Најекономично греење и ладење

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ти уствари фалиш он-оф клима. Зошто користиш инвертер не ми е јасно.
Предноста на инвертерот е да прецизно одржува зададена температура, со работење он-оф и 900 вати кои ги фалиш како добра долна граница, добиваш варијација на температура од 2-3 степена можда и повеќе, која не е пријатна, не работи точно, ја качува температурата додека работи повеќе од зададена, потоа температурата паѓа повеќе од зададената, конечно имаш поголема загуба на струја затоа што оди и повеќе од што треба и со често вклучување и исклучување, плус компресорот се троши повеќе.
Ако просечен век на он-оф клима е 10 години, како и на вакви инвертери со лоша модулација кои работат како нив, на квалитетните инвертери со добра модулација е 15-20 години.
Da bese on off ednata ke trosese 1650 drugata 2600 ti neznam za kakvi onoff zboris sto trosat 900w, LG onoff imav 3.5ka trosese 1300 1400 ne mi teknuva kolku vo mod greenje, ja grejam 30m2 so otvoren prostor vo sobata kade sto ima skali za spart podole vo zgrada bez izolacija samo dograma rehau geneo sto ima i vo zima lani prosekot bese toj 700-900 obicno bese 54 55 stepeni izduvot retko 48 za navecer zboram ispod 0 nadvoreshna temperatura i klimata voopsto ne gasese kako on-off sto mislis deka rabotela 4 meseci si terase, a za amberot ke vidime godinava....
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Kakvi prevaranti.... hahaha, kako gi lovis sekoja cest. Slikata mu e od 10 septemvri, vo Skopje bilo 32C.
Ти оди во школо да научиш да читаш броеви.
А ако некогаш си научил да читаш јави се на 02 309 7000 систина офталмологија диоптер да ти измерат зашто не гледаш убаво
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.794
Ти оди во школо да научиш да читаш броеви.
А ако некогаш си научил да читаш јави се на 02 309 7000 систина офталмологија диоптер да ти измерат зашто не гледаш убаво
Prevarant klasicen, pogledni si sam od koga ti e slikata.
Ako neznaes kako, prasaj go Strelec.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Prevarant klasicen, pogledni si sam od koga ti e slikata.
Ako neznaes kako, prasaj go Strelec.
Незнам ниту кој е човекот ниту ми е гајле, но сликата е направена на 09-ти Октомври 2020 година.
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Prevarant klasicen, pogledni si sam od koga ti e slikata.
Ako neznaes kako, prasaj go Strelec.
Сум потрошил xxx сума за некој бренд и ако не го бива јас ќе реагирам и ќе им правам негативна реклама сигурно нема да лажам во нивна корист ..затоа пишав иде зимо ќе мерам со сите параметри.вчера не бев преварант за грее кога пишав немаше csi kajgana истрага.сега одеднаш преварант.браво
Еве ти уште еднаш ако ти фаќа видот и се снајдеш прочитај.
Screenshot_2020-10-12-20-11-28-466_com.miui.gallery.jpg
 
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Сум потрошил xxx сума за некој бренд и ако не го бива јас ќе реагирам и ќе им правам негативна реклама сигурно нема да лажам во нивна корист ..затоа пишав иде зимо ќе мерам со сите параметри.вчера не бев преварант за грее кога пишав немаше csi kajgana истрага.сега одеднаш преварант.браво
Еве ти уште еднаш ако ти фаќа видот и се снајдеш прочитај.
Прегледај го приврзокот 270317
Чисто ти е друже, нема лага. Само некои луѓе намерно или не, можеби незнаат дека постојат повеќе формати на датуми.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.794
Сум потрошил xxx сума за некој бренд и ако не го бива јас ќе реагирам и ќе им правам негативна реклама сигурно нема да лажам во нивна корист ..затоа пишав иде зимо ќе мерам со сите параметри.вчера не бев преварант за грее кога пишав немаше csi kajgana истрага.сега одеднаш преварант.браво
Еве ти уште еднаш ако ти фаќа видот и се снајдеш прочитај.
Прегледај го приврзокот 270317
Izvini, greska
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.278
Поени од реакции
5.298
Ajde mislenje za klimava https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=72200

Za vo mala soba od15 kvadrati za zagrevanje za decka soba
Za 15m2 ovoj model od Midea


ili Vivax ovoj model

 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Бидејќи сакам да споделам како работат климите кај мене, може слободно да ме исправите каде грешам или не сум прецизен. Јас сум помалку вешт и сум нов во вакви постирања.
Инаку стојам позади секоја моја слика и текстот кој ја објаснува.

Да ве потсетам со заклетвата од мојата младост " ЧЕСЕН ТИТОВ ЗБОР " и не сум играл нити играм покер " НА ПОВЕРЕЊЕ ".

Најсериозно повелете да ме упатите.

Воедно пак да прашам. Дали ако сметките за затоплување се два до три пати помали од претходните, кога се греело на панелни греалки, ја прави климата многу добра - економична. Бидете поздравени.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Како се мести да дува со помала температура, а подолго време?

Те молам подетално објасни. Конкретно прашувам за Lomo i Amber.
Ke koregiras temperaturna kompenzacija na 0C ili +1c t.e onaa servisna postapka so +--+-+- ili ke koristis IFeel.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.931
Поени од реакции
8.088
Нели гледате дека намерно се прави како да оди вечерно училиште во полициски час само за да се сменат коментарите кон другите клими кога муабетот не оди во прилог на фалената фирма?
Ах бе.. затоа има едно правило "don't feed the troll" и дискусијата може да продолжи нормално (со ignore и некоментирање на неговите телетабиски провокации)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Нели гледате дека намерно се прави како да оди вечерно училиште во полициски час само за да се сменат коментарите кон другите клими кога муабетот не оди во прилог на фалената фирма?
Ах бе.. затоа има едно правило "don't feed the troll" и дискусијата може да продолжи нормално (со ignore и некоментирање на неговите телетабиски провокации)
Не би рекол дека се прави, мислам дека толку му е капацитетот. Јас сум тука од 2013 кога почнав да пратам за клими, човекот беше дудук, мене ме прашуваше што е што, али со многу гуглање поднаучи нешто, скринови збираше нон-стоп и сега се расфрла со слики и нешто што поднаучил. А со вечерно економско е, нема веза физика и други природни науки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom