Најекономично греење и ладење

Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Зошто гледам дека многу се збори на тема нордиски модели и најбитното прашање во нашата тема - до колку степени грее инвертеров?? Да расчистиме неколку дилеми:

Прифатете го фактот дека не живееме во Русија така да ладните денови се броени на прсти каде температурата е под нулата. Дури и да се деси тоа и да трае повеќе не се плашете ќе заврши сигурно побргу него што очекувате, згора на тоа тој минус се случува во часовите кога сте помалку активни или сте во сон. Друг факт што треба да го имате во предвид е дека сите инвертери ќе продолжат да работат и над -15 но проблемот е до тоа колку ќе бидат ефикасни и колку ќе можат да загреваат. Исто така битен факт е дека инвертер кога се служи како примарно средство за греење што впрочем одговара за нашата земја дека сме умерена зона секогаш е добро да се има бекап во вид на друго тело кое би помогнало за Недај боже тие неколку денови. Е сега најбитното е дека баш тие денови што се во изобислтво кај нас како што е сега октомври, ноември, дел од декември, дел од февруари, март и април секако е најбитно да имате прецизен инвертер кој што модулира одлично и би ве заштедил, а воедно и би ја одржал бараната температура која ја посакувате. Друг битен факт - Инвертер не е ниту печка, ниту термо. Најбитното што треба да го барате е да биде истраен и докажан, секако да ви биде професионално монтиран, и уште побитно видете кој овластен сервис и увозник стои позади уредот кој што го посакувате и кој што ги обезбедува гаранциските услови.
Секое добро.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
El profesor

" Најбитното што треба да го барате е да биде истраен и докажан, секако да ви биде професионално монтиран, и уште побитно видете кој овластен сервис и увозник стои позади уредот кој што го посакувате и кој што ги обезбедува гаранциските услови."

Се слагам во потполност. Навистина треба за овие работи највеќе да се пишува, да споделуваме добри, а побитно лоши- те работи.

Замерка до сите фирми кои продаваат и одржуваат уреди за греење.
Имате повеќе од сиромашни интернет страници, многу малку помагате во школувањето на идните корисници.
Зарем не гледате дека информациите ви се " гола реклама " во 95% од случаите.
Имаме потреба од информации без реклами.
Убави денови
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Cekaj sto smeta ako e 240v kolku sto znam ne smee da e ispod 220v a neznam koj e rizikot ako e 240v ???
Sigurno deka ima rizik,koj e poiskusen okolu strujava neka objasni ...ama poradi toa povejketo uredi imaat pogolem raspon na rabotnata voltaza...eve primer na Gree sigurno i drugite bi trebalo da se vaka...
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.749
Поени од реакции
4.102
Cekaj sto smeta ako e 240v kolku sto znam ne smee da e ispod 220v a neznam koj e rizikot ako e 240v ???
Po tvoe ne boli glava od poveće ovde ne važi. Bidejći snagata e proizvod od vrednosta na naponot i goleminata na strujata P=UxI, U napon vo volti, I struja vo amperi, P snaga vo wati, sekoja promena na naponot e i promena na snagata i (kaj motorite koj se optereteni na nominalen obrten moment se menuva goleminata na strujata i pri nizok napon gorat namotkite). Ova e ravenka za istosmerna struja, za naizmenična e slična, no približno e tuka nekade.
Znači od prenizok napon stradaat motorite, site kontakti , vodovi i vrski, poluprovodnici ako naponot e von propišanata tolerancija, poradi zgolemenata struja.
Od visok napon stradaat site kondenzatori i namotki od trafoa. Najčesto stradaat mrežnite kondenzatori baš vo delot za napojuvanje od kade i počnuva celata prikaska so pravilna rabota na elektronikata.
Denešnive invertori rabotat so motori na istosmerna struja bez četkici, ako imaat 3 para magneti ili najnovite 4 para ili kako se vikaat poinaku šest ili osumpolni, stepenot za napojuvanje treba da obezbedi ispravena struja za invertorskiot del za sekoj par polovi znači 3 ili 4 fazi po 100- tina volti ..... Toa go pravi preku ispravuvački sklopovi bez mrežni trafoa bidejći so trafoa će treba ogromni trafo, mnogu bakar itn, so pomoš na tkn. čoper sistem na ispravuvanje i golemi mrežni kondenzatori povržani direktno na 220 V. E ovie kondenzatori prvi go krkaat stapot pri visok napon, što povisok napon što pomal vek na traenje....
Inače sekoja krstena klima ima vo stepenot za napojuvanje i sklop za stabilizacija na site naponi vo širok raspon 160-260 V, no toa e samo za špicevi da se peglaat, a kontinuirano da rabotat na 160 ili 260 V nema da završi dobro.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Sigurno deka ima rizik,koj e poiskusen okolu strujava neka objasni ...ama poradi toa povejketo uredi imaat pogolem raspon na rabotnata voltaza...eve primer na Gree sigurno i drugite bi trebalo da se vaka...

Треба да се внимава и на струјните удари, затоа се става и заштита во таблите, ама и тоа кошта. Трафостаницата од која добива струја мислам дека е крива. Јас не би оставил толкав напон, сигурно ќе делува негативно на ел. апарати.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Kaj mene konstantno e 240v prijaveno vo Evn 2pati idat nisto nemaat na praveno...
Od koj grad si druze oti kaj nas izglea imat viska volti:):) inaku i kaj mene e non stop 240 ama vvera bese 260 ako se sluci kvar na nekoi od aparative ima snimka vo evn deka e prijaveno i plus imam sliki od tel ke si platat i toa kako
Автоматски споено мислење:

Po tvoe ne boli glava od poveće ovde ne važi. Bidejći snagata e proizvod od vrednosta na naponot i goleminata na strujata P=UxI, U napon vo volti, I struja vo amperi, P snaga vo wati, sekoja promena na naponot e i promena na snagata i (kaj motorite koj se optereteni na nominalen obrten moment se menuva goleminata na strujata i pri nizok napon gorat namotkite). Ova e ravenka za istosmerna struja, za naizmenična e slična, no približno e tuka nekade.
Znači od prenizok napon stradaat motorite, site kontakti , vodovi i vrski, poluprovodnici ako naponot e von propišanata tolerancija, poradi zgolemenata struja.
Od visok napon stradaat site kondenzatori i namotki od trafoa. Najčesto stradaat mrežnite kondenzatori baš vo delot za napojuvanje od kade i počnuva celata prikaska so pravilna rabota na elektronikata.
Denešnive invertori rabotat so motori na istosmerna struja bez četkici, ako imaat 3 para magneti ili najnovite 4 para ili kako se vikaat poinaku šest ili osumpolni, stepenot za napojuvanje treba da obezbedi ispravena struja za invertorskiot del za sekoj par polovi znači 3 ili 4 fazi po 100- tina volti ..... Toa go pravi preku ispravuvački sklopovi bez mrežni trafoa bidejći so trafoa će treba ogromni trafo, mnogu bakar itn, so pomoš na tkn. čoper sistem na ispravuvanje i golemi mrežni kondenzatori povržani direktno na 220 V. E ovie kondenzatori prvi go krkaat stapot pri visok napon, što povisok napon što pomal vek na traenje....
Inače sekoja krstena klima ima vo stepenot za napojuvanje i sklop za stabilizacija na site naponi vo širok raspon 160-260 V, no toa e samo za špicevi da se peglaat, a kontinuirano da rabotat na 160 ili 260 V nema da završi dobro.
Druze alal vera na iscrpniot odgovor malku i jas razbrav sea
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Od koj grad si druze oti kaj nas izglea imat viska volti:):) inaku i kaj mene e non stop 240 ama vvera bese 260 ako se sluci kvar na nekoi od aparative ima snimka vo evn deka e prijaveno i plus imam sliki od tel ke si platat i toa kako
Prilep,ama jas sum blisku do nova trafostanica....muabetot od evn bese ako spustat napon na fazite na Max230v vo ekstremno ladno naponot na opteretuvajne ke se simnel na 200v
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Треба да се внимава и на струјните удари, затоа се става и заштита во таблите, ама и тоа кошта. Трафостаницата од која добива струја мислам дека е крива. Јас не би оставил толкав напон, сигурно ќе делува негативно на ел. апарати.
Rekoa ekipata od Evn sto bese kaj mene sto merese deka od trafostanica e pusten tolkav napon. Se razbira prven merea kaj mene da ne imam spoj nekade ama izleze kaj site vo zgradava e tolku naponov i se javuvase vo centrala i kaza deka ke smalat napon ama eve i xeneska 240v. Se vo nasava drzavicka e na zimi majka oa taka i ova
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.749
Поени од реакции
4.102
Prilep,ama jas sum blisku do nova trafostanica....muabetot od evn bese ako spustat napon na fazite na Max230v vo ekstremno ladno naponot na opteretuvajne ke se simnel na 200v
Vo toa e celata kvaka: siromašna mreža so trafostanici site se na granica na pretovar pred ispad od mreža, bliskite korisnici namerno dobivaat povisok napon za da najdalečniot sepak dobie kakov takov napon za upotreba..... Padot na naponot se pegla edinstveno so dovolen broj na trafostanici no tie se direktno obratno proporcionalni na dobivkata na kompanijata.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.278
Поени од реакции
5.298
Rekoa ekipata od Evn sto bese kaj mene sto merese deka od trafostanica e pusten tolkav napon. Se razbira prven merea kaj mene da ne imam spoj nekade ama izleze kaj site vo zgradava e tolku naponov i se javuvase vo centrala i kaza deka ke smalat napon ama eve i xeneska 240v. Se vo nasava drzavicka e na zimi majka oa taka i ova
Od koj grad si ? Jas sum od Skopje do sega sum nemal problem so strujata dodusa ne sum merel napon ama do sega e se kako sto treba.
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Пријатели, помислите малку дека има луѓе кој учествуваат на форумот за да направат корисна работа за себе, своите сограѓани, природата.
За да преминат на поздрав начин на греење.
Треба да добијат позитивна порака за греењето со Т.П. - клима уредите.
Никој не спори дека јапонските клими не се добри, софистицирани, АМА СЕ СКАПИ.
Кинеските клими не се на нивно ниво, ама затоплуваат, и имаат ПРИФАТЛИВА ЦЕНА.
Колку има корисници кои споделиле како работи Нордик јапонец.
Што ви смета толку да има некој Нордик кинез за 50-55 000 ден.
Најпосле, сите што купуваат таков модел, не очекуваат тој да соборува рекорди во економичност, туку да го затопли просторот во секоја Зима.
Дали некој се пожалил дека не грее, дека дува ладно.
За Економичност два пати прашав и поставив графикон.
Никој не сакаше да учествува, а секогаш критикувате за потрошувачката на " кинезот".
Не бива " колеги"
Групава се вика “најекономично греење затоплување “
А сега што донесоа кинезарија купишта и што ги рекламираат како да се до -30/40 и трошат како да се грееш на шпорет тоа е друга приказна. Убаво е објаснето клима од 50 000 да неможе да спушти под 500/700/1000w и тоа кога надвор е +15 до 20 степени,е тоа е веќе проблем и топол ладен воздух??? Ако во собата ми е 24/25 и имам потрошувачка од 180/220w што ме интересира дали дува топло или ладно кога пак ќе напоменам во собата ми е 24/25 нема сигурно да седам под климата што дува “вруќо” и ми троши x3 цела зима? Доста со тие кинески фори.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.794
Групава се вика “најекономично греење затоплување “
А сега што донесоа кинезарија купишта и што ги рекламираат како да се до -30/40 и трошат како да се грееш на шпорет тоа е друга приказна. Убаво е објаснето клима од 50 000 да неможе да спушти под 500/700/1000w и тоа кога надвор е +15 до 20 степени,е тоа е веќе проблем и топол ладен воздух??? Ако во собата ми е 24/25 и имам потрошувачка од 180/220w што ме интересира дали дува топло или ладно кога пак ќе напоменам во собата ми е 24/25 нема сигурно да седам под климата што дува “вруќо” и ми троши x3 цела зима? Доста со тие кинески фори.
Kolku konstruktiven muabet.
Edno po stoti pat, KINEZIVE VE OTEPAA, sreka nasa sto gi ima za da ne plakame za nalepnici "japanki".
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Kolku konstruktiven muabet.
Edno po stoti pat, KINEZIVE VE OTEPAA, sreka nasa sto gi ima za da ne plakame za nalepnici "japanki".
Дададада, среќа па буџетарците не читаат на форумов иначе и они ќе се побунат дека gree е боље од toshiba,daikin,mitsu
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Групава се вика “најекономично греење затоплување “
А сега што донесоа кинезарија купишта и што ги рекламираат како да се до -30/40 и трошат како да се грееш на шпорет тоа е друга приказна. Убаво е објаснето клима од 50 000 да неможе да спушти под 500/700/1000w и тоа кога надвор е +15 до 20 степени,е тоа е веќе проблем и топол ладен воздух??? Ако во собата ми е 24/25 и имам потрошувачка од 180/220w што ме интересира дали дува топло или ладно кога пак ќе напоменам во собата ми е 24/25 нема сигурно да седам под климата што дува “вруќо” и ми троши x3 цела зима? Доста со тие кинески фори.
E druze sega ama ni objasni ama ne prosvetli ...super.!!!bravo... Ajde vaka vikate kako sporet ,januari 2020 od 31den 21 bese so gusta magla T denski od 0do+5 nojkni od -1 do -9° potroseno 525kw podesena 24° / 41m2 nikakva izolacija odnosno nema ni fasada nadvoresna,prosek na cas idi 700w. Kazet mi kade se tie famozni 2-3kw .?od sporeto....??????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom