модели... нормално е дека ги нема сите модели достапни на нашиов пазар, мислам дека @zlatko_ti412 имаше желба за ажурирање на табелава, знам дека има доволно технички познавања, ако се согласи може да му ги испратам овие податоци што се до тука па за натаму може доколку има време да ја ажурира

1605603808718.png
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Ajde poiskusnive neka odgovorat sega
Ima nov komso pod mene na prizemje sto go kupi stanot pred nekoe vreme vo stanot ima 5.5 kv klima stara 7-8god sto bas solidno go gree stanot ama na nego mu stido na noze oti e na prizemje i ima podrumi pod nego. Dali e vozmozno da se postavi podno a da se priklucat na istata taa klima na nadvoresnata edinica. Sega momentlno ima star parket koj e za vo gubre dali moze vrz podnoto kosulica oa laminant odozgora
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
еден мал апдејт на табелата со некои нови модели... нормално е дека ги нема сите модели достапни на нашиов пазар, мислам дека @zlatko_ti412 имаше желба за ажурирање на табелава, знам дека има доволно технички познавања, ако се согласи може да му ги испратам овие податоци што се до тука па за натаму може доколку има време да ја ажурира
Испрати ја како што ја имаш до сега, во Ексел .xlsx фајл.
Јас ќе ја ставам во online Excel фајл и ќе може полесно да се проширува и подредува по повеќе колони.
Автоматски споено мислење:

Освен Тошиба ниеден друг јапанец исто не дава толку прецизни податоци!
Точно ова за тошибите, даваат највеќе податоци за уредот во целина.... ама кога јас истражував малку подетално ме интересираше спецификацијата на компресорот кој го носи Даисеикаи 9 13ка и освен моделот на компресорот ништо друго не успеав да најдам за тој компресор.
Од друга страна за Мицубиши LN35 според моделот на компресорот од сервисното на официјалната стрна од siam compressor најдов PDF сепецификација за компресорот и добив многу подобра слика што купувам.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ajde poiskusnive neka odgovorat sega
Ima nov komso pod mene na prizemje sto go kupi stanot pred nekoe vreme vo stanot ima 5.5 kv klima stara 7-8god sto bas solidno go gree stanot ama na nego mu stido na noze oti e na prizemje i ima podrumi pod nego. Dali e vozmozno da se postavi podno a da se priklucat na istata taa klima na nadvoresnata edinica. Sega momentlno ima star parket koj e za vo gubre dali moze vrz podnoto kosulica oa laminant odozgora
Тоа се прави со ова најефтино:

Со цевка во кошулицата, како за подно што се прави и со пумпа за да ја врти водата низ цевките и резервоарот.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Новиот Iphone е иста цена со Даисекаито.За Iphoneto ќе обновуваат договори,кредити,рати и за 2 год е ван технологија.Ама имиџ несмее да трпи менталитет сме:tapp:
A Daisekajto ke go koristis vreminja
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Најдобрата споредба за тоа како фрламе пари на уреди кои што ги менуваме годишно па и во пократок рок, и око не Ни трепнува коа ги купуваме, а коа ке дојде ред за нешто од што ти зависи здравјето твое и на сите дома се мислиме да не дадеме денар повеќе. Уште и договори на 24 месеци , 48 месеци а мобилните до тогаш ќе сменат уште 3 -4 серии и па нема да си во мода :(:(:(.Дури и жалосно е што сите во џебовиве имаме уреди над 500еу и се мислиме веќе на наредниотуред кој што ќе се подновиме, а за комфорот на домот не само со инвертериве туку и се останато за по дома. Тоа е живееме во време на искривени вредности.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Некој да каже искоство со тошиба климите, минтреба за 25 квадрати, се мислам измеѓу тошиба и вивакс, секако тошивата е 39000 вивакс 26000 . Тошиба како погоденидали се добри има ли некој да пише искуство
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Вие сте ненормални :shok2: ако зборите за ѕидна клима од 1500€ за нашава умерена клима!!!
Јас ако би играл:
-До 20 000 ништо!
-од 20 до 30 000 Тундра ради еуровентот!
-од 30 до 50 000 ништо!
-од 50 до 53 000 Амбер или Панасоник Z-35tke
-Се над тоа се џабе фрлени пари! Ама кога ќе ми текне дека некој дава 100€ за концерт на Тејлор Сфивт?!? Нема да осудам ни некој што одбрал Даисекаи :)
А зосто пак нордик клима да одберам за умерена клима.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Новиот Iphone е иста цена со Даисекаито.За Iphoneto ќе обновуваат договори,кредити,рати и за 2 год е ван технологија.Ама имиџ несмее да трпи менталитет сме:tapp:
Апсолутно! Иако за воља на вистината така е во сите сиромашни држави од третиот свет каде што и ние спаѓаме! Не за џабе Тито го направил покретот на неврзаните! Убаво знаел за кај сме
А зосто пак нордик клима да одберам за умерена клима.
Никој не те тера да одбираш ништо,убаво си стои "јас кога би играл" ;)
А за тие пари јас би го зел панасоникот! Амберот можеби е подобра опција за поголема површина,полоша изолација...
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
101
Da znae nekoj kade moze da se najde najetino WIFI modul za vivax ili midea?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom