Коронавирус (COVID-19)

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
999
Поени од реакции
2.786
Па напишав во постот дека има исклучоци.

Луѓе разберете дека невозможно е да се угоди на сите и жртвувајте се барем овие месец два и излезете од својата комфорна зона.

@Рудници и
Нема некој друг од твоја фамилија да испазари место тебе?
Место мене има, но во источна Македонија има цела фамилија каде што работат до 15 часот
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Ме интересира во какви фирми работите што може да испаднете на пауза да пазарувате? Или пак ова е некоја административна шега што не можам да ја разберам?
А во кои фирми нема пауза за доручек? Дури и во Хајтек од Орешани што е една од топ фирмите позната по мобинг и не ти е дозволено да напуштиш објект кога сакаш и буквално се мери паузата, можеш да ја искористиш како сакаш. А сега со кризава сигурен сум дека ако се договорите сигурно би ви излегле во пресрет барем еднаш неделно и за малку подолго.

Не има и доста од дома што работиме со фул работно време. Ја лично не користам пауза туку одам уште 15 до 7 сабајле пред маркет, иако последниве денови и во тој период има 10 души да чекаат пред мене.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Здравствениот систем моментално непостои во смисла за дијагностицирање на други болести, прегледи, контороли, хоспитализирање на други ризични пациенти, лично таткоми треба да прави операција на таа вена на вратот незнам стручно какл се вика му велат кога ке помина оваа ситуација дури и во систина, така да каков таков не функционира.
Бев на брза помош. Ми ставија инјекција гарамицин и уште нешто.
Крајниците попара. Ми рекоа тешка прелада.
Ниедна аптека денес не работела.
За назад коа идев низ едно мало патче, имаше од братучедиве 30 луѓе собрано на куп пред една куќа. Веројатно беше некој починат.
Полиција ме допре и им дадов потврда.
За тт ми рекоа далерон ама ќе мора утре да купам
Автоматски споено мислење:

Да дополнам, ги прашав во брза-помош каква е ситуацијата во нашиот град и ми рекоа нема ништо
Дури по 2-3 оделе само на брза помош
Тешко болните
Елективни процедури се одложени. Сѐ што се смета за итно или ургентно се постапува.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Има маркети и ресторани со достава, да. Но, очигледно немате работено во поголема компанија, на лента и да имате две паузи по 10 минути.
Во таков случај ти пазари друг или со достава до дома, уште за ова изговор да има. Направивте како сите да сте сами без фамилија и нема друг член да ви испазари или некој другар, пријател.
Што ако поради болест не идеш на работа една или две недели или напуштиш, лентата ќе застане?

И кај ќе одиш ако го напуштиш тоа работно место?

Сум сретнал многу луѓе во последниве неколку години и најголем дел од нив не се среќни со тоа што го работат и условите во компании, ама има еден голем проблем НЕМА КАДЕ ДА СЕ ОДИ.
Се поретки се компании кои имаат човечко разбирање и да се грижат за професионалниот и личниот напредок на индивидуата која работи за нив.

Фејк капитализам имаме тука, прекувремените ти ги множат со нула и тие не се ценат, ама во нивните 8 саати немаш право ни дури ни на тие 30 минути што ти се дадени законски.
Секој што го бива ќе си најде работа. Има каде да се оди и мене повеќе таквите луѓе што се жалат дека нема каде ми се нерешителни и имаат страв од неуспех на друго работно место или друга професија.
Автоматски споено мислење:

Место мене има, но во источна Македонија има цела фамилија каде што работат до 15 часот
Добро и затоа има маркети со достава.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Во таков случај ти пазари друг или со достава до дома, уште за ова изговор да има. Направивте како сите да сте сами без фамилија и нема друг член да ви испазари или некој другар, пријател.
Што ако поради болест не идеш на работа една или две недели или напуштиш, лентата ќе застане?


Секој што го бива ќе си најде работа. Има каде да се оди и мене повеќе таквите луѓе што се жалат дека нема каде ми се нерешителни и имаат страв од неуспех на друго работно место или друга професија.
Абе друже, не правиме муабет за ИТ, правиме муабет за обични луѓе, за луѓе кои максимум можат да ги користат екстремитетите за да работат некаква работа или пак евентуално некој повторлив процес.
Кај ќе најде работа некој што турка количка со малтер, вози со колата да дистрибуира нешто, работи на лента и префаќа од лентата чкартни производи, пакува, растовара, класифицира зеленчуци во конзервна фабрика и тн?
Тој е изборот, најголем дел од menial jobs кај нас нудат катастрофални услови за работникот, е тие таквите најчесто нема каде да одат, за жал во иднина очекувам голем дел од овие работни места и да не постојат со развој на роботски машини и артифишл интелиџенс али уште сме рано за тоа.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
На вас што ви одговара постојаното седење дома,можи слободно и после вирусот да не излегувате од дома, ќе има достава по дома и после ова. Што ќе ризикувате да ве удри кола по пат до маркет, дома си е најсигурно
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Не е баш така едноставно за сите, не секој може да пазари онлајн, има луѓе што парите им се броени од први до први и не може да си допушти цел месец да пазарува онлајн со тинекс и малце повисоки од тинекс цени така да не може да им се суди на тие луѓе туку мора да се најде решение кое ќе им одговара и ќе им даде можност да преживеат инаку ќе има непослушност и поголем ризик од заболување и ширење.

Јас искрено сум за вакви мерки, мора да се ставиме во ред и да го истрпиме ова пошо искрено за наше добро е.

А тој муабет абе напушти ако си добар ќе најдеш нова работа немој у темава и немој барем у Македонија да го праиш, ако си отселен пар години не верувам дека имаш заборавено колку е тешко некогаш во Македонија да најдеш работа, да најдеш некој што РЕДОВНО ќе ти дава плата, ќе плаќа придонеси,ќе ти даде асален одмор, немој те молам да праиш такви муабети пошо точно знаеш какви фамилии има низ помаливе места низ МК и колку ги експлоатираат.

Поготово у оваа криза да напуштиш, појма немаш до кога ќе трае, АПСОЛУТНО никој не прима нови вработени, супер предлог.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Па најдобро е маркетите да работат полно време, а граѓаните да добијат некакви официјални важечки листови и сами да си одредат кога ќе можат да си излезат. Секако, ако имаат потреба, до маркет,аптека и сл. Секако тоа некако да биде регулирано.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Јас не викам сега некој да напушти работа, но таква атмосфера на работно место и услови се гледаат од старт не е тоа од март месец.
Али еве нека се зголеми работното време на маркети, само за да не се плаче и да се фаќа за ситници и после работа да можат по 3 пати да се враќаат да пазаруваат. До вчера требало порано да почнува не во 21, а сега не сакаме покасно да почнува не ни одговара.

Абе друже, не правиме муабет за ИТ, правиме муабет за обични луѓе, за луѓе кои максимум можат да ги користат екстремитетите за да работат некаква работа или пак евентуално некој повторлив процес.
Кај ќе најде работа некој што турка количка со малтер, вози со колата да дистрибуира нешто, работи на лента и префаќа од лентата чкартни производи, пакува, растовара, класифицира зеленчуци во конзервна фабрика и тн?
Тој е изборот, најголем дел од menial jobs кај нас нудат катастрофални услови за работникот, е тие таквите најчесто нема каде да одат, за жал во иднина очекувам голем дел од овие работни места и да не постојат со развој на роботски машини и артифишл интелиџенс али уште сме рано за тоа.
Пак се работи за нерешителни личности кои имаат со страв од неуспех. Ќе турка кај друг, ќе научи и малтер да меша не само да турка количка. Или арно ми е си ја трукам количката, не се учам да мешам малтер, ам ќе се жалам дека нема друго.

Иначе и не верувам дека на сите овие нема кој да им пазари, ама ај. Како сите да се самци и сите фамилијарно да работат на мешалица или на истата лента.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Јас не викам сега некој да напушти работа, но таква атмосфера на работно место и услови се гледаат од старт не е тоа од март месец.
Али еве нека се зголеми работното време на маркети, само за да не се плаче и да се фаќа за ситници и после работа да можат по 3 пати да се враќаат да пазаруваат. До вчера требало порано да почнува не во 21, а сега не сакаме покасно да почнува не ни одговара.


Пак се работи за нерешителни личности кои имаат со страв од неуспех. Ќе турка кај друг, ќе научи и малтер да меша не само да турка количка. Или арно ми е си ја трукам количката, не се учам да мешам малтер, ам ќе се жалам дека нема друго.

Иначе и не верувам дека на сите овие нема кој да им пазари, ама ај. Како сите да се самци и сите фамилијарно да работат на мешалица или на истата лента.
Од Швицарска и мене ќе ми беше полесно да верувам во муабетов, ама тука...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Па напишав во постот дека има исклучоци.

Луѓе разберете дека невозможно е да се угоди на сите и жртвувајте се барем овие месец два и излезете од својата комфорна зона.

@Рудници и
Нема некој друг од твоја фамилија да испазари место тебе?
Е нема, за жал сите сме "работни" кој од 6 кој од 7 со редовни, а некој и со 12-ка смени...ќе издржиме, секако сме навикнати на криза уште од 91' :cool:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Дали ти заговараш промена на начин на живот се додека не измислат вакцина, мое лично мислење е дека и да измислат вакцина за оваа болештина нема сила што ке ме натера да примам таков пелц , затоа што очигледно имаме примери дека луѓето го преллежуваат овој вирус а имам 30 години и фала на господ организмот ми е во полна снага.

друго незнам мислам дека живееме во иста држава, кумановк- скопје и обратно со бус имам патувано минимум 1000 пати секогаш кога имало место седнувам на празно седитше како и тоа никогаш никој ми се нема треснато до мене а бусот да е полупразен од каде ти е на тебе овој впечаток незна, но оваа доза на аутошовонизам ти е неоправдана луѓето се мање више културни ( секако има исклучоци), исто така можам да ти давам лични милион примери што сум имал со американци, германци и останати странци за нивната “ култура” али тоа не е тема.
Околу медицинскава струка милион пати поновив нема јас што да мислам ниту сум стручен ниту имам појма како се справува со ситуацијата, но затоа слушам што кажува струката луѓе што посветиле цел живот на проблематикава, незнам можеби си и ти стручна незнам со што се бавиш, но без намера да те увредам имаш спротивни ставови од луѓето кои струката им е проблематикава па така изгледаат во најмала рака смешни ( затварање во карантини, носење маски, ракавици и останати смешни работи).
Човече, што толку си против да нема бутање еден во друг и да се има барем пола метро растојание? :) побогу, никој не вели во хазмат сутс да се шетаме.

Ставив фотографија какво е во Финска во нормален ден, зошто би ти било проблем да чекаш автобус насамо?

Не зборев за Скопје Куманово автобусот, зборев за ЈСП автобусите и пензионерите и нивната опседнатост во празен бус да се пикаат баш до тебе. За, чекање на станица да не зборам, сите како пингвини еден до друг.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.990
Поени од реакции
80.796
Кои теории на заговор ви држат најмногу вода за настанокот на корона вирусот?
Според тоа како се развиваат работите и кои се резултатите, од сите тие теории (надвор од од официјалната верзија), најверојатна ми е таа дека е кинеско масло од лабораторијата во Вухан.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.990
Поени од реакции
80.796
Теорија?
Вирусов ве направи толку скептични што не верувате ни во основни работи како што е фактот дека вирусите (или барем ваквиве) не сакаат топлина.
„ама брат овој е нов не се знае“
БУ-ФАКИНГ-ХУ.

Ти не кажуваш конкретно но имплицираш дека веруваш или барем имаш сомнеж дека е ова вистина.
Е сега би те прашал, ако е така, зошто го прави тоа Бил Гејтс?
Мислиш дека поради тоа што заработил многу пари, има многу моќ, па веќе овие работи не му се интересни и сака да игра Бог?
Или можеби сака да ја спаси планетава? Или две во едно? Или трето?
Ако сака да ја спаси планетава, дали го оправдуваш ова што го прави Бил Гејтс?
Секако дека не го оправдуваш, и би рекол „има други начини“, но зар мислиш Бил Гејтс немало да ги најде другите начини ако постојат?
Се враќаме на тоа дека е лош.

Патем, го пуштив видеото и скролнав малку и видов ова
Прегледај го приврзокот 245983

И си реков мора да го проверам, и го симнав, и го видов ова
Прегледај го приврзокот 245984

Патетики :D
иако малку си ја повредив интелигенцијата проверувајќи ваква глупост која многу нормално треба да знаеш дека е фејк без проверка
анон конечно ја откри вистинската природа на теориите на заговор преку пораки кои влијаат на потсвеста
 
H

HoT _iCe

Гостин
Не е баш така едноставно за сите, не секој може да пазари онлајн, има луѓе што парите им се броени од први до први и не може да си допушти цел месец да пазарува онлајн со тинекс и малце повисоки од тинекс цени така да не може да им се суди на тие луѓе туку мора да се најде решение кое ќе им одговара и ќе им даде можност да преживеат инаку ќе има непослушност и поголем ризик од заболување и ширење.

Јас искрено сум за вакви мерки, мора да се ставиме во ред и да го истрпиме ова пошо искрено за наше добро е.

А тој муабет абе напушти ако си добар ќе најдеш нова работа немој у темава и немој барем у Македонија да го праиш, ако си отселен пар години не верувам дека имаш заборавено колку е тешко некогаш во Македонија да најдеш работа, да најдеш некој што РЕДОВНО ќе ти дава плата, ќе плаќа придонеси,ќе ти даде асален одмор, немој те молам да праиш такви муабети пошо точно знаеш какви фамилии има низ помаливе места низ МК и колку ги експлоатираат.

Поготово у оваа криза да напуштиш, појма немаш до кога ќе трае, АПСОЛУТНО никој не прима нови вработени, супер предлог.

Апсолутно.
Еве ме мене, џабе ми е факултет, џабе ми е професија професор. Работа нема. Приватно има колко сакаш ама не е платено, пази како професор по Англиски у приватни школе и слично, плата максимум ти е 18 000. И тој зависиш много од колко групе имаш, колко часови недељно. Еј, 18 000, осигуран на минималац, лапај си. Што су 18 000?
Дека има работа, има. Ама не е платена, не е сигурна, превише варијацие од работу до работу и од фирму до фирму, посебно приватно, негде си осигуран и сас придонеси како што треба, негде си на минималац, ресто руку.
За државно па не ми се ни збори, прошла гарнитура у Куманово што беше а неверују и сга да е сменето, ако сакаш како професор да се запослиш, дали средња, дали основна, значи небитно, треба минимум 5000 евра ако немаш људи да пројдеш поевтино за да се подмачкав руке на дотични рѓе. Значи 5000 евра, за да се запослиш, за да работиш нешто за кое си завршија школу, посветија време и труд, да си платиш за да работиш хД.
Страшно ме нервирав такви коментари и ме тригернуев кд ги читам, као свет е розов и не знам што, не е. Работа има ама по коју цену и што прифаќаш само за да работиш. Сга па сс овуј кризу још позаебано ќе биде да најдеш работу и не знам како можев такој ноншалантно да си фрљав коментари, абе брат па напушти работу, работа по СК има колко сакаш. Има мој курац, за 18 000 - 20 000 осигуран на минималац, ресто на руку и без платен пут и хранарину. Па и тој не ти е сигурно дали свак месец на време и редовно ќе га земеш хД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom