Предлог машинки за бричење

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Рептил се маркетите за најголем дел прехранбени продукти, да не мислиш на Реплек Хубо Маркет?

@Milanisimus @Igorcemk
Како да познаам кој е подобар брич за почетници, кој простува грешки?
Убо ти објасна @Milanisimus. Затворен да е и ќе немаш проблем. Иначе во оваа тема има исто околу бричењето: https://forum.kajgana.com/threads/За-мажите-машинка-за-бричење-или-стариот-добар-брич.1519/page-19
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Убо ти објасна @Milanisimus. Затворен да е и ќе немаш проблем. Иначе во оваа тема има исто околу бричењето: https://forum.kajgana.com/threads/За-мажите-машинка-за-бричење-или-стариот-добар-брич.1519/page-19
Не помага темата, нема достава од Амазон.
Ќе го пробам тој од Вилкинсон како за старт ако го најдам негде, па ако ми се допаѓа ќе инвестирам во подобар.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Рептил се маркетите за најголем дел прехранбени продукти, да не мислиш на Реплек Хубо Маркет?

@Milanisimus @Igorcemk
Како да познаам кој е подобар брич за почетници, кој простува грешки?
Пред 3-4 години јас го купив од Тинекс овој.
Вилкинсон, пластичен е, лесно ќе го навикнеш, ако го разлабавиш малку ќе ја извадиш 1 мм од под кожа :D.
Одеше со паковка жилети од Вилкинсон со него, плус докупив на почеток и други жилети од Вилкинсон кои беа далеку поостри од тие што одеа со него. Инаку го имав пробано и со други жилети: ASTRA, GILLETTE, BIC.

Друга опција оди земи ги тие металните од пазар и задолжително една конзерва од месен нарезак за да го брцкаш дури се бричиш :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Пред 3-4 години јас го купив од Тинекс овој.
Вилкинсон, пластичен е, лесно ќе го навикнеш, ако го разлабавиш малку ќе ја извадиш 1 мм од под кожа :D.
Одеше со паковка жилети од Вилкинсон со него, плус докупив на почеток и други жилети од Вилкинсон кои беа далеку поостри од тие што одеа со него. Инаку го имав пробано и со други жилети: ASTRA, GILLETTE, BIC.

Друга опција оди земи ги тие металните од пазар и задолжително една конзерва од месен нарезак за да го брцкаш дури се бричиш :D
Ќе го побарам во Тинекс / Веро, чим го има и во Рептил.
А баш гледав ревју од еден тип на овој брич, кажуваше дека е океј.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Ќе го побарам во Тинекс / Веро, чим го има и во Рептил.
А баш гледав ревју од еден тип на овој брич, кажуваше дека е океј.
Не беше ни скап кога го земав, помалку од 300 денари беше и тоа со 3-4 жилети гратис.
Види пробај го, тестирај го и со различни жилети само внимавај да не се исечиш кога ќе менуваш друг тип на жилети оти некои знаат да бидат многу поостри од другите, вилкинсон пример брзо се тупеа ама беа многу остри, астрата исто се доста остри...друга работа гледај колку го стегаш, јас никогаш не го престегнував и го чував полабаво за да ја фатам пониско, ако ја стегнеш главата многу нема да те бричи, така да со тек на време ќе најдеш што ти одговара.
Ако не друго барем поекономично ќе ти биде во однос на бикчињата со 3 сечила :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
Здраво другарчиња...
Со жилет повеке не бива поради осетлива кожа па би дал шанса на машинче за бричење..
Е сега прв пат се впуштам во ова па ми треба совет од некој поискусен што подолго користи машинки за бричење да каже што има користено до сега/што користи моментално, задоволство од одредени модели/фирми, дали и од машинско бричење се добиваат исти резултати (мазност на лицето после бричење) како и со жилет или сепак не?

Јас разгледував за Philips OneBlade и видео рецензии и задоволни се како бричи ама пак кај нас неможам да најдам кај се продава и по колку пари е.

Секое мислење е добредојдено. Тенкју!
Можеби е касно али сега улетувам во темава...

Јас скоро една година користам OneBlade од Филипс и како што кажа еден член погоре - и јас не бев задоволен на почетокот, но отпосле се навикнав и сменив мислење.

Ми беше првично наменет за глава, пошо со старата машинка за бричење (Philips HC3420) доста често имав иритирана кожа.

Се покажа доста солидно бидеќи ножевите се гумирани и не ја иритираат кожата, но сепак се одлучив да преминам на брич и искуството покажа дека е подобра варијанта (барем за мене).

Но како што кажав, јас го користев за глава, но се откажав бидеќи е доста поспоро и понеквалитетно одработено отколку со брич. Моментално го користам само за кратење на брада, со додаток.

........
1603763073142.png
Со вакви машинки немам искуство, но колку што знам и овие предизвикувале доста иритација...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Не помага темата, нема достава од Амазон.
Ќе го пробам тој од Вилкинсон како за старт ако го најдам негде, па ако ми се допаѓа ќе инвестирам во подобар.
Izvini, moja greska. Ako ti se ceka vidi Aliexpress go ima istiot: https://de.aliexpress.com/item/32658388394.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4cba24ecTgayUk&algo_pvid=c6e15b09-b2e3-4a67-b1bd-d9979aee21ae&algo_expid=c6e15b09-b2e3-4a67-b1bd-d9979aee21ae-0&btsid=2100bdf016037852843131652e450c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Пред 3-4 години јас го купив од Тинекс овој.
Вилкинсон, пластичен е, лесно ќе го навикнеш, ако го разлабавиш малку ќе ја извадиш 1 мм од под кожа :D.
Одеше со паковка жилети од Вилкинсон со него, плус докупив на почеток и други жилети од Вилкинсон кои беа далеку поостри од тие што одеа со него. Инаку го имав пробано и со други жилети: ASTRA, GILLETTE, BIC.

Друга опција оди земи ги тие металните од пазар и задолжително една конзерва од месен нарезак за да го брцкаш дури се бричиш :D
ova e naj-hardkor scenario, duri i za nasite prostori :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
ova e naj-hardkor scenario, duri i za nasite prostori :pos:
Сум го видел ова, како дете кога растев имаше еден стар во комшии што баш го правеше ова. Метален брич од пазар, конзерва и една четка од тие од пазар и секое сабајле дури и на -20 се тасмосуваше на чешма во двор.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.640
Можеби е касно али сега улетувам во темава...

Јас скоро една година користам OneBlade од Филипс и како што кажа еден член погоре - и јас не бев задоволен на почетокот, но отпосле се навикнав и сменив мислење.

Ми беше првично наменет за глава, пошо со старата машинка за бричење (Philips HC3420) доста често имав иритирана кожа.

Се покажа доста солидно бидеќи ножевите се гумирани и не ја иритираат кожата, но сепак се одлучив да преминам на брич и искуството покажа дека е подобра варијанта (барем за мене).

Но како што кажав, јас го користев за глава, но се откажав бидеќи е доста поспоро и понеквалитетно одработено отколку со брич. Моментално го користам само за кратење на брада, со додаток.

........
Прегледај го приврзокот 271928
Со вакви машинки немам искуство, но колку што знам и овие предизвикувале доста иритација...
...секоја машинка за бричење ако не ја чистиш и дезинфицираш може да направи иритација
...јас веќе 4 години користам филипс машинка и сум презадоволен
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.498
Поени од реакции
4.325
...секоја машинка за бричење ако не ја чистиш и дезинфицираш може да направи иритација
...јас веќе 4 години користам филипс машинка и сум презадоволен
Точно, но секоја кожа не е иста. Шилестите делови од ножевите можат да направат иритација дури и кога мислиш дека внимателно маневрираш со неа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
kolku sto jas ja razbiram rabotava, so sekoe bricenje/retcenje na brada, se javuva nekoja iritacija,
nekogas pomalku (duri i nezabelezlivo) a nekogas poizrazeno, koga cesa ili pece.
pominuvas so noz/nozevi na kozhata, normalno e da imas crvenilo za nekoe vreme (otprilika 1 saat po bricenje)

zatoa se drugite propratni delovi pred i po bricenje, za dezinfekcija hidratacija i ostanato.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Koristam vakov vekje 2 godini: https://www.amazon.de/Van-Boos-Rasierklingen-geschlossenem-Butterfly-Öffnungssystem/dp/B077QFXWBQ/ref=sr_1_25?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=rasierhobel&qid=1603711736&sr=8-25

Zatvoren tip e i stvarno prosteva greski. Inace interesno i ja so Astra zileti na vtoroto bricenje vagjam najdobar rezultat.
kolku bricenja vadis od eden Astra zilet?
jas generalno od site, gledav 2 bricenja da izvadam, i posle gi frlav,
deka se preeftini. denes probav 3to bricenje so Astra, dobro ispadna.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
kolku bricenja vadis od eden Astra zilet?
jas generalno od site, gledav 2 bricenja da izvadam, i posle gi frlav,
deka se preeftini. denes probav 3to bricenje so Astra, dobro ispadna.
4 do 5 mozam i posle frlam najdocna ama vo prosek 3. Znaci na edno bricenje koristam samo edna strana i 6 turi vagjam. Ednas nedelno se bricam maks 2 pati znaci mesec tera eden zilet.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom