Геноцид, погром и етничко чистење

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Кога сум на пц ке ти најдам убава книга со кме и презиме кој све учествувал.

намерно или ненамерно незнам но ми ги вртиш зборовите, дарувал олтар, а нерадел црква во бари, да раскрстиме.

јосиф михаиловиќ е еден од ликовите што ти ја руши оваа теза.

Секако, сакаш упте властели да ти набројам на овие простори кои владееле а биле срби и на нив ли ке км најдеш некоја жица од херцеговина?

за византиците нормално дека ги кма највеќе, но по доселување на словените византициите се истиснати од овие простори, а согласно душановиот законик тачно има кои народи живееле на овие просториПрегледај го приврзокот 262830Прегледај го приврзокот 262830
Автоматски споено мислење:


Да не га тупимо сс тебе, еве најдими едн споменик за македедонци и во нивна чест во средновековието јас ек тис е извинам јавно, јас ако сакаш веднаш ке ти најдам каде е исклесано во камен моето српство, за разлика од тебе можеш да најдеш само споменицк од 45 па надаље, така да очиглено не разбираш и нејќеш да разбереш, еве јас во моето село на сто метри кмам црква од 1313 година во кој пишува “српски краљ изби турке...” до чукун дедоми знам за неговото српство а тоа е поечток на 19 век... такс да нема што да се убедуваме кој е краљева а кој титова издркотина кога е повеќе од јансо...
Дај прво ти кажи за некој твој предок србин од античко доба. Зар не поднапишале нешто караѓорѓевиќи за српството во кумановското село пред Рим?
И ако можеш да кажеш некоја народна песна за големиот херој Јован Долгачот не би било лошо.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Македонците се за Тито.
Ние сме за Влахов, Хаџидимов, Чаулев, Александров, Брашнаров, Шатев, Ченто, Страшо Пинџур, Мирче Ацев итн.
Читај малку мајски манифест, АСНОМ итн. Ептен во татарски шупак си навлезен, па мислиш дека ВМРО било само Ванчо Михајлов и пар будали кои биле на татарска цицка.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Ние сме за Влахов, Хаџидимов, Чаулев, Александров, Брашнаров, Шатев, Ченто, Страшо Пинџур, Мирче Ацев итн.
Читај малку мајски манифест, АСНОМ итн. Ептен во татарски шупак си навлезен, па мислиш дека ВМРО било само Ванчо Михајлов и пар будали кои биле на татарска цицка.
Влавче бугарофилско уд Струмца ти е Гавранот.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Влавче бугарофилско уд Струмца ти е Гавранот.
Влажни соништа и непребол е татарската непотполна асимилација над македонците. Последен обид им беше атентатот на Цанков и В'лков преку Ванче Михајлов над Александров, а потоа и уште 193 македонски дејци за да ги пренасочат шините на возот, но јбг не им успеа. Да се надеваме дека за 2-3 века ќе им помине и дека ќе им текне дека ВМРО не беше само од 1924 до 1934.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Ние сме за Влахов, Хаџидимов, Чаулев, Александров, Брашнаров, Шатев, Ченто, Страшо Пинџур, Мирче Ацев итн.
Читај малку мајски манифест, АСНОМ итн. Ептен во татарски шупак си навлезен, па мислиш дека ВМРО било само Ванчо Михајлов и пар будали кои биле на татарска цицка.
Добро бе момче, не живејме во Тунгузија. Секоја втора куќа има дома слика од Тито с ти зборуваш за Панко или за Александров. До некни во Македонија ништо не се зборуваше за нив па сеа ќе ги споредуваш со Тито. И кои сме тоа ние? Во Македонија функционира демократија а демократијата го рефлектира мнозинството а мнозинството е за Тито да не се лажеме. Истиов Тито има испоубиено и испозатворено многу патриоти меѓу кои и Панко Брашнаров. Во истата таа Југославија Македонците беа Југословени, значи беа Македонци ама во рамките на Југословенската нација. Нешто како Баварци ама во исто време и Германци. А Панко и другарите не се залагале за Југословенска нација.
И сега шо зборувам јас тука лошо?? Ти сега сакаш да кажеш дека мнозинството не е за Тито??
Инаку далеку си ти и од Панко и од Александров во размислувањето. Овие имале сосем друга претстава за Македонија и Македонците од тебе и гледале кон Бугарија и Бугарите како браќа а кај тебе омразата лесно се препознава. Но не си ти крив така се израснати генерации Македонци. Збунети генерации...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Дај прво ти кажи за некој твој предок србин од античко доба. Зар не поднапишале нешто караѓорѓевиќи за српството во кумановското село пред Рим?
И ако можеш да кажеш некоја народна песна за големиот херој Јован Долгачот не би било лошо.
Види вака, тоа околу антиката ви сте задолжени да шљапате глупости, ние сме свесни дека сме со словенско потекло кои се доселиле во 6 век на овие простори, така да антиката ви ја оставаме на вас иако Ацо Маќедонски пишувал и зборувал грчи али на вас тоа не ви смета да се поистоветување со него


еве ти една убава книгичка за читање за приликите и неприликите во куманово и кумановско во 19 век, убаво објаснето, истражено се како што доликува.

Инаку уште не ми обезбеди доказ од некој споменик, еве пак да те прашам јас за моето српство наоѓам исклесан извор во споменик-црква, дај ми ти доказ за твојата македонштина, или уште подообро дај ми доказ за мојата посрбеност.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Добро бе момче, не живејме во Тунгузија. Секоја втора куќа има дома слика од Тито с ти зборуваш за Панко или за Александров. До некни во Македонија ништо не се зборуваше за нив па сеа ќе ги споредуваш со Тито. И кои сме тоа ние? Во Македонија функционира демократија а демократијата го рефлектира мнозинството а мнозинството е за Тито да не се лажеме. Истиов Тито има испоубиено и испозатворено многу патриоти меѓу кои и Панко Брашнаров. Во истата таа Југославија Македонците беа Југословени, значи беа Македонци ама во рамките на Југословенската нација. Нешто како Баварци ама во исто време и Германци. А Панко и другарите не се залагале за Југословенска нација.
И сега шо зборувам јас тука лошо?? Ти сега сакаш да кажеш дека мнозинството не е за Тито??
Инаку далеку си ти и од Панко и од Александров во размислувањето. Овие имале сосем друга претстава за Македонија и Македонците од тебе и гледале кон Бугарија и Бугарите како браќа а кај тебе омразата лесно се препознава. Но не си ти крив така се израснати генерации Македонци. Збунети генерации...
Македонците биле југословени во Југославија.:pos:
Се читаш што зборуваш? Кој е процентот на југословени во Македонија живти све? Најмногу биле во Хрватска, таму некоја си бројка од 10% чинам, додека во Македонија биле некоја си минорна бројка, во рамки на караѓорѓевиќиве експериментални глувци.
Дали ги знаеш политичките определби на Панко? Дали знеш дека бил интернационалист? Панко бил за Југославија бе текме, ама по националност бил македонец и учествувал во АСНОМ.
Дали си читал Мајски Манифест и дали го потпиша ЦК на ВМРО истиот? Дали знаеш кои биле членови на ЦК тогаш?

Тито нормално дека го почитуваме, вековниот сон Македонија на Македонците го остваривме со Титова КПЈ на чело на федерацијата. Е сега дека има фаули, има. Како и секоја друга историска личност. Но воглавно Тито за нас е позитивен лик, а за вас татарите ноќна мора.
Во лоши филмови сте влезени, жал ми е за вас, но кога тогаш ќе мора да се помирите со реалноста.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Слободно, само како тоа неколку години пред тоа 90% од христијаните на плебесцит гласаат Егзархијата да ја замени Патријаршијата? Да бидам попрецизен, во скопско од 8600 куќи, 8100 гласаат за Егзархијата. Црква која што е во шизма, Бугарија како држава не постои и нема никакви финансиски средства освен тоа што донира народот.
Секаде каде што Егзархијата е воведена морало најмалку 2/3 од христијаните да ја одобрат.
на 418 страна го имаш писмото убаво објавено читај и ке ти се разјаснат доста работи... во истата книга ако не те мрзи да читаш имаш убаво е објаснето за традициите, обичаите, за народните преданија, за тоа иако населението било неписмено истото се поистоветувало со бој на косово рамно, со народни песми за краљевиќ марко, стефан дечански, стефан немања...
Дарувал олтар во католичка црква, на стотици километри преку цело едно море. Што тогаш правел на територијата што ја владееле или била во комшилук? Принципот на функционирње е истиот, дарувале и граделе цркви бидејќи тоа е единственото што се градело во тој период. Да не граделе школи, болници, патишта ?
Да, во теократска држава во склоп на црква било и болница и школа и библиотека... инаку и во 1912 година во кумановската битка, црквата била каде што ги примале ранетите војници и тука ги лечеле, тие што погинале во црквениот двор ги копале.
Ете градоначалникот. А што правиме што Бугарија тука има еден куп министри, пратеници, генерали, полковници, црквени лици, учители, професори и што се не. Бугарија која што нема црква до 1870, тек 1878 станува сиромашно вазално кнежество и има тек 3 години власт во Македонија.
Србија со децении власт во Македонија, црква и држава што постојат со години пред бугарските извади еден градоначелник.

Спореди тоа со:
Симеон Радев, Љапчев, Никола Стојанов - министри и премиер
Ѓорче Петров - градоначалник на Драма и член на владата задолжен за бегалци
Тодор Александров - управува со окупацијата на Србија за време на 1СВ и го гуши Топличко Востание
Климент Бојаџиев, Жостов, Протогеров, Златаров, Јанчулев генерали, Дрангов, Дарвингов полковници и многу други.
Партениј Зографски, Натанаил Кучевишки, Неофит Рилски и др. - митрополити. Лазар Младенов - унијатски еписко
Луѓе кои во укупиран дел воведуваат дисципплина со војничка чижма, али ајде едно логично размислување, ако толку бугарите биле доммицилно население зошто се јавувал толку голем отпор против истото и од 1915-1918 и од 41-45, зошто таа власт домицилното население ја нема прифатено?
Друго логично расудување после 45 година, бугарите се така одбивни на домицилно население што се гледа и во фактот што и ден денеска кога се зборува за бугарија се зборвуа во енгативен контекст, еве да почнеме од културен до спортски живот колку луѓе се просрпски ориентирани,а колку пробугарски, само немој со фактот ама во заедничка држава сме живееле, еве 30 години веќе несме заедничка држава повеќе од поливина од време колку што сме биле во иста држава, населението го има исто мнение?
Слободно, само нема љутиш кога сите ќе испаднат увезени.
Јован Оливер, Властелина Даница која е ктиторка на црвка Свети Никола во Љуботен, Властелин Влатко кој го подигнува манастирот во Псача... уште многу кои ме мрзи да ги тражам како покровители на мали црквички и манастири... е сега ти ми кажи кои се бугарските
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Види вака, тоа околу антиката ви сте задолжени да шљапате глупости, ние сме свесни дека сме со словенско потекло кои се доселиле во 6 век на овие простори, така да антиката ви ја оставаме на вас иако Ацо Маќедонски пишувал и зборувал грчи али на вас тоа не ви смета да се поистоветување со него


еве ти една убава книгичка за читање за приликите и неприликите во куманово и кумановско во 19 век, убаво објаснето, истражено се како што доликува.

Инаку уште не ми обезбеди доказ од некој споменик, еве пак да те прашам јас за моето српство наоѓам исклесан извор во споменик-црква, дај ми ти доказ за твојата македонштина, или уште подообро дај ми доказ за мојата посрбеност.
Јужна Србија. :pos::pos::pos:
А бе оди не се брукај те молам со вакви ,,историски книги". Тежок блам беше караѓорѓевиот експеримент за посрбување во Македонија и тоа е тоа. Какви срби во Куманово од памтивек не се брукај. Гледаме колку се сега, а и колку беа во ВСВ. Вкупно ни 20К не асимилирал караѓорѓе на сите репресии и промени на презимиња. Повеќе Тито направи за српската кауза тука отколку Караѓорѓе, поповите, колонистите и учителите во рок од 80 години.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Добро бе момче, не живејме во Тунгузија. Секоја втора куќа има дома слика од Тито с ти зборуваш за Панко или за Александров. До некни во Македонија ништо не се зборуваше за нив па сеа ќе ги споредуваш со Тито. И кои сме тоа ние? Во Македонија функционира демократија а демократијата го рефлектира мнозинството а мнозинството е за Тито да не се лажеме. Истиов Тито има испоубиено и испозатворено многу патриоти меѓу кои и Панко Брашнаров. Во истата таа Југославија Македонците беа Југословени, значи беа Македонци ама во рамките на Југословенската нација. Нешто како Баварци ама во исто време и Германци. А Панко и другарите не се залагале за Југословенска нација.
И сега шо зборувам јас тука лошо?? Ти сега сакаш да кажеш дека мнозинството не е за Тито??
Инаку далеку си ти и од Панко и од Александров во размислувањето. Овие имале сосем друга претстава за Македонија и Македонците од тебе и гледале кон Бугарија и Бугарите како браќа а кај тебе омразата лесно се препознава. Но не си ти крив така се израснати генерации Македонци. Збунети генерации...
Панко и другарите свесно отидоа на градење на нова нација, но никогаш не си го заборавија коренот и не се одрекоа од претходното делување. Затоа и србоманската/пројугословенската екипа кај комунистите ги елиминира кога им завршија овие работа за мобилизација на народот.

Инатересно е како сите без исклучок македонисти од тоа оригиналната организација, сите до еден имаат врски со Коминтерната и комунистичките движења. Меѓу нив има и доста покајници што се премислуваат и ја сметаат за историска гршека новата македонска нација (Хаџи-Кимов, Мартулков, Борис Михов, Венко Марковски т.е најчесто можеш да ги најдеш меѓу тие што пост 45та остануваат да делуваат во Бугарија).
Автоматски споено мислење:


Да, во теократска држава во склоп на црква било и болница и школа и библиотека... инаку и во 1912 година во кумановската битка, црквата била каде што ги примале ранетите војници и тука ги лечеле, тие што погинале во црквениот двор ги копале.
Значи во право испаднав.

Луѓе кои во укупиран дел воведуваат дисципплина со војничка чижма, али ајде едно логично размислување, ако толку бугарите биле доммицилно население зошто се јавувал толку голем отпор против истото и од 1915-1918 и од 41-45, зошто таа власт домицилното население ја нема прифатено?
Ајде со бројки покажи колкав е отпорот во бугарската зона во Македонија 41-44 и 15-18. Во првата војна воопшто и нема. Напротив и во двата случаи бугарската војска е дочекана како ослободител,а во првата војна нивниот напредок го осигурува ВМОРО кое што е најголемот народно движење во Македонија.
Ако една шака јада околу Куманово и Порече нешто мрчела, 90% од Македонија немала таков сентимент. Пак ќе ти кажам, каде се во српската држава македонците? Целиот државен апарат на Бугарија тука е локален и создаден во услови на други држави. Ако тоа не ти кажува нешто не знам што ќе ти каже.

Јован Оливер, Властелина Даница која е ктиторка на црвка Свети Никола во Љуботен, Властелин Влатко кој го подигнува манастирот во Псача... уште многу кои ме мрзи да ги тражам како покровители на мали црквички и манастири... е сега ти ми кажи кои се бугарските
Значи пак, кој од тие не е увезен него е локален благородник? Ниту еден.

Бугарските, сите цркви направени за време на бугарското царство кога всушност настанува и најмасовната христијанизација во Македонија. А од бугарските благородници, ете ти го Самоил, Петар Дељан, Ѓорѓи Војтех, локални бољари и кавахани итн. кои што се 90% од материјалот што македонците го изучуваат за својата средновековна историја.
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Овој Бланко ти е синоним за збунетост кај денешните Македонци. И Тито и Александров и Александар Големиот се на едно место. Турли тава манџа. Земи си шо ти треба фрли шо не треба циркус упм. А кога зборувам за Југословенска нација зборувам баш за таква каква шо си ти. Нација шо беше создадена манипулативно за после да стане тотално анти-бугарска. Трупер ти објасни убаво во неговиот пост.
Иначе:
Communist Yugoslav terminology used the word "nation" (nacija, narod) for the country's constitutive peoples (konstitutivne nacije), that is, for the Serbs, Croats, Slovenes, Muslims, Macedonians, and Montenegrins. The term "nationality" (narodnost) was used to describe the status of the Albanians and Hungarians, and other non-constitutive peoples, distinguishing them from the nations, and "national minorities" (nacionalne manjine) which they were previously described as.
Значи имало југословенска нација пред се токмако а не македонска јасно ли ти е сеа. Затоа Албанците и Унгарците не биле дел од нацијата а за малцинства. Затоа и Грците не се занимаваа со нас додека бевме дел од Југославија затоа шо бевме Југословени пред се а после тоа Македонци.
И многу лесно навредуваш тиквар еден. Ниту сум та правил Бугарин ниту ниту сум ширил бугарска политика. Ако некој има симпатии кон Бугарите како кон братски народ а тоа не ти е по мерка тогаш е твој проблем не е мој. И Гоце и Даме беа со истите размислувања, за браќа ги имаа Бугарите, а не Србите Грците или се. И они ли се 'Татари' бе копиле?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Овој Бланко ти е синоним за збунетост кај денешните Македонци. И Тито и Александров и Александар Големиот се на едно место. Турли тава манџа. Земи си шо ти треба фрли шо не треба циркус упм. А кога зборувам за Југословенска нација зборувам баш за таква каква шо си ти. Нација шо беше создадена манипулативно за после да стане тотално анти-бугарска. Трупер ти објасни убаво во неговиот пост.
Иначе:

Значи имало југословенска нација пред се токмако а не македонска јасно ли ти е сеа. Затоа Албанците и Унгарците не биле дел од нацијата а за малцинства. Затоа и Грците не се занимаваа со нас додека бевме дел од Југославија затоа шо бевме Југословени пред се а после тоа Македонци.
И многу лесно навредуваш тиквар еден. Ниту сум та правил Бугарин ниту ниту сум ширил бугарска политика. Ако некој има симпатии кон Бугарите како кон братски народ а тоа не ти е по мерка тогаш е твој проблем не е мој. И Гоце и Даме беа со истите размислувања, за браќа ги имаа Бугарите, а не Србите Грците или се. И они ли се 'Татари' бе копиле?
Иако си начелно во право,посебно во првиот дел за селектирање на историјата, ама смири малце речникот. :D Нема потреба за такви изрази.

Панко Брашнаров од 44та бива, но од 41ва во Бугарски акциони комитети и од 48ма на Голи Оток не бива.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.796
Зошто дискутирате на вакви теми ако се навредувате, тоа не ми е јасно. Овие теми се специфични, не се за секого.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Ајде сега и Панко не бил македонец и го лажале комунистите. :pos:

Чисто да се знае што и како изјавил на говорот на АСНОМ:

Другарки и другари народни претставители,

Во овој момент, во ова историско место „Св. Отец Прохор Пчињски“ и на овој историски ден - ИЛИНДЕН -, кога објавуваме да е отворено Првото антифашистичко собрание на народното ослободуење на Македонија, душата ми е преполнета со радост и пред премрежните очи гледам како се раздвижиле сите реки од Пчиња и Вардар до Места и Бистрица, заплускујат е целата македонска земја, сакајќи да измијат од македонскиот народ десетвековниот ропски срам од пропаста на Самуиловата држава, за да се роди денеска нова, светла и слободна македонска држава.

Во овој момент, земјата на нашите покојници - многубројни народни герои, паднали и посејали коските си по цела Македонија, им станује по лека и они во мир веќе го гледат изгревот на нашата слобода, гледат идеалната дружба на старите Илинденци - на Гоце Делчев и денешните Илинденци - младата македонска војска, и поставените темели за остварението на идеалот на две поколенија, на две епохи - слободна, обединета Македонија...


А тоа дека бил отстранет е 99% заради расколот Тито-Стаљин(сите кои се ставиле на страна на Стаљин биле исклучени од КПЈ и протерани на Голи Оток), а не заради тоа што бил бугар.
Иако е точно дека имал големи разидувања околу форсирањето на братство со србијанците и поткопување на истото со бугарите, како и откажувањето од македонски територии на сметка на четниците, посрбувањето на македонскиот литературен јазик и посрбувањето на писмото. Но, тоа не го прави бугар, туку уште поголем македонец и патриот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom