Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Здраво закажав за интервју на сајтот на министерство на правда. Е сега за ова гражданство резервирав со Македонија ,а потоа приметив дека имало и република северна македонија ?
Да не ми направат проблем да ме вратат за ова Македонииве ?
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten. BG.JPG

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
sigurna si deka gi dostavil? zatoa sto pisuva ne se dostaveni site dokumenti..
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
Не сум никаков експерт за вадење БГ пасош (има дечки што многу повеќе се разбираат на форумот), ама ми изгледа ко:

Твојов посредник уопште не ги однел дополнителните документи што сте му ги дале.
Или на посредникот не му било гајле и ги однел кога веќе било прекасно.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
Требало посредникот порано да ви кажи за доставување на потврдата од клуб,заедно со сите изводи од претци.Сега веќе е касно,ништо неможи да се направи.Мора целата процедура да се почне од почеток.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Требало посредникот порано да ви кажи за доставување на потврдата од клуб,заедно со сите изводи од претци.Сега веќе е касно,ништо неможи да се направи.Мора целата процедура да се почне од почеток.
Посредниците се класични ѓубриња. Да, има такви на форумот тука еден куп и си читаат секој ден... чекај, ЃУБРИЊА.
Зошто? - Заради вакви примери како овој погоре.
Нечиј живот буквално зависи од тој бугарски и гледаме од темата дека луѓето се крстат во него за да заминат од мкд (оправдано или не друг муабет), НО да земиш некој да лажиш дека имаш поднесено документи, а да не си го сторил тоа ... па не знам дали има подолно нешто.
Знаете зошто не го прават? СИГУРНО немаат наполнато возило со луѓе за да си направат тура и нема да оди бг па ќе ти речи поднесов документи...
Чест на исклучоци кои се премали во оваа генерализација.

АКО е салам посредник, треба САМ да знае кога и како се случуваат промени во постапката, не да чекаш ти да му кажиш од тоа што ќе ти се смени статусот - тогаш може и веќе да е предоцна.
А 99% така прават, ти проверуваат сами статус на нет или чекаат ти да му кажиш....

Промената за носење дополнителни документи е ОДАМНА на сила, овај конкретно касни со времето добри година дена како ништо.

Na posrednikot sega da mu gi pobaras parite nazat ako ne tuzba da mu maanis ...
Треба да го претепа ко куче.
Па после тој нека тужи (ако сака пак да го јади стапот).
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
Na posrednikot sega da mu gi pobaras parite nazat ako ne tuzba da mu maanis posto ne gi dostavil original dokumentite vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija i si izgubile skoro 2 godini procedura
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ke bev siguren ako gi odnesev jas licno, no go prativ po posrednikot i deneska zborev rece se dostaveni dokumentite.
Можеби посредникот ги има доставено но за жал закаснал.
Според ова некое си ново темпо на промени на преписките од финална на положително/отказ(2,5/3 месеци),по се изгледа носењето на дополнителни документи во фаза на финална проверка е задоцнета реакција.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Na posrednikot sega da mu gi pobaras parite nazat ako ne tuzba da mu maanis posto ne gi dostavil original dokumentite vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija i si izgubile skoro 2 godini procedura
Не можеш тужба да му удриш дека целиот процес е полу легален (благо речено). Пари, документи ... се на рака и на жими мајка :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Не можеш тужба да му удриш дека целиот процес е полу легален (благо речено). Пари, документи ... се на рака и на жими мајка :)
Togas nanovo bes pari jas da sum na toa mesto mnogu ednostavno ke go resam slucajot
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
25
Поени од реакции
33
Да не има случајно некој од Кочани и околината закажано за подигање удостоверение на 26.08 ?
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Dokumentite sto si mu gi dal na posrednikot da gi odnese pred eden mesec e veke zadocneta rabota,bidejki vasite predmeti se veke bile razgledani a promenata na statusite se objavuva pokasno.A i toa sto toj ne te informiral da go napravite toa porano tuku ti si baral sam da go napravis e dokaz deka posrednicite gledaat samo pari da zarabotat na tuga smetka,a za ishodot bas gi briga nemaat pojma deka unistuvaat necii zivotni priliki,a plus vie za trojca kolku se toa pari.Istiot slucaj bese i so mojot zaspan posrednik od mene dozna deka treba da se nosi potvrda od klub i izvodi od predok,jas doznav od ovde koga mu rekov me gleda kako tele,sreka sto go zavrsivme toa uste koga bev na zadolzitelna,sega sum cetvrti mesec na polozitelno pa se nadevam na najdobro.Za vas stvarno zalno.
Автоматски споено мислење:

Tri godini i dva meseca od pocetok na procedura,se nadevam deka 2021maj mesec ke imam pasos vo raka,znaci nesto poveke od cetri godini od pocetok na procedura,a nekoj posrednici so vikaat za dve godini lazat.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Mene od zadolziteno soglasuvanje mi se smeni vo prepskata da bide razgledana od sovetot na gradzanstvo i posle toa nekoj period od koga se smeni prepiskata doznav deka treba da sme odnele pak dokumentite od pradedo..
Znaci nikade ne pisuvase deka se baraat dokumenti ili molba ili rom da dostavam dokumenti. Se slusna so posrednikot ni rece da prati mi pobrzo da vidime so moze da napravime i jas utredenta gi prativ BG po DHL znaci 2-3 dena bese rabotata od koga doznav i prativ..
Ama deka pak dokumentite od pocetok da gi dostavam nikade ne mi izleze na status.

Dali ova znaci deka e otkaz ili moze zalba da se podnese pa da dostavam pak nekakvi dokumenti? Ili e otkaz? Deka statusot e so zeleno, a imam videno statusi otkaz so crveno!?

Pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Epa kako sto ima prdhodno kazana Pale na sovet proverka pravat na dokumentite dali e se vo red i posle sovetot ili te stava na polozitelno ili te odbiva ,a vie za zal ste odbieni,ne znaci deka nie sto imame minato sovet ke imame pasos,ama sepak sme so pogolemi sansi.
Автоматски споено мислење:

Znaci sega promenite od finalna odat pobrzo som vikas deka za nekoe vreme jas cekav od na finalna sest meseci a sega na nekoi im se menuva statusot i za dva meseca sigurno i tvojot slucaj e takov.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom