Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
По завршената монтажа на Amber, монтерите заборавиле да го постават заштитното пластично поклопче кое стои на сервисните вентили на надворешната единица.

Како да го наместам сам?
Toa e lesno ...so ph2 krstac syrafciger odstrafi ja kapackata kade sto vleguvaat cefkite i tuka navrtigo samo....toa e se...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
По завршената монтажа на Amber, монтерите заборавиле да го постават заштитното пластично поклопче кое стои на сервисните вентили на надворешната единица.

Како да го наместам сам?
So zdravje da se sluzis dolgo da ja koristis klimata
Stavi Sliki od Klimata.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
По завршената монтажа на Amber, монтерите заборавиле да го постават заштитното пластично поклопче кое стои на сервисните вентили на надворешната единица.

Како да го наместам сам?
Ke im se javis da dojdat da ja zavrsat rabotata za koja si gi platil.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.015
Поени од реакции
595
Здраво

Во план сум за земање на клима уред за простор од 37 метри квадратни.Се мислам помеѓу овие две клими па ако има некој некакви искуства нека сподели

https://klimi.mk/product/118?fbclid=IwAR1bUvirjoTbvlahKa9ZFcJsvDd2ZxIyeDE3P1jqZeLKevF_Xgexjqc2DHc и

Поздрав
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Здраво

Во план сум за земање на клима уред за простор од 37 метри квадратни.Се мислам помеѓу овие две клими па ако има некој некакви искуства нека сподели

https://klimi.mk/product/118?fbclid=IwAR1bUvirjoTbvlahKa9ZFcJsvDd2ZxIyeDE3P1jqZeLKevF_Xgexjqc2DHc и

Поздрав
Јас имам Feriy и сум задоволен и мислам дека е појака од Vivax-от, ама то ќе кажат некои шо појќе се разбираат
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: JOE
Член од
24 август 2008
Мислења
287
Поени од реакции
237
Toa e lesno ...so ph2 krstac syrafciger odstrafi ja kapackata kade sto vleguvaat cefkite i tuka navrtigo samo....toa e se...
Баш на таа капачката каде што влегуваат цевките и мислев. Другото е ок. Значи само со обично штрафцигерче. Воопшто не видов....

На ова капаче мислев на ова козметичково. (сликата е од моето Ломо)

Ти благодарам.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
287
Поени од реакции
237
Ke im se javis da dojdat da ja zavrsat rabotata za koja si gi platil.
Фини деца беа, а и плус и покрај што имаат други закажани монтажи, во Петокот во 16 часот им се јавив да ги замолам за Саботата веднаш и по некој сат ми се јавија дека ќе биде наместена утредента, тоа им го ценам. Сами си крпеа дупки сами се. Сега како го пропуштиле капачето, незнам а и не е многу важно изгледа дека е само поради изглед тука.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
На почеток на оваа есен сум во план да преминам на греење на струја (инвертер клима). До сега сум на дрва презадоволен и од топлина и од економичност идеално беше, но поради просторни неможности морам барем долниот спрат (кујна и дневна) да ги загревам на овој начин.
Пресметките со пелети се незамисливо високи споредбено со дрвата. Прифатливо мислам ќе ми доаѓа со инвертерот за овој простор.
Се работи за 30 квадрати таваните се ниски некои 220цм, во зима темп одржуваме >= 24С, ми треба совет за кој уред (моќност и бренд) би ми бил најсоодветен, за цена немам некои ограничувања.
Исто да напоменам дворот е мал и е прилично затворен нема многу струење од надвор. И се работи за БТ (непредвидливи зими).
Дополнување: за ладење нема да ја користам, немам потреба.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Здраво

Во план сум за земање на клима уред за простор од 37 метри квадратни.Се мислам помеѓу овие две клими па ако има некој некакви искуства нека сподели

https://klimi.mk/product/118?fbclid=IwAR1bUvirjoTbvlahKa9ZFcJsvDd2ZxIyeDE3P1jqZeLKevF_Xgexjqc2DHc и

Поздрав
Не знам каков простор планираш да грееш, изолиран или не, во куќа со ладни ѕидови до простории кои не се греат, или во зграда со комшии од три страни кои греат, зграда во која можеби поминуваат цевки на БЕГ од исклучено парно .... столараијата стара или нова PVC со термопан сезонски стакла... подот меѓуспрат или приземје врз гаражи дел простор подруми, таванот каков е ... и тн и тн! Во Гевгелија на 50км од топло море или во Крушево Берово со доста пониски просечни температури во зимите од просекот во МКД ... сето има значение верувај! Но вака од прва ќе ти кажам дека прво кога бараш мислење од некој кој има искуство со овие клими!? Имај на ум дека со АЕРИ има доста - на темава десетина членови со повеќегодишно искуство, со Фери нема или има 1-2ца со една или пола сезона ...
И на крајот 37м2 не е за греење со кинеска 3,5ка во тој буџет! На -7*С овие клими што ги спомна тешко ќе ти загреат квалитетно простор од 37м2! Тие клими на -7*С даваат 2,8-3kW a според формулата 1kW = 10m2 (максим).... нема да бидеш згреан во најстудениот период ... или ако си спремен да направиш компромис, те да догреваш со некој панел конвектор, маслен радијатор.... 2 недели во грејната сезона, тогаш ОК.
За 37 квадрати размислувај за кинеска 5,5ка (Фери АЕРИ Тундра, Тосот) сеедно...од нив на -7 можеш да очекуваш испорачани CCA 4,2-4,5kW...
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
На почеток на оваа есен сум во план да преминам на греење на струја (инвертер клима). До сега сум на дрва презадоволен и од топлина и од економичност идеално беше, но поради просторни неможности морам барем долниот спрат (кујна и дневна) да ги загревам на овој начин.
Пресметките со пелети се незамисливо високи споредбено со дрвата. Прифатливо мислам ќе ми доаѓа со инвертерот за овој простор.
Се работи за 30 квадрати таваните се ниски некои 220цм, во зима темп одржуваме >= 24С, ми треба совет за кој уред (моќност и бренд) би ми бил најсоодветен, за цена немам некои ограничувања.
Исто да напоменам дворот е мал и е прилично затворен нема многу струење од надвор. И се работи за БТ (непредвидливи зими).
Дополнување: за ладење нема да ја користам, немам потреба.
Za 30m2 lokacija Bitola so ovaa dokazana klima ke nemas nikakov problem

 
Член од
24 август 2008
Мислења
287
Поени од реакции
237
Не знам каков простор планираш да грееш, изолиран или не, во куќа со ладни ѕидови до простории кои не се греат, или во зграда со комшии од три страни кои греат, зграда во која можеби поминуваат цевки на БЕГ од исклучено парно .... столараијата стара или нова PVC со термопан сезонски стакла... подот меѓуспрат или приземје врз гаражи дел простор подруми, таванот каков е ... и тн и тн! Во Гевгелија на 50км од топло море или во Крушево Берово со доста пониски просечни температури во зимите од просекот во МКД ... сето има значение верувај! Но вака од прва ќе ти кажам дека прво кога бараш мислење од некој кој има искуство со овие клими!? Имај на ум дека со АЕРИ има доста - на темава десетина членови со повеќегодишно искуство, со Фери нема или има една 1-2ца со една или пола сезона ...
И на крајот 37м2 не е за греење со кинеска 3,5ка во тој буџет! На -7*С овие клими што ги спомна тешко ќе ти загреат квалитетно простор од 37м2! Тие клими на -7*С даваат 2,8-3kW a според формулата 1kW = 10m2 (максим).... нема да бидеш згреан во најстудениот период ... или ако си спремен да направиш компромис, те да догреваш со некој панел конвектор, маслен радијатор.... 2 недели во грејната сезона, тогаш ОК
За 37 квадрати размислувај за кинеска 5,5ка (Фери АЕРИ Тундра, Тосот) сеедно...
Одличен моабет, особено последната реченица во која му даде совет. Има луѓе овде на форумов кои 300 анализи ќе направат, но конкретен предлог за клима немаат. Браво, алал да ти е.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
На почеток на оваа есен сум во план да преминам на греење на струја (инвертер клима). До сега сум на дрва презадоволен и од топлина и од економичност идеално беше, но поради просторни неможности морам барем долниот спрат (кујна и дневна) да ги загревам на овој начин.
Пресметките со пелети се незамисливо високи споредбено со дрвата. Прифатливо мислам ќе ми доаѓа со инвертерот за овој простор.
Се работи за 30 квадрати таваните се ниски некои 220цм, во зима темп одржуваме >= 24С, ми треба совет за кој уред (моќност и бренд) би ми бил најсоодветен, за цена немам некои ограничувања.
Исто да напоменам дворот е мал и е прилично затворен нема многу струење од надвор. И се работи за БТ (непредвидливи зими).
Дополнување: за ладење нема да ја користам, немам потреба.
Само парапетна единица 5.5кв гледај.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Za 30m2 lokacija Bitola so ovaa dokazana klima ke nemas nikakov problem

1593945977485.png
прво се слагам дека Сузуми е една одлична клима докажан квалитет и ги оправдува средствата кои ќе се вложат во оваа не баш евтина клима..... десетина ако не, оно барем 5-6 членови на форумов ја имаат и се задоволни некои и презадоволни....
Но искрено има некои ситуации (квадратури и познатите ладни зими во БТ) кога јас на пример не би знаел што да му советувам... Во ваков еден пример искрено не би знаел што да советувам ни најблизок ... 30 квадрати многу за 3,5ка малку за 5,5ка (ќе дува прејако)... + Битола, како самиот рече непредвидливи зими. така да....
Погледни го сега лепи Еуровентот на Сузуми (по ознаките мислам дека е таа, ако не мое извинување како и за погрешно тумачење)... но погледни и објасни му дека можно во период на оние познати зими во БТ и со температури пониски од -7*С да му треба и додатно грејно тело!? Повторно ќе кажам некои зими ич (како минатата и предминатата), но некои и со поларни температури добри две-ти недели! Или се лажам...!? Колку дава Сузуми RAS13 на -7? .... ОК можеби нискиот таван е тука предност, можеби има и изолација и PVC прозори со т-пан сезонски ... но сепак потребите му се 24*Ц, а тие секако ќе ги очекува и на пониски од -7... затоа внимателно со предлозите најубав.
амандман!.... Дени ме прочита што сакав да кажам! ;) Парапетна.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
287
Поени од реакции
237
Само парапетна единица 5.5кв гледај.
Парапетна да, но не од Грее. Вујко ми ја има за обична соба од 25 м2 и не бил воопшто задоволен. Не го прашав зошто како, на гости ми беше. А човекот мести клими 17 години. За Амбер и Фери рече дека се добри.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Еве и некои + инфо, пвц дограма имам, станува збор за тзв. лепенка куќа не е отворена, изолација немам но сум во план внатрешна да ставам, само оваа година најверојатно нема да има. Парапетната единица ќе е предизвик да ја испланирам поради просторот, собата е 3 на 10 вагон стил. Инаку смедеревацот нема да го тргнам за секој случај и така ќе имам и дрва при рака за вториот спрат. Имам и панел ама ако се случат поларните зими, панелот не помага, панелот е за еден месец пред и после грејна сезона. Но би сакал идните години да преминам на струја, (3-4 кубици дрва) би имал во секое време ако не друго за камин атмосфера и носталгија одвреме на време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom