Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 257 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 183 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 74 11,3%
  • Tuborg

    Гласови: 53 8,1%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    655

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Се разбира дека ги гледаме парите (барем јас ги гледам), и јас дефинитивно би сакал поевтино а подобро пиво. И се разбира, јас за мојот вкус зборував (исто како тој за неговиот)... А во однос на она за парите, не велам дека само скапото е добро туку дека јас лично (овде) не сум пробал добар вејзен под таа сума пари.

Од Отингер, пилснерот ми е онака пролазно ОК ама не толку за да го купувам кога не е на акциска цена а мене ми доаѓаат на гости жедни пријатели. :)
Не си пробал затоа што добар вејзен не постои. Не знам како ви се сладат пивата со пченица, мене ич не ми убави. Го поштувам германскиот Purity Law.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Се разбира дека ги гледаме парите (барем јас ги гледам), и јас дефинитивно би сакал поевтино а подобро пиво. И се разбира, јас за мојот вкус зборував (исто како тој за неговиот)... А во однос на она за парите, не велам дека само скапото е добро туку дека јас лично (овде) не сум пробал добар вејзен под таа сума пари.

Од Отингер, пилснерот ми е онака пролазно ОК ама не толку за да го купувам кога не е на акциска цена а мене ми доаѓаат на гости жедни пријатели. :)
Отингер вајценот е две класи подобар од Отингер пилснерот! Ценовно се под 40 оти се на попуст во Тинекс инаку треба да е над 50 денари, што пак го прави пиво од поефтина група.
И поскапите кај нас не се нешто уау.
Не си пробал затоа што добар вејзен не постои. Не знам како ви се сладат пивата со пченица, мене ич не ми убави. Го поштувам германскиот Purity Law.
Некогаш човек сака промена, ако не можеш жената да ја смениш, бар пивото е полесна работа за мењање! :D :D :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.200
Поени од реакции
21.354
Ne go kudam Öttinger ama od eftinite piva e naj ok. Gajba moze ea se najde i za 6eur. Nadvor od Ger go prodavaat kako german premium beer.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.097
Поени од реакции
15.961
Како ги заредив секој ден по минимум 3 мали смутчиња. Не успеав у намерата да го оставам алкохолот еби му матер.
Ти го памтам истиов муабет и прошлото лето, овој период :) Зошто побогу би оставал пиво, истото и тогаш те прашував?

Туку, имам проблем. Пијам 2 3 пива, прекинувам, после саат време глава почнува да ме боли, без разлика на пивото. Пијам многу пива, 10, заспивам ко труп и се будам сред ноќ со главоболка. Што би можело да биде проблемот?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти го памтам истиов муабет и прошлото лето, овој период :) Зошто побогу би оставал пиво, истото и тогаш те прашував?

Туку, имам проблем. Пијам 2 3 пива, прекинувам, после саат време глава почнува да ме боли, без разлика на пивото. Пијам многу пива, 10, заспивам ко труп и се будам сред ноќ со главоболка. Што би можело да биде проблемот?
Заради алкохолот, некоја идеја имав за живот без да се уништувам самиот :)
Иначе околу главоболкава...спортуеш ли?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.200
Поени од реакции
21.354
Ти го памтам истиов муабет и прошлото лето, овој период :) Зошто побогу би оставал пиво, истото и тогаш те прашував?

Туку, имам проблем. Пијам 2 3 пива, прекинувам, после саат време глава почнува да ме боли, без разлика на пивото. Пијам многу пива, 10, заспивам ко труп и се будам сред ноќ со главоболка. Што би можело да биде проблемот?
Ja imam problem ako ima vo pivoto ekstrakt od hmelj pa gledam da gi izbegnuvam. Inace posle sekoja casa pivi pij edna casa voda moze da pomogne. Inace teloto ne e isto na 20, 30, 40 godini :D
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.097
Поени од реакции
15.961
Заради алкохолот, некоја идеја имав за живот без да се уништувам самиот :)
Иначе околу главоболкава...спортуеш ли?
Ништо посебно, единствено преку недела што одам со точак на работа, и во недела околу 40 50 км возам некоја тура.
Автоматски споено мислење:

Ja imam problem ako ima vo pivoto ekstrakt od hmelj pa gledam da gi izbegnuvam. Inace posle sekoja casa pivi pij edna casa voda moze da pomogne. Inace teloto ne e isto na 20, 30, 40 godini :D
Годините можеби да, ама сепак од 2 пива...
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ништо посебно, единствено преку недела што одам со точак на работа, и во недела околу 40 50 км возам некоја тура.
Ми се случувало да ме заболува глава од многу/малку спиење, од пиво или друг алкохол во мали количини. Секогаш кога со физичка кондиција сум бил ѓон. Сите овие срања ги препишувам на неспортување доволно барем јас лично. А за мене спортски живот е 5 дена најмалку у неделата по саат време вода да тече и душа да испуштам :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ти го памтам истиов муабет и прошлото лето, овој период :) Зошто побогу би оставал пиво, истото и тогаш те прашував?

Туку, имам проблем. Пијам 2 3 пива, прекинувам, после саат време глава почнува да ме боли, без разлика на пивото. Пијам многу пива, 10, заспивам ко труп и се будам сред ноќ со главоболка. Што би можело да биде проблемот?
Вишок течности и може на таа база ти се крева притисокот, контролирај си го притисокот повремено, особено кога те боли главата!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Ти го памтам истиов муабет и прошлото лето, овој период :) Зошто побогу би оставал пиво, истото и тогаш те прашував?

Туку, имам проблем. Пијам 2 3 пива, прекинувам, после саат време глава почнува да ме боли, без разлика на пивото. Пијам многу пива, 10, заспивам ко труп и се будам сред ноќ со главоболка. Што би можело да биде проблемот?
Малку оф топик: од здравствен аспект инаку полошо е пивото од виното на пример, особено на лица кои имаат замастен црн дроб.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Малку оф топик: од здравствен аспект инаку полошо е пивото од виното на пример, особено на лица кои имаат замастен црн дроб.
Замастен црн дроб и вино? Не знам баш, во денешно време какви не студии излегуваат!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Замастен црн дроб и вино? Не знам баш, во денешно време какви не студии излегуваат!
Не ме разбра, не ти викам да пиеш вино, туку дека виното ќе направи и помала штета од пивото.
Пивото иако има помалку алкохол е екстремно тешко на црниот дроб.

Инаку на замастен црн дроб треба да се откажеш од: алкохол и фруктоза сместо, а исто и сведување на апсолутен минимум на месо и храна со висок гликемичен индекс. Во зависност колку е отиден, знае да му треба и до 2 години таков „монашки живот“ за да се регенерира потполно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Се разбира дека ги гледаме парите (барем јас ги гледам), и јас дефинитивно би сакал поевтино а подобро пиво. И се разбира, јас за мојот вкус зборував (исто како тој за неговиот)... А во однос на она за парите, не велам дека само скапото е добро туку дека јас лично (овде) не сум пробал добар вејзен под таа сума пари.

Од Отингер, пилснерот ми е онака пролазно ОК ама не толку за да го купувам кога не е на акциска цена а мене ми доаѓаат на гости жедни пријатели. :)
Искрено незнам ни што има на пазарот во мкд, порано беше мн тешко да се најде било што освен Пилснер, имаше една две продавници за алкохол каде имаа некој подобар избор на пивца и ретко беа под 150 ден така што неможам да ти контрам на коментарот за цената и квалитеот веројатно си во право :)
Не си пробал затоа што добар вејзен не постои. Не знам како ви се сладат пивата со пченица, мене ич не ми убави. Го поштувам германскиот Purity Law.
И јас не поштуем ИПА па никаде не ги осудив тие што ги пијат. Секој си го конзумира тоа што му се допаѓа, пишав јас и си отворив вејзен пивце со ручекот :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не ме разбра, не ти викам да пиеш вино, туку дека виното ќе направи и помала штета од пивото.
Пивото иако има помалку алкохол е екстремно тешко на црниот дроб.

Инаку на замастен црн дроб треба да се откажеш од: алкохол и фруктоза сместо, а исто и сведување на апсолутен минимум на месо и храна со висок гликемичен индекс. Во зависност колку е отиден, знае да му треба и до 2 години таков „монашки живот“ за да се регенерира потполно.
Сум го прошол тој пат! Се' во умерени количини, никакво откажување на нула!
Така да, малку пивце никому не шкоди ;) проблемот е што сега скоро сите пива се газирани, што е додатен отров!
Инаку ако си со прележана жолтица, не две години, цел живот ќе бидеш на некоја лесна диета! мене тоа ме коле за виното, не иде па јбг, затоа сум пивар :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Сум го прошол тој пат! Се' во умерени количини, никакво откажување на нула!
Така да, малку пивце никому не шкоди ;) проблемот е што сега скоро сите пива се газирани, што е додатен отров!
Инаку ако си со прележана жолтица, не две години, цел живот ќе бидеш на некоја лесна диета! мене тоа ме коле за виното, не иде па јбг, затоа сум пивар :)
Ај уште ова во врска со заматен црн дроб, оти за мераклии на пиво е темата :)
Во друга тема може на широко да го дискутираме ова оти е многу комплексна тема и науката не се согласува со болдот. Колку и народски да се тера на заебанција муабетот дека црниот дроб нема мака се регенерира, екстремно е тешко да го исчистиш замастен дроб без разлика дали е од алкохол или од други причини (дијабетес, дебелина, холестерол, исхрана и тн). Брокулата е многу добра за ова, има и добри суплементи кои помагаат, но со детални испитувања има цели студии дека биле потребни месеци и години екстремна дисциплина за да се врати во идеална состојба. А ова е орган кој верувај не сакаш да го зезнеш оти постојано обавува преку 500 клучни функции во телото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom