CN – Народна Република Кина

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.705
Поени од реакции
4.373
Веќе е појасно. Сепак чудно за анархист толку да воспева комунистичка држава, ама ете и тоа нека биде.
Политичкиот систем им е комунистички, затоа така ќе ја наречам.
аха епа штом е така ете и јас да прашам, глеам дека .... е па да прашам:
Дали ако немаше “комунистички“ систем во Кина, лилјаците ќе беа повкусни или сето тоа нема врска со комунизмот како идеологија а се работи за принципи и вредности на западната цивилизација?
(вака се поставува прашањ а не на персонална основа, па се знае дека никогаш нема да добиеш искрен одговор туку онаа што го очекуваш!)
Автоматски споено мислење:

Западот ја одбраа Кина, можеа да дадат аутсорсинг на Јужна Америка или Индија (ем полни со население, ем со ресурси), одбраа тоа да биде Кина. Послушно население, вредни како мравки, лесни за контрола и сигурно други причини.
повторно тролаш, кога и врапчињата знаат како се случи тоа со Кина ти се обидуваш со веќе ветва пропаганда да браниш класичен империјализам!
И не, не можеле да дадат ништ на Ј Америка или Индија затоа што ако можеле тоа и ќе го направеле, забораваш дека ЈАмерика и Индија се веќе под нивна контрола зошто би ги развивале која би била целта на една таква концепција политика?
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
аха епа штом е така ете и јас да прашам, глеам дека .... е па да прашам:
Дали ако немаше “комунистички“ систем во Кина, лилјаците ќе беа повкусни или сето тоа нема врска со комунизмот како идеологија а се работи за принципи и вредности на западната цивилизација?
(вака се поставува прашањ а не на персонална основа, па се знае дека никогаш нема да добиеш искрен одговор туку онаа што го очекуваш!)
Па ако немаше комунистички систем, традицијата ц.ц. 5.000 години ќе допринесеше за нешто подобро. Ама откако ќе испоубиеш се што вредело, било интелигентно, после лесно е за водење. Сегашните принципи и вредности на западот не ги воспевам и не се за оваа тема. Како и да е, Кина ќе биде светскиот џандар после 2032, дотогаш САД ќе си останат тоа што се. Освен доколку забеганиот Бил и компанија не направат некоја тешка пиздарија.

Муабетот тргна од твојот пост за доларот, ама видов дека економската страна не ти е блиска, за разлика од другиве. Ама се е поврзано со економијата па и дел од човечките карактеристики.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
САД не смеат да ја нападнат С.Кореја само поради Русија и Кина.
Да не е така тие би ја нападнале веднаш и би ја припоиле кон Ј Кореја исто ко со Германија.
Обединувањето на Кореја може да се случи(ако воопшто некогаш се случи)само со заминување на американските окупациони сили од Јужна Кореја и оставање егал влијание на тие три држави.
Без таков договор и такви гаранции никогаш нема да има обединување на Кореја.
Германскиот и источноевропскиот филм е одгледан и добро проучен и нема да се гледа на корејскиот полуостров.
И кој живее подобро на корејскиот полуостров? Северна Кореја со нивниот авторитарен режим потпомогнат од Кина или Јужна Кореја потпомогната од "злите американски капиталисти" ?

Како може некој при здрав разум да навива за комунистички режими во 21 век ми е страшно зачудувачки.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
САД не смеат да ја нападнат С.Кореја само поради Русија и Кина.
SAD ne ja napagaat S.Koreja oti site znaeme deka so 1 paket humanitarna pomos go zakutuvaat Kimche.
Ne e on nikakov faktor i opasnost.
Pazi molim te, Kim ziveel i studiral vo Svajcarija, i sea nesto kako mnogu demek e protiv zapadot.
Samo si pravi teatar za da gi laze taksistite vo negovata zemja. :)
Автоматски споено мислење:

Како може некој при здрав разум да навива за комунистички режими во 21 век ми е страшно зачудувачки.
Ustvari imas luge so uste go slavat Stalin pa sea...
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
повторно тролаш, кога и врапчињата знаат како се случи тоа со Кина ти се обидуваш со веќе ветва пропаганда да браниш класичен империјализам!
И не, не можеле да дадат ништ на Ј Америка или Индија затоа што ако можеле тоа и ќе го направеле, забораваш дека ЈАмерика и Индија се веќе под нивна контрола зошто би ги развивале која би била целта на една таква концепција политика?
Овој дел не сум го видел, па ајде ако може на кратко објасни ми, сепак не сум врапче, појќе идам накај гугутан.
Како се случило со Кина, на што тоа мислиш ???

И не знам зашто викаш дека тролам кога давам свои мислења, не се исмејувам на твоите...
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
И кој живее подобро на корејскиот полуостров? Северна Кореја со нивниот авторитарен режим потпомогнат од Кина или Јужна Кореја потпомогната од "злите американски капиталисти" ?

Како може некој при здрав разум да навива за комунистички режими во 21 век ми е страшно зачудувачки.
Добар е постов како пример за тотална манипулација која ги тера лиѓето да престанат да мислат и со тоа да изгледаат ужасно.
Северна Кореја е во постојани санкции од нејзиното основање.
Тие ужасни санкции се дело на САД и нејзините сателити.
Северна Кореја е тотално разрушена и уништена од САД и нејзините сателити за време на корејската војна.
С Кореја е исто како и Куба најбезочно најсурово и најбрутално цел на американската агресија која е всушност по своите последици најмалку рамна на војна.
Ако е ова така тогаш во најмала рака е срамно да се биде така циничен за да се напише тоа.
Северна Кореја и покрај сево ова е мноооогу поразвиена од повеќето американски слуги по светот.
Сега најважното прашање е кој живее подобро.
Да одговорам со реторичко прашање.
Дали ние ќе живеевме подобро да бевме Македонија и бевме под притисок и веројатно санкции и агресија од Западот или сега живееме подобро окупирани и морално и достоинствено разорени?
Во чинијата гледа само лингурот,а вистинскиот човек гледа во достоинството.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
не сум знаел дека не е во нивни интерес! (ова како тргнало на крајот ќе излезе дека САД ја снабдувал С. Кореа со нуклеарна технологија!)
И не беше зборот што е нивни интерес туку дека кога се работи за сериозен противник, кој има морал колку што овие имаат пари, таква авантура не е избор и веднаш станува неинтерес, имат искуство започнаа неколку и сите на крајот им завршија неуспешно.
abe druze, mnogu pameten i informiran se pravis, a najprosti raboti ne si gi sfatil/primetil. SAD poslednite decenii e najgolem profiter od postoenjeto na severna korea. severna korea nitu e opasna za SAD nitu im se nesto previse interesni kako pazar, ama postoenjeto na severna korea e edna od glavnite pricini zosto juzna korea i japonija i posle tolku vreme se uste se zavisni od SAD i ne samo toleriraat nivno prisustvo nego i go sakaat. toa e bidejki bez niv ke bese mnogu poopasno so komsija koj sedi na nuklearki i ima mrdnat kako lider. i toa ne znaci deka SAD ja snabduval severna korea so nekoja tehnologija, ednostavno im odela vo prilog nivnata egzistencija. trupis tuka non stop za SAD i kakvi gavoli bile, a se uste ne si sfatil celosno na koj nacin funkcioniraat i zosto se uste se broj 1 na svetot i ke ostanat uste podolgo vreme broj 1. ednostavno se majstori koga e vo prasanje dolgorocna strategija i tocno znaat koja konstelacija vo koj region e najdobra za niv. kolku dobri "prijateli" i da im se nekoi, sekogas se grizat da ima nesto so sto od okolu mozat da gi pecnat za tie postojano da bidat zavisni od niv i da ne mozat lesno da im go svrtat grbot.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Добар е постов како пример за тотална манипулација која ги тера лиѓето да престанат да мислат и со тоа да изгледаат ужасно.
Северна Кореја е во постојани санкции од нејзиното основање.
Тие ужасни санкции се дело на САД и нејзините сателити.
Северна Кореја е тотално разрушена и уништена од САД и нејзините сателити за време на корејската војна.
С Кореја е исто како и Куба најбезочно најсурово и најбрутално цел на американската агресија која е всушност по своите последици најмалку рамна на војна.
Ако е ова така тогаш во најмала рака е срамно да се биде така циничен за да се напише тоа.
Северна Кореја и покрај сево ова е мноооогу поразвиена од повеќето американски слуги по светот.
Сега најважното прашање е кој живее подобро.
Да одговорам со реторичко прашање.
Дали ние ќе живеевме подобро да бевме Македонија и бевме под притисок и веројатно санкции и агресија од Западот или сега живееме подобро окупирани и морално и достоинствено разорени?
Во чинијата гледа само лингурот,а вистинскиот човек гледа во достоинството.
:facepalm:

А поранешниот Советски Сојуз, Источна Германија, Венецуела, Чекословачка, Камбоџа, Романија, Албанија, Кина и тн? Вкупниот број на загинати луѓе во овие земји за време на комунизам изнесува повеќе од 100 милиони луѓе што од глад, што од ликвидација поради имање различно мислење од комунистичката партија, сите биле под директни санкции од САД? Живееме во време на интернет, има милион корисни работи што може да се најдат за било што, освен теории на заговор за злобните јудео-масони, може да научиш нешто за твојот убав комунизам. Прочитај за Сталин, за Мао Це Тунг, за Пол Пот, па после воодушевувај се на комунистичките режими.

Имаше еден добар коментар на youtube за тие капитализам вс социјализам/комунизам дискусии, првиве градат ѕид за да спречат доаѓање на нови жители, додека вториве градат ѕид за да ги задржат своите жители внатре. Мада џабе се објаснувам, некои луѓе се лишени од факти, најсмешно ми е што најверојатно живееш во некоја од тие капиталистички земји, ама битно плукаш по злите капиталисти.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Добар е постов како пример за тотална манипулација која ги тера лиѓето да престанат да мислат и со тоа да изгледаат ужасно.
Северна Кореја е во постојани санкции од нејзиното основање.
Тие ужасни санкции се дело на САД и нејзините сателити.
Izgleda SAD i satelitite se krivi za strelanje na luge sho nosat farmerki, i sho nemaat edna od 20 frizuri odredeni od golemiot lider.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Izgleda SAD i satelitite se krivi za strelanje na luge sho nosat farmerki, i sho nemaat edna od 20 frizuri odredeni od golemiot lider.
Автоматски споено мислење:
да се разбереме, тие приказни за егзекуции, за фризурата, преносот од светско, слетување на сонцето, супермен моќиѕте на лидерот ... се приказни излезени од западот... Не се до толку утепани, иако се тешка диктатура.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
да се разбереме, тие приказни за егзекуции, за фризурата, преносот од светско, слетување на сонцето, супермен моќиѕте на лидерот ... се приказни излезени од западот... Не се до толку утепани, иако се тешка диктатура.
Obicno tie prikazni gi kazuvaat luge sho prebegale vo Juzna Koreja.
Ne vikam deka nema platenici od niv, ama zar site lazat?
Isto taka imase pred nekoja godina, sho machea decko zosto ukral poster. Go vratija vo Kanada vo sostojba na zelencuk. Deckoto pocina. Kao demek za banalni raboti, ama stvarno zivot kostaat tie banalni gluposti. Toa me tera da veruvam deka mozebi e vistina deka za farmerki i frizuri ubivaat.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Obicno tie prikazni gi kazuvaat luge sho prebegale vo Juzna Koreja.
Ne vikam deka nema platenici od niv, ama zar site lazat?
Isto taka imase pred nekoja godina, sho machea decko zosto ukral poster. Go vratija vo Kanada vo sostojba na zelencuk. Deckoto pocina. Kao demek za banalni raboti, ama stvarno zivot kostaat tie banalni gluposti. Toa me tera da veruvam deka mozebi e vistina deka za farmerki i frizuri ubivaat.
имаа лајбах концерт таму и имаше репортажа од нивна страна..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Америка не е цвеќе за мирисање ама с. Кореа е толку нехуман режим што нема никакво оправдување за состојбите таму. Некоја си агресија од други не е причина својот народ да се третира така. Е сега, САД покрај многу неуспешни стејт билдинг проекти имаат и некој многу успешни, како ј. Кореа, Германија или Јапонија, делумно может Тајван. Али за тоа треба градителот да најде плодна нација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom