Живот без глутен

Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Немам Целијакија ама ужасно ми смета глутенот, не најдов тема за ова па затоа решив да ве прашам, како се снаоѓате? Купувам леб или јадам со галети од ориз, немам проблем за тоа, си допуштам ту и таму нешто со глутен да каснам, ама се трудам да го избегавам. Што ви е најтешко да избегавате?! Мене пивце ми беше па се префрлив на вино, ама пивце си е пивце, не го сакам безглутенското туку Скопско само. Еве веќе 3г се држам понастрана од глутен, бел шеќер (додуша воопшто шеќер), бел ориз и сол, ама почнувам да се уморувам. Пред ерата на држење понастрана од овие намирници имав многу проблеми, сега се е надминато, па сакам да попуштам веќе малку по малку. Ваши искуства?!
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Не се замарај ногу со глутено. Битно е избегаваш леб и шекер. Интегрален ориз пробај и нема да сакаш веќе без да пробаш.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Јачмен е поголем проблем од глутен.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Не се замарај ногу со глутено. Битно е избегаваш леб и шекер. Интегрален ориз пробај и нема да сакаш веќе без да пробаш.
Leb ne trwba da se izbegnuva. Lebot e dosta nutritiven. Ama integralniot. Problemot e ko ke go namachkash lebot so majonez ili neshto drugo. Eve edno mnogu interesno video bash za leb.

 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Не се замарај ногу со глутено. Битно е избегаваш леб и шекер. Интегрален ориз пробај и нема да сакаш веќе без да пробаш.
Бел ориз, бело брашно, бела сол, бел шеќер, не користам исто така. Си правам лепче сама од семки, брашно од јатки и рж, спелта или овес, хељдата не ми ја поднесува желудник. Мислев новите лепчиња на Жито лукс што се да ги пробам, да олабавам малку. Оној тонусот ми е жива глупост.
 
Член од
30 март 2020
Мислења
42
Поени од реакции
140
Бел ориз, бело брашно, бела сол, бел шеќер, не користам исто така. Си правам лепче сама од семки, брашно од јатки и рж, спелта или овес, хељдата не ми ја поднесува желудник. Мислев новите лепчиња на Жито лукс што се да ги пробам, да олабавам малку. Оној тонусот ми е жива глупост.
Пробај пченкарен леб, тој има помалку глутен, и тој од жито лукс со овес што е. И јас одбегнувам работи со глутен, бидејќу вежбам и ми прави потешкотии и надуенст.
Глутен имаш во житните растенија, така да оризот можеш слободно без разлика бел или интегрален. Интегралниот во однос на белиот содржи повеќе растителни влакна што ја успоруваат дигестијата и полека се вари и воедно јаглехидратите поспоро навлегуваат во крвотокот. И затоа е добра алтернатива.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Пробај пченкарен леб, тој има помалку глутен, и тој од жито лукс со овес што е. И јас одбегнувам работи со глутен, бидејќу вежбам и ми прави потешкотии и надуенст.
Глутен имаш во житните растенија, така да оризот можеш слободно без разлика бел или интегрален. Интегралниот во однос на белиот содржи повеќе растителни влакна што ја успоруваат дигестијата и полека се вари и воедно јаглехидратите поспоро навлегуваат во крвотокот. И затоа е добра алтернатива.
Јас знам кај има глутен, не ми е тоа проблем. Оризот го јадам интегрален зошто белиот ми е грд, не ми е вкусен. Влакната ја успоруваат дигестијата? Мене ми ја забрзувааат значително. И јас вежбам, глутенот многу ми смета и лактозата, затоа ги исфрлив.
 
Член од
30 март 2020
Мислења
42
Поени од реакции
140
Јас знам кај има глутен, не ми е тоа проблем. Оризот го јадам интегрален зошто белиот ми е грд, не ми е вкусен. Влакната ја успоруваат дигестијата? Мене ми ја забрзувааат значително. И јас вежбам, глутенот многу ми смета и лактозата, затоа ги исфрлив.
Па растителните влакна го успоруваат варењето на храната, со што имаш ситост подолго време.
Јаглехидрат без комбинација со влакна би влегол побрзо во крвотокот и после им исто брз пад на шеќер, и затоа се чувствува пак глад.
Зборот ми беше дека со растителните влакна добро се регулира и гладта а и шеќерот и инсулинот во крвотокот. :icon_mrgr:
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Па растителните влакна го успоруваат варењето на храната, со што имаш ситост подолго време.
Јаглехидрат без комбинација со влакна би влегол побрзо во крвотокот и после им исто брз пад на шеќер, и затоа се чувствува пак глад.
Зборот ми беше дека со растителните влакна добро се регулира и гладта а и шеќерот и инсулинот во крвотокот. :icon_mrgr:
Сега се разбравме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom