Секс на жена со жена

C

CoolIris

Гостин
Ајде докторките шо до вчера се контраа сега трескат глупости у име на такозваната психијатрија.
Привлечноста меѓу две жени е нешто најоприродно на свет. И немаат потреба едната да глуме машко. Тоа само у порниќите е така. Со тоа првата докторка само си се изкажува коуку е сексуално перверзна.
Иако хомосексуалноста како дијагноза е отфрлена во далечната 1990 година, во Македонија за жал тоа се уште е така. И да, во учебникот по психијатрија, хомосексуалноста е наведена како растројство во нагоните на личноста.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Иако хомосексуалноста како дијагноза е отфрлена во далечната 1990 година, во Македонија за жал тоа се уште е така. И да, во учебникот по психијатрија, хомосексуалноста е наведена како растројство во нагоните на личноста.
Исто така во учебниците пишува дека човеко настанал од мајмун, иако секојдневната целокупна пракса го покажува обратното , дека мајмуно настанува од човек.
Докторке млада, дај молим те, немој и ти почнуваш да се брукаш како тетката погоре.
 
C

CoolIris

Гостин
Исто така во учебниците пишува дека човеко настанал од мајмун, иако секојдневната целокупна пракса го покажува обратното , дека мајмуно настанува од човек.
Докторке млада, дај молим те, немој и ти почнуваш да се брукаш како тетката погоре.
Воопшто не се брукам Говинда. Споделувам факти. Еве прогуглај, ако успееш да ја најдеш психијатријата од Проф. Д-р. Георги Чадловски, ќе видеш како се издефинирани тие поими.

Како и да е, те замолувам да се држиш до јогата и медитацијата, да не се брукаш ти со твоите (не)знаења од областа на психијатријата. Најдругарски онака :) .
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Воопшто не се брукам Говинда. Споделувам факти. Еве прогуглај, ако успееш да ја најдеш психијатријата од Проф. Д-р. Георги Чадловски, ќе видеш како се издефинирани тие поими.

Како и да е, те замолувам да се држиш до јогата и медитацијата, да не се брукаш ти со твоите (не)знаења од областа на психијатријата. Најдругарски онака :) .
И тетката цело време со години споделува "факти" и тоа сликовито. Факт е една работа, т.е. како природно стојат работите во природата. Додека претпостафки на некои си таму такозвани професори е само претпостафки.
Туку ајде да не ја расипуваме златна тема со факин психијатрии.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Воопшто не се брукам Говинда. Споделувам факти. Еве прогуглај, ако успееш да ја најдеш психијатријата од Проф. Д-р. Георги Чадловски, ќе видеш како се издефинирани тие поими.

Како и да е, те замолувам да се држиш до јогата и медитацијата, да не се брукаш ти со твоите (не)знаења од областа на психијатријата. Најдругарски онака :) .
Чекај не знаев дека освен докторка за се и сешто си и психијатар / психолог. Па такви ми требат мене а и на Северна М. Само што во живо никаде ве нема. Прогуглувај си ти уште така се учи. Ма каква јога какви бакрачи медитација пропуштај си се на себе и збори си со невидливиот. Болест и ќе остане болест.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Воопшто не се брукам Говинда. Споделувам факти. Еве прогуглај, ако успееш да ја најдеш психијатријата од Проф. Д-р. Георги Чадловски, ќе видеш како се издефинирани тие поими.

Како и да е, те замолувам да се држиш до јогата и медитацијата, да не се брукаш ти со твоите (не)знаења од областа на психијатријата. Најдругарски онака :) .
Професор кој?!?
Ај биди фина и прогуглај малку, психијатрите низ светот одамна не ја сметаат хомосексуалноста како болест. Срамота е при толку достапни информации, да се брукате овака. Еден совет, не црпи знаење само од еден извор. Читај, истражувај, па потоа формирај си сопствено мислење. Тоа што некој професор кажал некаква бљувотина која се сметала за точна во минатиот век, не значи дека е апсолутна вистина.
 
C

CoolIris

Гостин
Чекај не знаев дека освен докторка за се и сешто си и психијатар / психолог. Па такви ми требат мене а и на Северна М. Само што во живо никаде ве нема. Прогуглувај си ти уште така се учи. Ма каква јога какви бакрачи медитација пропуштај си се на себе и збори си со невидливиот. Болест и ќе остане болест.
Па за да бидам општ лекар, веројатно треба да имам положено и психијатрија, или не?!

Професор кој?!?
Ај биди фина и прогуглај малку, психијатрите низ светот одамна не ја сметаат хомосексуалноста како болест. Срамота е при толку достапни информации, да се брукате овака. Еден совет, не црпи знаење само од еден извор. Читај, истражувај, па потоа формирај си сопствено мислење. Тоа што некој професор кажал некаква бљувотина која се сметала за точна во минатиот век, не значи дека е апсолутна вистина.
Не е поентата да рипате на секое мислење ко скакулци, туку поентата е да го разберете тоа што го пишувам.

Моето мислење и моите лични ставови воопшто не ја перцепираат хомосексуалноста како болест. Јас лично, имам другар, хомосексуалец, го прифаќам како таков и целосно го поддржувам во неговите избори. Воопшто не сум хомофобична и ограничена личност.

Тоа што го кажав е факт. Студентите на медицина, во 21 век во Македонија студираат од книги психијатрија, во кои хомосексуалноста се дефинира како растројство во нагоните на личноста. И тоа е дијагноза во Македонија. Додека, во 1990 година, СЗО ја тргнува хомосексуалноста од Меѓународната класификација на болести, а истото тоа се применува во земјите членки на СЗО од 1994. Значи, поентата ми беше да ви кажам колку сме уназадени како држава. Само да се рипа бре!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Исто така во учебниците пишува дека човеко настанал од мајмун, иако секојдневната целокупна пракса го покажува обратното , дека мајмуно настанува од човек.
Те молам не ме мешај во муабетот.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Еве еден интересен факт. Сите млади шо ги бранат ЛГБТ заедници се уствари таква чудна сорта на младина, издепресирани, цело време по психијатри, најчесто без познавања и јасен став зошто се борат за правата на лезбејките и обратните.
И ние нормалните што сакаме брачна заедница меѓу маж и жена , што сакаме потомство, што сакаме да ни се продолжи родот наш, да се зголеми бројот на ново родени Македонсли деца, ИМ СМЕ ТРН ВО ОКОТО.
Размислете дали пред 100 тина години коа историската ВМРО било алфа и омега на овие простори, дали вакви како вас имало со овие болни/чудни размислувања или пак младите се бореле со некоја цел :)
Поздрав.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Еве еден интересен факт. Сите млади шо ги бранат ЛГБТ заедници се уствари таква чудна сорта на младина, издепресирани, цело време по психијатри, најчесто без познавања и јасен став зошто се борат за правата на лезбејките и обратните.
И ние нормалните што сакаме брачна заедница меѓу маж и жена , што сакаме потомство, што сакаме да ни се продолжи родот наш, да се зголеми бројот на ново родени Македонсли деца, ИМ СМЕ ТРН ВО ОКОТО.
Размислете дали пред 100 тина години коа историската ВМРО било алфа и омега на овие простори, дали вакви како вас имало со овие болни/чудни размислувања или пак младите се бореле со некоја цел :)
Поздрав.
Не можеш да ги споредуваш овие работи, тотално различни времиња. Ајде да признаеме дали јас и ти живееме како еден Пере Тошев, као еден Матов, како еден Дончо, итн.

На времето дедо ми живеел за тоа како да ги избегне србските џандари кога ги пасел селските овци, зошто постојано му правеле проблеми, кога пораснал единствен проблем му преставувал како со неговите братучеди да си ги одбранат имањата од Турците кои живееле во селото и се однесувале како уште да владее султанот.

Тој живот со овој мојот денешен е неспоредлив, во никоја смисла па ни во оваа. Буквално живеам од разврат во разврат, од порок до порок, првенствено што не сум дома, дедо ми до 40 година имал контакт со 50 власи, 20 Македонци, и со муслимани по потреба, живеел на своето имање, ја работел својата земја и стока и живеел нормален живот, затоа и тогаш немало вакви работи кај обичната "раја"


А за темава се согласувам во целост со девојчето над тебе, хомосексуалноста за мене преставува психичко растројство, поготово во денешниот модерен свет. Тука имаш непотребни поделби, класичен пример ти е Србија, пред 10 години ги тепаа како да го продале Косово а сега имаат премиерка геј, а и едните и другите живеат лошо поденакво.
За мене ова е еден вид на порок.

Се извинувам ако некој можеби ќе се навреди, мое лично мислење е ова.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Размислете дали пред 100 тина години коа историската ВМРО било алфа и омега на овие простори, дали вакви како вас имало со овие болни/чудни размислувања или пак младите се бореле со некоја цел :)
Поздрав.
Чим дојде ред во тема за лезбејство да се спомне ВМРО веќе ништо на форумов не може да ме изненади... :D
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Иначе има тема за хомосексуалност.
Од комплекси или од испранос на мозоко мешате баби и жаби.
Не е природно кога некој нема привлечност од спротивнио пол, али привлечност измеѓу две жени да наречувате растројство тоа значи само дека вие имате растројство.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Иако хомосексуалноста како дијагноза е отфрлена во далечната 1990 година, во Македонија за жал тоа се уште е така. И да, во учебникот по психијатрија, хомосексуалноста е наведена како растројство во нагоните на личноста.
На некој начин е растројство.
Кај животните (немаат високоразвисна свест) не постои хомосексуалност. Постои само кај луѓе (со растројство).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom