Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

C

CoolIris

Гостин
На сите нас ни фали, кога ти се ебе треба да си спремна или спремен, неможе бе само женско да се обвинува зашо не се пазела, двајцата треба да се одговорни, колку што знам жена неможе сама да зачне..
Апсолутно. Ако чекаш на партнерот, црно ти се пишува. Затоа треба сексуална едукација од најмала возраст. Ја би вовела уште во прво - второ одделение, секако со терминологија прилагодена на возраста. Мислам дека на тој начин би се подигнала и свеста на девојките за почести гинеколошки прегледи. Имам другарки, првиот гинеколошки преглед го направија, кога дознаа дека се трудни. :unsure:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ќе ти реплицирав ама ме изнасмеа period :D
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Апсолутно. Ако чекаш на партнерот, црно ти се пишува. Затоа треба сексуална едукација од најмала возраст. Ја би вовела уште во прво - второ одделение, секако со терминологија прилагодена на возраста. Мислам дека на тој начин би се подигнала и свеста на девојките за почести гинеколошки прегледи. Имам другарки, првиот гинеколошки преглед го направија, кога дознаа дека се трудни. :unsure:
Со двете се согласувам
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Апсолутно. Ако чекаш на партнерот, црно ти се пишува. Затоа треба сексуална едукација од најмала возраст. Ја би вовела уште во прво - второ одделение, секако со терминологија прилагодена на возраста. Мислам дека на тој начин би се подигнала и свеста на девојките за почести гинеколошки прегледи. Имам другарки, првиот гинеколошки преглед го направија, кога дознаа дека се трудни. :unsure:
Не одам далеку и јас исто, зошто? Имаш мајка дома која цел живот ти трубела дека на гинеколог девојче не, сите ќе ти се смеат. И си ќутиш, ќе пази да немаш секс... и што секс и не ти ни треба за гајни чек ама ех.
 
C

CoolIris

Гостин
Не одам далеку и јас исто, зошто? Имаш мајка дома која цел живот ти трубела дека на гинеколог девојче не, сите ќе ти се смеат. И си ќутиш, ќе пази да немаш секс... и што секс и не ти ни треба за гајни чек ама ех.
Јас имав прилика да имам вистинска лавица. Бев воспитувана на конзервативен начин, ама уште на 16 години мајка ми ме испрати на гинеколог. Докторката и беше пријателка на мајка ми, па ми објасна сè што треба да знам за да се заштитам од несакана бременост и спб. И претходно се зборувало дома, никогаш не беше "табу тема".
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Zatoa sto, simply put, takvoto "nekontraverzno" nejzino mislenje e indulging na toj osuduvacki mindset nasleden od nejzinata baba deka samoto imanje sex po sebe e neodgovornost a abortusot grev i takvite devojki sto zgresile mora da im se popuva, za pak da gi primat resetirani vo ubavite krugovi na opstestvoto, sto vprocem e i celo nejzino mislenje.

Da, licno ja napadnav. Takva e temata, toa e nejzin licen stav koj licno go iznese. Fala bogu deka nejzinata seksualnost ke bide zemena predvid, zosto da ne bide? Za da mozes da zboruvas dali bi abortirala ili ne, treba da osetis na svoja koza mocanje vrz test za bremenost, moras da imas nekolku real life stresovi, mora da znaes kolkav i kakov e rizikot od.. well seksanje, a ne kako vladina kampanja da mi zasekjeruva zborcinja, nekoj toa sto go dozivuva ne sednuva na forum da pise vo meme format od 2017 aKo Ne sI sPRemEn zA beBe ne Se eBaj... Toa e ekvivalent na ako ne si spremen da umres ne vlagaj u kola. Ako ti se desi soobrakajka i.e greska hirurska intervencija e grev, nosi se so posledicite, ne abortiraj, umri od kontuzija, unisti si zivotot.

Ti kako devojka prva treba da ja napadnes, ne da mi vregjas humorot koj posteno gazi. Da go imas mislenjeto na devojkava vo ova vreme e sramno. Da go imas toa mislenje znaci deka nema redoven sex, dosadna e na zabavi i zatoa e isfrustrirana pa edinstven ventil i e delenje pro abortus flaeri na forum za OpAsniOt sEx.

Dno.



Fala za razbiranjeto. Ubava vecer i tebe. :)
Официјално мојов пост се претворил во Роршархова проективна техника :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Нигде не реков дека имање секс е неодговорност, нигде не реков дека абортусот е грев, не знам што е со ова круговиве пак некои проекции :D Значи во уста ми ставаш зборови што никогаш не сум ги изговорила.

Вентил? Фрустрација? Ај истото што го кажа за мене, кажи го за себе, додека си ги читаш репликиве :)

Многу е полесно да се поларизираме и да ја dismissнеме туѓата перспектива, особено кога немаме валидни и логички конзистентни контрааргументи. Тогаш се влегува со лични напади, labels, иако буквално не знаеш ништо за мене.

Во секој случај, драго ми е што ми го овозможуваш искуството на силна поларизација од другата страна, интересно ми е да опсервирам ^_^ zlato be

Едит: Стварно ќе ми биде драго ако успееш да разбереш барем аспект од перспективата што ја напишав, па еве ќе ти оставам едно кратко видео во аманет, горе долу слично размислуваме со Џорди.
https://www.youtube.com/watch?v=V_AwCM_cPFM&ab_channel=Bite-sizedPhilosophy
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Апсолутно. Ако чекаш на партнерот, црно ти се пишува. Затоа треба сексуална едукација од најмала возраст. Ја би вовела уште во прво - второ одделение, секако со терминологија прилагодена на возраста. Мислам дека на тој начин би се подигнала и свеста на девојките за почести гинеколошки прегледи. Имам другарки, првиот гинеколошки преглед го направија, кога дознаа дека се трудни. :unsure:
Во некои држави мислам дека има сексуално образование во училиштата од трето одделение.
Зошто нема кај нас? Зошто уште е табу тема? Зошто кога детето кога ке ги праша родителите што е секс, они се неспремни и незнаат како да одоговарат?

Зошто децата пред пубертет и во пубертет осознаваат за сексуални односи од филмовите на тв, порничите на интернет, разни музички спотови...ни ги отруа децата.!?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Апсолутно. Ако чекаш на партнерот, црно ти се пишува. Затоа треба сексуална едукација од најмала возраст. Ја би вовела уште во прво - второ одделение, секако со терминологија прилагодена на возраста. Мислам дека на тој начин би се подигнала и свеста на девојките за почести гинеколошки прегледи. Имам другарки, првиот гинеколошки преглед го направија, кога дознаа дека се трудни. :unsure:
Ова е веќе друга тема, али мене најмногу ми смета тоа со незамарањето за здравјето, ко што пишав и претходно. Не ми е јасна стигмата за одење на гинеколог. Од поблиски другарки/колешки дали една или две одат годишно, и тоа една оди само кај женски гинеколог, а другите или не пошле или одат ако се осети проблем. Збориме за жени во доцни 20ти. Ај некако разбирам дека на постари жени, наши мајки, тетки, им било глупо за тоа и да зборат, али во денешно време бе? И помладиве не се ништо поарно, жално е што тоа прашање е уште толку срамно и табу.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Во цел свој живот немам ставено кондом. И имам жена која знам дека никогаш не би абортирала мое дете. И само неа сум ја имал во цел свој живот.
Читам тука абортуси, едукации... Арно модернизам, не ви кршам филм, не ви бранам. Пишам само да кажам дека се може и без тоа. Сака само да си работлив, да веруваш во себе и се може се. Едино ми е жал што уште порано немав деца се заебавав со кариери пари едукации, ма јебеш тоа нема поголема радост од деца, ниедни пари и ниедно образование не се споредува со тоа. Крај краева и тоа се може и со деца, не се децата препрека туку мотивација. Коа ги имаш сфаќаш дека се се може. Се друго се изговори.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Во цел свој живот немам ставено кондом. И имам жена која знам дека никогаш не би абортирала мое дете. И само неа сум ја имал во цел свој живот.
Читам тука абортуси, едукации... Арно модернизам, не ви кршам филм, не ви бранам. Пишам само да кажам дека се може и без тоа. Сака само да си работлив, да веруваш во себе и се може се. Едино ми е жал што уште порано немав деца се заебавав со кариери пари едукации, ма јебеш тоа нема поголема радост од деца, ниедни пари и ниедно образование не се споредува со тоа. Крај краева и тоа се може и со деца, не се децата препрека туку мотивација. Коа ги имаш сфаќаш дека се се може. Се друго се изговори.
Ама тоа е разликата, вие двајцата сакате дечиња, не е секаде така, а верувај сите сакаат секс без обврски.
 
C

CoolIris

Гостин
Во цел свој живот немам ставено кондом. И имам жена која знам дека никогаш не би абортирала мое дете. И само неа сум ја имал во цел свој живот.
Читам тука абортуси, едукации... Арно модернизам, не ви кршам филм, не ви бранам. Пишам само да кажам дека се може и без тоа. Сака само да си работлив, да веруваш во себе и се може се. Едино ми е жал што уште порано немав деца се заебавав со кариери пари едукации, ма јебеш тоа нема поголема радост од деца, ниедни пари и ниедно образование не се споредува со тоа. Крај краева и тоа се може и со деца, не се децата препрека туку мотивација. Коа ги имаш сфаќаш дека се се може. Се друго се изговори.
Убаво тоа. А не би сакал твоите деца да бидат едуцирани на тема сексуално здравје, сексуално преносливи болести и видови контрацепција?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
You didn't just do that bro.
Пошо влагање у кола и некој ненадејно да те слупа у сообраќајка е исто со тоа несакајќи со својата вагина да навлезеш во пенис без кондом или без контрацепција кога не си у ведлок.
Јас се имам несакајќи со своја вагина седнато во на сопругот скут, и оп 3 то на пат. Јбга треба да пазам како одам.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Официјално мојов пост се претворил во Роршархова проективна техника :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Нигде не реков дека имање секс е неодговорност, нигде не реков дека абортусот е грев, не знам што е со ова круговиве пак некои проекции :D Значи во уста ми ставаш зборови што никогаш не сум ги изговорила.

Вентил? Фрустрација? Ај истото што го кажа за мене, кажи го за себе, додека си ги читаш репликиве :)

Многу е полесно да се поларизираме и да ја dismissнеме туѓата перспектива, особено кога немаме валидни и логички конзистентни контрааргументи. Тогаш се влегува со лични напади, labels, иако буквално не знаеш ништо за мене.

Во секој случај, драго ми е што ми го овозможуваш искуството на силна поларизација од другата страна, интересно ми е да опсервирам ^_^ zlato be
Neli ke imavme ubava vecer, za dzabe li i jas te pozdraviv? Ako ti gi dirnav the vaginal spidey senses so mojata direktnost moze da si praveme cel vikend mentalni gimnastiki na vakvi opilivi temi, ke ti ostavam po 15 min za cigara ne e problem, samo nemoj so tie evtini finti na kraj na postovi koi posle tolku godini funkcioniraat edinstveno uste na twiter. Zlato be mi pisala na kraj. Hahhaha. Nemoj ziti se, koj ke ti brise account posle... Od eden post mi posaka ubava vecer.

Znaes, retko se aktiviram za poseriozni diskusii a ti si dovolno quirky kako za online persona so topical memes zashekereni postovi, i vo nekoe drugo vreme bi mi bilo duri slatko da se nategame, no ete denes ke ti posakam navistina prijatna vecer.

Mozebi proektiram, polariziram, nisto ne znam za tebe bla bla... i mozebi ste vo pravo, ama ti vo slobodno vreme treba da se zasramis od toa sto go ostavi na forum, za zal zasekogas. Ti posakuvam poveke sex i vo skoro promena na stavovite bidejki e... Tazno.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Mislam deka pogolem problem e pogresnoto nametnuvanje na "seksot" u opstestvoto, kako na primer toa deka e "glupo" da si nevin/a podolg period ili imanjeto povekje partneri se smeta za normalno duri i pozelno bi bilo da ste imale povekje partneri/partnerki ako sakate da se vklopite i da imate povisok staus vo ocite na ostanatite, seks za edna vecer se smeta za skroz razumna i odgovorna odluka :/ edukacija za seksualno prenoslivi bolesti e apstraktna imenka za mnogumina itn.

Mnogu poidealni se serioznite lojalni vrski, koga se poznavate so partnerot dovolno dolgo i imate pretstava za kakov karakter se raboti i taka sansite za odluka abortus se mnogu pomali, obicno abortiraat devojki koi imale seks za edna vecer ili mnogu kratok period go poznavaat partnerot.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Убаво тоа. А не би сакал твоите деца да бидат едуцирани на тема сексуално здравје, сексуално преносливи болести и видови контрацепција?
Ќе одговорам со прашање. Мислиш ли дека млада особа која има само еден маж или една жена рамна на себе за цел живот и е добро воспитана, работлива, која живее без пороци, без дроги, алкохол, разврат, журки некогаш ќе и затреба абортус, контрацепција и дека некогаш ќе добие СПБ?

Нека се едуцираат луѓето не реков не. Само со модерни начини на живот, кои се само друго име за пороци многу луѓе си го компликуваат животот непотребно, а може да е едноставно.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom