Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Ефектот од олабавување на мерки може да се мери после една-две недели. Сега е ефектот на непочитување во период на рестриктивни мерки.
Да да, се согласувам. Само сакам да кажам дека во споредба со другите (барем во Европа) апсолутно ја утнавме работата во 90та минута. Наместо да се стегнеше тие критични 2-3 недели, со посебен акцент на критичните општини и населби, ние си го истеравме тоа класичното и сега сме надвор од сите просечни статистики.
Проблемот е што преходно имавме германска стратегија во изведба на Филипче, сега имаме шведска стратегија во изведба на Заев.

Ама нема помош, народов збесна никој не верува во вирусов, сето е план медија, плус политиканството заради изборите што го замешаа СДСМ и ДПМНЕ, и сега се сме во полуконтрола на Заев / Спасовски / Мицковски / Наќе.
Ова е тоа што го кажувам. Успеавме целиот труд од 2 и пол месеци да го пуштиме по вода заради идиотското однесување на поединци во најкритичниот период и класичното политикантско однесување на идиотите од калибарот на тие што ги наброја.

Само не може и не треба да се игнорира улогата која ја имаат Албанците и нивното идиотско однесување заради кое сме во состојбата во која сме моментално. Ај што трпеше економијата заради прикрпување на сите дупки кои ги има здравствениот систем (сосем оправдано, сите го правеа истото, а ние малку поригорозно, сепак сме паталци), туку и во врска со оптоварувањето на здравствениот систем се ризикува да се усере се во судисково продолжение, иако се надевам дека ќе помине релативно лесно целиов хаос.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Една работа не ми е јасна...редовно ве читам сите овде на темава што пишувате, значи 133 страни испишани...Зарем навистина очекувавте епидемијава во нашава држава да ја снема??
Зарем имавте надеж дека ке куртулиме од заразава познавајќи го нашиот менталитет на чурук народ, недисциплиниран, несовесен, не одговорен, без свест, без одговорност за себе и за другите....народ на кој треба некој да му стои на глава и да го притиска со разноразни мерки за да биде дисциплиниран(а и тогаш не е)???
Резултатите по денови, покажаа дека епидемијата беше под контрола и спласнуваше, како и секаде, до појавата на масовните ифтарски собиранки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Па нормално кога 10 пати имам постирано овде дека економски државата неможе повеќе да издржи а тоа што владата во вакво време планираат избори е друга ретардирана работа од нивна страна. Затоа бројките се битни ако за 1 месец се подобри од Март-Мај периодот (искрено се надевам дека ќе се намалат сами како претходно и дека полека им иде свеста на браќата) тогаш да не требало толку многу време да биде се затворено. И да за тој период од 2 месеца требаше да нема веќе новозаразени сега ама за жал има и сите знаеме заради кого најмногу има.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Доколку бројките после укинувањето на мерките останеа стабилни, владата и кајгана форумот беше во право, тие 3 месеци беа ефикасни и не спасија од пропаст.
Доколку бројките по укинувањето на карантинот растат(што и се случува) тогаш тие 3 месеци се небитни бидејки ништо не смениле. Не треба да си генијалец да сватиш дека економски е неиздржливо вечно да го држиш карантинот, исто како што не треба да си генијалец да предвидиш дека бројките ќе растат коа ќе го тргнеш карантинот. Останува прашањето, што се постигна со овие 3 месеци?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Денес правев муабет со моите во Скопје.Мајка ми во средата има пренесено хитна операција во Систина.
По протокол,меѓу другото и е направен тест на антитела,и е утврдено дека има антитела на ковид.Наредниот ден е направен и тест на коронавирус кој е негативен.
Мајка ми беше болна,со сите симпоми во ноември.Татко ми осто така позитивен тест на антитела и негативен на корона вирус.
Шта речи..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Доколку бројките по укинувањето на карантинот растат(што и се случува) тогаш тие 3 месеци се небитни бидејки ништо не смениле.
Бројките по карантинт растат, како резултат на масовно непочитување на мерките од страна на Албанците, во последните денови од карантинот и толерирање на власта, на тоа непочитување.
За да имаш на денот на укинување на карантинот и последователните неколку дена бројки од по 5-60, тие ти се од заразени пред недела две.
Не знам зошто ти објаснувам, кога е све јасно, од кај се
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Резултатите по денови, покажаа дека епидемијата беше под контрола и спласнуваше, како и секаде, до појавата на масовните ифтарски собиранки.
Дали се собиранките виновни или гужвите во јавниот превоз, шнајдерките во шивалните или младите во парк, старите пред банките...поентата е таа, мора некој да ни стои над глава и да ни спроведува ред...Кога самите би знаеле на дистанцирање, на не групирање, носење маска и останатото, немаше да дојде до ова....Треба ли цел живот да бидеме под контрола за однесување за да нема проблеми??
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Резултатите по денови, покажаа дека епидемијата беше под контрола и спласнуваше, како и секаде, до појавата на масовните ифтарски собиранки.
Ова е тоа што најмногу ме фрустрира. Ај да беше хаос ситуацијата цело време, па ова да не направеше некоја голема разлика, немаше да има никаква посебна реакција. Ама вака сега ќе биде апсолутно тешко (и неприфатено како што треба од народот) потенцијалното повторно воведување рестрикции, кое е знак прашање дали ќе биде почитувано од тие за кого ќе биде наменето.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Дали се собиранките виновни или гужвите во јавниот превоз, шнајдерките во шивалните или младите во парк, старите пред банките...
Не, не. Нема никаква дилема кои се.
Резултатите кажуваат - појавата на голем број заболени во конкретни општини и јавното поведение на истите, во периодот пред тоа, не остават место за сомнеж од каде се 80-90% од новите случаи, дали од автобуси, дали од млади у парк или од ифтарски собиранки во време на полициски час.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Бројките по карантинт растат, како резултат на масовно непочитување на мерките од страна на Албанците, во последните денови од карантинот и толерирање на власта, на тоа непочитување.
За да имаш на денот на укинување на карантинот и последователните неколку дена бројки од по 5-60, тие ти се од заразени пред недела две.
Не знам зошто ти објаснувам, кога е све јасно, од кај се
Јасно ми е мене дека не се од овие денови, меѓутоа атмосверата беше опуштена и 2 недели пред тоа. Практично веќе имаше општо непочитување од страна на сите граѓани. Така да поентата е иста. Нереално е некој да помисли да го држи вирусот на стабилна линија на овој начин.
 
B

Beginner

Гостин
Доколку бројките после укинувањето на мерките останеа стабилни, владата и кајгана форумот беше во право, тие 3 месеци беа ефикасни и не спасија од пропаст.
Доколку бројките по укинувањето на карантинот растат(што и се случува) тогаш тие 3 месеци се небитни бидејки ништо не смениле. Не треба да си генијалец да сватиш дека економски е неиздржливо вечно да го држиш карантинот, исто како што не треба да си генијалец да предвидиш дека бројките ќе растат коа ќе го тргнеш карантинот. Останува прашањето, што се постигна со овие 3 месеци?
Во тие 2-3 месеца требаше да нема сега веќе Ковид во Македонија ама се случија Албанците и свеста кај некои што за нив не постои. Ни Наќе што наводно за секој рамномерен бил страв му беше да го казнува племето за да не изгуби гласови. Исто како што Филипче не ги стави во карантин тие градови каде што најмногу има заразени. И 2те партии си ја префрлуваат вината а и 2те се криви. Во која друга нормална држава градоначалникот оди ослободува некој што стварно заслужил само за да им угоди на племето.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.399
Поени од реакции
7.334
Денес правев муабет со моите во Скопје.Мајка ми во средата има пренесено хитна операција во Систина.
По протокол,меѓу другото и е направен тест на антитела,и е утврдено дека има антитела на ковид.Наредниот ден е направен и тест на коронавирус кој е негативен.
Мајка ми беше болна,со сите симпоми во ноември.Татко ми осто така позитивен тест на антитела и негативен на корона вирус.
Шта речи..
Брзиот имонулошки тест којшто во Македонија се нудеше во болницата “Систина”, не е од холандски производител како што се тврдеше, а се откри дека и лажно се декларира како попрецизен одошто е. Тестот за кој се тврдеше дека е 92,9 проценти прецизен, според експертите е обично “ѓубре”. Тимот репортери откри далеку поголеми проблеми на глобално ниво со овој тест. Тестот е кинески и не е прецизен, препакуван е во Холандија и нуден како европски. Oткриваме најмалку три брендови кои продавале тестови направени од кинески производител со европски и американски етикети. Тестовите се продадени на властите, здравствените институции и клиниките во земји, вклучувајќи ги Франција, Велика Британија, Индонезија и Русија. Да се купат и да се овозможат тестови како ова е легално. Меѓутоа, залажување на граѓаните за нивното вистинско потеклно и за перформансите на тестот, сепак не е.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Не, не. Нема никаква дилема кои се.
Резултатите кажуваат - појавата на голем број заболени во конкретни општини и јавното поведение на истите, во периодот пред тоа, не остават место за сомнеж од каде се 80-90% од новите случаи, дали од автобуси, дали од млади у парк или од ифтарски собиранки во време на полициски час.
Па да се надеваме дека од цела оваа ситуација ќе се извлече поука, дека луѓето ќе сфатат дека не се господари на својот живот а камоли на туѓите животи, дека секоја непослушност се враќа како бумеранг...па белким тоа мавање по глава ќе ни донесе поодговорни и самосвесни граѓани, потребно ни е заедништо и дефинитивно еден ре-старт во секој поглед.:)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Денес правев муабет со моите во Скопје.Мајка ми во средата има пренесено хитна операција во Систина.
По протокол,меѓу другото и е направен тест на антитела,и е утврдено дека има антитела на ковид.Наредниот ден е направен и тест на коронавирус кој е негативен.
Мајка ми беше болна,со сите симпоми во ноември.Татко ми осто така позитивен тест на антитела и негативен на корона вирус.
Шта речи..
Епа кога зборев во темата здравје дека вирусов веројатно бил присутен и многу порано од февруари, сите ме направија будала. Некаде крај декември татко ми прележа гаден вирус само му траеше неколку дена, исто и мене ме малце закачи ми се случи да кренам температура 39 скоро а никогаш во животот не сум кренал температура поголема од 37. Не викам дека 100% тоа е тоа, ама дека постои веројатност оти бил вирусот присутен и порано постои. Затоа што авиони од Кина за Европа летаа цела зима колку што знам немаше карантини и слично.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Па да се надеваме дека од цела оваа ситуација ќе се извлече поука, дека луѓето ќе сфатат дека не се господари на својот живот а камоли на туѓите животи, дека секоја непослушност се враќа како бумеранг...па белким тоа мавање по глава ќе ни донесе поодговорни и самосвесни граѓани, потребно ни е заедништо и дефинитивно еден ре-старт во секој поглед.:)
Кога излажаа оние од Дебар на граница и ја испозаразија цела општина, па отиде у карантин, е тоа е времето кога некој ваков пост би бил соодветен.
назад си
 

Kajgana Shop

На врв Bottom