Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Со такво дување од 50 степени и 900w немаш никаква економичност, цоп сцоп и остали срања што се трубат овде.
И јас немам проблем одредена клима да работи така, но кога во нејзиниот маркетинг ќе видиш а+++ како кај амбер, а троши 2300w за да си дува постојано со 60 степени и тоа да се фали, замени ги тие а+++ со b и тогаш нема да има проблем.

Лажниот маркетинг е тоа што овде фрустрира најмногу, можеби кај неукиот македонски народ кој е научен на греење на дрва греевците и не се така лош избор, но треба да знаат што добиваат за парите кои ги плаќаат и сите тие лажни букви на налепници.
Kolku trosi amber...??????druze da mi izvinis ama pojma nemas sto pisuvas ... 2.3kw teosela ne znam dal da se smeamm ili...???? Eve ke ti pustam slika od ovaa godina januari mesec potroseni 525kw od koi 21/2 denovi bea konstantno so magla max T bila +8 min T -9 prosek -0,5 ova e se od acuweather podatoci... Klimata postavena od 07do00 vecer 23/24° od 00do 07 21° 525kw/31den se okolu 16kw na den ili 700w/h jas ne znam kade se tie 2.3kw???? Da nese malce 525kw,ama jas imam 41m2 i sum 3x zid na.strog sever nemam izolacija ni fasada nadvoresna....pa sega sto da barame povejke? Da bese od ovie japonskive kolku ke trosese 550-600w na vakva situacija...?ama kolku iljadarki e + od amber....???
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
25 март 2018
Мислења
17
Поени од реакции
6
А зошто не може ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Za 15m2 ovoj model od Midea


ili Vivax ovoj model

Tosot muse eco nema da mu brka rabota?
Ako ne se lazam ti imas takva kako si zadovolen i kolku vreme ja imash?
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Денес беа кај мене дојдени сервисерите од Грее за продолжување на гаранцијата. Имам три клими од грее сите ги проверија, ги исчистија филтрите и испрскаја некое антибактериско средство. Беа доста професионални во работата и посветеното време.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Денес беа кај мене дојдени сервисерите од Грее за продолжување на гаранцијата. Имам три клими од грее сите ги проверија, ги исчистија филтрите и испрскаја некое антибактериско средство. Беа доста професионални во работата и посветеното време.
Браво, и колку ти земаа за чистење на филтрите, чисто за комшиката ако ме викне да знам
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Ти уствари фалиш он-оф клима. Зошто користиш инвертер не ми е јасно.
Предноста на инвертерот е да прецизно одржува зададена температура, со работење он-оф и 900 вати кои ги фалиш како добра долна граница, добиваш варијација на температура од 2-3 степена можда и повеќе, која не е пријатна, не работи точно, ја качува температурата додека работи повеќе од зададена, потоа температурата паѓа повеќе од зададената, конечно имаш поголема загуба на струја затоа што оди и повеќе од што треба и со често вклучување и исклучување, плус компресорот се троши повеќе.
Ако просечен век на он-оф клима е 10 години, како и на вакви инвертери со лоша модулација кои работат како нив, на квалитетните инвертери со добра модулација е 15-20 години.
Се слагам со поентата што му ја извади!
Меѓутоа прашањето за комфорот и долговечноста апсолутно не!
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.931
Поени од реакции
8.088
Kolku trosi amber...??????druze da mi izvinis ama pojma nemas sto pisuvas ... 2.3kw teosela ne znam dal da se smeamm ili...???? Eve ke ti pustam slika od ovaa godina januari mesec potroseni 525kw od koi 21/2 denovi bea konstantno so magla max T bila +8 min T -9 prosek -0,5 ova e se od acuweather podatoci... Klimata postavena od 07do00 vecer 23/24° od 00do 07 21° 525kw/31den se okolu 16kw na den ili 700w/h jas ne znam kade se tie 2.3kw???? Da nese malce 525kw,ama jas imam 41m2 i sum 3x zid na.strog sever nemam izolacija ni fasada nadvoresna....pa sega sto da barame povejke? Da bese od ovie japonskive kolku ke trosese 550-600w na vakva situacija...?ama kolku iljadarki e + od amber....???
Тоа со 2.3kw беше видео поставено од срелчо кога мислеше дека ќе се фали со белото мераче и температурите од 60 степени, ама откако наиде на негативен публицитет го избриша.

И... твојата амбер е а+++. Ако е а+++ треба да троши исто како што ќе троши а+++ тошиба или а+++ митсубиши. Нема тука ама мојата а+++ е 50000 нивните а+++ 80000. Особено не, ако потрошувачката и модулацијата е многу поблиска до некоја а+ од 30000. Он-офф работа во 80% од времето и 60 степени издув никогаш нема да ги постигнат тие а+++ кои се толку многу рекламирани и носат огромна продажба. Мислам дека сега ќе ме разбереш на што алудирам.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Тоа со 2.3kw беше видео поставено од срелчо кога мислеше дека ќе се фали со белото мераче и температурите од 60 степени, ама откако наиде на негативен публицитет го избриша.

И... твојата амбер е а+++. Ако е а+++ треба да троши исто како што ќе троши а+++ тошиба или а+++ митсубиши. Нема тука ама мојата а+++ е 50000 нивните а+++ 80000. Особено не, ако потрошувачката и модулацијата е многу поблиска до некоја а+ од 30000. Он-офф работа во 80% од времето и 60 степени издув никогаш нема да ги постигнат тие а+++ кои се толку многу рекламирани и носат огромна продажба. Мислам дека сега ќе ме разбереш на што алудирам.
Уште една битна работа која многу често ја подзабораваме во однос на рејтинзите за ефикасност!
Било која клима си е декларирана за нејзиниот Pdsg т.е. за простор со точно такви топлински потреби/загуби.
Освен лабораторија,најблиску што една клима ќе дојде до тој просторен Pdsgn во пракса е еднособен(или отворен стан со точно толкави потреби),каде што врата и прозор нема да се отвора повеќе од двапати дневно.
...Праксата е сосем друга! Ти можеби точно ќе ја димензионираш климата,ама ќе си отвараш врати кон други соби,ходници,ќе излегуваш и влегуваш стопати дневно(барем кај мене во куќа е така),ќе луфтираш почесто,ќе запалиш аспиратор,ќе излезеш на балкон... Милион варијации ќе и направиш на климата!!!
Така да дури и јапанска клима со А+++ и еуровент нема шанса во пракса да излезе А+++ и да ги потроши тие декларирани киловати во сезона!
А сезоната ти е уште една варијација на тема како погоре напишаното!
Да заклучам,дефинитивно има значење енергетскиот рејтинг,а+++ во секој случај ќе биде поекономичен од а++ или а+. Ако ништо друго индиректно ти кажува колку е "добра" една клима.
Меѓутоа и споредби во стилот мојот а+++ со твојот а+++ не држат вода,затоа што се зависи од експлоатацијата во пракса!
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.931
Поени од реакции
8.088
Уште една битна работа која многу често ја подзабораваме во однос на рејтинзите за ефикасност!
Било која клима си е декларирана за нејзиниот Pdsg т.е. за простор со точно такви топлински потреби/загуби.
Освен лабораторија,најблиску што една клима ќе дојде до тој просторен Pdsgn во пракса е еднособен(или отворен стан со точно толкави потреби),каде што врата и прозор нема да се отвора повеќе од двапати дневно.
...Праксата е сосем друга! Ти можеби точно ќе ја димензионираш климата,ама ќе си отвараш врати кон други соби,ходници,ќе излегуваш и влегуваш стопати дневно(барем кај мене во куќа е така),ќе луфтираш почесто,ќе запалиш аспиратор,ќе излезеш на балкон... Милион варијации ќе и направиш на климата!!!
Така да дури и јапанска клима со А+++ и еуровент нема шанса во пракса да излезе А+++ и да ги потроши тие декларирани киловати во сезона!
А сезоната ти е уште една варијација на тема како погоре напишаното!
Да заклучам,дефинитивно има значење енергетскиот рејтинг,а+++ во секој случај ќе биде поекономичен од а++ или а+. Ако ништо друго индиректно ти кажува колку е "добра" една клима.
Меѓутоа и споредби во стилот мојот а+++ со твојот а+++ не држат вода,затоа што се зависи од експлоатацијата во пракса!
Тоа и плус што сите калкулации се прават на зададена од 20 степени и макс фан, а ние си ги тераме на 24. Ама сепак од досегашниве искуства може отприлика да направиме споредби како се однесуваат климите во пракса. Сепак не ги носиме на марс во непознати средини па да не знаеме да направиме заклучок.

Она што може да се види е дека ниту една а+++ клима во ниту еден простор без разлика изолиран или неизолиран нема да ти работи он офф под 500w. Освен амберот кој го прават подобар од fh35, а во реалност на 0 надворешна гасни на 800w и потоа троши 80w само за грејач.


Немој ова да го продаваш (не ти викам тебе :) општо зборувам) како 12000BTU клима а+++, а во реалност е многу блиску и во потрошувачка и во однесување како a+ 18000BTU клима.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Тоа со 2.3kw беше видео поставено од срелчо кога мислеше дека ќе се фали со белото мераче и температурите од 60 степени, ама откако наиде на негативен публицитет го избриша.

И... твојата амбер е а+++. Ако е а+++ треба да троши исто како што ќе троши а+++ тошиба или а+++ митсубиши. Нема тука ама мојата а+++ е 50000 нивните а+++ 80000. Особено не, ако потрошувачката и модулацијата е многу поблиска до некоја а+ од 30000. Он-офф работа во 80% од времето и 60 степени издув никогаш нема да ги постигнат тие а+++ кои се толку многу рекламирани и носат огромна продажба. Мислам дека сега ќе ме разбереш на што алудирам.
Vidi druze dali se razbravme dali ne se razbravme toa e veke druga rabota...Ama na posledno veke mi stanuva macno i po malce dosadno,bidejki se edno isto se diskutira, znaci vaka see trgnato ofanziva kontra Gree..i ostanatite kinezi protiv japoncite.Zosto/sto/kako ne znam toa e veke drugo ne navleguvam ama tvrdam deka ne ste mnogu clenovi vo pravo-mozam i komparacija da vi napravam so mojata profesija ama bi bilo off topic i ne odam natamu.!
Ajde sega kazi mi kako NeoSmart(GreeBora)vo detska 14m2/ uklucena na tajmer vo 06 da se pusti-sabajlevo vo 6.45 na +9(feelLike 6°) raboti so 220w povejke od 1h.?inaku podesena na24° fan1... Neli ova e ona entry-budget klima?ili i na ova ke pisuvate deka trosi 2.3kw.?deka jas lazam,deka ne treba da veruvam na moite oci sto gledam deka ne znam sto pravam....dajte ve molam dosta e .!
 

Attachments

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.794
Vidi druze dali se razbravme dali ne se razbravme toa e veke druga rabota...Ama na posledno veke mi stanuva macno i po malce dosadno,bidejki se edno isto se diskutira, znaci vaka see trgnato ofanziva kontra Gree..i ostanatite kinezi protiv japoncite.Zosto/sto/kako ne znam toa e veke drugo ne navleguvam ama tvrdam deka ne ste mnogu clenovi vo pravo-mozam i komparacija da vi napravam so mojata profesija ama bi bilo off topic i ne odam natamu.!
Ajde sega kazi mi kako NeoSmart(GreeBora)vo detska 14m2/ uklucena na tajmer vo 06 da se pusti-sabajlevo vo 6.45 na +9(feelLike 6°) raboti so 220w povejke od 1h.?inaku podesena na24° fan1... Neli ova e ona entry-budget klima?ili i na ova ke pisuvate deka trosi 2.3kw.?deka jas lazam,deka ne treba da veruvam na moite oci sto gledam deka ne znam sto pravam....dajte ve molam dosta e .!
Batali go, gledas deka neznae sto pisuva.
Glavnata cel se znae koja mu e.
Klimata ti raboti perfektno.
Za Amber moze da placat, takva jaka klima nema na pazarot, nitu ke ima vo toj cenoven rang.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Vidi druze dali se razbravme dali ne se razbravme toa e veke druga rabota...Ama na posledno veke mi stanuva macno i po malce dosadno,bidejki se edno isto se diskutira, znaci vaka see trgnato ofanziva kontra Gree..i ostanatite kinezi protiv japoncite.Zosto/sto/kako ne znam toa e veke drugo ne navleguvam ama tvrdam deka ne ste mnogu clenovi vo pravo-mozam i komparacija da vi napravam so mojata profesija ama bi bilo off topic i ne odam natamu.!
Ajde sega kazi mi kako NeoSmart(GreeBora)vo detska 14m2/ uklucena na tajmer vo 06 da se pusti-sabajlevo vo 6.45 na +9(feelLike 6°) raboti so 220w povejke od 1h.?inaku podesena na24° fan1... Neli ova e ona entry-budget klima?ili i na ova ke pisuvate deka trosi 2.3kw.?deka jas lazam,deka ne treba da veruvam na moite oci sto gledam deka ne znam sto pravam....dajte ve molam dosta e .!
Лани јас ко објавував слики/видеа со модулација на AERI знаеш што беше ? Gree Arrow салто праеше овде дека ми била на ладно пуштена ... не била AERI ... убо е што се спушта на 2xxw Неото мене ме интересира дали прави loop 2xx-350 нонстоп?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom