Заштитни средства против коронавирус КОВИД19 и промена на нашите навики!

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.908
@bijons те молам за одговор на едно прашање. Јас лично носам исто Н95 маска (едвај најдов), за жал успеав да купам само 10. По препорака што добив во аптека, после употреба ја оставам прво да се исуши (обесена за ластик) и потоа ја дезинфицирам со 96% алкохол (искористив шишенце и пумпица од стар парфем) убаво прскајки ја од двете страни со тоа што кога нареден пат ќе ја употребам да биде потполно сува. Дали овој начин е во ред? Фала
ПС Бидејки сега работам од дома, ја носам два пати неделно по околу 1 час
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@bijons те молам за одговор на едно прашање. Јас лично носам исто Н95 маска (едвај најдов), за жал успеав да купам само 10. По препорака што добив во аптека, после употреба ја оставам прво да се исуши (обесена за ластик) и потоа ја дезинфицирам со 96% алкохол (искористив шишенце и пумпица од стар парфем) убаво прскајки ја од двете страни со тоа што кога нареден пат ќе ја употребам да биде потполно сува. Дали овој начин е во ред? Фала
ПС Бидејки сега работам од дома, ја носам два пати неделно по околу 1 час
Никако со алкохол, целосно ја уништува функцијата на маската. Прочитај повеќе за тоа на линков. Н95 маските обично може да се носат по 8 часа, само внимателно извади ја и остави ја некаде кај што нема да биде во контакт со други работи. Кога ќе ја ставаш пак внимавај да не ја фаќаш на горниот дел.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.258
Поени од реакции
35.782
Gevgelija-maski.jpg

... дишењето е преку нос!

viber_image_2020-04-11_08-33-27-960x700.jpg

...преку уста понекогаш можеме да дишиме, но не мора и често не дишиме!

маски-2.jpg

...што тука овие граѓани заштитуваат со заштитна маска, кога носот нема заштита?

Општина-Македонска-Каменица-донира-заштитни-маски-за-секое-домаќинство.jpg

... неправилното носење на заштитна маска може да биде многу полошо отколку воопшто да не се носи маската, таа не е украс, заштитната маска треба да биде поставена нас носот и устата!
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Како што кажа Ангела Меркел во нејзиното обраќање пред еден месец: "секој од нас мора да разбере дека во моментов единствен начин да покажеме дека се грижиме е да држиме дистанца"

https://www.youtube.com/watch?v=WLxrxyk_wYo
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ај без “паметување” на темава. Ако имате некој практичен совет да споделите бујрум, ако не прескокнете и свиркајте си.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ај без “паметување” на темава. Ако имате некој практичен совет да споделите бујрум, ако не прескокнете и свиркајте си.
Тачно. Мојов пример е практичен, ама не е баш изводлив за неувежбана плуќа, на жалост.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.258
Поени од реакции
35.782
А од кога ќе излезе на пазарот, гарантираш дека ќе биде 100% заштита...или со 50% ќе е... Вирусов нели мутирал, па додека да дојде вакцината, веќе ќе биде измутиран, па пак нема да штити. Врти сучи, секако дупе ти е одзад
... види, што може да направи нашиот имунолошки систем никој не може, ако здравата популација успее да направи антитела која би опстоила во тело барем неколку години, тогаш ќе биде успех да се создаде и вакцина да се помогне на таа популација која нема сила поради паднатиот имунитет или коморбилитет да ја преживее таа инфекција со коронавирус, до тогаш навистина треба да внимаваме, да не се опуштиме, но не да се иде во крајност со заштитни мерки во смисол неизлегување од дома 4,5 дена мислам ејјјј!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.012
Поени од реакции
9.695
Ne mi e jasno kako ke odime vo shoping, kako ke probuvame garderoba, dali garderobite ke gi dezinficiraat ili kvarcaat posle sekoj musterija sto ke izleze...a sto so edni isti alista sto ke gi probaat nekolku dusi..na alista nema kovid a na maskata se zalepile pa ne smeeme da gi noseme pod brada!?
Prestanav veke so dezinfekcija na kvaki, telefoni, paricnici, ceslanje kosa nadvor idr...normalno, za race mienje me ucele od mala.
Neka ne ostavat na raat da si ziveeme bez gaki na faca, a oni neka mislat da zapocnat sto e mozno pobrzo so specijalni bolnici za zarazni bolesti I da zaposlat medicinski personal.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290
... види, што може да направи нашиот имунолошки систем никој не може, ако здравата популација успее да направи антитела која би опстоила во тело барем неколку години, тогаш ќе биде успех да се создаде и вакцина да се помогне на таа популација која нема сила поради паднатиот имунитет или коморбилитет да ја преживее таа инфекција со коронавирус, до тогаш навистина треба да внимаваме, да не се опуштиме, но не да се иде во крајност со заштитни мерки во смисол неизлегување од дома 4,5 дена мислам ејјјј!
Епа зашто не инвестираат во подигање на имунитетот на таа "послаба" популација ... поевтино и поефикасно ќе е за нацијата.
Државата треба во партнерство со текстилниве фабрики да произведат неколку милиони маски, по некој стандард и да поделат на народ, или во секој затворен простор да има оставено. Ама не ќе можат на тендер да ќарат, ако многу се вмешани :D

Некој со години се храни неправилно и како да ќе нема утре, пие како да алкохолот е благословена Н2О, апчиња на своја рака за се и сешто, па после бил во ризична група, па ајде сите со маски ќе шетаме.

Луѓе од дезинфекции на секои 5мин, покрај психички проблеми, си направија и кожни, ама јбг секој со свој памет.
Ти ете си напишала дека носиш средство со тебе, па сподели состојбата на кожата, или па се шљакате со креми со невен.

И зашто толку медицински лица се "заразени", а користат заштита :toe:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Носење хирирушка или Н95 маска (Н95 цените по аптекиве се препумпани, на ФБ видов 275ден/парче во една скопска аптека). Ставање а особено претпазливо вадење на маската.

Миење раце со сапун мин 20 сек, или дезинфекција со алкохолно средство со мин 62%.

Дезинфекција на површини со алкохолно средство со 62-71% алкохол е најделотворно според студии, па после доаѓа хлорот. Купуваш 1Л 96% алкохол, ставаш + 350мл дестилирана вода и ете ти дезинфектант.

Како ќе се шопингува, оди во кафана и сл. никој во моментов не знае.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.258
Поени од реакции
35.782
... ако се носи заштитна маска, што со очите ако се слободни? треба да се носи или наочари или визир, па истите да се дезинфицираат, само заштитна маска не е целосна заштита!
1122191840_0 254 1200 1299_1200x1045_80_0_0_4a5c2c95cbc17a8b3cb23437400e3732.jpg mimoza.jpg
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.746
Ај без “паметување” на темава. Ако имате некој практичен совет да споделите бујрум, ако не прескокнете и свиркајте си.
Izvini doktorke ili sto i da si. Imunitet ne spagja vo zastitni sredstva ? Pozastitno sredstvo od imunitet na bolesta amin. Znaes ti nekoj drug nacin za steknuvanje imunitet osven so vakcina ili prelezuvanje ? Zosto imas potreba se da brisis sto ne ti e po kef. Na cas sme kaj tebe pa ke ni pisuvas ocenki ili ke ne brkas od cas ? Imas problem so razlicno mislenje i stav ? Ete si imas tema oficijalna za korona kade skoro site gi imas banirano sto ne go delat tvoeto mislenje. Malce ti e toa. Ostavi edna kade mozi slobodno da se zboruva.
I na kraj sto si po zanimanje ako ne e tajna? Epidemiolog si pa se odnesuvas kako vakcinata za korona da ja izmisli ili gospod za madinja da go imas fateno( izvini za francuskiot).
I na kraj sto ti precese moeto prasanje do drugite? Treba druga tema da otvoram za da gi prasam. Ete tebe ke te prasam posto neli sve znaes. Do koga planiras da se samoizoliras? Edna nedela, dve, mesec, godina, dve, cel zivot? Cel zivot so maska ke setas i narakvici, ke se mackas so gelovi i ke izbegnuvas kontakt so ljuge? Kako planiras da steknis imunitet ako ete slucajno ne izvadat vakcina za skoro, a toa skoro e najmalce godina dena ? Prasanjeto e legitimno i zivo goram od zelba bas ti kako strucna da mi odgovoris.
Автоматски споено мислење:

... види, што може да направи нашиот имунолошки систем никој не може, ако здравата популација успее да направи антитела која би опстоила во тело барем неколку години, тогаш ќе биде успех да се создаде и вакцина да се помогне на таа популација која нема сила поради паднатиот имунитет или коморбилитет да ја преживее таа инфекција со коронавирус, до тогаш навистина треба да внимаваме, да не се опуштиме, но не да се иде во крајност со заштитни мерки во смисол неизлегување од дома 4,5 дена мислам ејјјј!
A kako nasiot imunoliski sistem bi stvoril antitela ? Ete malce da go nacnime i ova zastitno sredstvo. Edniot nacin go znam. So vakcina. Posto ja nema sega zasega, koj e drugiot ili tretiot nacin?
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
... ако се носи заштитна маска, што со очите ако се слободни? треба да се носи или наочари или визир, па истите да се дезинфицираат, само заштитна маска не е целосна заштита!
Прегледај го приврзокот 247311 Прегледај го приврзокот 247313
Ова е целосна заштита од Корона, мислам дека се согласуваш.

https---cdn.cnn.com-cnnnext-dam-assets-200121000827-06-coronavirus-2020.jpg

Носењето маски нели колку толку спречува да се шири вирусот од заболен, на пример ако кивне или се накашла (нели до 8 метри се пренесуваше со кивање) на 2 метри си "заштитен" затоа што ќе се накашла во маската и се спречува ширење на вирусот подалеку од 2 метра. Тоа не значи дека и со маска не може да контаминира површини, но се намалува опасноста повеќекратно. Затоа држење дистанца е златно правило за побавно ширење на вирусот, а и со маскиве е Ок за да не се пренесува помасовно од заразени во затворени површини.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290
(нели до 8 метри се пренесуваше со кивање)
8 метри , цели 8 метри :popce: ... уствари имаше компјутерска проекција, во маркет како се ширел, па најверојатно бидејќи е од лилјак вирусот има способност и да лета, не само да лебди.

Најдобро, сите како тој на сликата што е, или па бурки :love: .
8 метрииии :confused:, кој знае колку круни19 сум се наголтал :popce:
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
8 метри , цели 8 метри :popce: ... уствари имаше компјутерска проекција, во маркет како се ширел, па најверојатно бидејќи е од лилјак вирусот има способност и да лета, не само да лебди.

Најдобро, сите како тој на сликата што е, или па бурки :love: .
8 метрииии :confused:, кој знае колку круни19 сум се наголтал :popce:
Olimpijada.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom