Коронавирус (COVID-19)

Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Ајде сега да не претеруваме, ем сите имаат време на пауза да излезат, ем врие маркети што имаат онлајн порачка и достава. Затворија кафичите на улица Македонија, на пауза може да испазарат месго да лигават макијато.
Ме интересира во какви фирми работите што може да испаднете на пауза да пазарувате? Или пак ова е некоја административна шега што не можам да ја разберам?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.440
Поени од реакции
109.241
Конфекциите кога имаат за товарање на камион пред 17 часот никогаш не се завршиле
Па напишав во постот дека има исклучоци.

Луѓе разберете дека невозможно е да се угоди на сите и жртвувајте се барем овие месец два и излезете од својата комфорна зона.

@Рудници и
Нема некој друг од твоја фамилија да испазари место тебе?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Ти кажа дека и кога ке се заврши ова со вирусот луѓето да научат социјално да се дистанцираат, јас барем така те разбрав.
Инаку да согласен сум ние што сме против мерките да не пуштат да правиме што сакаме и се откажувам од здравственото осогуруавње и услугите од здравствениот систем, впрочем секако здрваствениот систем моментлно го нема, но вие кои сте за овие фашистички и дебилни мерки да прифатите целиот економски губиток поради мерките кои се нефункционални вие да ги поднесете.
Здравствениот систем, колку да е нефункционален и силуван, пак го има. Да го немаше ич, итни случаеви ќе ни умираа по дома. Бар за сеа тие лица се хоспитализираат. Башка што имаш пристап до лекари кои ќе ти дадат дијагноза и во најмала рака ќе те пишат рецепта. Ти како помладо, здраво лице може не си засегнат, ама има доста луѓе со хронични болести кои зависат од системот за да преживеат. Така да, слободно откажи се, па ако те стрефи нешто, има поп.

За шеткарење, коа ризикот за ширење зараза ќе се намали. Освен ако не сметаш дека можеш да се заразиш и да ја шириш болеста.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Поделбата на пензионерите на денови е глупа затоа што таа првата група е бројчано најголема, а сите одделно се ставени во еден ден. Можеле најбројните да ги поделат во 2-3 дена. Тоа би го напраил само некој што не му гајле.

Не знам зошто банките не се потрудат да ја олеснат процедурата со издавање на електронски картички и на тие што се заинтересирани да им овозможат да извадат во експозитурите, без да одат во централа. Нормално, има дел кои не можат, ама има и доволно толку што имаат деца, внуци и истите терале инает или не биле заинтересирани да извадат. Моја груба претпоставка е дека се некои 10%, може и повеќе.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Ме интересира во какви фирми работите што може да испаднете на пауза да пазарувате? Или пак ова е некоја административна шега што не можам да ја разберам?
Која црна администрација бе друже, во живот не сум била во државно вработена. За тие 30-40 минути пауза да не сакаш да кажеш дека ти бранат од работа што смееш да правиш а што не? Телефони на сервис сум носела, сум пазарувала, по пасош сум одела, на кеј на Вардар со друштво сум седела... Се треба да се црта на темава..
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Точно така. Барем додека не се најде терапија или вакцина за чудово :) Инаку, според мене а и верувам според многумина, не треба да има корона за некој да се научи да не се бута во тебе во банка или во автобус од 300 слободни места баш до тебе да седне. Кога има гужва во бус, разбирам.
Ах мисли си. Не е чувството тоа, ако не ти дувнат во увце дур вадиш пари.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Здравствениот систем, колку да е нефункционален и силуван, пак го има. Да го немаше ич, итни случаеви ќе ни умираа по дома. Бар за сеа тие лица се хоспитализираат. Башка што имаш пристап до лекари кои ќе ти дадат дијагноза и во најмала рака ќе те пишат рецепта. Ти како помладо, здраво лице може не си засегнат, ама има доста луѓе со хронични болести кои зависат од системот за да преживеат. Така да, слободно откажи се, па ако те стрефи нешто, има поп.

За шеткарење, коа ризикот за ширење зараза ќе се намали. Освен ако не сметаш дека можеш да се заразиш и да ја шириш болеста.
На темава се преценува здравјето и на помладите, затоа и се стаписа пола држава кога почина дечкото со 30 години. Луѓево мислат дека ако ги пројдеш оние смешнине лекарски од работа можеш и скопски маратон да го истрчаш.
Кој го знаеш лично или пак еве колку знаеш што одат барем еднаш годишно да направат комплетен лекарски преглед? Со стрес тест, со се? Куп млади имаат од алергија, астма, срцеви проблеми (шумови, пролапси) па се до автоимуни болести кои се во пораст во светот а голем дел од нив не се ни свесни.

Се пријавиле на скопски маратон од фирма со 3 трчања на кеј и после шиба брзата помош по патека, епа ќе шиба.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Која црна администрација бе друже, во живот не сум била во државно вработена. За тие 30-40 минути пауза да не сакаш да кажеш дека ти бранат од работа што смееш да правиш а што не? Телефони на сервис сум носела, сум пазарувала, по пасош сум одела, на кеј на Вардар со друштво сум седела... Се треба да се црта на темава..
Да, ама мал дел се тие што може да си го дозволат тоа. Јас 15 години работам, и никогаш сум немал доволно време на раат да се најадам на пауза, а не да пазарувам. Фабриките и конфекциите каде што има највеќе работници најчесто се надвор од населено место. И навистина е проблем за некој тоа со пазарењето.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: CIL

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Да, ама мал дел се тие што може да си го дозволат тоа. Јас 15 години работам, и никогаш сум немал доволно време на раат да се најадам на пауза, а не да пазарувам. Фабриките и конфекциите каде што има највеќе работници најчесто се надвор од населено место. И навистина е проблем за некој тоа со пазарењето.
Немате маркет со достава каде што живееш?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ме интересира во какви фирми работите што може да испаднете на пауза да пазарувате? Или пак ова е некоја административна шега што не можам да ја разберам?
Има фирми со претпоставени кои имаат разбирање за ситуацијата, а не неизживеани идиоти и според нив не може на пауза да идете до маркет и плус никакви колеги да ве заменат.

Јас веднаш би напуштил вакво работно место.
Нормално сакам кога ќе имам потреба да бидам ослободен, ама затоа сум спремен и ако има потреба некогаш да останам некој час после работа.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Точно така. Барем додека не се најде терапија или вакцина за чудово :) Инаку, според мене а и верувам според многумина, не треба да има корона за некој да се научи да не се бута во тебе во банка или во автобус од 300 слободни места баш до тебе да седне. Кога има гужва во бус, разбирам.

За економскиот губиток си грешка. Ти мислиш на Инфективна лежат само стари лица а на млади не им треба хоспитализација? Ау не си свесен колку си грешка. Разликата е што на помладите им е посилен организамот и не ескалира ситуацијата толку брзо.

Исти колапс не чека ако сево ова се рашири и снема кревети за лекарска помош за оние од возрасна група 20-40 години. Ќе видиш тогаш како се полни Бутел со крстови на родени во 80ти и 90ти. Затоа и се држат во баланс двете работи и сево ова нема да трае повеќе од средина мај преку сила.
Дали ти заговараш промена на начин на живот се додека не измислат вакцина, мое лично мислење е дека и да измислат вакцина за оваа болештина нема сила што ке ме натера да примам таков пелц , затоа што очигледно имаме примери дека луѓето го преллежуваат овој вирус а имам 30 години и фала на господ организмот ми е во полна снага.

друго незнам мислам дека живееме во иста држава, кумановк- скопје и обратно со бус имам патувано минимум 1000 пати секогаш кога имало место седнувам на празно седитше како и тоа никогаш никој ми се нема треснато до мене а бусот да е полупразен од каде ти е на тебе овој впечаток незна, но оваа доза на аутошовонизам ти е неоправдана луѓето се мање више културни ( секако има исклучоци), исто така можам да ти давам лични милион примери што сум имал со американци, германци и останати странци за нивната “ култура” али тоа не е тема.
Околу медицинскава струка милион пати поновив нема јас што да мислам ниту сум стручен ниту имам појма како се справува со ситуацијата, но затоа слушам што кажува струката луѓе што посветиле цел живот на проблематикава, незнам можеби си и ти стручна незнам со што се бавиш, но без намера да те увредам имаш спротивни ставови од луѓето кои струката им е проблематикава па така изгледаат во најмала рака смешни ( затварање во карантини, носење маски, ракавици и останати смешни работи).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.757
Има фирми со претпоставени кои имаат разбирање за ситуацијата, а не неизживеани идиоти и според нив не може на пауза да идете до маркет и плус никакви колеги да ве заменат.

Јас веднаш би напуштил вакво работно место.
Нормално сакам кога ќе имам потреба да бидам ослободен, ама затоа сум спремен и ако има потреба некогаш да останам некој час после работа.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
И кај ќе одиш ако го напуштиш тоа работно место?

Сум сретнал многу луѓе во последниве неколку години и најголем дел од нив не се среќни со тоа што го работат и условите во компании, ама има еден голем проблем НЕМА КАДЕ ДА СЕ ОДИ.
Се поретки се компании кои имаат човечко разбирање и да се грижат за професионалниот и личниот напредок на индивидуата која работи за нив.

Фејк капитализам имаме тука, прекувремените ти ги множат со нула и тие не се ценат, ама во нивните 8 саати немаш право ни дури ни на тие 30 минути што ти се дадени законски.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.117
Со меркиве се создаде само дополнителен хаос. Патем не верувајте на муабетите дека поголем дел од луѓето добиле ослободување или работат од дома. Некои работни места со својата специфичност не дозволуваат работа од дома. Знам луѓе кои одат во три смени и немаат време да испазаруваат. На пример на производна линија или некоја друга која не е толку флексибилна за да се извршува од дома. После вирусов има да фрчат откази. Туку до кога мислат да тераме вака? Еве во Германија почнале со работа помали бизниси кои до сега не работеле.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Здравствениот систем, колку да е нефункционален и силуван, пак го има. Да го немаше ич, итни случаеви ќе ни умираа по дома. Бар за сеа тие лица се хоспитализираат. Башка што имаш пристап до лекари кои ќе ти дадат дијагноза и во најмала рака ќе те пишат рецепта. Ти како помладо, здраво лице може не си засегнат, ама има доста луѓе со хронични болести кои зависат од системот за да преживеат. Така да, слободно откажи се, па ако те стрефи нешто, има поп.

За шеткарење, коа ризикот за ширење зараза ќе се намали. Освен ако не сметаш дека можеш да се заразиш и да ја шириш болеста.
Здравствениот систем моментално непостои во смисла за дијагностицирање на други болести, прегледи, контороли, хоспитализирање на други ризични пациенти, лично таткоми треба да прави операција на таа вена на вратот незнам стручно какл се вика му велат кога ке помина оваа ситуација дури и во систина, така да каков таков не функционира.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom