Градежни парцели

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Пред неколку години имав сличен проблем. Имотот на кој живее татко ми, ми припаѓа мене (на брат ми е друг) и кога дојде ред да градам се појави проблем. Има чист имотен лист, со чисти меѓи со сите комшии, што значи точно утврдена КП, со 2 градежни маркички во неа, но во ДУП се води и делот од плацот на комшиите со една градежна маркица заедно со нашите на една градежна парцела. (ДУП е стар најмалку 30 години)
Во тој момент имаше 3 решенија:
1. Да си платам изработка на нов ДУП (процедура која трае од 6 до 12 месеци) и чини неколку илјади евра.
2. Да го убедам комшијата да ми го продаде делот (речиси никогаш тоа)
3. Да ми го даде земјиштето на користење на 99 години (со совет одма после кога ќе добијам дозвола да го раскинеме договорот)
Ова третото не пробав иако можеби можев, сепак решив купив стан и тука живеам. Тој дел остана нерешен додека општината не најде пари и не дојде на ред овој ДУП (иако рекоа дека прво се прават по селата, за овие тешко ќе се најде пари)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Opstina ilinden,
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Praveno e delba pred 3 meseci moe e toa kockata so patot
Capture.JPG
Чудна работа, дефинитивно е таква градежната парцела, очигледно станува збор за несериозно планирање. Намена на градба тебе ти е А1 (домување во станбени куќи ) а на имотен лист објектот ти е А5-4 ( помошен објект ). Во старт имаш проблем со реализирање на замислата, ќе може да ти се дава доградба и надградба (само во габаритот на она што е штрафирано жолто) само на станбена куќа но не и на помошен објект. Во поглед на сопственостите, со живко ласте и раде направи посебни договори за пренесување на право на градење, но со оглед дека им одземаш приватен имот поготово на раде, незнам дали истиот би се сложил.
Сепак би кажал дека ова е некој глуп планер кој не ја запазил фактичката состојба и вцртал градежна парцела која се протега на повеќе катастарски парцели кои имаат приватна сопственост.
Појди во општината и прашај ги како можеле да направат таков план. Поздрав
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Гледам ДУП от на Илинден е од 2015, тогаш КО Илинден беше веќе дигитално! Значи урбанистот си терал како му се ќејфне! Плус и овие со делбата иделе на како им текне, пред 3 месеца се делеле и не гледале ДУП :facepalm:
Ако не се согласат комшиите, трудно!
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
Гледам ДУП от на Илинден е од 2015, тогаш КО Илинден беше веќе дигитално! Значи урбанистот си терал како му се ќејфне! Плус и овие со делбата иделе на како им текне, пред 3 месеца се делеле и не гледале ДУП :facepalm:
Ако не се согласат комшиите, трудно!
Drugar i da ne se delelo, pak gradeznata parcela vo katastar taka bila zapisana, sto ima vrka delbata so gradeznata parcela sto faka kaj komsiite?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Drugar i da ne se delelo, pak gradeznata parcela vo katastar taka bila zapisana, sto ima vrka delbata so gradeznata parcela sto faka kaj komsiite?
ДУП от на Илинден е во дигитална или само во ПДФ( хартиена форма)? Кој ти го изврши преклопувањето на ГП со КП? Мене ми изгледа дека границата на твојата ГП оди по границата на КП и дека немаш навлегување кај комшиите, со ГП.
Не ми се бара сега, оти се истреска од земја, али ај!
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
ДУП от на Илинден е во дигитална или само во ПДФ( хартиена форма)? Кој ти го изврши преклопувањето на ГП со КП? Мене ми изгледа дека границата на твојата ГП оди по границата на КП и дека немаш навлегување кај комшиите, со ГП.
Не ми се бара сега, оти се истреска од земја, али ај!
Автоматски споено мислење:

Treba da mi vadat numericki podatoci, koti, neznam kako se vikase za da dadam na arhitektot, i geometarot ova mi go prati i mi rece moze da ima problem ako go napravi so tie koti deka navleguva kaj komsiite.
Автоматски споено мислење:

Treba da mi vadat numericki podatoci, koti, neznam kako se vikase za da dadam na arhitektot, i geometarot ova mi go prati i mi rece moze da ima problem ako go napravi so tie koti deka navleguva kaj komsiite.
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Treba da mi vadat numericki podatoci, koti, neznam kako se vikase za da dadam na arhitektot, i geometarot ova mi go prati i mi rece moze da ima problem ako go napravi so tie koti deka navleguva kaj komsiite.
Автоматски споено мислење:


Treba da mi vadat numericki podatoci, koti, neznam kako se vikase za da dadam na arhitektot, i geometarot ova mi go prati i mi rece moze da ima problem ako go napravi so tie koti deka navleguva kaj komsiite.
I zatoa pocnav da se rasprasuvam sto kako, utre ke odam i vo opstina da vidam, zs realno toa e nivna greska ili od kataster
 

Attachments

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
О Тасе, преклопувањето на геодетот не му е арно! Погледни на ОССП, растојание од маркицата на 383/14 до твојата ГП и КП е ИСТО 2,2-2,35 метри(толку јас измерив со маркерот) И апла се гледа дека помошните објекти на 383/14 и границите на ГП и КП се исти, а кај преклопувањето на геодетот твојата граница на ГП се лепи за нив. Така да нема место за паника, речи му на геодетот да направи пак преклоп ама попажливо!
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Treba da mi vadat numericki podatoci, koti, neznam kako se vikase za da dadam na arhitektot, i geometarot ova mi go prati i mi rece moze da ima problem ako go napravi so tie koti deka navleguva kaj komsiite.
Автоматски споено мислење:


Treba da mi vadat numericki podatoci, koti, neznam kako se vikase za da dadam na arhitektot, i geometarot ova mi go prati i mi rece moze da ima problem ako go napravi so tie koti deka navleguva kaj komsiite.
Автоматски споено мислење:


I zatoa pocnav da se rasprasuvam sto kako, utre ke odam i vo opstina da vidam, zs realno toa e nivna greska ili od kataster
Нит е нивна нит е на катастар, Ок си е поставено. Очигледно објектот што ти е легализиран е поместен а геодетот се ориентирал на него изгледа.
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
О Тасе, преклопувањето на геодетот не му е арно! Погледни на ОССП, растојание од маркицата на 383/14 до твојата ГП и КП е ИСТО 2,2-2,35 метри(толку јас измерив со маркерот) И апла се гледа дека помошните објекти на 383/14 и границите на ГП и КП се исти, а кај преклопувањето на геодетот твојата граница на ГП се лепи за нив. Така да нема место за паника, речи му на геодетот да направи пак преклоп ама попажливо!
Автоматски споено мислење:


Нит е нивна нит е на катастар, Ок си е поставено. Очигледно објектот што ти е легализиран е поместен а геодетот се ориентирал на него изгледа.
Ke mu kazam na geodetot, ako ne napravi nisto da dojdam kaj tebe ako rabotis toa :), fala ti prijatele
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ke mu kazam na geodetot, ako ne napravi nisto da dojdam kaj tebe ako rabotis toa :), fala ti prijatele
Со голо око се гледа дека нешто не штима!
Работев, ама веќе не сум во тој бизнис! Можам во ПП да ти пишам телефон на колешката која се занимава со тоа, ама прво види со геодетот со кој си почнал! Сите ги познавам по Скопјево, ќе ми се налутат ако кажам нешто лошо ;)
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
Со голо око се гледа дека нешто не штима!
Работев, ама веќе не сум во тој бизнис! Можам во ПП да ти пишам телефон на колешката која се занимава со тоа, ама прво види со геодетот со кој си почнал! Сите ги познавам по Скопјево, ќе ми се налутат ако кажам нешто лошо ;)
Ok pisi mi go tel. Pa ako treba ke baram
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Ke mu kazam na geodetot, ako ne napravi nisto da dojdam kaj tebe ako rabotis toa :), fala ti prijatele
Нема врска ова со геодетот, елаборат за нумерички грешен до сега не сум видел. Не го наведувате човекот погрешно.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
Нема врска ова со геодетот, елаборат за нумерички грешен до сега не сум видел. Не го наведувате човекот погрешно.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Ajde prijatele pomogni ako se razbiras, ako procita sto sme pisuvale
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Нема врска ова со геодетот, елаборат за нумерички грешен до сега не сум видел. Не го наведувате човекот погрешно.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Ова е кроки преклопување, не е дефинитивна скица од елаборат за нумерички! Ај види го ДУП от и ОССП ќе ти стане појасно!
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Geodetot rece deka elektronski go dobil od opstina
Геореференциран, со координати на прекршните точки од ГП?
Обично Општината дава ПДФ извод, па геодетот го уразмерува и го преклопува со геодетската подлога! Ама не верувам дека до толку се разликуваат ОССП и ДУП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom