Охрид

Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Само јас ли на сликиве со ѓубре не гледам никаде во близина корпа за отпадоци, видов само на едно место и таа беше преполна па дури и околу неа фрлано.

Знам дека не е ова оправдување ама ми се чини и самиот град не е спремен за ваков наплив, поготово од ваучер туристи што веројатно еднаш во 10 години одат на одмор на цивилизирано место..
И јас истото си го помислувам кога ќе се најдам во ситуација ѓубре да фрлам, дека нема канти ама не е оправдување, ќе си го земам со мене и ќе го фрлам во кантата која ќе ја најдам во близина
Истите овие да одат во Шведска или Германија ќе го држат во џеб ѓубрето а тука научени се да фрлаат кај ќе стигнат
 
M

Macedon1um

Гостин
И јас истото си го помислувам кога ќе се најдам во ситуација ѓубре да фрлам, дека нема канти ама не е оправдување, ќе си го земам со мене и ќе го фрлам во кантата која ќе ја најдам во близина
Истите овие да одат во Шведска или Германија ќе го држат во џеб ѓубрето а тука научени се да фрлаат кај ќе стигнат
Шведска и Ѓерманија ќе лапаат казна и ќе бидат пријавени од оние што ќе ги видат, тука комунални инспектори нема и нема кај да пријавиш ваква работа

50-100 евра казна, 10-20% награда за тој што снимил/пријавил вакво дело па ќе видиш како ќе се научат :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Кое драмење, ви го испрљаа градот:D Да ви сликнам Минхен после октоберфест што е секоја вечер, или не дај боже некое потуристичко место како Барселона, Лорет. Како на нив не им текнала генијалната идеа рампа да стааат на туристите. Само што тоа ѓубре се раскрева сабајлето, а тука има ѓубре преку цела година.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Кое драмење, ви го испрљаа градот:D Да ви сликнам Минхен после октоберфест што е секоја вечер, или не дај боже некое потуристичко место како Барселона, Лорет. Како на нив не им текнала генијалната идеа рампа да стааат на туристите. Само што тоа ѓубре се раскрева сабајлето, а тука има ѓубре преку цела година.
Е тука си потполно во право.
Тоа ѓубре со канти треба да го собира комуналец.
Ако кантите се преполни тоа е нивна вина.
Ние како народ сме посебни, во Германија има ѓубре ама како шо викаш на Октоберфест, шо е и нормално на таа гужва, алкохол, дроги и шо ти не.
Во Шпанија нема шанса да видиш ѓубре на улици расфрлано, барем Мадрид не, за Барселона не знам не сум била.
 
A

Avenger99

Гостин
Стварно ние охриѓани сме ендемски вид, еднаш во 100 години иаме затворени граници преку лето каде сите оние со средства за одмор во странство се приморани да дојдат во Охрид и наместо да се напрајт можно и неможно да се претставит Охрид во најдобро светло и макар на еден од денешниве туристисти да се вратит догодина, не бе дај ќе сликаме ѓубре по градов демек видете шо прает туристиве :lolzz:

И после македонски туристи оставале по 50-60 милиони евра по сезона во Грција. Па нормално дека ќе оставет кога се подобро дочекани отколку во своја земја со горе долу исто или поефтини цени. И плус МОРЕ!
Lol пошто не живејш овде а кажвиш бајки, никогаш не било волку гнасно после секоја вечер и да, странците не оставет ѓубре зад себе, колку и чудно да ти звучит то.
Во грција не оставаш ѓубре зш мојш на бандаши да останиш ама во државичкава наша никој ништо не ти мојт..
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Тука наидов и луѓе кои не сакаат туристи кои нема да потрошат во градот кеш.
Едно е да плукаш по луѓе кои дивеат низ улици, и валкаат да се разбериме.
Се повеќе наидвам на слики на Фејсбук ги сликаат оние кои доаѓаат со коли преполни со храна, алоо не секој има кеш да си дозволи да спие во хотел полн пансион.
Тие не се луѓе, не сакаат да одат на плажа, езерото да не е приватно ?
Срамота, да го исмејуваш некој дека си донесол на плажа фрижидерче со сок и ладен сендвич да речиме.
Истото ова да го видиме во Шведска ќе ни биди најнормално, ама тука не е во ред,тука мора да лежиш на лежалка и да пиеш коктел или корона инаку си клошар.
Лани летото бев Шведска, цело лето го поминав на плажа оти живеев на 1 км од морето, сите на плажата си носеа храна и пијалоци, супи јадеа на плажа верувале или не па не видов никој да ги слика и да ги споделува на социјалните мрежи.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Тука наидов и луѓе кои не сакаат туристи кои нема да потрошат во градот кеш.
Едно е да плукаш по луѓе кои дивеат низ улици, и валкаат да се разбериме.
Се повеќе наидвам на слики на Фејсбук ги сликаат оние кои доаѓаат со коли преполни со храна, алоо не секој има кеш да си дозволи да спие во хотел полн пансион.
Тие не се луѓе, не сакаат да одат на плажа, езерото да не е приватно ?
Срамота, да го исмејуваш некој дека си донесол на плажа фрижидерче со сок и ладен сендвич да речиме.
Истото ова да го видиме во Шведска ќе ни биди најнормално, ама тука не е во ред,тука мора да лежиш на лежалка и да пиеш коктел или корона инаку си клошар.
Лани летото бев Шведска, цело лето го поминав на плажа оти живеев на 1 км од морето, сите на плажата си носеа храна и пијалоци, супи јадеа на плажа верувале или не па не видов никој да ги слика и да ги споделува на социјалните мрежи.
Абе бато добро не е проблем некој да си носи од дома или од маркет пиперки или шо и да е испазарено...Нормално е сите знајме колав ни е е буџетот на секој македонец.
Проблем е шо истиот тој, ке се расправа на плажа зошто лименката пиво градиште(лупам) е 100 денари или пак ке и се дери на касиерката(љубаништа во продавница се жалеше еден зошто карпуз бил 20 ден а Охрид на пазар 18).
Се сложвам од двете страни има ОК мислења на темава ама една работа секој ке се сложи за сместувањето
а то е дека е НЕВОЗМОЖНО кревет во Штип ако кошта 200 денари исто толку да кошта и во туристички град кој лани беше посетен од xxxxxxx странски туристи. Поздрав.
 
Член од
7 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
107
Тука наидов и луѓе кои не сакаат туристи кои нема да потрошат во градот кеш.
Едно е да плукаш по луѓе кои дивеат низ улици, и валкаат да се разбериме.
Се повеќе наидвам на слики на Фејсбук ги сликаат оние кои доаѓаат со коли преполни со храна, алоо не секој има кеш да си дозволи да спие во хотел полн пансион.
Тие не се луѓе, не сакаат да одат на плажа, езерото да не е приватно ?
Срамота, да го исмејуваш некој дека си донесол на плажа фрижидерче со сок и ладен сендвич да речиме.
Истото ова да го видиме во Шведска ќе ни биди најнормално, ама тука не е во ред,тука мора да лежиш на лежалка и да пиеш коктел или корона инаку си клошар.
Лани летото бев Шведска, цело лето го поминав на плажа оти живеев на 1 км од морето, сите на плажата си носеа храна и пијалоци, супи јадеа на плажа верувале или не па не видов никој да ги слика и да ги споделува на социјалните мрежи.
Јас за истово пишував пред некое време, проблемот е шо СИТЕ ПЛАЖИ од почеток на Охрид до букално ЉУБАНИШТА сите се бетонираја и на сите се поставија лежалки и се НЕДОСТАПНИ за Охриѓани.Ние го имаме најголемиот проблем од тоа, јас лично шо не сум ни многу стар можам да ти кажам примери каде што сум пораснал ко дете и сум киснел цело лето и сум одел само со пешкир и една палачинка или сендвич шо сега неможам истото да го прам зошто е бетонирано и све е поставено со маси и лежалки.
80% од Охриѓани во последниве 2-3 години најмногу одат Љубаништа на плажа шо е 40 МИНУТИ од Охрид со кола за да может да го напрает истото то ти шо го викаш.Све до таму е постелено со маси ко да е од таткому на газдата и си опкружен со музики, лежалки, фрижидери и слично.

А за примерот со Шведска ке ме извиниш, овдека обичниот Македонец од друг град ко ке дојт, шо му е испод чест зш "more si e more", сакат да земит патлиџани и пиперки од дома, и да ги јајт 12 сати на лежалка или на маса со 1 ладно еспресо дури келнерот му носит вода и му менвит пепељара.
Не беше ни пред 1 месец ко дојдовте во темава да се жалите зш ке ги урнеле платформите, па ке немало кај да сејте на лето ко ке дојте на одмор или плажата ке била "gnasna" со алги(зини земјо голтниме) и камења.
Можам и да ти кажам дека секој пример шо сум го видел од џубре на дива плажа во мојов живот е од домашни туристи, не ни млади глупи дечки, туку цели фамилии со се деца и баби и дедовци шо ке седет на дива плажа цел ден и ко ке си одет едноставно све ке остает кај шо седеле, од салфетки, до шишиња и пикафци закопани в земја кај шо лежет.
И јас сум шетал во други градој ко тинејџер ко џуптин со 200 денари 10 дена, то не ми е проблем воопшто мене да идет секакви луге и да си уживет колку шо может, проблемот е шо голем дел сакет да седет на платформа со 1 еспресо 6 сати и да јадет сенвичи од дома и кока кола од продавница или да одет на дива плажа и да остает депонија позади нив зш немат никој кој да ги видит од околу и многу му е тешко 5 минути да соберет све околу нив на сиодвење и да го земет в кола.
Проблемот то е пак за наш лош менталитет, јас немам видено Охриѓани истото да го прает, зш обично ко имаше достапни плажи за Охриѓани ке се вратеа тука секој ден, па никогаш немаше ѓубре, напротив порано "диви плажи" беа посредени од сегашниве ресторани и кафичи на брег иако немаше ни пола метро бетон и ни еден стол

Исто да се надохнадам, проблем е и немање на канти, или поставена канта па ја скршил некој тинејџер и ке стојт скршена 15 години.
Директорот на Комунално излезе исто на телевизија да ја молит полицијана да му помагат на џубретарскине камиони да соберет џубре и да стигнет до контењери зш цел град, секој тротоар и секоја улица е паркирана со коли НА СРЕД ПАТ 90% со скопски таблички другите со од други градој од Македонија.
Само кај нас го имат ова и во африка, да ојш со кола на одмор кај шо знајш дека немаш паркинг, па паркираш НА СРЕД ПАТ ко џуптин буквално.
Секако ништо ова не е изговор за да јајш крофни покрај езеро на клупа и едноставно после џубрето да си го фрлиш наземја пред нозе ко шо гледам на сликиве.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Абе бато добро не е проблем некој да си носи од дома или од маркет пиперки или шо и да е испазарено...Нормално е сите знајме колав ни е е буџетот на секој македонец.
Проблем е шо истиот тој, ке се расправа на плажа зошто лименката пиво градиште(лупам) е 100 денари или пак ке и се дери на касиерката(љубаништа во продавница се жалеше еден зошто карпуз бил 20 ден а Охрид на пазар 18).
Се сложвам од двете страни има ОК мислења на темава ама една работа секој ке се сложи за сместувањето
а то е дека е НЕВОЗМОЖНО кревет во Штип ако кошта 200 денари исто толку да кошта и во туристички град кој лани беше посетен од xxxxxxx странски туристи. Поздрав.
Не знам, тоа разбирам. Некои имаат уличарско понашање,сум работела на времето по плажи знам каква багра доаѓа.
Онај неред, галами и ѓубре на улици е повеќето од младината, а не оние кои доаѓаат со полни коли со храна.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Ту си се испофали :D Ова со ѓубрево е општа слика низ цела држава, само сега имаш куп луѓе на исто место.
Не би рекол дека е така,дали е вака од септември до мај во Охрид?
 
A

Avenger99

Гостин
СРАМ
Нормално е да се очекува при масовни посети да се создаваат огромни количини отпад, дел и да се одложи каде што не му е местото. Но сликата со која Охрид се разбуди утрово говори нешто друго. Говори за недостаток на елементарна култура и воспитување и однос кон јавните добра и најзначајните места во земјата, меѓу кои Охрид е на врвот. Говори за сиромаштијата на духот и недостаток на чувство на одговорност, што е уште позагрижувачко. Говори за нас самите.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
Arno im pokacile ceni, samo treba na smetkite da e vidliva stavkata: vklucena gjubretarina. Gnasen narod...
Одлична стратегија ова што им покачиле цени за бркање и одвраќање на туристи.Се гледа дека ве бива за туризам.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Кое драмење, ви го испрљаа градот:D Да ви сликнам Минхен после октоберфест што е секоја вечер, или не дај боже некое потуристичко место како Барселона, Лорет. Како на нив не им текнала генијалната идеа рампа да стааат на туристите. Само што тоа ѓубре се раскрева сабајлето, а тука има ѓубре преку цела година.
Гледам малце како боцкало си на секоја можна тема, нешо слично Анон. Поентата не е таа. Комуналните служби во градот до 7 и 30 го расчистија ѓубрето, сликите се сликани во 5 и 30. Колку и да ви е тешко да поверувате, Охрид изминатите 10 години живееше од странски туристи кои апсолутно никогаш не оставаа вакво ѓубре ниту се понашаа дивјачки спрема градот. Ако си дошол на одмор не значи дека треба и одговорноста и совесноста да си ја оставиш дома,ако воопшто ја имаш. На Охрид не му треба масовност, тоа го увидовме сезонава. Умерена, но квалитетна исполнетост за да може да уживаат и гостите и домаќините.
Е сеа малце околу другите туристички центри.
Барселона иако живее од туризмот, пред неколку години мештаните организираа кампања за ограничување на сместувачки капацитети преку Airbnb бидејќи градот станува неподнослив за живеење. Јас кога бев секаде беа испишани графити Tourists fuck you go home. Тајланд од годинава ќе прима само елитни туристи сместени во хотели, не знам побарај некоја тајландски форум и пожали се таму, може им е утната стратегијата.
Прашај кој било што живее во Минхен какво мислење има за Октоберфест, па титни ми, ќе ти ѕвонам.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.886
Прашај кој било што живее во Минхен какво мислење има за Октоберфест, па титни ми, ќе ти ѕвонам.
Какво сака мислење нека има ама сепак ќе иде барем еднаш у тие две недели да го посети истиот да изеде некоја кобасица и да испие пиво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom