Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Што ако мажот сака жената да го роди детето а таа не сака? Ќе го абортира и никому ништо.
И што ако не сака мажот да плаќа и да учествува во нивниот живот ако се реши да го роди? Законски е обврзан да плаќа.
But but... men are privileged pigs!!!
Тоа беше (втората точка на твојот прв коментар) закон или идеја од времето на Груевски кој беше доста контроверзен.

Тука сум поделен. Јас сум против абортусот. Но нема да им биде право на овие, во брак некоја да остане трудна и сама да реши да абортира. Лично одма би ја оставил, ако детето е мое.
Но од друга страна имаш мажи кои бегаат од одговорноста да бидат татко, претежно во вонбрачната заедница. Не знам, јас не би можел мое дете да напуштам, иако од тие тука пишуваат (со сите сум дискутирал за абортусот), скоро да никој и да не се согласува со мене на оваа тема.

Мислам дека треба да го проши и кај инцестот и кога е загрозен животот на мајката или на бебето. Но ова прашање треба да се разгледа и од морален и од правен аспект затоа што вака нафрлени мислења или ставови не се доволно силен аргумент. :)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.521
Mene me preripa....ako....ke ti go nacuka nekoja I tebe:mad:
Што се возбуди толку? Не си истресена или што? Осетив дека нема потреба да те цитирам, не си давај толку на важност. Господ да чува.

Ама не разбираш, нема врска она...детето е твое, и ти ќе плаќаш да се одгледа. Е сега, неправдата тука е ако сакаш ти да го исчуваш нема да може, тука треба да се посвети внимание, околу оваа проблематика....кој е подобар родител.
Да де, мое е, што ако не сакам да плаќам или да го гледам? За другото сум сложен.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Тоа беше (втората точка на твојот прв коментар) закон или идеја од времето на Груевски кој беше доста контроверзен.

Тука сум поделен. Јас сум против абортусот. Но нема да им биде право на овие, во брак некоја да остане трудна и сама да реши да абортира. Лично одма би ја оставил, ако детето е мое.
Но од друга страна имаш мажи кои бегаат од одговорноста да бидат татко, претежно во вонбрачната заедница. Не знам, јас не би можел мое дете да напуштам, иако од тие тука пишуваат (со сите сум дискутирал за абортусот), скоро да никој и да не се согласува со мене на оваа тема.

Мислам дека треба да го проши и кај инцестот и кога е загрозен животот на мајката или на бебето. Но ова прашање треба да се разгледа и од морален и од правен аспект затоа што вака нафрлени мислења или ставови не се доволно силен аргумент. :)
Абе на вакви ко овој васектоми одма, он ќе начукал на некоја.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Да де, мое е, што ако не сакам да плаќам или да го гледам? За другото сум сложен.
Имаш постапка за утврдување татковство, ако се утврди дека е твое, обврзан си да плаќаш. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Затоа треба да се сменат некој работи.
Ти си поголема конзерва од мене. Од една страна се бориме против абортусот, а од друга страна не сакаме да чуваме деца. Не може така. :D
Имаш време до брак и дете. :P
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да де, мое е, што ако не сакам да плаќам или да го гледам? За другото сум сложен.
Сите сме се собрале и сме одлучиле дека секој треба да си ги чува неговите деца, иначе параспури ќе прават деца и ќе оставаат жени и деца како ќе им прдне на курот. Исто е и во обратна насока со жените. Не е должен колективот да им ги чува...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Сите сме се собрале и сме одлучиле дека секој треба да си ги чува неговите деца, иначе параспури ќе прават деца и ќе оставаат жени и деца како ќе им прдне на курот. Исто е и во обратна насока со жените. Не е должен колективот да им ги чува...
Абе жена ако несака да го роди ќе најде начин, уан веј ор ди адр, работава е да легално со закони, до каде и како може, не сме јбга 18 век, ем сакаме сите да се ебеме ем деца никој нејќе да гледа.
Плус васектоми из риврсабол.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.521
Ти си поголема конзерва од мене. Од една страна се бориме против абортусот, а од друга страна не сакаме да чуваме деца. Не може така. :D
Имаш време до брак и дете. :P
Јас само реков дека и мажот треба да има удел во одлуката за абортус. Не мора никој да се сложи со мене. Не мора олку драми и навреди.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Јас само реков дека и мажот треба да има удел во одлуката за абортус. Не мора никој да се сложи со мене. Не мора олку драми и навреди.
Јас би дала право да имаш свое мислење околу тоа, но сепак мајката е таа која ќе го носи, роди и голем дел расте.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.747
Поени од реакции
9.557
Јас само реков дека и мажот треба да има удел во одлуката за абортус. Не мора никој да се сложи со мене. Не мора олку драми и навреди.
Ti dramis be, pa zatoa te prasav, ako sakas da imas udel vo odluka za abortus, togas treba da imas udel I vo odluka za pravenje bebe.
Ama ti nisto ne razbiras.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Јас само реков дека и мажот треба да има удел во одлуката за абортус. Не мора никој да се сложи со мене. Не мора олку драми и навреди.
Не те навредив, и јас се согласувам со твојот став за абортусот, но детето (не знам дали беше од Конвенцијата за правата на детето) треба да си ги знае своите родители. Никој не те тера да го гледаш или сакаш, но државата те тера да помогнеш при неговото одгледување со одреден паричен надомест т.е. алиментација. Минималната е 1.000че, што и не е некој голем трошок.
Автоматски споено мислење:

Ti dramis be, pa zatoa te prasav, ako sakas da imas udel vo odluka za abortus, togas treba da imas udel I vo odluka za pravenje bebe.
Ama ti nisto ne razbiras.
Види, некои удели се многу послатки од други. Нема да го нападнам, има мала нелогика во неговиот став, ама фала богу и некој да застане со мене за ова прашање. :D
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
811
Мислам дека треба да се запрашаме кои се причините поради кои би стигнале до абортус. Тргам ситуации на силување настрана, зборувам за consentual sex.

Пред се има проблем со начините на кои во модерната култура се сфаќа сексот. Луѓето се охрабруваат да спијат со многу луѓе пошто така се "oPeN MiNdEd". Сексот е материјализирана форма највисокиот степен на интимност. Материјалното не е сфатено доволно сериозно, самиот збор материјално не остава голем впечаток и се сфаќа како нешто банално, а напротив, има многу голем импакт врз нас и нашиот психички, физички и социјален живот.

Значи пред да зборуваме за абортус да зборуваме за сексуална одговорност. Едноставно е - не спиј со некој ако не си спремен да преземеш одговорност од можните последици за тоа. Да, постои контрацепција и тоа е супер, истовремено со тоа многу луѓе се лишат себеси од одговорноста што следува со сексуалниот акт и последиците што следуваат ако се случи некој пропуст. Преземање одговорност се состои од следново: сфаќам дека примарната функција на сексуалниот акт е размножување, сфаќам дека ако направам пропуст во контрацепцијата имам должност и одговорност да го родам (за жени) и изгледам тоа дете (за двајцата).

Тоа носи до следната точка што е општата дисфункционалност на партнерските врски. Пред да се има секс потребно е да се има солиден степен на емоционална интимност и познавање на другата личност, со цел да се процени дали таа личност би била соодветен партнер за нас. Пожелно е воопшто да не се доведеме себеси до ситуација на имање секс со личност која има контрарни потреби за својот живот (пр. тој сака дете, таа сака кариера). Ако имате различни фундаментални потреби, тогаш најдобро е да се раскине и да се најде компатибилен партнер.

Абортусот сам по себе е екстремно трауматичен настан за секоја жена. Фетусот е дел од жената. Живо битие, личност во развој. За жените уште од самото зачнување постои емоционална поврзаност со плодот кој се развива. Абортусот не можам да го оправдам. Се пушта наоколу аргументот дека тоа е тело на жената и дека таа може што сака да прави со него. Тоа е точно, додека ничиј туѓ живот не зависи од тоа што прави жената со своето тело. Нашата слобода е до таму до каде не ја нарушуваме слободата на некој друг - особено не правото на живот. Секоја постапка во нашиот живот води до некоја последица. Со давањето на абортусот како опција (освен за екстремни случаи) се пренесува пораката дека луѓето се лишени од одговорност за својата сексуалност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom