Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.379
Поени од реакции
20.007
Ко за "се е под контрола" овој Караџовски на интервјуво на анал 5 делува премногу вознемирено и нервозно.
Пола од суштинските прашања како: дали се следат кластерите?, зашто не се намали цената кај приватните за тест со уредба од влада и сл. ги избегнува и развикува по новинаров ко он да му е крив, што "се е под контрола".
Дефенитивно, многу е дрзок, многу е агресивен - буквално се дере, брани работи кои едноставно не се бранат, за некпи работи или не е информиран или лаже и негира статистика која новинаров му ја дава пред него.


Автоматски споено мислење:

Nesto ne mi e jasno...velis denta koga ste se videle, znaci posle edna nedela otkako pominale dve nedeli od negova ozalacija..pa kolku dena pominale!?
Pricekaj uste nekoj den, pa posle mozes da bides siguren deka ne si se zarazil.
Не, не, се видовме на 1ви или 2ри а ми кажа минатиот петок. Од мојот контакт со него до денес поминаа 28/29 дена.
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
20
Еве карантини-полициски часови, сите седиме дома испозатворени, и стасуваме на 0 заразени.......што потоа?
Ние што ја измисливме пропагандата : Напраивме пари, ставаме крај, нема повеќе драматизирање по медиумите. Крај
Тоа што е некој позитивен ништо не докажува.
Тестовите им се лажни/лажно позитивни.
Масивно покачување на бројки.
Една чиста земја како Полска со помалку од 500 заразени дневно, сега во октомври регистрира по 30x повеќе или 15 000. Логика 0%
Некои си седат по кафичи, кафани без маски во округ од 10,15 метра, а ваму вика по тротоар и каде што нема народ, маски да се носело.
(мое мислење, не мора да сваќате како факт и одма да бришете постови што не ви се свиѓаат)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Дефенитивно, многу е дрзок, многу е агресивен - буквално се дере, брани работи кои едноставно не се бранат, за некпи работи или не е информиран или лаже и негира статистика која новинаров му ја дава пред него.


Автоматски споено мислење:



Не, не, се видовме на 1ви или 2ри а ми кажа минатиот петок. Од мојот контакт со него до денес поминаа 28/29 дена.
Mozno e I on da ne bil veke zarazen.
Sepak, pokrij si nos I usta, sto e sigurno, sigurno e.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Нели течење на нос или затнат нос (со мрсули) не беше симптом за Ковид, од каде сега ова?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Нели течење на нос или затнат нос (со мрсули) не беше симптом за Ковид, од каде сега ова?
Затоа што тестовите реагираат и на другите Корона вируси т.е. настинки, а тие предизвикуваат течење на нос.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.957
Карантинот е најлесниот и воедно најглупиот начин за справување со кризава.

Со епидемијава можеме цела економија да направиме, со ангажирање на плус луѓе за сите потреби за следење на контакти, медицински сестри, доктори, лаборанти, шофери на медицински возила.

Тоа се пари кои ќе појдат кај народот, наместо да ги изгубиме од замирање на економските активности со карантин.

Затоа што многу повеќе пари ќе изгубиме со карантините.
Е ајде де, да ангажираме, некако слабо ни оди и со тие ангажираните, не пак други.
Кај ќе најдеш екстра доктори и медицински сестри? Јас не познавам доктор што не работи, освен студентите на медицина, друго не гледам да имаме на лагер.
Џабе ќе се убедуваме, ниту едниот ниту другиот некој ќе не послуша, али ако седнеш да ја направиш математиката како што треба ќе ме разбереш што ти кажувам ;)

П.С и за време на карантинот ти ќе ангажираш интерни луѓе за критичните позиции, нема да донесеме мигранти да ни го држат редот во државата, така да во секој случај парите пак ќе се свртат тука.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Denes 934 pozitivni. Ima li pilot vo avionot? Alo vlada, ima li tamu nekoj zdrav vo mozokot? Pa ebete si mater, kazete neka se spasuva koj kako znae I batalete I izvestai I merki. I da ne bea vasite merki nemase da imame poveke zaboleni. Taka da ovie merki piknete si gi vo gazot I ili prevzemete vistinski merki ili gitla da ve nema. Luge umiraat poradi vasata nesposobnost. Imate li vie sovest? Pa Nino smrt e angel vo sporedba so vas.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755


маска не е ти да се заштитиш, туку другите ОД ТЕБЕ:confused:
има и психолошки ЕФЕКТ, да си седиш ДОМА...
ете му ТЕКНА и на

Д-р Пановски: Носење маски на отворено ќе има контра ефект, граѓаните ќе се собираат дома
Тоа на секој средно интелигентен му е јасно, не само на др. Пановски, др. Маркоски, и околу милион други лекари. Прашањето ми е, нема ли барем еден процент со муда да се организираат и кривични пријави да поднесат, и на министерот и на тие од хунтата.
Не е човечки, др. Менгеле правел слично и овој Адолф, по тоа гетата и концентрационите логори.
На сите вирусолози им е јасна играта, но еден од 20 го кажува тоа, нема ли 30 адвокати, бизнисмени, вирусолози, новинари, да се организираат и ја потераат работата. Има такви групи низ Европа, има и такви партии да речеме Алтернатива за Германија.
Кај нас као некаква секта сите дрогирани, нема некој да каже царот е гол. По статистики во светот ковид скептици се 30-50%, а следователно ковид идиотите се 50-70%, за Македонија имам впечаток дека 95% се ковидофили, не само од форумов а општо.
Криво ми е зашто таа пасивност летаргија кај нас. Јасно со тужба не се мења меѓународен фашистички систем, но има симболика во тоа, на отпор, на непокор. Баба ми, ми кажувала за гестапо кога патролирал во Скопје, многу малку македонци биле со добри чувства кон нив.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Имам едно прашање, дали вирусот неосетно може да влезе во плуќата и нагло да предизвика проблеми или мора да почне работата со кашлање па после да слезе на плуќа?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Sto imas ti protiv pusenjeto i tutunot? Svesen si na kolku familii toa im e edinstven prihod. Ne zboram za dve tri familii, racunaj deka na celi regioni mislam. I kakva vrska ima pusenjeto so virusot. Jas kolku sto citam tuka sve zdravi pravi umiraat, na pikavec ne stapnale ne pak da pusele.
Нормално пушењето нема никаква врска со вирусот освен шо ги уништува белите дробови.Ама тоа е најголема увреда за еден ревносен пушач.Исто ко на алхохоричар да му кажиш дека ако продолжи со алхохол цироза не му бега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom