Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
18.644
Ti davam dokazi deka lugjeto pred 130 godini se izjasnuvale kako Makedonci , ti davam primer deka nekoj od Dihovo se izjasnuval kako Bugarin a od regionot Makedonija, ubo si pishi nationality Macedonian. Da ti nacrtam??
Не треба. А јас ти кажав што терминот Македонец тогаш означувал, луѓето од Македонија имале силна регионална припадност. И не е целиот проблем околу луѓето кои се изјаснувале како Македонци, туку оние кои се изјасниле како Бугари самите и тоа што некој решил да ги пише Македонци во официјална историографија.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
759
Поени од реакции
3.156
Е арно де Пунтер,
сите знаеме дека во СФРЈ беше тренд да се додаде -ски на презимињата што завршуваат на -ов,
за да се истакне кој е појак југословен,
а и да се огради од сѐ што е бугарско.

И сега имаме луѓе од иста фамилија со ист корен на презимето
едни на -ов други на -ски. ;)
Ова со Русите е сличност заради тоа што сме Словени.
Ама пак ќе потенцирам дека оригиналните презимиња во комплетниот регион Македонија
се на -ов и -ев.
Тоа со "скиите" е отпосле апдејтирано.
Sograganinu ne begaj od to so te prasav pogore ? Abe kutite ko picki niz Bitola samo na net ste jaki, greshka beshe trebase od pocetok za vas kotek(znajs za sho zboram) ama uste ne e kasno ke molite ko pichki btw znam koj si
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.309
Поени од реакции
8.846
Е арно де Пунтер,
сите знаеме дека во СФРЈ беше тренд да се додаде -ски на презимињата што завршуваат на -ов,
за да се истакне кој е појак југословен,
а и да се огради од сѐ што е бугарско.

И сега имаме луѓе од иста фамилија со ист корен на презимето
едни на -ов други на -ски. ;)
Ова со Русите е сличност заради тоа што сме Словени.
Ама пак ќе потенцирам дека оригиналните презимиња во комплетниот регион Македонија
се на -ов и -ев.
Тоа со "скиите" е отпосле апдејтирано.
Znaci so Rusite e slicnost zaradi sto se sloveni a ne ste sloveni tuku vo najdobar slucaj melezi a so nas ne moze da bide slicnost radi istata pricina, tuku nie sme isti I pokraj eden kup fakti deka luge ne se custvuvale bugari I se deklarirale za makedonci.
Автоматски споено мислење:

Sograganinu ne begaj od to so te prasav pogore ? Abe kutite ko picki niz Bitola samo na net ste jaki, greshka beshe trebase od pocetok za vas kotek(znajs za sho zboram) ama uste ne e kasno ke molite ko pichki btw znam koj si
Pa toa e nivnata strategija sekogas, ke vidat nesto sto ne im se bendisuva, go ignorira I tera ponataka so toa sto go zacrtal.
 
Последно уредено:

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Sograganinu ne begaj od to so te prasav pogore ? Abe kutite ko picki niz Bitola samo na net ste jaki, greshka beshe trebase od pocetok za vas kotek(znajs za sho zboram) ama uste ne e kasno ke molite ko pichki btw znam koj si
Што да ти одговорам? Македонец во турско означувало географска припадност. Еве ти нешто за мозгање - Како во Лондон Тајмс за Делчев користеле национална припадност и Македонец и Бугарин?
Ете истото сакав да го кажам и јас
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.386
Поени од реакции
3.423
Е арно де Пунтер,
сите знаеме дека во СФРЈ беше тренд да се додаде -ски на презимињата што завршуваат на -ов,
за да се истакне кој е појак југословен,
а и да се огради од сѐ што е бугарско.

И сега имаме луѓе од иста фамилија со ист корен на презимето
едни на -ов други на -ски. ;)
Ова со Русите е сличност заради тоа што сме Словени.
Ама пак ќе потенцирам дека оригиналните презимиња во комплетниот регион Македонија
се на -ов и -ев.
Тоа со "скиите" е отпосле апдејтирано.
Што тропаш глупости? Се знае каков е дијалектот такво е презимето, затоа источна Македонија се на -ов, а западна на ски. Дедо ми наставка -ов за припадност не користи во никој случај, во неговиот дијалект само -ски има. Пример за децата на Марко, тој би рекол маркоскиве деца, не марковиве. Зашто тој би имал презиме на -ов?
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.629
Поени од реакции
5.268
И ова е фалсификат нормално, не пиши Македонец, така ни се причинва нас. Или пак Иван Вазов бил во заблуда, потпаднал под југословенската комунистичка пропаганда која промовирала македонизам, иако тогаш немало комунисти.
IMG_20201106_032233_501.JPG
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.309
Поени од реакции
8.846
Не треба. А јас ти кажав што терминот Македонец тогаш означувал, луѓето од Македонија имале силна регионална припадност. И не е целиот проблем околу луѓето кои се изјаснувале како Македонци, туку оние кои се изјасниле како Бугари самите и тоа што некој решил да ги пише Македонци во официјална историографија.
Ako najdes nekoj zapis na primer, “Tamu imase 3 grci, 2 bugari, 1 vlav i 2 makedonci” ti kako si go preveduvas ova?
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
759
Поени од реакции
3.156
Како можи каде што пиши nationality да се изјасни според регионо!!?Ајде да ја земиме и вашата теза,зошто нема ни еден со грчко име презиме во рекорд на Либертас од регионот Македонија да се декларира како Macedonian. Во тој период Далмација исто беше не дефиниран региом па нигде не најдов да се пиши некој далматинец спрема регионот далмација. Многу убо си пиши горе nationality Macedonian. Исто има луѓе во тој период од Приштина што се изјасниле како Македонци.И приштина е во регионот Македонија ?
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Што тропаш глупости? Се знае каков е дијалектот такво е презимето, затоа источна Македонија се на -ов, а западна на ски. Дедо ми наставка -ов за припадност не користи во никој случај, во неговиот дијалект само -ски има. Пример за децата на Марко, тој би рекол маркоскиве деца, не марковиве. Зашто тој би имал презиме на -ов?
Да бе јасно ми е
Браќа Миладиноски
Марко Цепенкоски
Григор Прлически
и така натаму :)
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Koga sme kaj preziminata, ovie sto nemaat ni ski ni ov ili ev sto se po nacionalnost
Сеа Пунтер има искључоци,поентата ми беше дека некој го мењал базичното презиме со додавки
и ме избација од контекст.јбг.
Иначе за тоа што кажа не оспорувам.
А и јас сум тука најслаб со историја од сите "антагонисти" на темава,само за занимација си пишувам.
(иначе некои од дечкиве што пишуваат имаат прочитано томови историја).
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
18.644
:)
И ова е фалсификат нормално, не пиши Македонец, така ни се причинва нас. Или пак Иван Вазов бил во заблуда, потпаднал под југословенската комунистичка пропаганда која промовирала македонизам, иако тогаш немало комунисти.
Прегледај го приврзокот 273182
И Анадолец, Арап и Муслиман се парекселанс националности. Имам и појака песна за тебе

1604632020089.png

а претходно напишал ваква стихозбирка

1604632073821.png

според вашите толкувања човеков имал криза на идентитетот.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.309
Поени од реакции
8.846
Сеа Пунтер има искључоци,поентата ми беше дека некој го мењал базичното презиме со додавки
и ме избација од контекст.јбг.
Иначе за тоа што кажа не оспорувам.
А и јас сум тука најслаб со историја од сите "антагонисти" на темава,само за занимација си пишувам.
(иначе некои од дечкиве што пишуваат имаат прочитано томови историја).
Nekoj od deckite se platenici da teraat agenda inaku nikoj normalen ne bi dremel tuka 24/7, e sega tvojot problem e sto kako bugarin iako si slab so istorija so seta lesnotija si ja prifakas nivnata teza I se drziz do toa, dodusa ti ponekogas znaes I da podzakocis AMA ima drugi bukvalno nikogas ne kocat, ako vidat nesto sto ne e vo nivni prilog, isto kako da ne videle tuku si teraat toa za sto se dojdeni tuka.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
18.644
Ako najdes nekoj zapis na primer, “Tamu imase 3 grci, 2 bugari, 1 vlav i 2 makedonci” ti kako si go preveduvas ova?
Го преведувам како што пишува, само би ги прашал тоа Македонците зошто за над 500 години турско ниту еднаш не побарале македонска црква и училишта и нормално да бидат ословувани како Македонци, во услови кога и Ромите/Циганите ја имале таа привилегија.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Дрогиран ли си или што? Или просто тресеш зелени оти нема што паметно да кажеш.
Прочитај ги глупостите уште еднаш каде што си ги напишал...
Бугарија лично е одговорна за 100 од окуприаните територии /ко окупирани со германија:грција, србија, македонија, дел од романија,
Ама ајде браво вулгари
Имало цел век пред вас во русија бојари. Не јади гомна, дефолт сте сите еретични лажговци.
Истото што романија одма ве ингорира , исто има и ја да правам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom