Околу пожарите и пожарникарите

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
А да се понудеа нашиве за пожариве во Хрватска не ќе беше лошо.Изгледа заборавиле 2007-ма кој не спасуваше :facepalm:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Владата да им ја скpaти платата, велат ја потценувате најхуманата професија...


Пожарникарите спасуваат доста животи, а оваа влада решила ра им ги скрати платите...

А заостанатите плати на трите „СПЕЦИЈАЛКИ“ во СЈО на Катица Јанева, На Фатиме Фетаи и на Ленче Ристоска (којшто држат препишан говор од некој друг и којшто пељтечат и се збунуваат доколку ја немаат тетратката) решиле да им ги исплатат и покрај тоа што годишно тие земале нето плата од 350.000 евра... И си купувале чанти од 3.500 евра...

A пожарникарите земаат годишна нето плата од 4.000 евра. Најсила 4.100 евра...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Платата им е од 18 до макс. 22 илјади.Угостителство и дури веќе некои маркети тука негде се со плати.Одговорноста и ризикот неспоредливи.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
prvo se izvinuvam deka prasanjeto e of topik ama nemam drug izbor sakam da otvoram tema ama neznam kade ako e veke e otvorene moze da ja da ja dobijam blagodaram inaku okolu pozarnikarite ne se sami vo pozar vo pogolemi razmeri se vklucuva prvo komunalna higiena,makedonski sumi ,taka da sekogash imaat dupla pomosh lani jas ja gasev deponijata kolku cisterni tie tolku i nie a zime cistat odzaci od dosada anie segde zastapeni @Anco imashsh li tema za slem vizor kapa i shlemofon dali nekoj znae sto e m 79 se izvinuvam bez vojska sluzenje nema ni drzava ni maskozt
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нина Групер дечки, што повеќе? Што и кажат тоа прави
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Нина Групер дечки, што повеќе? Што и кажат тоа прави
ti kako adminka mozes da mi kazes kulturno te prasuva 43 g covek ima li ili nema tema jna vs arm ostaj gi lezacite vo pozari od pogolemi razmeri sme nie desna ruka leva mk sumi
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
prvo se izvinuvam deka prasanjeto e of topik ama nemam drug izbor sakam da otvoram tema ama neznam kade ako e veke e otvorene moze da ja da ja dobijam blagodaram inaku okolu pozarnikarite ne se sami vo pozar vo pogolemi razmeri se vklucuva prvo komunalna higiena,makedonski sumi ,taka da sekogash imaat dupla pomosh lani jas ja gasev deponijata kolku cisterni tie tolku i nie a zime cistat odzaci od dosada anie segde zastapeni @Anco imashsh li tema za slem vizor kapa i shlemofon dali nekoj znae sto e m 79 se izvinuvam bez vojska sluzenje nema ni drzava ni maskozt
Добро шо муабет е овој???

Оди ти стави се на нивно место па ќе видиме дали така ќе размислуваш???

А исто и оние трине од СЈО нека се стават на нивно место што ги сончаат нон стоп забите како да се во еден ден пол кило МАРА напушени!!!
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
abe ne si ucestvuval ne ucestvuvas sega i kuliraj ti rekoa na t.v komunalna higiena jas bar sum bil znam
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
abe ne si ucestvuval ne ucestvuvas sega i kuliraj ti rekoa na t.v komunalna higiena jas bar sum bil znam
Аха.

Едно е да бидеш пожарникар неколку дена, неколку недели, а друго е да бидеш пожарникар цел живот...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ti kako adminka mozes da mi kazes kulturno te prasuva 43 g covek ima li ili nema tema jna vs arm ostaj gi lezacite vo pozari od pogolemi razmeri sme nie desna ruka leva mk sumi
Отворај што сакаш, не замарај, со таа ЈНА курот го пукнавте, човек да помисли програмата на Navy Seals сте ја прошле.


Добро шо муабет е овој???

Оди ти стави се на нивно место па ќе видиме дали така ќе размислуваш???

А исто и оние трине од СЈО нека се стават на нивно место што ги сончаат нон стоп забите како да се во еден ден пол кило МАРА напушени!!!
Игнорирај го.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
kade adminke ne tuku sme bile obuceni ko legija stranaca
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
kade adminke ne tuku sme bile obuceni ko legija stranaca
Ајде чим ти е до спрдачење одмори викендов, таман ќе подразмислиш каде да си отвориш во понеделник.
Автоматски споено мислење:

Да се надоврзам - пожарникарите се најпотценети кај нас. Се изложуваат на невидена опасност, опасност од експлозии, дишат секакви отрови (да, знам дека имаат и заштита ама џабе е) и пак не се дигнати чобани како пола сообраќајци и на нив најдоа да им ја скратат платата :icon_lol: Колективна оставка од сите па Нина Групер нека им се пентари по згради.
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
abe ne si ucestvuval ne ucestvuvas sega i kuliraj ti rekoa na t.v komunalna higiena jas bar sum bil znam
И јас еднаш сум летал во авион.Ама не сум пилот.
Случајно се погодија во моја зграда.Кој од кој поразлични униформи, како стигале донации.Камионот Застава од 1991.Другите им се Фап 13-ки и донации од Холандија, Англија и наброј која сакаш земја и едно поново од тие од Грујово време.Ниедно со скали за над 5-6 спрата.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Пожарникарите треба од одат пензија на едно 52-53 години и да имаат бенифициран стаж секоја година плус 3 месеци.

Оти кај можи човек кога ќе ги замини тие години да има перформанси со брзина на трчање, кондиција, брзина на качување по скали, концентрација...

Плус на човек во тие години и притисоците му варираат кога висок, кога низок, кога малиот и големиот му се доближуваат, видот слабо ги служи...Па можи да падни од скала...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Албанецот Џела се пофали како се предизвикува пожар во природа.....родени за штета да прават

 

Kajgana Shop

На врв Bottom