Заби и сѐ во врска со забите

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Јас сум пробувал да спасам со лек и ми успевало. Кога не успева, се вади нервот и тоа е тоа.
Епа тоа ми е работата, ми стави лек и сега ако не ме боли после 10 дена нема потреба да вадам корен? Мене ми е да не сака пари да ми земе лек + тунел 2900ден, плус пломба 1300 = 4200ден мамето.. на осигурување сум ама кој му кур да ми вади корен ако може и без вадење
Тој ми стави лек (или што е тоа за да го затвори забот), ми рече дојди после 10 дена тогаш ваљда ќе вади и уште еднаш ќе треба да отидам за пломба да се стави.


Некој со постручно познавање да ми каже совет?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Епа тоа ми е работата, ми стави лек и сега ако не ме боли после 10 дена нема потреба да вадам корен? Мене ми е да не сака пари да ми земе лек + тунел 2900ден, плус пломба 1300 = 4200ден мамето.. на осигурување сум ама кој му кур да ми вади корен ако може и без вадење
Тој ми стави лек (или што е тоа за да го затвори забот), ми рече дојди после 10 дена тогаш ваљда ќе вади и уште еднаш ќе треба да отидам за пломба да се стави.


Некој со постручно познавање да ми каже совет?
Скапичок ти е стоматологот, пломба не сум платил ни во Скопје поскапо од 800 денари.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Епа тоа ми е работата, ми стави лек и сега ако не ме боли после 10 дена нема потреба да вадам корен? Мене ми е да не сака пари да ми земе лек + тунел 2900ден, плус пломба 1300 = 4200ден мамето.. на осигурување сум ама кој му кур да ми вади корен ако може и без вадење
Тој ми стави лек (или што е тоа за да го затвори забот), ми рече дојди после 10 дена тогаш ваљда ќе вади и уште еднаш ќе треба да отидам за пломба да се стави.


Некој со постручно познавање да ми каже совет?
А што ти е тоа "вадење корен" и "тунел" ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Тоа е, не ми текнуваа на термините затоа така ги пишав.
Endodoncija endodontski tretman e terminot :) inaku ova so vadenje koren i kopanje tunel haha ne mj e jasno mislam vadenje koren ekstrakcija postoi ama ne e vo konkretniot slucaj toa t.e. vo vasiot slucaj ne stanuva zbor za toa najverojatno kako sto e i napisano se misli na endodoncija vadenje zivec narodski kazano a toa kopanje tunel moze da odi vo prilog ili da se misli na onie iglite koi ti gi stavaat vo korenskite kanali za obrabotka i prosiruvanje na istite pa taka kao demek kopanje tunel mada nema vrska ali ilustrativno doziveano haha
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Endodoncija endodontski tretman e terminot :) inaku ova so vadenje koren i kopanje tunel haha ne mj e jasno mislam vadenje koren ekstrakcija postoi ama ne e vo konkretniot slucaj toa t.e. vo vasiot slucaj ne stanuva zbor za toa najverojatno kako sto e i napisano se misli na endodoncija vadenje zivec narodski kazano a toa kopanje tunel moze da odi vo prilog ili da se misli na onie iglite koi ti gi stavaat vo korenskite kanali za obrabotka i prosiruvanje na istite pa taka kao demek kopanje tunel mada nema vrska ali ilustrativno doziveano haha
де бре на канал мислев тунел ми дојде на ум, згрешив во термините најмалку битно е тоа мислам дека сите знаеме за што се работи кога викаме вадење живец :ROFLMAO:
 
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Да препорачате некој добар ортодонт, но да не е премногу скап?
Автоматски споено мислење:

Да препорачате некој добар ортодонт, но да не е премногу скап?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
120
Поени од реакции
59
Исто и јас барам стоматолог во Скопје по препорака. Денес утврдив 5 заби за пломбирање, може и пп ако има искуствл некој.
Дали белеењето на заби може да им наштети?
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Да препорачате некој добар ортодонт, но да не е премногу скап?
Автоматски споено мислење:

Да препорачате некој добар ортодонт, но да не е премногу скап?
Doktor specijalist ortodont Sonja Risteska ordinacija Dental art pozz
Screenshot_20200724_094236.jpg
Автоматски споено мислење:

Исто и јас барам стоматолог во Скопје по препорака. Денес утврдив 5 заби за пломбирање, може и пп ако има искуствл некој.
Дали белеењето на заби може да им наштети?
Ordinacija Dentin ima dva doktori koi rabotat so fondot dobri se imam slusnato poz
Screenshot_20200724_101226.jpg
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
6
Дали на малолетни ставаат мостови?
Зошто викаат дека не можело, на местото каде што идам јас, а една другарка кога отиде и ставиа веднаш
Дали треба да ги сменам, ниту наслаги не тргаат од заби, и протези баравме рекоа забите со тек на време ќе се споеле, а што еве ги чекам долго време не се спојува ништо хаха, и секако посебен заб си треба на местото на изгубениот...Разочарана сум од нив многу, и многу муштерии кога одат ги вреѓаат за нивните заби...Хаос
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Дали на малолетни ставаат мостови?
Зошто викаат дека не можело, на местото каде што идам јас, а една другарка кога отиде и ставиа веднаш
Дали треба да ги сменам, ниту наслаги не тргаат од заби, и протези баравме рекоа забите со тек на време ќе се споеле, а што еве ги чекам долго време не се спојува ништо хаха, и секако посебен заб си треба на местото на изгубениот...Разочарана сум од нив многу, и многу муштерии кога одат ги вреѓаат за нивните заби...Хаос
Не се ставаат мостови на малолетни затоа што вилиците и лицето уште растат и се развиваат. Ако ставиш мост ќе го стопираш тој развој на тој дел од вилицата

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Епа тоа ми е работата, ми стави лек и сега ако не ме боли после 10 дена нема потреба да вадам корен? Мене ми е да не сака пари да ми земе лек + тунел 2900ден, плус пломба 1300 = 4200ден мамето.. на осигурување сум ама кој му кур да ми вади корен ако може и без вадење
Тој ми стави лек (или што е тоа за да го затвори забот), ми рече дојди после 10 дена тогаш ваљда ќе вади и уште еднаш ќе треба да отидам за пломба да се стави.


Некој со постручно познавање да ми каже совет?
Лечењето на каналите е скапа работа ако се прави по пропис,реална цена од 3000 до 9000 ден зависи од број на корени .Ако не ви се даваат пари,има државна клиника бујрум за 400 ден ќе ви ги средат и каналите и се.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Лечењето на каналите е скапа работа ако се прави по пропис,реална цена од 3000 до 9000 ден зависи од број на корени .Ако не ви се даваат пари,има државна клиника бујрум за 400 ден ќе ви ги средат и каналите и се.
Точно да сме во некоја друга земја па да види како се цени Ендодонцијата. И колку е напредната. Јас на пример од местото кај што живеам стоматолозите работата ендодонција без одредување работна должина на канали и така натаму... Па после ќе вршат ревизија на полнењето па неуспешна работа. Ама тоа е кога за 500 денари работат ендодонција. Гранка од стоматологијта која е доста тешка а кај нас освен на клиника у Скопје катедра болести на заби и ендодонт и у Битола мислам дека има специјалист на друго место нема или не сум слушнал дека има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom