Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Dodeka cel svet tone, MSE se ponasha kao zemjava da e nekoj ostrov vo centarot na PACIFIK.

Jas za sekoj slucaj gi dadov akciite TNB i iskociv komplet: mozda mozese i bolje, ama pa banka vo Evropa na pb 1,3 bogami ne e taka losho...poveketo molat na 0,5

Ostanuvam so TEL GRNT I SPAZP. Posledniov odushevi so posledniot izvestaj. Sto ti znaci domakinsko rabotenje (y)
Незнам што не е јасно со МСЕ.
Парите повеќето луѓе си ги изнесоа надвор од Македонија на странски берзи.
Прашај брокери ќе ти кажат (над 30 милиони евра од почеток на година).
Поголем проблем е што овој тренд само што започна и нема набрзо да се промени.
Тоа во превод значи 0 ликвидност на берзата.
Нема купувачи ама нема ни продавачи односно мртов маркет.
 
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Dodeka cel svet tone, MSE se ponasha kao zemjava da e nekoj ostrov vo centarot na PACIFIK.

Jas za sekoj slucaj gi dadov akciite TNB i iskociv komplet: mozda mozese i bolje, ama pa banka vo Evropa na pb 1,3 bogami ne e taka losho...poveketo molat na 0,5

Ostanuvam so TEL GRNT I SPAZP. Posledniov odushevi so posledniot izvestaj. Sto ti znaci domakinsko rabotenje (y)
So TNB mislam si zgresil ke odi nagore najsigurna akcija e na MSE
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
So TNB mislam si zgresil ke odi nagore najsigurna akcija e na MSE
Сигурна да, но само долгорочно, нагоре дека ќе оди се сомневам, со тоа што следи во периодов за светската и наша економија, а тоа е целосен колапс од епски размери во прв и втор квартал на 2021. На дивиденда не се надевам во наредните 4 години.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Se kladam deka golemite banki ke nudat pozajmici po 8-10 procenti na drzavava. Rekordi ke se urivaat.So ogled deka poslednata pozajmica bese so 7 kamata
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Незнам што не е јасно со МСЕ.
Парите повеќето луѓе си ги изнесоа надвор од Македонија на странски берзи.
Прашај брокери ќе ти кажат (над 30 милиони евра од почеток на година).
Поголем проблем е што овој тренд само што започна и нема набрзо да се промени.
Тоа во превод значи 0 ликвидност на берзата.
Нема купувачи ама нема ни продавачи односно мртов маркет.
Ќе им останат на газ на „играчите“ на Македонската берза преценетите котирани акции што сами си ги надуваа до небо. Сега само не треба никој да се заебе да им ги купува!
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Ќе им останат на газ на „играчите“ на Македонската берза преценетите котирани акции што сами си ги надуваа до небо. Сега само не треба никој да се заебе да им ги купува!
Ne znam zosto tolkav defetizam,stvarno ne mi e jasno.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ne znam zosto tolkav defetizam,stvarno ne mi e jasno.
Ако ги следиш трансакциите, ќе видиш дека се тргува скоро исклучиво со индексирани акции, иако има барем 20 други коишто се 2-3 пати поевтини. Веќе има денови со истргувани само 10-20-30 акции КМБ или АЛК, што порано беше незамисливо
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Само вратете се во март годинава и истиот патерн следете го. истите причини, истата криза, втор бран. мислам дека нема да биде толку драстично овој пат.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Sekoj so svoja sreka drugar ja pa sum ti gi kupil izgleda posto mislam deka ke si lapnam dividenda :)
Nekoj od nas dvajca e vo pravo treto nema :)
Eve na primer jas misla. Deka utre KMB ke zbrchi 25 ka so kromid ama denes nekoj prodal i tamu na 6700 :)
Ne sme nie ostrovo tuku se mestat penali na firmive sto se na berza kako nikade vo svet :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Ако ги следиш трансакциите, ќе видиш дека се тргува скоро исклучиво со индексирани акции, иако има барем 20 други коишто се 2-3 пати поевтини. Веќе има денови со истргувани само 10-20-30 акции КМБ или АЛК, што порано беше незамисливо
Se trguva so indeksirani akcii verojatno zatoa sto lugjeto gi smetaat za posigurni.Ti dade mnogu dobar osvrt i se ubavo opisa za onie neindeksiranite i so mnozinski sopstvenik.
Автоматски споено мислење:

Само вратете се во март годинава и истиот патерн следете го. истите причини, истата криза, втор бран. мислам дека нема да биде толку драстично овој пат.
Tie sto kupuvaa u mart si ostvarija dobra dobivka,se nadevam deka i sega ke bide taka.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Баш да видиме дали ќе се фати некој сом капиталец во некоја фрлена мрежа или мамка, а можеби и некое палаво кутре што ќа заталка во длабокото

Screen Shot 2020-10-28 at 22.30.30.png
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Koj ti brani da kupish sto sakash eve jas na primer kupuvav i Teteks koga site se razocaraa pa ovaa godina tri dividendi podelija a gledam ne im e loso spored FI :) Ja prodavaa luge na 1600 denari a podeli 180 denari dividendi ??????
Koj kako si go slusha brokerot ama pa i on nrlad ne znae ako sam ne si go ispotiah gazot !!!
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Koj ti brani da kupish sto sakash eve jas na primer kupuvav i Teteks koga site se razocaraa pa ovaa godina tri dividendi podelija a gledam ne im e loso spored FI :) Ja prodavaa luge na 1600 denari a podeli 180 denari dividendi ??????
Koj kako si go slusha brokerot ama pa i on nrlad ne znae ako sam ne si go ispotiah gazot !!!
Vo godina vo koja tete plakja 21 mil denari za otpremnini za vrabotenite postignuva 13% podobar rezultat od lani, a pri toa nema nishto poseriozno prodadeno od nedviznosti...

Od konsolidiranite izveshtai se gleda deka I ttk kje ima okolu 65.5 mil denari dobivka za 9 meseci...
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
se izgleda super u tete vaka na papir. Moja edinstvena griza e deka nema core biznis i deka koga ke dojde do raspredelba na gradezni zemjista, objekti ( koga ke vleze so gradezna ekipa) ne sum siguren deka malite akcioneri ke vidat nekakov benefit, istoriski gledano. iskreno se nadevam deka ne sum vo pravo. samo moe mislenje.
eve prvo ke vidime u spaz kako ke projde .
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom