Помош за избор на лаптоп

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Единствено шо би напрајл со секој купен Ryzen 4000 лаптоп, е земање на нови 2х8 РАМ стикој со најмаксималната брзина шо ја поддржува процесоро на лаптопо. Целио потенцијал да го отклучиш на Ryzen процесорите е да имаш обавезно 2х8 РАМ стикој (dual channel и да биди исти стикојте, а не различни). За жал тие шо ги произведуваат Ryzen 4000 лаптопите не клаваат уште по еден стик РАМ, сега засега сите лаптопи се со еден РАМ стик од 8гб.
А од каде би ги нарачал лаптопиве со рајзен? Кај нас гледам најчесто се шитка интел.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
А од каде би ги нарачал лаптопиве со рајзен? Кај нас гледам најчесто се шитка интел.
Единствено шо ги знам се ComputerUniverse. Други за нас не се никој достапни, оти ние сме башка држава.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Единствено шо ги знам се ComputerUniverse. Други за нас не се никој достапни, оти ние сме башка држава.
Ти благодарам, сепак би барал од тука, претпочитам да ми е мирна глава со гаранција првите 2-3 години :)
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Ти благодарам, сепак би барал од тука, претпочитам да ми е мирна глава со гаранција првите 2-3 години :)
Само да почекаш да донеса чим сакаш со гаранција да ти биди. Разликата мејџу кај нас и во големиве држави е шо таму фирмиве (HP, Lenovo, MSI, Gigabyte, Asus и т.н.), шо ги произведуваат лаптопиве, во големиве држави си имаат свои достапни места да му го вратиш купеното иако си го зел од друго место. Зато шо на пр. било да си зел лаптоп или друг компјутерски дел од било кое место, не дритектно од фирмиве, тебе ти се дава автоматски гаранција, и нив треба да му го вратиш ако нешто не чини или се расипи одма, не на местото од кај шо си го зел, оти тие не ти нуда никаква гаранција. Зато на пр. овие кај нас шо се Сетек, Анхоч и Нексио мора да даваат гаранција (за DDstore не знам мислам дека тие не даваат). Јас на пр. имам земено EVGA 750W 80+ gold G2L напојување (supernova сериите), и имам 10г. гаранција, ако нешто не дај Боже (сè си е во ред досега) се случи, мора EVGA да ги контактирам за да му го вратам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Само да почекаш да донеса чим сакаш со гаранција да ти биди. Разликата мејџу кај нас и во големиве држави е шо таму фирмиве (HP, Lenovo, MSI, Gigabyte, Asus и т.н.), шо ги произведуваат лаптопиве, во големиве држави си имаат свои достапни места да му го вратиш купеното иако си го зел од друго место. Зато шо на пр. било да си зел лаптоп или друг компјутерски дел од било кое место, не дритектно од фирмиве, тебе ти се дава автоматски гаранција, и нив треба да му го вратиш ако нешто не чини или се расипи одма, не на местото од кај шо си го зел, оти тие не ти нуда никаква гаранција. Зато на пр. овие кај нас шо се Сетек, Анхоч и Нексио мора да даваат гаранција (за DDstore не знам мислам дека тие не даваат). Јас на пр. имам земено EVGA 750W 80+ gold G2L напојување (supernova сериите), и имам 10г. гаранција, ако нешто не дај Боже (сè си е во ред досега) се случи, мора EVGA да ги контактирам за да му го вратам.
Те разбирам ова што го имаш пишано, али поентата ми е дека ми треба да го земам од тука оти го користам за работење, утре ако нешто не штима ако е тукашна фирма и треба да стои 30 денови на сервис ќе ги замарам да ми дадат заменски, вака можи ќе останам 3 месеци без лаптоп и ќе треба да купувам уште еден или да правам комбинации од старите за да завршам работа.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Асусот е најдобар од овие. Тој модел на леновото е сличен како хпто. Пластика, лоша изработка, слаб екран.
Мене овој модел ми фаќа око,силен процесор,јака графичка а не е скап,само ќе мора да го апгрејдирам на 8 гига рам,ама засега не мора пошто ќе го користи учителка
Автоматски споено мислење:

Лаптоп до 25к?

AMD или Intel процесор?
Јас ти го предлагам овој АМД,растура на тестовите https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ASUS-M509DA-WB305-R3-3200U-4GB-256GB-SSD
Автоматски споено мислење:

Што мислите за овој модел,ми треба за основни работи,за у школо,за по дома,сурф и слично
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
За тие што бараат еве најпосле добар лаптоп.
Штета мене ми треба појак од овај, ќе си почекам.

 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Мене овој модел ми фаќа око,силен процесор,јака графичка а не е скап,само ќе мора да го апгрејдирам на 8 гига рам,ама засега не мора пошто ќе го користи учителка
Автоматски споено мислење:


Јас ти го предлагам овој АМД,растура на тестовите https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ASUS-M509DA-WB305-R3-3200U-4GB-256GB-SSD
Автоматски споено мислење:

Што мислите за овој модел,ми треба за основни работи,за у школо,за по дома,сурф и слично
Ryzen 3000 лаптоп сериите немаат никаква вредност. Џабе предлагаш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
А шо е муабетов со камерите, особено овие под 20к уште со VGA ги шиткаат :D
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Мене овој модел ми фаќа око,силен процесор,јака графичка а не е скап,само ќе мора да го апгрејдирам на 8 гига рам,ама засега не мора пошто ќе го користи учителка
Автоматски споено мислење:


Јас ти го предлагам овој АМД,растура на тестовите https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ASUS-M509DA-WB305-R3-3200U-4GB-256GB-SSD
Автоматски споено мислење:

Што мислите за овој модел,ми треба за основни работи,за у школо,за по дома,сурф и слично
Кога се зема лаптоп се зема со најнов процесор, веќе има 4ген рајзер. Минимум нека ти биде i3 10gen.овој шо си го постирал не ти е добар
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Кога се зема лаптоп се зема со најнов процесор, веќе има 4ген рајзер. Минимум нека ти биде i3 10gen.овој шо си го постирал не ти е добар
За до таа цена тешко да најде нешто асално :)
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
За до таа цена тешко да најде нешто асално :)
Да, подобро нека си додаде уште 3-4 илјади, ќе има корисен лаптоп што ке му врши работа повеќе години него ли сега да го купи тој и после една година да му треба подобар. Еве предлог од мене https://m.anhoch.com/product/599267580/notebook-lenovo-s145-15iil-i3-1005g1-4gb256gbintel-uhd156-fullhddos
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Да, подобро нека си додаде уште 3-4 илјади, ќе има корисен лаптоп што ке му врши работа повеќе години него ли сега да го купи тој и после една година да му треба подобар. Еве предлог од мене https://m.anhoch.com/product/599267580/notebook-lenovo-s145-15iil-i3-1005g1-4gb256gbintel-uhd156-fullhddos
Го немаш овој на лагер.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Го немаш овој на лагер.
Немора баш тој сакав да кажам таа конфигурација. Ако потражиш малку ќе се најде. Еве овој го има https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ASUS-X509JA-WB301-i3-1005G1-4GB-256GB-SSD. А и да се јавиш во Анхоч сигорно ќе донесат за најмногу една недела од тој претходниот.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Кога се зема лаптоп се зема со најнов процесор, веќе има 4ген рајзер. Минимум нека ти биде i3 10gen.овој шо си го постирал не ти е добар
Ма немој? Имало 4-та генерација,ама по повисока цена бе момче,јас постирав лаптоп со најдобар сооднос перформанси-цена,и овј процесор кој јас го постирав е пуштен на пзарот во првиот квартал од 2019-та,значи за наш пазар тоа е ново,затоа не тролај
Автоматски споено мислење:

За до таа цена тешко да најде нешто асално :)
Не зезај,дома повеќето луѓе во Макеоднија сеуште користат лаптопи купени од пред 7-8 години,не се прајте експерти кога очигледно сте снобови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom