Апчиња (Витамини)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Имаме ли ние нешто добро? Некако немам баш верба во производиве на нашиов пазар. Евентуално може да земам некој што поред нашиот се продава и на европскиот пазар, па тоа би ми било сигурност.

Па еве некоја препорака од вас за сајтови или производи кои се сигурни, по можност европски

Ова ти е врвен квалитет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Цитатов наводно мој, не е мој. Јас не го напишав тоа "како и да не" не знам што си цитирал.
Бјонс ја цитирав. Еве го нејзиното писание, пак да го цитирам и да го обележам со болд.
... можно да од оваа страна на мониторот поинаку се чита ова што го напиша велиш „ОТИ И ЈА ЗЕАМ ПО ПРЕПОРАКА ОДАМНА“ ... како го толкуваш напишаново?:toe:

ако тие капки што ги спомнуваш веднаш по К2 Himalaya, си мислел на Витамин Д т.е. на Вигантол НЕ требаше да напишеш „оти“ „затоа што“, преставува продолжеток на предходна мисла, а не нов пример за
друг витамин!

како и да не за 15 дена, туку за еден ден може да се смени статусот на организмот со витамини и минерали, ама биди сигурен дека Вит К тешко кај здрав човек да го има испод нормална вредност, па да има потреба од дополниетелен внес, а и тоа може на некаков начин лабораториски да се даде правец на недостаток на Вит К!

... а за Витамин Д :

Прегледај го приврзокот 253172

... референтниот интервал ( 50 -70), постои пониски вредности кои би биле недостаток од (30-50), за да понатамошно непревземање мерки за подобрување на исхрана и почесто сончање, Вит Д по подолго време дојде до многу помала вредност т.е. дефицит испод 25...еден член тука не знам ако сака да коментира иако се сомневал дека би имал недостаток на Вит Д беше изненаден кога резултатот му беше 8 , а ниеднаш не му беше предложено да го тестира, ниту знаел дека можело...

Прегледај го приврзокот 253173

ситуација кога на ваков Витамин Д над 70 да се внесува понатаму суплименти со истиот Витамин Д нема да помине туку така неприметно по здравје!
... коментирам да не се зема на своја рака или од око суплименти, телото трпи недостаток, ама вишокот потешко!

..
Меѓу другото ме интересираше и Бјонс што зема како додатоци...или не зема, све и е потаман исклучиво со исхрана :)
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Бјонс ја цитирав. Еве го нејзиното писание, пак да го цитирам и да го обележам со болд.

Меѓу другото ме интересираше и Бјонс што зема како додатоци...или не зема, све и е потаман исклучиво со исхрана :)
Аха, ок my bad не сум те разбрал....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.656
Поени од реакции
34.865
И дневно
епа пред да влезеш у дискусија или да критикуваш, треба да ги прочиташ претходните дискусии. Или да прашаш.не сакав да звучи радикално. Инаку и на час се менува.Туку, доста критикуваше... ти земаш додатоци или сите количества ти се оптимизирани преку исхраната?
... прашање е суета нешто? ти не те интересира што сакам да кажам, туку на кој начин пишувам, да дигнам два прста и да прашам дали може да одговорам или не? и ако речам не е добро да се пие нешто, а да не се знае што е...тоа е критика за тебе? а јас ете сакам да ти посветам внимание? Ок...извини, ќе запомнам да избегнувам да ти реплицирам! :facepalm:
а тоа дали треба или не го гледаш горе во студијата, повеќе не коментирам во врска со дали се потребни или не, секој со своето.
... пак ќе кажам, клинички студии за примена на Витамин К2 и Витамин Д (конкретно за нив коментираме) КАЈ БОЛНИ ПАЦИЕНТИ дали со срцево заболување, циркулативни проблеми, бубрежно заболување не оспорувам, напротив, треба примена на истите за подобрување на состојбата на пациентот и бенифитот е голем, јас кажувам свое мислење и сум ПРОТИВ примена на овие витамини кај здрави луѓе кои немаат недостаток на овој витамин, туку ете се зема за некоја превентива да се нема во иднина некоја болест што е поврзано со нив, тоа не е оправдано, затоа што си има природно внесување со исхрана.. не знам зашто не ти е јасно, утре ќе излезе некоја безбедоносна информација од ФДА дека некој суплимент е „загаден“ и е детектирано некоја канцерогена супстанца како што е случајот со лекот „ранитидин“, а ти го пиеш суплиментот онака дека ќе ти биде добро, а немаш потреба, не знам зошто не ме разбираш, оти кога човекот не е болен а зема лек како профилакса тогаш лекот станува отров ...
фармака, двоен аршин „за пациент болен човек е ЛЕК, за здрав човек - отров“!
Бјонс ја цитирав. Еве го нејзиното писание, пак да го цитирам и да го обележам со болд. Меѓу другото ме интересираше и Бјонс што зема како додатоци...или не зема, све и е потаман исклучиво со исхрана :)
... оф пуста суета, толку ме читаш, а напишав мое искуство од Витамин Д3! :toe:

најдобро е да не се мешаш во теми за кои не си доволно информирана - мешаш K1 со K2, иако дури и K1 и неговите ефекти како значаен коагулант фактор одамна се отфрлени како мит, луѓето кои јадат далеку повеќе зеленчук, имаат далеку помалце кардиоваскуларни заболувања, а зеленчукот е супер богат со витамин К1.
... не ми одговори на ова твое пишување „каде мешам К1 со К2 “ ?
и објасни ми ја ова твоја констатација „ иако дури и K1 и неговите ефекти како значаен коагулант фактор одамна се отфрлени како мит“??

значи кога веќе набедуваш се поставуваш со некој факт, дај молим те објасни ни ми накратко со твои зборови што мислиш со ова?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
... оф пуста суета, толку ме читаш, а напишав мое искуство од Витамин Д3! :toe:
Ти научи уште еден збор, суета? Браво, па го користиш во секоја втора реченица :ROFLMAO: За суета земи си огледало. За дискреција немој, ако си доктор воопшто не си дискретен (не само со слики него и со информации од оние кои бараат помош, нешто многу ниско за еден доктор) ниту одговорите ти се такви, нормални.
Патем ако може линк до твоето искуство со Д3 и други додатоци. Не те следам, едноставно не ги читам сите твои постови со милион слики и на половина страна.
да дигнам два прста
не, само да прочиташ претходно што е последователно пишувано во врска со тоа што го цитираш. Да не се бламираш бадијала.

Моето прашање стои-дали и какви додатоци користиш и врз основа на што ги користиш или не. Да научиме што е правилно, а што не.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.656
Поени од реакции
34.865
Ти научи уште еден збор, суета? Браво, па го користиш во секоја втора реченица :ROFLMAO: За суета земи си огледало. За дискреција немој, ако си доктор воопшто не си дискретен ниту одговорите ти се такви, нормални. Ваљда за наша среќа само глумиш доктор. Патем ако може линк до твоето искуство со Д3 и други додатоци. Не те следам, едноставно не ги читам сите твои постови со милион слики и на половина страна.Или не користиш додатоци, сите макро, микронутритиенти и витамини ти се од исхрана? не, само да прочиташ претходно што е последователно пишувано во врска со тоа што го цитираш. Да не се бламираш бадијала.
секој со свои избор на постови и членови! (y)

...само онака информативно, (за тие што ме читаат) дека при крварење од познато или непознато потекло или од несоодветно дозирање на антикоагуланси кога ќе се побара помош во болнички услови покрај другото се ординира ампуларно Витамин К (Amp. Phytomenadion- K1) како антихеморагичен витамин, секое новородено бебе за 72 ч добива помала доза на истиот Витамин К токму поради значајни функции во телесната хомеостаза,

vitamin-k.jpg 1024px-phytomenadione_vitamin_k1.jpg ie-vitaminK1.png

... бидејки интестиналните бактерии можат да синтетизираат витамин К, исхраната- диетата сиромашна со витамин К ретко продуцира недостаток на витамин К кај возрасните,
...недостатокот на витаминот К кај возрасните обично е резултат на дигестивни заболувања- лошата апсорпција во тенкото црево (панкреатична инсуфициенција, синдром на малапсорпција, опструктивна жолтица, хепатоцелуларно оштетување, предолга примена на антибиотик и уништување на цревната флора), па не знам во овој случај на патологија колку ќе помогнат суплиментите кога воопшто немаме можност за внес во организмот, тие само орално ќе „прошетаат“ низ дигестивниот тракт, затоа што нема можност за цревна апсорпција, затоа во овој случај на недостаток на Витамин К се делува со интрамускулно давање на Витамин К!
... докажување на недостаток, дефицит на овој антихеморагичен витамин К во организмот се изведува лабораториски со испитување на протромбинско време (PT) кое е обично продолжено (INR), а активно парцијално тромбопластично време (АPTT), тромбинско време, бројот на тромбоцити, време не крварење, фибриногенот и неговиот продукт D–dimer се нормални!
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ти научи уште еден збор, суета? Браво, па го користиш во секоја втора реченица :ROFLMAO:
Не ти личи на годините вака неосновано да вреѓаш и омаловажуваш, уште помалку на непроверено, а најмалку затоа што лесно се проверува.
Пост на Бијонс пред 3 години кога го користи зборот суета

1590683125958.png

Линк овде.

Не те следам, едноставно не ги читам сите твои постови со милион слики и на половина страна.
Ignorance is bliss.
;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Не ти личи на годините вака неосновано да вреѓаш и омаловажуваш, уште помалку на непроверено, а најмалку затоа што лесно се проверува.
Пост на Бијонс пред 3 години кога го користи зборот суета

Прегледај го приврзокот 253339

Линк овде.


Ignorance is bliss.
;)
што имаат врска годините? Ова го пишуваш веќе неколкупати ако добро се сеќавам. Ако имаат врска годините, може да збориме...

се е ок. Наместо да солиш памет кога никој не те праша дали ќе напишеш сега што и како користиш како додатоци? Третпат те прашувам. Правиш тестови, резултати ово оно? Ако веќе делиш ум, редно е да кажеш дали ти ги применуваш твоите "препораки"
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
што имаат врска годините?
Имаат врска.
Се очекува од луѓето ако не успеале во помлади години, тогаш барем во постари да ги сфатат вистинските морални и етички вредности.
Ова го пишуваш веќе неколкупати ако добро се сеќавам.
Што пишувам неколку пати?
Можда и тебе не ти личи на годините
Какви досетки? Ако мислиш на последното, незнаењето/неинформираноста навистина е благослов во огромен број на случаи.
И не знам зашто си повикан да изигруваш дрвен адвокат
Мразам лаги, необјективност, погрешни обвинувања, омаловажување...
Ти ги направи некои од овие работи. Само треба да признаеш без дополнителен зајадлив коментар/смајли, и мене ќе ме снема!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Имаат врска.
Се очекува од луѓето ако не успеале во помлади години, тогаш барем во постари да ги сфатат вистинските морални и етички вредности.

Што пишувам неколку пати?

Какви досетки? Ако мислиш на последното, незнаењето/неинформираноста навистина е благослов во огромен број на случаи.

Мразам лаги, необјективност, погрешни обвинувања, омаловажување...
Ти ги направи некои од овие работи. Само треба да признаеш без дополнителен зајадлив коментар/смајли, и мене ќе ме снема!
ок е. Си го задоволи егото, супер.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.656
Поени од реакции
34.865
Наместо да солиш памет кога никој не те праша дали ќе напишеш сега што и како користиш како додатоци? Третпат те прашувам. Правиш тестови, резултати ово оно? Ако веќе делиш ум, редно е да кажеш дали ти ги применуваш твоите "препораки"
... солам памет? ...браос! (y) еве ова нека е мое последно нешто до тебе!
Прегледај го приврзокот 253218Прегледај го приврзокот 253219

... а дали ти докажа дека си во некој недостаток на Витамин Д, па ете со суплементирање на Д3 бараш бенефити од предходната ситуација на недостаток и нормализирање на истата?
Прегледај го приврзокот 253221
Прегледај го приврзокот 253220
Прегледај го приврзокот 253222
...еве јас ќе ти кажам мое лично искуство, дека направив лабораториска анализа и бев во границата на недостаток на Витамин Д, се одлучив за маслен раствор Вигантол по 5 капки еднашка на ден (одам на долги стази) за еден месец имам подобрување што ги почувствувам и тоа во намалување на покачениот крвен притисок, намалување на телесна тежина, намалување на апетитот и незгодните симптомите што ги имав од покачена ТПО антитела (штитна жлезда), помирен сон и брзо заспивање, помалку нервоза и брзо се справување со насмевка на стресни ситуации, ќе продолжам уште еден месец па ќе направам повторно лабораториска анализа и на Витамин Д и на анителата ТПО и тиреохормоните!
„...еве јас ќе ти кажам мое лично искуство, дека направив лабораториска анализа и бев во границата на недостаток на Витамин Д, се одлучив за маслен раствор Вигантол по 5 капки еднашка на ден (одам на долги стази) за еден месец имам подобрување што ги почувствувам и тоа во намалување на покачениот крвен притисок, намалување на телесна тежина, намалување на апетитот и незгодните симптомите што ги имав од покачена ТПО антитела (штитна жлезда), помирен сон и брзо заспивање, помалку нервоза и брзо се справување со насмевка на стресни ситуации, ќе продолжам уште еден месец па ќе направам повторно лабораториска анализа и на Витамин Д и на анителата ТПО и тиреохормоните!..“
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.147
Поени од реакции
28.908
Да не сте ги смешале витаминските апчиња :pos:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
1. Taurin, D3, MK4, MK7, boron, zinc, magnesium malate.

2. Thiamine + benfotiamine, niacinamide (многу мали дози) pyridoxal 5 phosphate, methyl folate, dibencozide + methylcobalamin, myo inositol, biotin.

3. Gamma E Complex, ubiquinol, Na - R-ALA, resveratrol, quercetin, vitamin C + citrus bioflavonoids, astaxanthin, lutein + zeaxanthin.

4. Ginger + turmeric + rosemary CO2, parsley dried, bacopa, ginseng.
Автоматски споено мислење:
повеќето од овие не знам да ги изговорам не па да знам за што се:D Ама добро четиво. Лека полека ќе пребарувам еден по еден препарат, да видам што и како. Како и за Д2 и Д3, интересно четиво.
Што се однесува до Д витаминот, уше одамна напишав искуство од познаници од САД дека се повеќе се препишува и на возрасни, не само на деца (како што кај нас порано имаше пракса). Наводно за подобар имунитет при настинки и вирози. И не само за имунитетот (како и да функционира) туку негде прочитав дека го регулира и користењето на инсулинот. Затоа ме заинтересира муабетот во темата за Корона со Д витаминот и истражувањето што го спомена Алтернатив, а овде гледам и од тебе позитивни искуства. Во секој случај од причина што не може да се јаде риба (другите извори се минимални) секој ден, не е тешко да се заклучи дека генерално имаме дефицит на Д витамин.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Сум бил, повеќе пати имам давано брис од грло и од нос во болница и постојано негативен е наодот, и секогаш кога се враќам кај матичните лекари со негативниот наод и ги прашувам што понатаму како да се среди проблемот со гребење во грло, матичните лекари само стискаат рамења и не нудат решение и терапија.
Пробај со суплементација на витамин D3 + zinc citrate/glycinate.
Автоматски споено мислење:

повеќето од овие не знам да ги изговорам не па да знам за што се:D Ама добро четиво. Лека полека ќе пребарувам еден по еден препарат, да видам што и како. Како и за Д2 и Д3, интересно четиво.
Што се однесува до Д витаминот, уше одамна напишав искуство од познаници од САД дека се повеќе се препишува и на возрасни, не само на деца (како што кај нас порано имаше пракса). Наводно за подобар имунитет при настинки и вирози. И не само за имунитетот (како и да функционира) туку негде прочитав дека го регулира и користењето на инсулинот. Затоа ме заинтересира муабетот во темата за Корона со Д витаминот и истражувањето што го спомена Алтернатив, а овде гледам и од тебе позитивни искуства. Во секој случај од причина што не може да се јаде риба (другите извори се минимални) секој ден, не е тешко да се заклучи дека генерално имаме дефицит на Д витамин.
Да не беше Covid луѓето уште ќе креваа паники за витамин D3/суплементи, среќа малце од малце се ифнормираа подобро. Витаминот D3 е само дел од приказната, има други многу битни суплементи, спомна резистенција, имаш ли направено тест за истата? постојат помоќни работи за истата од витамин D3,

Мyo Inositol
Na - R-ALA
Berberine
Benfotiamine
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Пробај со суплементација на витамин D3 + zinc citrate/glycinate.
Автоматски споено мислење:

Што е тоа?
Ако можеш објасни го тоа? Првпат слушам за ова. Пошто никој од лекарите не ми кажа за ова.
Ова се купува ли во аптека и се пие ли, или ова е некое испитување кое треба некаде го извршам?

Изгледам смешно можеби што прашувам, но што да правам кога 4 матични лекари во поликлиниката кај што сум никој ништо ми нема објаснето и кажано за никаква терапија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom