Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
H

HoT _iCe

Гостин
Navodno tie sto bile staveni na dopolnitelna gi razgleduvale na krajot na sekoi tri meseci, odnosno na kraj na mart, juni, septemvri i dekemvri, ama po se izgleda deka nema vrska muabetot. Jas imam odneseno potvrda od zdruzenie vo dekemvri i do sega nema nikakva promena, ne ocekuvam deka ke ima promena barem ne do septemvri.
Kaj del od onie koi imale rok za dostava na dokumenti do fevruari i mart 2020, i na dostaveni dokumenti veke bile odbieni. Ova mi e provereno, prijatel moj e vaka dobien. Predpostavka e deka ako ne si veke odbien ke odis na polozitelno, ama po moe nekade dekemvri 2020/januari 2021.

E sega slusnav i drugi muabeti denes. Slusnav deka zakonski procedurata trebalo da se zavrsi za 6 meseci. Lugeto angazirale advokati da pustat prigovori za vremeto za cekanje i kaj tie se obrabotuvale prioritetno i za rok od meseci dobivale odgovor, najcesto potpisan ukaz.
Nekoj ima slusnato nesto za ova?
Немам слушнато ништо, никакви информацие немам. Фала ти, како и да е, остануе да чекамо.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Јас интервју имав 15.08.2018год.а потврда носев јули месец 2019 од задолжителна проверка во финална ми се смени на24.08.2019 нешто повеќе од една година после интервјуто.
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
109
Поени од реакции
119
Jas uste si cekam od 27.02.2019 na inatervju nema mrdnato kaj mene zadolzitelna i si stoi pred nekoj den citav deka imalo ukazi, mislev nedelava nesto i kaj mene ke se smeni ama nisto nema do kaj se sto se imate li info
Tamu nekade septevri cekaj promena mozebi oktomvri sekako avgust odmori ne rabotat
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Dali nekoj so intevrju vo februari 2019 moze da se pofali so prefrlanje od zadolzitelna vo finalna?
Jas imav intervju vo mart, ama me interesira dali se pocnati so februari.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Dali nekoj so intevrju vo februari 2019 moze da se pofali so prefrlanje od zadolzitelna vo finalna?
Jas imav intervju vo mart, ama me interesira dali se pocnati so februari.
Која дата си била на интервју и каде (во Софија или во амбасада/конзулат)? И пиши со какви документи да може Пале да те стави на листата.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Која дата си била на интервју и каде (во Софија или во амбасада/конзулат)? И пиши со какви документи да може Пале да те стави на листата.
Intervju na 23/03/2019 vo Sofija. Dokumenti od dedo roden vo 1908 i potvrda od Strumica.
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Decki moze nekoj da mi kazi sto znaci ova? I dali voopsto imam sansi za prodolzuvanje na postapkata ili toa e toa ne go dobivam pasosot!?


Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Postapkata e gotova.Ti fali dokument za dokaz na bugarsko poteklo.
Автоматски споено мислење:

Bas zalno na tolku vreme,nadez i pari dadeno na kraj nisto ,prixinata stone imas li noseno potvrda od Bk i izvodi od predok vo MP.
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Treba da odnesam od novo site dokumenti ili kakov dokument drug treba da se dostavi? Zosto pred 2 nedeli gi dostaviv umrenici i izvodite zaedno so potvrda od zdruzenie...

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Znaci nesum nekoj sto gi znae mnogu rabotite,ima i mnogu poupateni,ama veke ne trba da nosis nisto,bidejki e se gotovo,cim si go nosel seto toa e vo red,samo sto veke e bilo kasno dosieto ti e bilo razgledano i si odbien,trebalo porano dagi dostavis tie dokumenti,ama izgleda ne si bil informiran.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Treba da odnesam od novo site dokumenti ili kakov dokument drug treba da se dostavi? Zosto pred 2 nedeli gi dostaviv umrenici i izvodite zaedno so potvrda od zdruzenie...

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
Одлуките од Совет ги даваат/објавуваат со недели/месец закаснување online.

Многу си каснел со носење на документите во Правда. Ќе мора од почеток цела процедура. Додуша, имаш некое "олеснување" - можеш да земеш од ДАБЧ дупликат на произходот и директ да идеш Правда. Овој пат - со сите можни документи и потврди!


---


Веќе година и повеќе цело време на форумот тоа се зборува: носете ги сите документи во Правда, на интервјуто! Или ако веќе сте го поминале истото, ВЕДНАШ однесете ги бараните документи, не чекајте промена на статус.

Претходно имаше можност, но последниве неколку месеци при интервју ви ги бараат сите документи, не даваат баш гратис простор натаму. И тие знаат дека тоа им одолговлече многу. Претходно, Советот генерално даваше зелено светло, сега истиот е последна пречка поради немање документи и веќе нема ставање на дополнителна. Сега, Јотова генерално дава зелено светло, затоа што Советот завршил огромен дел од работата, нешто што не беше случај претходно.

И дечки, не "ако треба", има сите документи пак и пак да ги носам, ако тоа ми дава мир дека сум на прав пат. На крај краева - само на две места треба да ги дадете сите комплет документи - ДАБЧ и Правда. И најјак документ е БККС потврдата, доколку други немате. А и да имате, потврдата од БККС само ќе ви ја зајакне апликацијата - на крај краева, истата потврда е дел од позитивните законски процеси во Бугарија и е (доволен) доказ за вашето бугарско потекло.

И ако ви е многу на два пати по отприлика 100 евра да дадете за документација (потврда сосе изводи и легализации), не знам што да коментирам. Ваљда ќе ви текне дека се впуштате во озбилна операција наречена "станување државјанин" на друга држава.

Поздрав!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom