Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.629
Исто така, пред некој ден во Сингелиќ само во едно семејство има 21 носител на опасниот вирус.

21 член заболен има семејствово од Сингелиќ
колку од овие беа на протестот на Албанците таму, пред некоја недела
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
Не ми се верува дека говореше за предизборни активности и како ќе се одело од врата на врата во време кога студенти и ученици седат дома лишени од образование, основни лекарски услуги и прегледи е речеси невозможно да се направат, ама битно имаат план кампања како да тераат.
Таман работа лишени од образование. Па тука на темата да читаш ќе си речеш онлајн си функционираше супер. Греота за матурантиве, ќе си ја памтат прославата ко генерацијата тито коа умрел :D Не прославија за да можат постарите што ги штитат да идат на избори.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Исто така, пред некој ден во Сингелиќ само во едно семејство има 21 носител на опасниот вирус.

21 член заболен има семејствово од Сингелиќ
колку од овие беа на протестот на Албанците таму, пред некоја недела
Ова не е од протестот ова за жал е од собиранките фамилијарни за ифтар што се собираат до крајот на месецот Рамазан.Дај боже да остане само на овој кластер ама се плашам ке пукне и во Гази Баба и околината.Таму собиранките се како во гето се вечера во групи од по 50 души и образовани и утепани и инспектори и невработени.Плус сега и Бајрам ке биде катастрофа.Не се чуваат воопшто гајле немаат.Замисли една Саудиска Арабија за Бајрам ке бидат во тотален локдаун а кај нас полицискиот час ке заврши на 23 и тоа ден пред БајрамЈас самиот сум муслиман и постам и имам роднини и сестра кај која ни сум бил ни ми дошла фамилијарно.Ама џабе е се зошто како единка не правам ништо ако околината ме закопува секој ден.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.858
Дај нека го праша некој новинар Филипче по кој основ прогласи победа над вирусот и олабавува мерки кога процентот на заразени е ист како и пред еден месец кога де зборуваше дека е пикот на вирусот.
Дно од држава
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дечки ај со политичкиве постови префрлете се на друго место.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.199
Поени од реакции
16.144
Ова не е од протестот ова за жал е од собиранките фамилијарни за ифтар што се собираат до крајот на месецот Рамазан.Дај боже да остане само на овој кластер ама се плашам ке пукне и во Гази Баба и околината.Таму собиранките се како во гето се вечера во групи од по 50 души и образовани и утепани и инспектори и невработени.Плус сега и Бајрам ке биде катастрофа.Не се чуваат воопшто гајле немаат.Замисли една Саудиска Арабија за Бајрам ке бидат во тотален локдаун а кај нас полицискиот час ке заврши на 23 и тоа ден пред БајрамЈас самиот сум муслиман и постам и имам роднини и сестра кај која ни сум бил ни ми дошла фамилијарно.Ама џабе е се зошто како единка не правам ништо ако околината ме закопува секој ден.
Добро утро другар.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.092
Поени од реакции
3.274
Дај нека го праша некој новинар Филипче по кој основ прогласи победа над вирусот и олабавува мерки кога процентот на заразени е ист како и пред еден месец кога де зборуваше дека е пикот на вирусот.
Дно од држава
Требаше да се иде на избори за еден месец.

------------------------------------------------
Сите знаете дека јас бев (и уште сум) против воведување на мерки, сите се чудете од зголемувањето на бројот, а заборавате дека кај нас се тестират само оние пред умирање и има 10-тина илјади најмалку кој го разнесуваат вирусот насекаде.

Мерките го забавија ширењето но не го уништија вирусот, а сите знаеме дека еден ден мора да се тргнат овие мерки оти или ќе имаш некај илјада умрено од вирусот или ќе имаш повеќе умрено од глад.

Гледате дека сите земји најавуваат олабавување на мерките и силно верувам дека по некое време сите ќе го воведат Шведскиот модел, добро де нема да биде баш како Шведска ама скоро исто.

Белорусија ми е ептен симпатична, @chef_cook рече дека криеле бројќи, ама тестираат колку и русите,
вчера направиле над 12к тестови (исто како кај нас да има 2500) и не ми изгледа како да кријат, зошто би тестирале ако имаат намера да кријат, ќе си терат како Туркменистан, нема тестови нема корона.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.173
тестираат колку и русите,
од 1ви април до денес,Русија има направено 6.1 миљони тестови.
А денес кажаа дека од утре се почнува со масовен скрининг и до 15 јули ќе направат помеѓу 60-80 миљони тестови.
Капацитетете се зголемени до максимум,како и на легла,така и на апарати за озонирање на крв и лабаратории за тестирање.Скоро 80% од лабаратприите можат да прават тестови.
Јас престанав да ја следам ова коронава.Веќе не е интересно! ))))
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Дали некој знаее како е со границите ќе бидат ли пуштени .. или мора прво да прекине вондредна спстојба .. може да се оди во Еу ??
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.264
Поени од реакции
3.203
Можеш да одиш, не можеш да се вратиш
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Јас бев за мерките воведување и целосно поддршка до пред некое време.
Е сега имаме константно прогледување низ прсти на одредени категории луѓе или правни субјекти.
Изворот на новите два случаи во Охрид е фабрика меѓу Охрид и Струга, една од тие странски инвестиции кои нели работат се по пропис и нивните работници се со целосна заштита.Очигледно.
Битно ресторани затворивме, сега на работа ќе се заразуваме.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
Има ли некое логично објаснување,зашто дремеме затворени кога џамии,кафани,градинки ке се отвараат?
Логично објаснување немаше ни кога ги воведоа, не па сега :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Знам!!!! Затоа сум против кладилници и кафичи отварање.
Според постот не делуваше така.
Ништо од приватен сектор нека не се отвора, буџетот на вукојебината ќе го наполни ѓуптинот од СЗО.
Кажуваш за државата да му поможела на бизнисите и на луѓето за плати. Која држава? Државата во која сите функционери се контрадикторни? Носат една уредба, наредниот ден пу пу не важи, па наредниот ќе важи ама половично. Државата во која Заев излезе на прес дека цела јавна администрација и функционери ќе одат на минималец, па некој го чукна по глава и му рече чекај малку, избори идат ни требаат гласовите на административците и одма ја смена одлуката. Наредна беше дека само функционерите ќе одат на минималец, па падна на уставен одлуката. Донесената одлука за неотпуштање на равотници до крајот на годината, па се премислија ај 3 месеци да не се отпуштаат, па уште еднаш се премислија дека можи после 1 месец да се одјававуваат работници. Донесоа уредба да исплатат минималец на секоја фирма 2 месеци, па после да ги врателе фирмите тие пари! ? (за ова не сум 100% сигурен). Државата која пишува казни од по 2 000 евра за непочитување на полициски час, а од друга страна во Тетово работи колонијал турбо и меѓу купувачите има и полицајци и ресторан во Струмица кој си работи нормално. Од една страна казнети играорци во Гевгелија (оправдано според мене), а од друга масовен протест во Сингелич без ниедна казна и ослободени притвореници. Држава која ти вели СЕДИ ДОМА, а дозволи отворање на џамиите и организирање на литија во Струга. Држава која за 1ви мај најде златна средина за полицискиот час само заради што се ближат избори. Држава која носи одлука за тридневен карантин во Куманово 3 часа пред почетокот на истиот!? Држава која за да те тестира единствен услов беше да имаш директен контакт со заболено лице или да си патувал во странство.
Јас на 9ти март бев во Грција, 10тина дена покасно бев страшно болен ама не добив дозвола за тестирање.
Ова е таа држава за која велиш дека треба да му поможи на приватните фирми и работниците во нив?
Некако мислењето твое многу розово беше.
И од сите овие работи тебе ти засмета дека се отвориле кладилниците кои патем работат на принцип како банките, пред секој вработен има стакло и се заштитени од директното дишење на играчите.
Отворање кафичи ти смета, а групни собиранки по викендици и паркови не ти сметаат.
За ова држава прајме муабет.
Секој украден денар политичарите во аптека да ги потрошат за лекови најмилото да му го ебам!!!!

Во врска со ефикасноста на карантинот, најдобар пример е Русија. Тие беа до 1 мај во тотален карантин, месец и нешто како што кажа @chef_cook , па ете сега имаат 100 000+ случаи. Зошто? Нели беше ефикасен карантинот?


П. С. Знам дека нема да го прочитате постот дека е долг, ама морав сите работи да ги напишам :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom